Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
niedziela, 12 maja 2024 17:14
Reklama

Francuskie tournee gryfiniaków

Mamy świeżą korespondencję z wyjazdu gryfińskiego teatru do Francji. Gryfinianie przebywają tam w ramach polsko-niemieckiego projektu wakacyjnych warsztatów teatralnych. Poniżej relacja i zdjęcia, które przesłał nam Janusz Janiszewski z Francji.
Rozwijana od wielu lat współpraca Teatru Uhuru z partnerami z Niemiec i Francji zaowocowała kolejnym wspólnym projektem wakacyjnych warsztatów teatralnych, które w tym roku miały miejsce we Francji. W ubiegłym roku spotkanie młodzieży z trzech krajów odbyło się w Gryfinie, a inspiracją do pracy była poezja Czesława Miłosza.
Tegoroczne warsztaty odbywały się w dniach 7-15 lipca w Lyon. Aktorzy Teatru Uhuru z Gryfińskiego Domu Kultury wraz z innymi uczestnikami warsztatów pracowali nad adaptacją sceniczną opowiadania słynnego francuskiego surrealisty Rolanda Topora (znanego między innymi z filmu Romana Polańskiego „Lokator”) pt. „Chimeryczny lokator”.
Warsztaty odbywały się w Theatre Des Asphodeles, który specjalizuje się w tworzeniu przedstawień w konwencji tradycyjnej commedii dell'arte. Młodzież podzielona na trzy międzynarodowe grupy pracowała pod kierunkiem instruktorów z trzech krajów – Frederica Tessiera z Theatre Des Aspohodeles z Lyon, Charlotte Stolz z niemieckiego ośrodka Stiftung Genshagen i Janusza Janiszewskiego z Gryfińskiego Domu Kultury. Każda z grup stworzyła oddzielne przedstawienia teatralne oparte na opowiadaniu Rolanda Topora, a pokaz finałowy odbył się w piątkowe popołudnie w teatrze Des Asphodeles. Poza pracą teatralną uczestnicy mieli okazję poznać się bliżej, spędzając ze sobą wiele czasu, zwiedzić miasto z przewodnikiem i wziąć udział święcie narodowym Francji, które co roku jest hucznie obchodzone przez Francuzów 14 lipca w rocznicę zburzenia Bastylii.
Wyjazd młodzieży do Francji był możliwy dzięki współpracy trzech ośrodków: Gryfińskiego Domu Kultury i Teatru Uhuru, Berlińsko-Brandenburskiego Instytutu Współpracy Francusko-Niemieckiej w Europie Stiftung Genshagen oraz francuskiego stowarzyszenia Plateforme de la jeune création franco-allemande wraz z Teatrem Asphodeles z Lyonu.
W tym roku organizatorami spotkania byli Francuzi, a pobyt uczestników sfinansowany został przez DFJW (Deutsch-Französische Jugendwerk) – czyli Niemiecko-Francuską Współpracę Młodzieży. Organizacja ta od wielu lat wspiera projekty międzynarodowe, które przyczyniają się do pogłębienia wzajemnych relacji między dziećmi, młodzieżą i dorosłymi z obu krajów.
Dzięki tej współpracy młodzież z Gryfina miła okazję spotkać się w Lyon ze swoimi rówieśnikami z innych krajów już po raz trzeci.
Janusz Janiszewski

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
ReklamaMrówka
Reklama