Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
sobota, 18 maja 2024 10:58
Reklama

Byli w Gryfinie, a teraz usłyszymy ich w Świnoujściu

Przez kilka dni Świnoujście i inne nadbałtyckie miejscowości rozbrzmiewać będą nie tylko szumem fal morskich i krzykiem mew, ale będą słyszalne też znane i lubiane przeboje muzyki klasycznej w wykonaniu artystów z Polski i zagranicy. Tegoroczny Art Week, będący częścią cyklicznie odbywającego się Baltic Neopolis Festival, zapowiada się wyjątkowo interesująco.
Byli w Gryfinie, a teraz usłyszymy ich w Świnoujściu

Autor: Rosa Maria Diaz

Szczecińscy muzycy z Baltic Neopolis Orchestra będą podczas koncertów w Świnoujściu towarzyszyli legendarnej pianistce z Azji oraz niezwykłemu skrzypkowi, związanemu jednocześnie z Bułgarią, Polską i Wielką Brytanią. Organizatorzy nie zapomnieli o najmłodszych – czekają na nich wspaniałe atrakcje w postaci animacji muzycznych z interaktywnym fortepianem i rowerem.

Zatem do zobaczenia i do usłyszenia w dniach od 26 do 30 lipca!

 

26.07, godz. 18:30, Admirał I, Uzdrowisko Świnoujście

Muzyczny wieczór w Admirale 

Baltic Neopolis Quartet

Wstęp wolny

 

26.07, godz. 20:30, Romantik Hotel Esplanade, Heringsdorf 

 

Klasycznie i romantycznie

Jeśli Mozart – to, wiadomo, klasycyzm. Elegancja frazy, subtelność brzmienia – kompozytor sam grywał na altówce, więc rozumiał doskonale naturę instrumentów smyczkowych. W jego divertimentach „dialogi muzyczne” przynoszą radość słuchaczom, a satysfakcję wykonawcom. Chopin – to poeta fortepianu, którego muzyka jest utkana z emocji, westchnień, wzruszeń, porywów namiętności. Tę parę klasyczno-romantyczną uzupełni w programie koncertu jeszcze jedna dwójka wirtuozów: Paganini (grał na skrzypcach jak szatan…) i Liszt – przyjaciel Chopina, bywalec salonów, zadziwiający efektowną grą na fortepianie, a przy tym autor opracowań na ten instrument dzieł innych kompozytorów. W dodatku ze szczecińskimi muzykami zagra japońska gwiazda pianistyki – tego koncertu nie wolno przegapić!

 

Wstęp biletowany

Bilety w cenie 18 euro dostępne są w Hotelu Romantik

 

Program:

Wolfgang Amadeus Mozart Divertimento F-dur KV 138

Fryderyk Chopin Etiuda op. 25 nr 1, etiudy z op. 10: nr 3 i nr 5
Ferenc Liszt wg Niccolò Paganiniego Etiudy S. 140 nr 6 i nr 3
Ferenc Liszt wg Niccolò Paganiniego Wielka etiuda S. 141 nr 3 „La Campanella”

 

Artyści:

Ingrid Fujiko Hemming (Japonia) – fortepian

Baltic Neopolis Quartet:

Emanuel Salvador – skrzypce

Grzegorz Warzecha – skrzypce

Emilia Goch Salvador – altówka

Tomasz Szczęsny – wiolonczela

 

Ingrid Fujiko Hemming urodziła się w Berlinie, w 1932 roku. Od 5 roku życia mieszkała w Japonii, z matką, pianistką, która była jej pierwszą nauczycielką. Później studiowała na Uniwersytecie Tokijskim, po czym powróciła do Europy, pogłębiając swoje umiejętności w Berlinie, a później występując jako pianistka. Jej drugie życie artystyczne rozpoczęło się w 1999, po brawurowym wykonaniu utworu F. Liszta La Campanella. Od tego czasu ponownie zaczęła koncertować, odnosząc sukcesy w Nowym Jorku, Londynie, Paryżu i Berlinie. Artyści Baltic Neopolis właśnie wrócili z trasy koncertowej po Chinach i Japonii, gdzie występowali z Fujiko Hemming.

 

Baltic Neopolis Quartet powstał w 2008 roku z inicjatywy muzyków-solistów szczecińskiej Baltic Neopolis Orchestra – absolwentów wyższych uczelni muzycznych w Londynie, Wrocławiu i Szczecinie. Pasją muzyków jest przede wszystkim klasyczny repertuar XX i XXI wieku, aczkolwiek ich indywidualizm pozwala zespołowi tworzyć i angażować się w niekonwencjonalne projekty artystyczne. Kwartet nie stroni od eksperymentów w przestrzeniach muzealnych, studiach radiowych, kościołach, budynkach przemysłowych i plenerach. Repertuar, który wykonuje Baltic Neopolis Quartet, cechuje odwaga, świeżość i pomysłowość w aranżowaniu wykonań najbardziej uznanych kompozytorów muzyki klasycznej i wykonawców muzyki rozrywkowej.

 

 

27.07, godz. 19:00, Muszla koncertowa, Świnoujście

Koncert w ramach Świnoujskiego Lata Kultury 2017

 

Na anielskich strunach

Szum fal, szum muszli… To dźwięki kojarzące się z latem spędzanym nad morzem. Tym razem wnętrze muszli zabrzmi nieco inaczej – nie tylko dlatego, że chodzi o świnoujską Muszlę koncertową. Muzycy ze szczecińskiego kwartetu Baltic Neopolis zaprezentują publiczności muzykę trzech epok i trzech różnych stylów: baroku, klasycyzmu oraz impresjonizmu. Lipcowy wieczór połączy dźwięk strun instrumentów smyczkowych z głosem harfy – choć takie połączenie wydaje się dość oryginalne, to w nadmorskiej scenerii świetnie wpisze się w atmosferę zapadającego wieczoru…

Wstęp wolny

 

Program:

Georg Friedrich Händel Koncert B-dur HWV 294

Wolfgang Amadeus Mozart Kwartet smyczkowy B-dur KV 458

Claude Debussy Dwa tańce na harfę i smyczki L. 103

 

Artyści:

Rosa Maria Diaz Cotan (Hiszpania) – harfa

Baltic Neopolis Quartet:

Emanuel Salvador – skrzypce

Filip Lipski – skrzypce

Emilia Goch Salvador – altówka

Tomasz Szczęsny – wiolonczela

 

Rosa Maria Diaz Cotan pochodzi z Sewilli. Na harfie gra od ósmego roku życia. W 2009 została laureatką IX Konkursu dla Młodych Artystów z Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych im. św. Elżbiety Węgierskiej w Sewilli.  Uczyła się także w Konserwatorium Amsterdamskim. Jest członkinią słynnej Orkiestry Dywan Wschodu i Zachodu, kierowanej przez Daniela Barenboima. Wcześniej występowała z Youth Orchestra of Andalucía i współpracowała z młodzieżowymi orkiestrami w Holandii i Niemczech. Grywała także z takimi zespołami niemieckimi jak orkiestra berlińskiego Konzerthausu i Opery Komicznej, lipskiej Filharmonii Kameralnej, Orkiestry Filharmonicznej Pomorza Przedniego.

 

 

28.07, godz. 12:00 – 14:00, Plac Wolności, Świnoujście

 

Animacje Muzyczne dla dzieci

Oto dźwiękowa niespodzianka w sercu nadmorskiego kurortu - interaktywne atrakcje muzyczne dla dzieci.

Podczas warsztatów dla maluchów przeprowadzimy koncert na mini orkiestrę perkusyjną do muzyki poważnej, zadamy zagadki muzyczne i zilustrujemy teatrzyk za pomocą muzyki tworzonej na żywo.  Razem z dziećmi będziemy tańczyć do muzyki poważnej oraz zbudujemy instrumenty muzyczne i nauczymy się pokazywać nastroje za pomocą muzyki. Dodatkową atrakcją będzie specjalne, interaktywne pianino, na którym można grać za pomocą...stóp.

 

Zabawę poprowadzą Fanutka oraz Klucz Wiolinowy.

Nie zabraknie też Duszka-Ciepluszka!

 

30.07, godz. 20:30, Amfiteatr przy ul. Chopina 30, Świnoujście

Koncert w ramach Świnoujskiego Lata Kultury 2017

 

Koncert finałowy Art Week

Klasyka pod gwiazdami

W ramach Świnoujskiego Lata Kultury i jako wielki finał Art Week odbędzie się w nadmorskim amfiteatrze niezwykły koncert, w którym wystąpią międzynarodowe gwiazdy muzyki. Jedno z najpopularniejszych dzieł Fryderyka Chopina wykona bowiem japońska pianistka, której nazwisko przyciąga tłumy na występach w całej Azji, zaś lubiane przez słuchaczy na całym świecie Cztery pory roku Antonia Vivaldiego zagra mistrzowsko bułgarski skrzypek, na co dzień związany z londyńską Royal Albert Hall. Muzyka nie zna granic, jej zadaniem jest sprawienie radości słuchaczom i satysfakcji wykonawcom. Aby tak się stało, czuwać będzie słowacki dyrygent, kierując zespołem kameralnym ze Szczecina.

Wstęp wolny

 

Program:

Fryderyk Chopin Koncert fortepianowy e-moll op. 11

Antonio Vivaldi Cztery pory roku op. 8

 

Artyści:

Ingrid Fujiko Hemming (Japonia) – fortepian

Vasko Vassilev (Bułgaria) – skrzypce

Mario Košik (Słowacja) – dyrygent

 

Baltic Neopolis Orchestra

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
ReklamaMrówka
Reklama