Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
wtorek, 14 maja 2024 19:27
Reklama

Było pracowicie i merytorycznie - tak podsumowują kadencję 2014-2018

Pracowita była dla radnych Rady Gminy Stare Czarnowo kadencja 2014-2018. 42 posiedzenia i 325 podjętych uchwał. 3 razy zmieniał się przewodniczący rady, a 2 radnych w ostatnich 4 latach zrezygnowało z pełnionej funkcji.
Było pracowicie i merytorycznie - tak podsumowują kadencję 2014-2018

Autor: fot. dost.

Już 21 października odbędą się wybory samorządowe, w tym wybory na wójta i do Rady Gminy Stare Czarnowo. Czas zatem podsumować minione 4 lata.

- Początki VII kadencji Rady Gminy przedstawiały się różnie. Były emocje, drobne konflikty, a nawet złośliwości. Trzykrotnie zmieniał się przewodniczący. W drugiej połowie kadencji atmosfera uległa zdecydowanej poprawie. Sprzyjało to rozważnemu podejmowaniu ważnych decyzji dla naszej gminy. Radni poprzez głosowania wykazali się dojrzałością i odpowiedzialnością - podsumowuje kadencje 2014-2018 przewodnicząca rady Gminy Stare Czarnowo Alina Przybysz. - Między radą, a władzami gminy panowało zrozumienie. Pozwoliło to spokojnie i efektywnie pracować wójtowi, a to z kolei przełożyło się na wspólny sukces. Całej naszej lokalnej społeczności Mam na myśli inwestycje, których ilość w porównaniu z latami poprzednimi jest ogromna - dodała.

Rada na swoich posiedzeniach zajmowała się wieloma kwestiami. Od uchwalenia budżetu i jego zmian, po wyrażanie zgody na realizację z innymi samorządami inwestycji, m.in. budowa ścieżki rowerowej Stare Czarnowo - Kołbacz - Szczecin czy remont drogi w Żelisławcu, wdrażanie reformy edukacji oraz zmian na rzecz środowiska.

- Wiele czasu poświęciliśmy na komisjach sprawą związanym z rolnictwem. Dzięki temu udało się nam znaleźć środki na rozpoczęcie oczyszczania rowów melioracyjnych i remonty dróg do pól - wymienia przewodniczący Komisji Rolnictwa, Rzemiosła i Ochrony Środowiska Rady Gminy Mieczysław Dudziński.

Najważniejszymi uchwałami z punktu widzenia mieszkańców były zdecydowanie sprawy związane z ustalaniem podatków i opłat.

- Należy podkreślić, że radni w czasie tej kadencji nie podwyższyli podatków nawet o złotówkę. Oscylują na poziomie średnim, bliżej najniższego progu podatkowego. W porównaniu z ościennymi gminami jesteśmy pod tym względem wyjątkiem - akcentuje przewodniczący Komisji Budżetu i Rozwoju Gospodarczego Rady Gminy Damian Rabenda.

Rada jako władza uchwałodawcza, co roku udzielała absolutorium wójtowi gminy. W roku 2018 roku wójt Marzena Grzywińska otrzymała 100% poparcia.

- Niejednokrotnie sprawdzaliśmy gospodarkę finansową gminy i jej jednostek czy też wykonanie budżetu gminy. Wiele inwestycji w tej kadencji udało nam się zrealizować, co jest zasługą mądrej i stabilnej polityki finansowej wójt Marzeny Grzywińskiej - zauważa przewodniczący Komisji Rewizyjnej Marcin Drwal.

Poprawa bezpieczeństwa mieszkańców jest jednym z podstawowych zadań własnych jednostek samorządu terytorialnego, w tym zapewnienie ochrony zdrowia mieszkańców.

- Skupiliśmy się na zachowaniu funkcjonowania przychodni lekarskiej w Kołbaczu, co nie było proste. Wizytowaliśmy place zabaw, świetlice, szkołę w Kołbaczu czy spotykaliśmy się z przedstawicielami policji czy ochotniczej straży pożarnej, w celu poprawy bezpieczeństwa na terenie gminy - zaznacza przewodnicząca Komisji Zdrowia, Oświaty i Spraw Społecznych Zofia Mielnicka.

Do najważniejszych uchwał, które podjęte zostały w obecnej kadencji, możemy zaliczyć zmiany do budżetu gminy dotyczące m.in. budowy świetlic w Kartnie i Dębinie, rozbudowy szkoły w Kołbaczu, budowy dróg w Glinnej, Starym Czarnowie, Żelewie i Żelisławcu czy przejęcie i budowa dróg w Kołbaczu.

- Kierowanie Radą Gminy było dla mnie zaszczytem. Bardzo dobrze układała się współpraca z wiceprzewodniczącymi Władysławem Kałuckim i Dariuszem Ruszczyckim. Mogłam polegać na swoich zastępcach. Zawsze służyli mi pomocą - podsumowuje przewodnicząca Alina Przybysz.

Radni VII kadencji:

  • Cioch Bogumiła,
  • Drwal Marcin,
  • Dudziński Mieczysław,
  • Florczak Artur,
  • Kałucki Władysław, wiceprzewodniczący Rady,
  • Kowalczyk Piotr (zrezygnował z pełnionej funkcji w 2016 r.),
  • Krzemień Grzegorz,
  • Kukawka Piotr (zrezygnował z pełnionej funkcji w 2016 r.),
  • Mendak Kazimierz,
  • Mielnicka Zofia,
  • Piątkowski Mieczysław,
  • Piskorz Jarosław,
  • Polak Jarosław (radny od 2016 r.),
  • Przybysz Alina, przewodnicząca Rady,
  • Rabenda Damian,
  • Róg Zenon (radny od 2016 r.),
  • Ruszczycki Dariusz, wiceprzewodniczący Rady.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: RfłTreść komentarza: Ja chcę aby Park powstał. Jako mieszkaniec Gryfina uważam, że to szansa dla naszego miasta. Ościenne gminy widzą w Parku interes. Park i tak powstanie. Pytanie czy my chcemy na tym skorzystamy czy nie? Gryfino może zostać wyłączone z Parku. Staniemy się "barejowskim bohaterem, co to, aż do Żoliborza miał wszystkie sklepy poobrażane. Kto zobaczył trochę świata wie, że Parki Narodowe to skarb dla okolicznej społeczności. Na przykład pobliski Drawieński Park Narodowy. Kto był, widział, korzystał wie o co chodzi. Sceptykom proponuję wybrać się na przejażdżkę np. rowerową szlakami niemieckiego parku narodowego Doliny Dolnej Odry. Szczeny Wam opadną. Serio.Data dodania komentarza: 14.05.2024, 18:25Źródło komentarza: Park Narodowy Doliny Dolnej Odry tematem wizyty wiceministraAutor komentarza: Się pytamTreść komentarza: Kiedy depisyzacja nadleśnictwa , tych ziomków promujących się ze szmatą przy różnych okazjach. Było obiecne i co ????Data dodania komentarza: 14.05.2024, 17:47Źródło komentarza: Pikieta na nabrzeżu powitała ministra. Sprzeciw wobec Parku NarodowegoAutor komentarza: rybaTreść komentarza: przyjedz do gryfina- plac barnima i sklep na dole zmienił sie w spelunę, a okoliczne zaułki w kibel, identycznie na kwadracie na górce. tu tez udaja że problemu nie ma.Data dodania komentarza: 14.05.2024, 17:44Źródło komentarza: Amatorzy tanich trunków w centrum. Władze udają, że problemu nie maAutor komentarza: BaroszzTreść komentarza: Na te terenu musi wrócić rolnictwo aby teren był jakoś dostępny dla ludzi i aby się nie degradował. Patrząc na to jak wygląda teren po stronie niemieckiej to czeka nas dużo pracyData dodania komentarza: 14.05.2024, 17:24Źródło komentarza: Pikieta na nabrzeżu powitała ministra. Sprzeciw wobec Parku Narodowego
ReklamaMrówka
Reklama