Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
sobota, 4 maja 2024 12:19
Reklama
Reklama

Bloki gazowe w modzie nie tylko u nas

Projekt budowy nowej elektrowni gazowej realizowany jest nie tylko w Gryfinie. Instalacja ma zastąpić wysłużone moce węglowe w wielu miejscach. W Polsce prowadzonych jest kilkanaście projektów inwestycyjnych, związanych z budową nowych kogeneracyjnych źródeł gazowych. Gazowe bloki maja być też gotowe na współspalanie paliwa przyszłości - zielonego wodoru. Prąd ze źródeł gazowych będziemy mieli nie tylko pod Gryfinem, ale we Wrocławiu w Bydgoszczy, Kielcach, Zgierzu, Siechnicach, Torunia, czy Kozienicach.
Bloki gazowe w modzie nie tylko u nas
Budowa bloku gazowego w Nowym Czarnowie.

Autor: igryfino

Trochę może dziwić, że po stopniowej likwidacji importu gazu z Rosji stawiamy na energetykę gazową. W pewnym momencie ceny gazu wzrosły dziesięciokrotnie. Dziś jest dużo niższa, ale wciąż wyższa niż średnia przed wojną. Okazuje się, że budowa nowych mocy gazowych to jeden z elementów transformacji energetycznej w kierunku nisko i zeroemisyjnym. Gaz ma być paliwem przejściowym, czyli stopniowo zmniejszać udział węgla w tzw. miksie energetycznym kraju. Trzeba pamiętać, że gaz to też paliwo kopalne i od niego także będzie trzeba za pewien czas odejść.

Budowa bloki gazowo-parowe

Rewolucja energetyczna nastąpić ma wkrótce w Nowym Czarnowie pod Gryfinem. Tu paliwem energetycznym w elektrowni będzie nie węgiel, a wysokometanowy gaz. Jako odrębna elektrownia (nie Elektrowni Dolna Odra) będzie funkcjonowała z dwoma blokami gazowo-parowymi. Ogólna moc tych bloków wynosić ma ok. 1400 MW.

Kiedy powstaną? Tutaj wyliczenia są różne. Władze chciałaby aby otwarcie nastąpiło przed tegorocznymi wyborami parlamentarnymi. Wydaje się to jednak mało prawdopodobne... 

Bloki gazowo-parowe buduje Polimex Mostostal.

Oni też stawiają na niskoemisyjny gaz

Podobna transformacja energetyczna jak w Gryfinie dokonuje się we  Wrocławiu. Realizowany jet projekt o kluczowym znaczeniu dla całej aglomeracji. Tutaj trwa budowa Nowej Elektrociepłowni Czechnica w Siechnicach pod Wrocławiem.  Nowa jednostka będzie zasilana niskoemisyjnym gazem. 

Nowa EC Czechnica stanowić będzie istotne źródło zaopatrywania w energię mieszkańców Gminy Siechnice oraz południowej części Wrocławia. Zwiększona produkcja ciepła umożliwi dostarczanie go większej liczbie odbiorców. Są plany, że inwestycja zabezpieczy dostawy energii elektrycznej nawet na następne kilkadziesiąt lat.

Uruchomienie Elektrociepłowni Czechnica w Siechnicach planowane jest na  2024 r. Wtedy to umożliwi to zastąpienie w  działającej w Siechnicach koło Wrocławia elektrociepłowni węglowej. 

Więcej wytwarzać ze źródeł zero- lub niskoemisyjnych

Inwestycję we Wrocławiu prowadzi PGE Energia Ciepła, z Grupy PGE. Ten największy producent ciepła dla gospodarstw domowych w kraju dąży do wytwarzania energii i ciepła w jak największym stopniu ze źródeł zero- lub niskoemisyjnych. Tak jest też w Toruniu. Tutaj dzięki produkcji w układzie wysokosprawnej kogeneracji gazowej oraz współpracującym z miejskim systemem ciepłowniczym źródłom geotermalnym.

Ogólnie kogeneracja to inaczej skojarzona produkcja energii. W tym przypadku w jednym procesie technologicznym – spalania np. gazu lub biogazu – łączy wytwarzanie energii elektrycznej i ciepła.

PGE Toruń osiągnęła status systemu efektywnego energetycznie ze wskaźnikiem Wpc (współczynnik nieodnawialnej energii pierwotnej) za 2022 rok wynoszącym tylko 0.59, co oznacza, że więcej ciepła pochodzi z wysokosprawnej kogeneracji oraz źródeł OZE.

W Rzeszowie uzyskuje się np. energię ze śmieci. PGE Energia Ciepła, jako paliwo alternatywne dla węgla i gazu ziemnego, wykorzystuje też  biomasę. Jest ona jedynym paliwem w elektrociepłowni Szczecin.

-Podsumowując wszystkie nasze inwestycje – najszybciej się zmieniamy i odchodzimy od węgla w celu zapewnienia „zielonej” energii cieplnej – wyjaśnia Przemysław Kołodziejak, prezes zarządu PGE Energia Ciepła.

Koncern stawia wyraźnie na energię zero- lub niskoemisyjnych

Gazowe inwestycje wciąż w planach

Budowa bloków gazowych w miejsce wysłużonych bloków węglowych klasy 200 MW przebiega nie tylko pod Gryfinem. Okazuje się, że Enea kontynuuje w Kozienicach projekt budowy elektrowni gazowej w technologii CCGT. 

– Elektrownia Kozienice to strategiczna jednostka w polskim systemie elektroenergetycznym, której praca stabilizuje m.in. dostawy prądu dla aglomeracji warszawskiej. Dlatego w Kozienicach potrzebne jest źródło energii elektrycznej wybudowane w oparciu o pewną i znaną technologię, jaką jest CCGT – podkreślił Lech Żak, wiceprezes zarządu ds. strategii i rozwoju Enea S.A.

Rozważana przez Eneę koncepcja zakłada dwa warianty inwestycji: budowę dwóch bloków, każdy o mocy ok. 1100 MW lub trzech – o jednostkowej mocy ok. 700 MW. Nowe gazowe blok maja być gotowe na współspalanie paliwa przyszłości, jakim jest zielony wodór.

Przetarg, organizowany przez Enea Elkogaz ogłoszony ma zostać w czwartym kwartale 2023 r.

Ostatnio o budowie nowej elektrowni pod Gryfinem pisaliśmy tu:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
i
pisal AKS 19.04.2023 16:39
Ogólnie jest tak, że odbiór energii działa w cyklu dobowym - rano i wieczorem jest szczyt energetyczny, w ciągu dnia zapotrzebowanie jest zwiększone, w nocy zużycie spada i następuje tzw. dolina energetyczna. Wiatraki i fotowoltaika dają prąd wtedy, kiedy wieje i świeci słońce. Problem w tym, że nie dzieje się to zawsze kiedy zużycie jest największe. Stąd OZE musi mieć backup w postaci elektrowni tradycyjnych, nie mniejszy niż 80% i to w pełnej gotowości do podjęcia pracy. Cykl uruchomiania tradycyjnego bloku energetycznego to kilkanaście godzin. Praktycznie nie daje się on regulować- pracuje albo na pełnej mocy (lub niemal pełnej), albo wcale. Elektrownie atomowe działają jak silnik w samochodzie- można regulować ich moc, kontrolując pręty paliwowe reaktora. Elektrownie gazowe mają bardzo krótki czas rozruchu. Problemem jest tylko cena gazu.

Jerzy 20.04.2023 08:44
Węglówki to relikt prlu, bardzo awaryjne i wychodzone, nieopłacalne. Tylko atom lub gaz, obok oze. Reszta do natychmiastowego zamknięcia

KUMPEL ROBIN HODA APSIK Z KATARU FACECI W RAJTUZACH 17.04.2023 18:15
ELEKTROWNIA NA MIARĘ NASZYCH MOŻLIWOŚCI HA HA AH OLGIERD NAPĘDZI JA ENERGIĄ MIĘDZYODRZA HA HA AH

polin to stan umysłu tu wozi sie drewno do lasu ah ha ah 17.04.2023 09:41
a jak to się ma do likwidacji pieców gazowych w gospodarstwach domowych i zakazu ich montażu ha ah ah polin to stan umysłu ha ha ah tesla nikola w grobie się przewraca jaki postęp mamy ha ha ah przyszłość to WODÓR i zimna fuzja ha ha ah zakazali pieców gazowych dla plebsu a sami buduja elektrownie ha ha ah od której kupisz prąd do grzania chałupy ha ha ah kaba ret i dorobisz kartoflonosych saudów i katarczyków ah aha ha z izrelskim paszportem ah ah ah

i
przypominam 15.04.2023 19:29
Gaz to nadal jest surowiec kopalny.

i
dwie niewiadome 15.04.2023 16:23
Nie ma innego wyjścia przy nowych wymogach unijnych. Trzeba działać szybko a bloki gzowe są najszybsze w budowie. Tylko za ile ten gaz?

Axel 24.04.2024 23:50
Są to bloki budowane w technologii pozwalającej też współspalać bądź spalać nawet w 100% inny rodzaj gazu np. H2. Za kilka/klikanaście lat może się to okazać strzałem w 10.

i
pytanie 15.04.2023 15:57
A skąd ten gaz ciągnąć będą?

helenka 15.04.2023 16:14
Z przemysłowej hodowli krów.

i
dobre 15.04.2023 19:28
Chyba że :))))

KABA RET 13*52 676 17.04.2023 18:11
Z PIERDZENIA W STOŁKI HA HA AH Z WIEJSKIEJ HA HA AH JUŻ BUDUJĄ NITKĘ DO JAMAŁU HA HA AH

i
wg. mnie 15.04.2023 14:53
Nie ma innego wyjścia. To nie moda tylko potrzeba czasu

Reklama
ReklamaMrówka
Reklama