Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 20 maja 2024 00:58
Reklama

Papież Franciszek do Polaków. Co powiedział o roratach?

Tradycja Mszy świętych roratnich jest nie tylko piękną praktyką, ale także okazją do wzmocnienia naszej wiary i świadczenia o niej. A skąd się wzięły roraty?
Papież Franciszek do Polaków. Co powiedział o roratach?
Papież Franciszek w trakcie przemówienia

Autor: kadr

I przede wszystkim dlaczego tak wcześnie trzeba wstawać?!

Nazwa "roraty" pochodzi od pieśni na wejście, zaczynającej się od słów "Rorate caeli desuper et nubes pluant justum", co w języku polskim oznacza "Spuśćcie rosę niebiosa i obłoki niech wyleją sprawiedliwego". Msza roratnia jest mszą wotywną, czyli odprawioną jako forma dziękczynienia albo prośby, poświęconą Najświętszej Maryi Pannie. Odbywa się zazwyczaj o świcie w okolicach 6 rano, gdyż symbolizuje to oczekiwanie na przyjście światła, które jest symbolem narodzin Jezusa Chrystusa. Podczas mszy roratnej, kościół jest często oświetlany jedynie świecami lub lampkami przy ołtarzu, co ma tworzyć atmosferę głębszego skupienia i oczekiwania.

Tradycja odprawiania mszy roratnej sięga czasów średniowiecza. W Polsce, jest to wydarzenie liturgiczne, gdzie wielu wiernych bierze udział w mszach roratnich, by w ten sposób przygotowywać się duchowo na przyjście Bożego Syna na świat. Msza roratnia ma szczególne znaczenie dla katolików, której głównym przesłaniem jest modlitwa i czekanie na zbawienie oraz refleksja nad znaczeniem narodzenia Chrystusa. Jest to okazja do kontemplacji, wyciszenia się i przygotowania duchowego na chrześcijańskie święta Bożego Narodzenia.

A co powiedział Papież?

Papież Franciszek podczas swojej audiencji generalnej skierował swoje słowa do Polaków i podzielił się swoim wsparciem dla tej pięknej tradycji. Podkreślił, że Msze święte roratnie są wyrazem oczekiwania z Maryją na przyjście Zbawiciela. Papież zachęca Polaków do uczestnictwa w tych nabożeństwach jako sposobu na świadczenie o żywej wierze.

Jest to również okazja do skupienia się na duchowym przygotowaniu przed Bożym Narodzeniem. W trakcie Adwentu możemy jeszcze bardziej pogłębiać naszą relację z Bogiem, modlić się, medytować i kontemplować nad wiarygodnością narodzin Jezusa. Papież Franciszek przypomina nam, że te poranne nabożeństwa roratnie są doskonałą okazją do tego.

Wreszcie, Papież prosił o modlitwę w intencji pokoju dla narodów, które cierpią z powodu wojen, a szczególnie dla Izraela, Palestyny i narodu ukraińskiego. To ważne przesłanie i apel do nas wszystkich, abyśmy zjednoczyli się w modlitwie i w działaniu na rzecz pokoju. Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za promowanie pokoju i pojednania, dlatego też powinniśmy podziękować Papieżowi za przypomnienie nam o tej ważnej sprawie.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Wniosek 17.12.2023 23:01
Papież zwraca się najczęściej tylko do Polaków . Inne narody Europy już go nie słuchają .

słuchacz Radia Maryja 17.12.2023 23:59
Dwa kłamstwa w twoim poście. Ani nie "najczęściej do Polaków". Ani nie jest tak, ze inne narody nie słuchają. Co to za wnioskowanie, co to za logika?

pamiętajcie i się nie lękajcie 17.12.2023 19:20
Walka z pis-em to walka o utrwalanie chrześcijańskich wartości, a nie tylko 7 przykazania.

komar 17.12.2023 22:25
Dużo w tym prawdy, niestety.

LU CYFER 13*52 676 17.12.2023 14:13
JAKO PRZEDSTAWICIEL BOGA NA ZIEMI COŚ SŁABO PAPCIO WYGLADA TO CHYBA SAM SZATAN GO LECZY HA HA AHA

A. Żmijewski 17.12.2023 14:08
Oj tam oj tam. Najważniejsze na święta są ogrodowe pomidory spod folii i chryzantemki złociste pyr pyr

katolik 17.12.2023 13:49
I tego się trzymajmy.

Reklama
ReklamaMrówka
Reklama