Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
sobota, 27 kwietnia 2024 15:06
Reklama
News will be here
Reklama

Stanowi podstawę święconego. Dekoracja na świątecznym stole

Jajko, symbol nowego życia i odrodzenia, jest nieodłącznym elementem Wielkanocy. Staje się ozdobą na świątecznym stole, prezentem dla bliskich oraz rekwizytem w tradycyjnych zabawach wielkanocnych. Dlatego niezwykle istotne jest poznanie jego znaczenia i historii, która z pewnością zawiera wiele ciekawostek. Zapraszamy do lektury, aby zgłębić tajniki świątecznej tradycji!
Stanowi podstawę święconego. Dekoracja na świątecznym stole
Pisanki. Jajka to symbol nadchodzących świąt.

Autor: Fermy Drobiu Jokiel

Wielkanoc to najważniejsze i najstarsze święto chrześcijańskie obchodzone na pamiątkę zmartwychwstania Jezusa Chrystusa, ale na tę religijną symbolikę nakłada się dodatkowo naturalny rytm natury. 

Po zimie zmartwychwstaje, wraz z nadchodzącą wiosną, również przyroda - jak pisał poeta i powieściopisarz Wiktor Gomulicki

„budzą się z letargu ciała
i zwyciężają śmierć duchy”.

Jako początek świata

Jajo to przede wszystkim symbol początku i narodzin świata. To bardzo stare wierzenie obecne już w starożytnych mitach indyjskich, w których świat powstawał z jednego, olbrzymiego jaja. W podobny początek wierzyli starożytni Rzymianie, Chińczycy, Peruwiańczycy i Indonezyjczycy. 

W jednym z podań ukraińskich można przeczytać jak dawnymi czasy, gdy ziemia była pusta, Bóg zesłał na ziemię koguta, aby ją ożywił. Kogut zniósł jajko, z którego wypłynęło 7 rzek, te zrosiły doliny, wszystko pokryło się zielonością, ożywiło kwiatami i napełniło owocami.

Jako lekarstwo dla ciała i ducha

Oprócz tego, że jajo symbolizowało początek nadawano mu też znaczenie oczyszczające. 
W starożytnej medycynie było zalecane jako lekarstwo, ale oczyszczenie miało też znaczenie metaforyczne. Zawarta w jaju energia, związana z początkiem nowego życia, stanowiła siłę przeciwdziałającą złym duchom. Dlatego jajo używane było w starożytnym kulcie umarłych jako tzw. coena novemdialis, czyli uczta dziewiątego dnia zamykająca okres żałoby. Powszechnym zwyczajem było też wkładanie jaj do trumny, co miało oczyścić nieboszczyka z nieprawości. 

Jajka spożywano również po pogrzebie, co symbolizowało zmartwychwstanie po śmierci, oczyszczenie i ochronę przed złymi mocami. Podobny cel miało zawieszanie skorup jaj pod sufitem – ochronę przed nieczystymi siłami i pomoc w osiągnięciu bogactwa. 

Moc oczyszczającą jajka wzmagało kościelne poświęcenie w Wielką Sobotę. Poświęcone jaja dzieli się i uroczyście częstuje nimi najbliższych w czasie śniadania wielkanocnego na pomyślność, zdrowie i błogosławieństwo Boże.

Jako energia i witalność

Jajko wielkanocne to dodatkowo symbol siły oczyszczającej, broniącej żywych przed powracającymi w tym czasie na ziemię złymi duchami. To metafora błyskawicy i słońca, a zatem odżywczych sił przyrody i jako takie nazywane było błyszczącym, złotym lub czerwonym. O witalności i radości życia przypominają też jajka zdobione. To bardzo stara tradycja – w okolicach Opola, Wrocławia i Międzyrzecza archeolodzy wykopali pisanki datowane na ok. X wiek. Gliniane jaka archeolodzy odkryli też w Cedyni

- Pisanki wielkanocne pełniły od zawsze funkcję daru – mówi Tomasz Jokiel z Ferm Drobiu Jokiel. - Rodzice i chrzestni obdarowywali nimi dzieci, dawano je też żebrakom z intencją modlitwy za duszę zmarłych, a dziewczyny ofiarowywały pisanki chłopcom śpiewając pieśń miłosną - dodaje.

Malowane jajka dzielimy na kraszanki (barwione na jeden kolor), pisanki (malowane i ozdabiane wzorami pisanymi woskiem o różnych barwach), drapanki (jaja malowane na jeden kolor z wzorem wydrapanym ostrym narzędziem) oraz oklejanki (na skorupkę nakleja się płatki kwiatów, skrawki kolorowego papieru czy tkaniny).

Symboliczne znaczenie mają też kolory jaj. I tak czerwony to kolor krwi, przywołujący biologiczny wymiar ludzkiego istnienia oraz witalność i moce rozrodcze, kojarzy się też z małżeństwem i prokreacją. Żółty to kolor zaświatów, utożsamiany z wartościami niebiańskimi, solarnymi. Z kolei wszelkie motywy roślinne, gałązki, drzewka czy znaki solarne mają znaczenie kosmogeniczne i manifestują rolę jaja w symbolicznym przywracaniu życia.

inf. pras.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
prawda 31.03.2024 23:44
Pan Jezus zmartwychwstał - jest to faktem. Fakty nie potrzebują symboli, tylko Prawdy.

toi 30.03.2024 07:11
żadnej relacji z W. Czwartku, W. Piatku!!!! wstyd. ale plotki dominują....

Wasz Pan 28.03.2024 08:40
Dziś rozpoczęcie Triduum i niech no któryś albo która nachla się gorzały albo innej gnojowicy to wam zrobię taką rozpierduchę że wam kapcie pospadają. Czy plebs I pospólstwo zrozumiało?

ub wieczorek *** ah ha ah lu cyfer 13*52 676 2024/25 28.03.2024 07:41
ja tam jajka maluję na teczowo w 6 kolorach z saturna ha ha ah

A. Żmijewski 28.03.2024 07:09
Tylko ogrodowe pomidory spod folii pyr pyr bo jak wiadomo pomidor jest symbolem zdrowia, zmartwychwstania i życia wiecznego.

Malarz gryfiński 28.03.2024 01:46
ja już swoje jaja przyozdobiłem

Knagulec 27.03.2024 16:29
Moja kudłata ma ode mnie cały czas jajko z czego bardzo się cieszy

Sąsiad Kudłatej z klatki obok 28.03.2024 02:13
Knagulec 27.03.2024 16:29
Moja kudłata ma ode mnie cały czas jajko z czego bardzo się cieszy
Ja jej też jądra podaje hahahahahahaha

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: bye byeTreść komentarza: Jutro ruszamy na niemiecką stronę!Data dodania komentarza: 27.04.2024, 15:04Źródło komentarza: Wsiadamy na rowery. Oto co powinniśmy wiedziećAutor komentarza: taka zmianaTreść komentarza: Nastapiła zmian pokoleniowa, tacy złodzieje co włamywali się do mieszkań podczas wyjazdów właścicieli to już są na emeryturach. Pieniędzy już nikt nie trzyma pod poduszką, a pralkę automatyczną czy telewizor mają wszyscy. Teraz okrada się przez Internet, a kradnie się dane i wirtualne pieniądze. Zagrożeniem nie są więc wyjazdy tylko konta bankowe, karty bankomatowe, wszelkie płatności zbliżeniowe, itp. Ogromnym zagrożeniem jest też powszechny wymóg, wręcz przymus posługiwania się nr PESEL, np. w aptece, gdzie zwłaszcza starsi klienci głośno podają swoje dane, a inni słyszą.Data dodania komentarza: 27.04.2024, 15:02Źródło komentarza: Hakerzy są cwani. Cyberoszustw coraz więcejAutor komentarza: MartaTreść komentarza: Okazja czyni złodzieja.Data dodania komentarza: 27.04.2024, 15:00Źródło komentarza: Hakerzy są cwani. Cyberoszustw coraz więcejAutor komentarza: gryfiniakTreść komentarza: Jestem nad morzem. Kupiłem kamerę foto-pułapkę leśną z kartą SIM. Ukrywam ją w domu skierowaną w kierunku moich drzwi wejściowych do domu. Jeżeli ktoś wejdzie do mojego domu foto-pułapka robi mu zdjęcie i przesyła MMS na mój telefon. W tm momencie dzwonię na posterunek policji pobliski mojego domu i informuję o włamani oraz wysyłam MMS-em zdjęcie włamywaczaData dodania komentarza: 27.04.2024, 14:59Źródło komentarza: Dni Gryfina 2024 - program. Co, gdzie kiedy podczas majówki?
ReklamaMrówka
Reklama