Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
czwartek, 25 kwietnia 2024 09:27
Reklama

Kto zapracował na tytuł „Lidera Ekonomii Społecznej”?

O tym, kto w tym roku zostanie uhonorowany przez marszałka województwa zachodniopomorskiego tytułem „Lidera Ekonomii Społecznej” dowiemy się w poniedziałek, 5 grudnia 2016 r. w Szczecinie, podczas konferencji poświęconej roli samorządu w rozwoju ES.
Kto zapracował na tytuł „Lidera Ekonomii Społecznej”?

Autor: W zeszłym roku w kategorii samorząd przyjazny ekonomii społecznej wyróżnienie zdobyła gm. Gryfino.

Podmioty ekonomii społecznej pomagają stanąć na nogi bezrobotnym, wspierają niepełnosprawnych, aktywizują małe społeczności, świadczą usługi pożytku publicznego i są świetnym uzupełnieniem usług oferowanych przez lokalny biznes. W konkursie marszałka, organizowanym już po raz czwarty, zostaną nagrodzone te podmioty i osoby, które najefektywniej w swojej działalności propagują ideę ekonomii społecznej.

Konkurs zostanie rozstrzygnięty w czterech kategoriach: Samorząd przyjazny ekonomii społecznej, Podmiot ekonomii społecznej, Animator ekonomii społecznej (osoba fizyczna) oraz po raz pierwszy Przyjaciel ekonomii społecznej (podmiot prywatny). Ta ostatnia kategoria została wprowadzona na wniosek zachodniopomorskiego środowiska ES. Laureaci będą mogli posługiwać się zaszczytnym tytułem oraz otrzymają pamiątkowe statuetki. 

Ekonomia społeczna na trwałe wpisała się w politykę społeczną Pomorza Zachodniego, dlatego już po raz czwarty pokazujemy i nagradzamy te samorządy, organizacje pozarządowe i animatorów, którzy pomagają słabszym, zmieniają najbliższe otoczenie i przyczyniają się do przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu. W tym roku po raz pierwszy wyróżnimy też firmy, szczególnie otwarte na współpracę z podmiotami ES, realizujące ideę społecznej odpowiedzialności biznesu – mówi Olgierd Geblewicz, marszałek województwa zachodniopomorskiego.

Wręczenie wyróżnień odbędzie się w trakcie konferencji „Rola samorządu w rozwoju ekonomii społecznej”, której głównym celem jest pokazanie możliwości wsparcia sektora ekonomii społecznej przez samorządy, jak i przedstawienie roli podmiotów ES w rozwoju gmin i powiatów. Swoimi doświadczeniami podzielą się przedstawiciele Centrum Rozwoju Społeczno-Gospodarczego, Zachodniopomorskiego Komitetu Rozwoju Ekonomii Społecznej, Ogólnopolskiego Związku Rewizyjnego Spółdzielni Socjalnych, Fundacji Motywacja i Działanie w Międzyzdrojach, Sieci Zachodniopomorskiej Ośrodków Wsparcia Ekonomii Społecznej oraz miasta Brzeziny.

 

W trakcie konferencji zostanie przyznany także ogólnopolski znak promujący podmioty ekonomii społecznej „Zakup Prospołeczny”, którego idea powstała w 2010 roku z inicjatywy Fundacji im Królowej Polski św. Jadwigi. O posługiwanie się tym certyfikatem mogą ubiegać się, m.in.: spółdzielnie socjalne, spółdzielnie inwalidów i niewidomych, centra integracji społecznej, zakłady aktywności zawodowej, spółki non-profit, fundacje, stowarzyszenia.

Konferencja organizowana jest w ramach projektu realizowanego przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej „Ekonomia społeczna kluczem do sukcesu”, którego głównym celem jest wzrost poziomu zatrudnienia w sektorze ekonomii społecznej. Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014-2020.

Efektami przedsięwzięcia, realizowanego do końca 2017 r. będzie m.in. opracowanie Zachodniopomorskiego Programu Rozwoju Ekonomii Społecznej, sieciowanie podmiotów ES, stworzenie partnerstw lokalnych o zasięgu ponadgminnym na rzecz ekonomii społecznej czy promocja podmiotów ekonomii społecznej jako dostawców produktów i usług.

Konferencja odbędzie się w poniedziałek, 5 grudnia br. w Szczecinie, w Park Hotelu.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
ReklamaMrówka
Reklama