Chcesz wiedzieć, czy w twojej okolicy jest bezpiecznie? Możesz mieć na to wpływ!

  • 29.12.2016, 17:37
  • KWP Szczecin
Chcesz wiedzieć, czy w twojej okolicy jest bezpiecznie? Możesz mieć na to wpływ!
Już prawie trzy miesiące, jak działa Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa w województwie zachodniopomorskim. Wiele można się z niej dowiedzieć, jakie sygnały zgłaszają policjantom mieszkańcy i które z nich potwierdziły się. Taki rodzaj współdziałania przynosi pożądane efekty.

Za pomocą Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa można przekazywać informacje o zagrożeniach występujących w okolicy. Z każdym dniem przybywa nowych zgłoszeń. Każde z nich jest weryfikowane przez policjantów.

Sygnały naniesione przez mieszkańców naszego województwa na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa policjanci sprawdzają i weryfikują. Te potwierdzone mają dalszy ciąg i konsekwencje. Od września gdy KMZB zaczęła funkcjonować do dzisiaj  na terenie województwa zachodniopomorskiego policjanci odczytali 7.691 zdarzeń, wskazanych przez mieszkańców jako te, które są według nich niebezpieczne i wymagają interwencji Policji. 2.683 zgłoszenia, czyli ponad 35 procent zostało przez mundurowych potwierdzonych. Wiele sygnałów podlega nadal weryfikacji, a patrole kontrolują dane miejsce kilka razy.

Spośród nich najwięcej dotyczyło nieprawidłowego parkowania,  przekraczania dopuszczalnej prędkości, a także spożywania alkoholu w miejscach niedozwolonych. W tych przypadkach policjanci stosowali pouczenia, ale też nie obyło się bez mandatów karnych. Kilkaset zgłoszeń dotyczyło niewłaściwej infrastruktury drogowej. Dlatego też, działając w tym zakresie, policjanci kierowali pisma do zarządców dróg, celem sprawdzenia i w razie potwierdzenia, usunięcia nieprawidłowości.


Zachodniopomorscy stróże prawa odnotowali już wymierne efekty działania mapy zagrożeń. W Koszalinie w rejonie śródmieścia, gdzie mieszkańcy sygnalizowali różnego rodzaju zagrożenia mundurowi podejmowali własne interwencje w tym rejonie. Policjanci  wylegitymowali osoby, które swoim zachowaniem wzbudziły ich podejrzenia i mogą wchodzić w konflikt z prawem. Trafne przypuszczenia przyczyniły się do ujawnienia osób posiadających narkotyki.


Osoby posiadające zakazane prawem substancje zatrzymali także mundurowi ze Stargardu oraz ze Szczecinka. Mieszkańcy sygnalizowali bowiem, że na jednej z ulic w Szczecinku  istnieje zagrożenie związane z narkotykami.  Policjanci weryfikując te informacje zatrzymali dwóch mężczyzn posiadających marihuanę. Natomiast w gminie Pełczyce powiat choszczeński policjanci zatrzymali na gorącym uczynku dwóch sprawców usiłowania włamania do samochodu. Miejsce to znajduje się w bliskiej odległości od wskazanego wcześniej na KMZB miejsca, gdzie dochodzi do spożywania alkoholu.


Trzech sprawców rozboju zatrzymali także funkcjonariusze z Płotów. Miejsce, w którym doszło do tego czynu było również naniesione na mapę. Przed Świętami na terenie powiatu świdwińskiego na mapę naniesione zostało zgłoszenie dotyczące znęcania się nad zwierzętami. Dzielnicowy rejonu natychmiast podjął interwencje potwierdzając to zgłoszenie. Pies, który był uwiązany na łańcuchu i przebywał w złych warunkach został zabrany. Policjanci w tej sprawie prowadzą postępowanie dot. znęcania się nad zwierzęciem.

Policjanci przypominają:  chcesz wiedzieć, czy w Twojej okolicy jest bezpiecznie? Możesz mieć na to wpływ! Podziel się swoimi spostrzeżeniami! Reaguj na zagrożenie! Odwiedź Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa. Wejdź na stronę internetową Policji: www.zachodniopomorska.policja.gov.pl.

To  narzędzie pozwala na rzetelne i czytelne zidentyfikowanie oraz przedstawienie, w tym społecznościom lokalnym, skali, a także rodzaju zagrożeń oraz instytucji współodpowiedzialnych za zapewnienie bezpieczeństwa i porządku publicznego.


Wskaż miejsca, w których chcesz częstszych patroli Policji. Warte uwagi jest też to, że strona nie służy do zgłaszania potrzeby pilnej interwencji Policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych 112, 997. asp.szt. Anna Gembala

Mapy można szukać też bezpośrednio tu:

http://zachodniopomorska.policja.gov.pl/sz/aktualnosci/prewencja-i-profilaktyk/mapy/5975,Mapa-zagrozen-bezpieczenstwa.html

 

KWP Szczecin
Podziel się:
Oceń:
 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe