Samorządy walczą w obronie samorządności w Polsce 

  • 10.01.2017, 14:03 (aktualizacja 10.01.2017 22:05)
  • Marek Mucha ZUM
Samorządy walczą w obronie samorządności w Polsce ZUM
- Bronimy samorządu terytorialnego w Polsce. Rok 2016 był pełzającym zamachem na samorządy, ten rok to już marsz i będzie on przyspieszał – wyjaśniał marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz, podczas specjalnie zwołanej konferencji prasowej poświęconej rządowym planom zmian w Prawie ochrony środowiska. Samorządy alarmują, że utracą wpływ na kreowanie polityki ochrony środowiska w regionach. Tuż po konferencji radni Zachodniopomorskiego Sejmiku przyjęli stanowisko z apelem do rządu o zaprzestanie wspierania proponowanych zmian.

- Projekt który w grudniu ubiegłego roku wpłynął do Sejmu - ustawa o zmianie ustawy prawo ochrony środowiska, sprowadza się do prostackiego zamachu na Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska. Mimo proponowanych zmian Fundusze pozostaną samorządowymi osobami prawnymi, ale w ramach tzw. „braterskiej pomocy” Wojewoda oraz Rząd pomogą nam w nadzorze i zarządzaniu poprzez wprowadzenie komisarzy politycznych do rady nadzorczej i do zarządu. W taki sposób, prostą korektą do ustawy można przejąć każdą instytucją. To jest zamach na samorządy, który będzie w mojej ocenie przyspieszał. – wyjaśniał marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Marszałek wyjaśniał, że zmiany w ustawie mają doprowadzić do przejęcia zarządzania nad Wojewódzkimi Funduszami Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dodatkowo poselskie propozycje naruszają konstytucję m.in. pod względem zasady subsydiarności, ale również są głęboką ingerencją w prawo własności. Skarga na niekonstytucyjność ustawy będzie składana do Sądów, Trybunału Konstytucyjnego a być może i do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w Strasburgu.

- Mam taką obawę na progu tego roku, że najbliższe lata będą wielką walką samorządów o obronę samorządności w Polsce. To niestety będzie kluczowe wyzwanie dla nas, by nas nie poszatkowano, by nas nie ograbiono ze wszystkich kompetencji i możliwości – deklarował Geblewicz.

Marek Mucha ZUM
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

obserwator
obserwator 10.01.2017, 21:15
za tytuł jedynka w szkole!!!!!!!!!!!!!!!!!! i dalej promowanie tragicznego marszałka!
Ropucha
Ropucha 10.01.2017, 16:22
Samorządy pozadłużali mieszkańców i teraz pokolenia będą spłacać ich długi. To groteskowe, by burmistrz pasiołka zarabiał 15 tys. Beneficjentem pseudo-gospodarności są zagraniczne banki, które wygrabiły zyski do swoich kieszeni. Każde euro przyznane w dotacjach unijnych Polsce trafia do Niemiec w wymiarze 0,89 euro.

Pozostałe