Adecco 07.06.2018 - 22.06.2018
Adecco 07.06.2018 - 22.06.2018
Adecco 07.06.2018 - 22.06.2018

Inauguracja sezonu z Witkacym

Teatr Uhuru zainaugurował nowy sezon artystyczny 18 września na Scenie pod Lwami programem poświęconym 74. rocznicy śmierci genialnego twórcy XX-lecia międzywojennego – Stanisława Ignacego Witkiewicza (Witkacego).

W programie znalazła się zespołowa improwizacja teatralna „Ostatni dzień Witkacego”, w której obok młodzieży zagrał także sam szef i instruktor Uhuru Janusz Janiszewski, wcielając się w rolę Witkacego.

Sylwetkę twórcy oraz specyfikę życia i działalności, jego filozofię, poglądy na życie i sztukę tego genialnego „wariata z Zakopanego” przedstawił widzom film dokumentalny wyświetlany na dużym ekranie.
 
Ostatnim punktem była inauguracja Kościoła Tajemnicy Istnienia pw. św. Witkacego. Pod tą prowokacyjną – iście witkacowską nazwą kryje się cykl spotkań artystycznych „wyznawców Witkacego” inspirowanych twórczością nie tylko Witkacego, ale także innych wybitnych artystów. Kościół Tajemnicy Istnienia ma charakter długofalowego performance’u o charakterze artystyczno-filozoficznym, Witkacy natomiast będzie patronem duchowym tego projektu.
O spotkaniach będziemy informować na bieżąco. Zapraszamy.
 
O Witkacym
Stanisław Ignacy Witkiewicz (1885–1939), znany też pod pseudonimem Witkacy, to najoryginalniejsza postać literatury dwudziestolecia międzywojennego, osobowość niezwykle barwna, o wręcz renesansowym zakresie zainteresowań. Był filozofem, teoretykiem, sztuki, malarzem, fotografem, twórcą powieści i dramatów. Życie Witkacego mogłoby być materiałem na wielką powieść opisującą zmagania artysty z nieprzychylnym czasem i niechętnymi ludźmi. Wielu widziało w nim jedynie skandalistę i prowokatora lubującego się w gorszeniu publiczności, niewielu – artystę wykraczającego poza swój czas, proroka totalitaryzmu, uniformizacji i mechanizacji życia, konsumpcjonizmu, zaniku indywidualności i osobowości we współczesnym świece, upadku kultury duchowej człowieka.
 
 

FOTO: Teatr Uhuru (Improwizacje Witkacowskie na Scenie pod Lwami)

Admin Admin
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe