Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 marca 2024 11:30
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Pomorze Zachodnie wśród wystawców

To największa i najbardziej prestiżowa impreza targowa, podczas której promuje się nasze województwo. Międzynarodowa Giełda Turystyczna ITB odbędzie się w Berlinie w dniach 8-12 marca br. Pomorze Zachodnie będzie zachęcać do przyjazdu nad Bałtyk i do skorzystania z wielu atrakcji, jakie można zaoferować turystom nasz region.
Pomorze Zachodnie wśród wystawców

Województwo zaprezentuje się w ramach Polskiego Stoiska Narodowego, przygotowywanego przez Polską Organizacje Turystyczną. W tym roku oprócz Zachodniopomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, swoją obecność zaznaczy Stargard, Lokalna Organizacja Turystyczna Regionu Kołobrzeg oraz Szczecin, który promować będzie m.in. zlot żaglowców The Tall Ships Races 2017.

 

Może morze?

Główne elementy zachodniopomorskiej oferty to niezmiennie piękne wybrzeże i czyste jeziora. Mamy się czym pochwalić. 185-kilometrowy odcinek wybrzeża Morza Bałtyckiego wraz ze wszystkimi walorami – piaszczystymi plażami, wydmami, lasami i płytkimi jeziorami nadmorskimi naszpikowany jest doskonałą bazą wypoczynkowo-rekreacyjną. Istotnym walorem są konkurencyjne ceny. Na turystów czekają liczne pensjonaty, ośrodki SPA, atrakcje przyrodnicze i kulturowe. Jedną z nich jest znany na całym świecie Skansen Słowian i Wikingów w Wolinie. W Berlinie dzięki obecności Lokalnej Organizacji Turystycznej Regionu Kołobrzeg, silnie zaistnieje właśnie ten kurort. Jako ciekawa alternatywa dla spędzenia wolnego czasu zostanie zaprezentowana m.in. podróż koleją wąskotorową, zwiedzanie parku miniatur i latarń morskich.

 

Z kijkami przez region

Pomorze Zachodnie słynie z tego, że jest regionem zielonym, pełnym pięknej przyrody. Słowem, idealnym miejscem do turystyki aktywnej. Ten aspekt będzie mocno zaznaczony w naszej prezentacji podczas targów. Oferta dla osób aktywnych jest bardzo bogata i różnorodna i trafić może zarówno do sportowców, jak i amatorów poszukujących okazji do spacerów, rowerowych wypraw czy spływów kajakiem. Mniej ekstremalnych sportowców może zainteresować nordic walking. Tras do uprawiania tego sportu nie brakuje - to plaże, liczne lasy czy szlaki piesze rozsiane po całym województwie. Na stolicę tego sportu wyrasta Barlinek z certyfikowanym przez Polską Organizację Turystyczną produktem turystycznym – „Centrum Nordic Walking – Barlinek Europejska Stolica Nordic Walking”.

 

Żaglówką czy kajakiem?

Dla kochających wodę i wiatr we włosach z pewnością ciekawa będzie oferta Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego, obejmującego ponad 30 marin i pozwalającego na łączenia żeglarstwa śródlądowego z morskim i pozwalającego na łączenie żeglarstwa śródlądowego z morskim. Kilka lat po zrealizowaniu tej inwestycji przystanie prężnie działają, rozwijają się okoliczne usługi, przybywa turystów. Zwłaszcza z Niemiec.

Region słynie z wielkich pojezierzy: wałeckiego, drawskiego, myśliborskiego. Na ich obszarze oraz w dorzeczy Parsęty znajduje wiele pięknych szlaków kajakowych:  Gwdy, Rurzycy, Parsęty, Regi, Drawy im. Księdza Kardynała Karola Wojtyły.

 

Rower power

Pomorze Zachodnie jest też coraz bardziej atrakcyjne dla rowerzystów. Mamy najwięcej szlaków rowerowych w Polsce, przebiegających przez malownicze tereny. A będzie ich jeszcze więcej, bo województwo we współpracy z samorządami realizuj olbrzymi projekt budowy sieci 1100 km tras rowerowych. Dlatego w Berlinie również będziemy zachęcać rowerzystów do odwiedzenia zachodniopomorskiego, zwłaszcza, że sąsiedztwo z Niemcami zachęca do przekraczania granicy na dwóch kółkach.

 

Historia i kultura Pomorza Zachodnie

Dla zainteresowanych historią i kulturą Pomorza Zachodniego z pewnością ciekawa będzie oferta zwiedzania naszych zabytków i instytucji kultury. W Szczecinie na turystów czeka „najlepszy adres świata”, czyli położone tuż przy sobie Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza i Centrum Dialogu Przełomy, budynki, które zostały docenione w najważniejszych konkursach architektonicznych. Na turystów czekają nie tylko niezwykle bryły, ale przede wszystkim intrygująca oferta artystyczna i historyczna. Zaraz obok położone są pięknie odrestaurowane Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie i Opera na Zamku oraz Muzeum Narodowe w Szczecinie.

 

W Berlinie obecny będzie Stargard. Warto wspomnieć, że prawdziwą dumą miasta jest fortyfikacja Stargardu, która stanowi jeden z najciekawszych zespołów gotyckiej architektury obronnej w Polsce. Pierścień obwarowań liczył 2260 m. Do dzisiaj zachowało się około połowy długości murów oraz cztery baszty i trzy bramy.

 

Na Pomorzu Zachodnim jest wiele obiektów zabytkowych, które trzeba zobaczyć. Zamek Książąt Pomorskich w Darłowie, w którym urodził się i wychował król Danii, Szwecji i Norwegii Eryk I Pomorski, ostatni Wiking Bałtyku. Sarkofag króla znajduje się w gotyckim kościele Mariackim. Dziś w zamku mieści się Muzeum Książąt Pomorskich z cennymi eksponatami średniowiecznej sztuki sakralnej oraz zabytkami. Znajduje się tam też jedna z najwyższych latarń morskich polskiego wybrzeża. Wyjątkową perłą architektury jest również skandynawski gotycki kościół Świętej Gertrudy.

 

W Trzebiatowie warto odwiedzić znaną z legendy Basztę Kaszaną czy Kościół pw. Macierzyństwa Najświętszej Maryi Panny, jeden z najstarszych i najwyższych kościołów w regionie.

 

To tylko nieliczne przykłady tego, czym będziemy zachęcać w Berlinie do przyjazdu na Pomorze Zachodnie.

Zachodniopomorską prezentację na targach ITB Berlin będzie można odnaleźć w hali 15.1 w ramach Polskiego Stoiska Narodowego.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
ReklamaMrówka
Reklama