Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
środa, 24 kwietnia 2024 12:36
Reklama

Poczujcie cygańskie klimaty

Miejsko - Gminny Ośrodek Kultury w Mieszkowicach zaprasza 18 marca godz.17.00 na spotkanie z Edwardem Dębickim autorem bajek cygańskich pt. „Zagubiona droga”.
Poczujcie cygańskie klimaty

Autor: Terno

Autor zebrał i opracował bajki cygańskie i wydał je w języku polskim i cygańskim. Na spotkaniu będą je czytali autor i dzieci cygańskie. Ponadto zaprezentuj artyści z teatru cygańskiego TERNO wraz z autorem, który jest  wirtuozem akordeonu.

 

O książce;

Autorskie baśnie Edwarda Dębickiego to zbiór bajek i baśni, które towarzyszyły jemu i jego rodzinie od wczesnych lat dzieciństwa, gdy z taborem cyganów przemierzał świat. To dokładnie 20 opowiadań, a wśród nich są dwie bajki, które opowiadali mu jego rodzice.

Dawniej cyganie prowadzili wędrowne życie, które m. in charakteryzowało się dużą gamą obyczajów. Ich ważną cechą były różne przesądy i wiara w nadprzyrodzone zjawiska. To wszystko pobudzało wyobraźnię, a dzięki temu opowiadania, bajki i baśnie stawały się bardziej wyjątkowe i łatwiej zapamiętywane. Dlatego wiele z nich przetrwało w pamięci współczesnych cyganów do dziś.

Wydawnictwo książkowe "Zagubiona droga" napisane jest w dwóch językach, po polsku i po cygańsku. Opracowaniem graficznym zajęła się Magdalena Ćwiertnia, wydawcą jest Stowarzyszenie Twórców i Przyjaciół Kultury Cygańskiej im. Papuszy w Gorzowie. Książka ukaże się dzięki wsparciu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Lubuskiego Urzędu Marszałkowskiego.

 

O autorze;

Edward Dębicki to niestrudzonym propagator kultury cygańskiej,poeta, akordeonista, autor i kompozytor widowisk muzycznych, współtwórca scenariuszy filmowych i muzyki filmowej oraz autor ponad 200 pieśni. W 1955 roku założył w Gorzowie Wielkopolskim Cygański Teatr Muzyczny „TERNO”. Powoła Stowarzyszenie Twórców i Przyjaciół Kultury Cygańskiej 

im. Bronisławy Wajs Papuszy. Był organizatorem i inicjatorem Międzynarodowych Spotkań Zespołów Cygańskich „Romana Dyves”, które odbywają się w Gorzowie od 1989 roku.

W 1993 r. został wydany tomik jego poezji Pod gołym niebem. W 2004 r. wydano książkę jego autorstwa Ptak umarłych, która opisuje tragedię rodzin cygańskich na Wołyniu podczas II wojny światowej. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
ReklamaMrówka
Reklama