Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
sobota, 20 kwietnia 2024 11:15
Reklama
Reklama
Reklama

Jakie przetrwały dawne tradycje muzyczne, zwyczaje i obrzędy

Jakie dawne tradycje muzyczne, zwyczaje i obrzędy przetrwały na terenach Pomorza Zachodniego? Ich odnalezienie, zapisanie oraz przypomnienie o nich mieszkańcom województwa zachodniopomorskiego, zarówno dorosłym, jak i najmłodszym – to cel projektu TUTEJSI: Tradycje muzyczne Pomorza Zachodniego. To nowy, pilotażowy projekt realizowany przez Fundację EFRWP w Centrum Współpracy Międzynarodowej w Grodnie k. Międzyzdrojów.
Jakie przetrwały dawne tradycje muzyczne, zwyczaje i obrzędy

Celem projektu TUTEJSI jest przegląd miejscowych tradycji muzycznych oraz przywrócenie należnego im miejsca w praktykach muzycznych i kulturowych oraz w edukacji, zarówno dzieci, młodzieży, jak i dorosłych. Początkowym etapem projektu jest cykl warsztatów i szkoleń prowadzonych przez nauczycieli i badaczy muzyki oraz śpiewu tradycyjnego – Ewę Grochowską, Olgę Kozieł i Pawła Grochockiego, skierowanych do najmłodszych oraz nauczycieli i dorosłych.

 

Pierwsze z tych warsztatów, pn. „Tradycja – Muzyczny Alfabet", odbyły się już na początku marca w CWM Grodno. Wzięło w nich udział prawie 120 uczniów ze szkół podstawowych w Troszynie i Dargobądzu (powiat kamieński). W Centrum gościła także grupa nauczycieli, edukatorów, animatorów oraz osób pracujących z dziećmi. Podczas szkolenia metodycznego pt. "Muzyka tradycyjna w edukacji dzieci" poznali oni specyfikę polskiej muzyki tradycyjnej oraz praktyczne pomysły na włączenie tej tematyki do zajęć edukacyjnych.

 

W ramach projektu TUTEJSI planowane są kolejne edycje warsztatów dla uczniów szkół podstawowych z obszarów wiejskich powiatu kamieńskiego. Zostaną także przeprowadzone badania terenowe, których celem jest znalezienie wykonawców muzyki tradycyjnej oraz osób pielęgnujących tradycje rodzinne i regionalne. Zgromadzone zostaną także informacje o organizacjach, instytucjach oraz osobach, których działalność dedykowana jest tematyce dziedzictwa kulturowego woj. zachodniopomorskiego. Projekt TUTEJSI to wyjątkowa inicjatywa, poprzez którą chcemy przywrócić tradycję do naszych, współczesnych czasów – mówi Krzysztof Podhajski, prezes Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej.

 

To nie koniec zajęć, w ramach których będzie odkrywana muzyka tradycyjna Pomorza Zachodniego. W dniach 31 marca – 2 kwietnia br. w CWM w Grodnie odbędą się warsztaty śpiewu tradycyjnego dla dorosłych, dedykowane pracy nad pieśniami wielkopostnymi. Uroczystym zakończeniem warsztatów będzie koncert pt. „Dobranoc, Głowo Święta...”, który odbędzie się 2 kwietnia o godz. 12:30 w Kościele p.w. Św. Józefa Opiekuna Rodzin, przy ul. Nowowiejskiej 47 w Wisełce. Podczas koncertu będzie można usłyszeć pieśni śpiewane w okresie Wielkiego Postu w tradycji chrześcijaństwa zachodniego oraz psalmy i historie o Męce Pańskiej z obrządku wschodniego.

Projekt zakończy się ogólnopolską konferencją naukowo-praktyczną „Tutejsi – peryferia
i pogranicza. Tradycje muzyczne Pomorza Zachodniego”, która odbędzie się we wrześniu br.

Udział w inicjatywach realizowanych w ramach projektu jest bezpłatny.

 

Dlaczego woj. zachodniopomorskie?

W opracowaniach etnograficznych spotykany jest pogląd, że woj. zachodniopomorskie jest swoistą “białą plamą” jeśli chodzi o dawne, tradycyjne zwyczaje, obrzędy i muzykę. Tymczasem pamięć i dziedzictwo kulturowe powojennych mieszkańców regionu i ich potomków jest cennym kapitałem kulturowym i społecznym. Założeniem projektu TUTEJSI jest umieszczenie województwa zachodniopomorskiego na kulturowej mapie Polski jako miejsca, gdzie tradycje muzyczne są nadal żywe, mimo niesprzyjających okoliczności historycznych (powojenne migracje i przesiedlenia ludności). Tereny te są wyjątkowym obszarem, do którego po II Wojnie Światowej przyjechali ludzie, przywożąc ze swoich dawnych, lokalnych ojczyzn tradycje i muzykę, co zmieniło oblicze kulturowe i społeczne nowego miejsca zamieszkania. Celem programu TUTEJSI jest odnalezienie, zachowanie i popularyzacja tych tradycji oraz przekazanie ich młodszym pokoleniom.

Więcej informacji na stronie Fundacji EFRWP: www.efrwp.pl oraz profilu CWM w Grodnie na portalu Facebook: www.facebook.com/CentrumWspolpracyMiedzynarodowejGrodno



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
ReklamaMrówka
Reklama