Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
piątek, 19 kwietnia 2024 00:57
Reklama
Reklama
Reklama

Okazja czyni złodzieja

Gdyby zadać przypadkowej osobie pytanie, kto jej zdaniem najczęściej i dlaczego pada ofiarą drobnych kradzieży, z pewnością wskazałaby osoby starsze argumentując to wiekiem, a co za tym idzie łatwowiernością. Mało kto przyzna, że w większości przypadków my wszyscy, bez względu na wiek, generujemy tego typu zdarzenia.
Okazja czyni złodzieja

Osoby pokrzywdzone są w różnym wieku. Wbrew pozorom, to nie ta cecha predysponuje nas do stania się ofiarą złodzieja. Bez wątpienia sprawdza się tu stare porzekadło, że to okazja czyni złodzieja.
To nasza niefrasobliwość, roztargnienie, pośpiech i brak wyobraźni sprawiają, że ktoś sięga po naszą własność. Wielokrotnie przestępcy wykorzystują niedomknięte okno, otwartą torebkę czy zostawioną gdzieś kurtkę, żeby szybko i w sposób niezauważony zabrać telefon, laptop, portfel albo biżuterię.

Pamiętajmy, że w pierwszej kolejności to my sami możemy ustrzec się przed złodziejem. Zasady i wskazówki jakimi powinniśmy się kierować od lat pozostają niezmienne. Policja apeluje o ich przestrzeganie!Pamiętajmy, że pozostawiona w widocznym miejscu torebka, saszetka, reklamówka czy aktówka jest zachętą dla potencjalnego złodzieja. Nawet jeśli z naszego punktu widzenia nic wartościowego w nich nie ma, to osoba taka o tym nie wie.  
Bez skrupułów wykorzysta moment naszej nieuwagi, żeby je zabrać. Dlatego bądźmy wyczuleni na pozostawianie w różnych miejscach, w tym w  sklepowych koszykach czy siedzeniach autobusów tego typu przedmiotów. Każdorazowo pamiętajmy, że kusimy w ten sposób przestępcę, zamiast wychodzić z założenia, że nic się przecież nie stanie. Taka sama postawa obowiązuje nas przy pozostawianiu uchylonych w mieszkaniu okien, czy torebkach leżących na widoku w naszych samochodach. Złodziej wykorzystuje  chwilę nieuwagi właściciela, wybija szybę, kradnie to co leży pod ręką i ucieka. Bardzo często poczynione w ten sposób szkody przewyższają wartością zabrane przedmioty. Pamiętajmy, żeby nie dopuszczać do opisanych sytuacji.

Wysiadając z pojazdu odruchowym musi być dla nas zabranie ze sobą lub schowanie w niewidocznym miejscu wszystkiego tego, co potencjalnie mogłoby zachęcić złodzieja. Kolejnym przykładem naszej niefrasobliwości jest beztroskie zachowanie w lokalach rozrywkowych. Korzystając z takich miejsc zapominamy o pilnowaniu posiadanych przy sobie rzeczy. Niejednokrotnie dochodzi tam do kradzieży portfeli, całych torebek. a w szczególności telefonów komórkowych. Pozostawiony, w naszej opinii tylko na chwilę, na blacie baru czy na stoliku telefon staje się łatwym łupem dla złodzieja. Ma on w takich miejscach stworzone doskonałe warunki do popełnienia przestępstwa. Półmrok, hałas, duża ilość ludzi.

Z sukcesem przeciwstawić temu możemy własny zdrowy rozsądek, który nie pozwoli nam na beztroskie zachowanie i spuszczanie takich przedmiotów z oczu. Rozważając powyższe sytuacje pamiętajmy, że zadaniem rodziców jest wypracowanie właściwych postaw u dzieci. Policjanci każdorazowo w trakcie spotkań z najmłodszymi tłumaczą maluchom i starszym dzieciom, jak bardzo ważne jest dbanie o swoje bezpieczeństwo. Przestrzegamy przed beztroskim posługiwaniem się w grupie nieznanych osób telefonem komórkowym, przed pozostawianiem wartościowych przedmiotów w szatniach szkolnych, czy na terenie obiektów sportowych. To samo najmłodsi powinni usłyszeć od swoich rodziców, a tym bardziej powinni widzieć takie zachowanie.

Mając na uwadze podane przykłady Policja apeluje o daleko posuniętą rozwagę i odpowiedzialność. Każdy z nas powinien pamiętać, że nasza rzeczywistość zmienia się, ale zasada, że okazja czyni złodzieja pozostaje od lat niezmienna.

mł. asp. Monika Kosiec/AG



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
ReklamaMrówka
Reklama