Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
sobota, 20 kwietnia 2024 00:14
Reklama
Reklama
Reklama

Mistrz Krzysztof Rudnicki i 20 lat Białego Pionu

Ściany małej salki wystawowej w Centrum Informacji Turystycznej w Gryfinie widziały już sporo ciekawych i przeróżnych eksponatów, obrazów i rzeźb, ale o dzisiejszej wystawie można powiedzieć - wyjątkowa. „Szachy świata” to wystawa, na której zaprezentowane zostały komplety szachowe z różnych zakątków świata (m.in. z Meksyku, USA, Peru, Węgier, Egiptu, Afryki) oraz prace plastyczne pod tytułem "Szachy w oczach dziecka".
Mistrz Krzysztof Rudnicki i 20 lat Białego Pionu

Autor: TWS

W Gryfinie o szachach i szachistach głośno jest od lat. Z gryfińskimi graczami kojarzy się przede wszystkim jedno nazwisko. Jeżeli jeden mieszkaniec Gryfina wypowie słowo „szachy”, to drugi natychmiast odpowie „Krzysztof Rudnicki”, czyli organizator dzisiejszej wystawy.    

– Zaczęło się od moich własnych dzieci. Jestem nauczycielem i zależało mi, żeby nauczyły się myśleć, a  gra w szachy doskonale się do tego nadawała. Postanowiłem zająć się propagowaniem szachowego sportu. Powstawały klasy szachowe, rodziły się talenty, rozwijało się szachowe myślenie wśród dzieci i młodzieży oraz uczenie - jak wygrywać i jak przegrywać. Propagowanie gry w szachy stało się moją pasją, misją i wizją, która trwa do dziś, czyli dwadzieścia lat. Jednak gdyby się bardziej zastanowić, to zaczęło się już dobre dwadzieścia pięć lat wstecz. Nazwę naszego Uczniowskiego Klubu Sportowego „Biały Pion”, wziętą od pionka, wymyśliły same dzieci - opowiada mistrz Krzysztof Rudnicki.   

Otwierając wystawę 20 kwietnia 2017 r. pan Krzysztof opowiedział o pasjach, zawodach, turniejach, o legendach, a także o Persach, którzy wymyślili szachy, a które zawojowały świat. Mówił o zdobytych pucharach i nagrodach, obok których dumnie stoją „Wodnik” i „Bocian”.   

- Widzimy, jak wiele może zrobić jeden człowiek pełen pasji i zaangażowania. Szachy uczą myślenia, koleżeństwa i sportowych zachowań. Chciałem podziękować moim poprzednikom-burmistrzom, że doceniali szachowy sport i rozumiejąc jego znaczenie w wychowaniu  młodzieży, zawsze go wspierali.  Chciałbym swoją prywatną nagrodę przeznaczyć dziś Krzysztofowi Rudnickiemu na potrzeby klubu i podziękować za tak wiele włożonej pracy, pogratulować sukcesów i powiedzieć jak bardzo się cieszę, że jesteście - powiedział burmistrz Mieczysław Sawaryn, wręczając nagrodę. 

Wystawa czynna będzie w godzinach pracy CIT do 11 maja. Warto przyjść i zobaczyć te szachowe cudeńka m.in. ręcznie toczone, kamienne szachy z Afganistanu, cięty w półszlachetnym onyksie komplet z USA, metalowe zestawy szachowych postaci z Egiptu i Grecji, szachy z afrykańskiego drzewa balsa, oryginalnie ukazana odwieczna wojna życia ze śmiercią w efektownym komplecie z Meksyku oraz prawdziwe lokalne arcydzieło - wykonane przez gryfińskie dzieci figury szachowe z prawdziwych kamieni.

 TWS



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
ReklamaMrówka
Reklama