Bronisław Kozłowski jako ksiądz był z ludźmi i dla ludzi [foto]

Bronisław Kozłowski jako ksiądz był z ludźmi i dla ludzi [foto]
Przez kilkadziesiąt lat budował wspólnotę. Dla wielu właśnie z nim kojarzyło się Gryfino. Chrzcił, udzielał komunii i ślubów. Żył wśród nas i funkcjonował w naszej świadomości. Ksiądz prałat Bronisław Kozłowski był ważny dla Gryfina nawet wtedy, kiedy przestał być proboszczem (od 7 lat) parafii NNMP.

Mieszkańcy dawno go docenili, nadając tytuł honorowego obywatela Gryfina (wręczenie honorowego obywatelstwa proboszczowi parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny nastąpiło 1 marca 2004 r na uroczystej sesji z okazji 750-lecia nadania praw miejskich dla Gryfina). Z Gryfinem związany był od kwietnia 1972 r. Widział, jak rozrastało i zmieniało się miasto w związku z budową w pobliżu elektrowni Dolna Odra.

Bronisław Kozłowski urodził się 15 października 1932 r. w Uspolewszczyźnie w powiecie brosławskim na Wileńszczyźnie. Miał siedmiu braci i jedną siostrę. Dzieciństwo spędził jednak w Kwidzynie. Tam zrobił na nim wrażenie ksiądz proboszcz z Kresów. Ukończył Seminarium Duchowne. Święcenia kapłańskie przyjął 24 czerwca 1956 r. w Gorzowie Wielkopolskim. Pracę duszpasterską rozpoczął w parafiach gorzowskich, a później w koszalińskich.

W 1978 r. udało mu się doprowadzić do budowy domu katechetycznego. Już na początku lat 90. XX w. rozpoczął budowę kościoła w Żabnicy. W 2003 r. do użytku wiernych została oddana kaplica w Pniewie.

Posługi kapłańskie - chronologia

13.03.1957 - 13.06.1959 – wikariusz w Polanowie                                                  

13.06.1959 - 16.04.1972 – administrator w  Żydowie w parafii Niepokalanego Poczęcia NMP   

16.04.1972 - 10.03.2010 - proboszcz w gryfińskim kościele Narodzenia NMP  (do emerytury)                      

10.03.2010 - 08.05.2017 – rezydent  w Gryfinie, kościół Narodzenia NMP

8 maja 2017 r. zmarł ksiądz prałat, ojciec Gryfina.

Zapraszamy do fotogalerii z lat, kiedy był prałatem.

igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku
Podziel się:
Oceń:
 

Komentarze (43)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

33
33 21.05.2017, 10:36
Jedni przez lata mozolnie budują, a inni ten jego dorobek z premedytacją rujnują. Bijąc dzieci w kościele.
wegrzyk
wegrzyk 14.05.2017, 14:24
Ta treść zawarta w tytule dobrze podsumowuje jego pracę w Gryfinie jako księdza.
Roman
Roman 13.05.2017, 13:36
Ksiądz Kozłowski pozostawił po sobie w Gryfinie niezatarty ślad, dźwięczące jeszcze w uszach słowa z kazań, które głosił, uśmiech, który mimo cierpienia nasilającego się wraz z upływającymi latami gościł na jego ustach.
były mieszkaniec
były mieszkaniec 13.05.2017, 13:09
Dziękujemy za piękne życie naszego Prałata wypełnione rzetelną pracą duszpasterską, troską o życie Kościoła i wielką życzliwością wobec ludzi.
modra73
modra73 11.05.2017, 09:35
Musicie być mocni mocą miłości, która jest potężniejsza niż śmierć… Musicie być mocni miłością, która cierpliwa jest, łaskawa jest…” „Musicie być silni miłością, która wszystko znosi, wszystkiemu wierzy, wszystko przetrzyma, tą miłością, która nigdy nie zawiedzie” - Jan Paweł II
Haha
Haha 10.05.2017, 19:58
Dla czego nie napisaliscie ze mial dzieci wielki ksiadz
wykrywacz esbeków
wykrywacz esbeków 14.05.2017, 14:14
Stare esbeki nie mogą ścierpieć, że lata ich starań poszły na marne! Tłumy żegnały z autentycznej potrzeby serca - a esbecy z departamentu IV, wydziału VI (dezinformacja - dezintegracja - zabójstwo ks. Popiełuszki też) nie dali rady zniszczyć autorytetu!
klęska esbeków
klęska esbeków 14.05.2017, 15:57
Co się dziwić frustratom esbeckim? Zobaczyli tłumy żegnające ze szczerym żalem, to się wściekają, że tyle lat pracy esbeckiej się nie udało! Szargać autorytet, rozsiewać plotki – przecież to podstawowa robota. Za Hitlera i Stalina to była „propaganda”, potem „dezinformacja”, potem „czarny piar”, teraz „postprawda”. Ale metody wciąż te same!
wszystkie dzieci są nasze
wszystkie dzieci są nasze 14.05.2017, 11:42
A co to ma do rzeczy??? Jakby nie miał dzieci to byłby WIEKSZY ksiądz? A może by nie umarł, co?
33
33 14.05.2017, 06:28
naprawdę, proboszcz miał dzieci ? pierwsze słyszę
Lidka
Lidka 10.05.2017, 21:29
Wszyscy jestesmy jego dziećmi. Jest w Gryfinie rodzina od strony siostry bo bracia zginęli podczas okupacji.
zizu
zizu 10.05.2017, 19:53
zawsze blisko ludzi i ich spraw, kochał ziemię gryfińską a przede wszystkim ludzi, wielki lokalny patriota. Niech spoczywa w spokoju. Amen.
dana
dana 10.05.2017, 08:51
Kawał gryfinianina z niego był choć się tu nie urodził.
WOLSKI
WOLSKI 10.05.2017, 08:45
Jestem niewierzący, jednak wielokrotnie miałem do czynienia z księdzem Kozłowskim. Powiem tylko tyle szkoda,że umarł, był dobrym i uczynnym człowiekiem.
Stanisław
Stanisław 9.05.2017, 23:04
A dzisiaj tj. we wtorek miał wyjść ze szpitala.
Heniuś I sekretarz PZPR-BBS
Heniuś I sekretarz PZPR-BBS 9.05.2017, 17:59
No cóż i na Bronka przyszła kryska... ale cośmy wspólnie wypili i pobalowali tego nikt nam nigdy nie odbierze :-) Spoczywaj w spokoju
używaj mózgu
używaj mózgu 9.05.2017, 22:05
Człowieku powyżej. Nie masz szacunku do zmarłych i ciebie nie uszanują. Dobrego zdrowia i samopoczucia życzę.
wigilijny
wigilijny 9.05.2017, 16:43
Patrze na te zdjecia i myslę kto teraz będzie przychodził na te wszytkie wigilie i inne spotkania towarzyskie? Odpowiedź jest jesdna. Nikt!
Dzoana
Dzoana 9.05.2017, 13:08
Dzis placzemy za Prałatem, za sto lat zapłaczemy za naszym wspaniałym Wikarym Piotrem najwspanialsi .Dzieki takim ludziom Wiara trwa i ma się dobrze .
Grazyna
Grazyna 9.05.2017, 14:30
Zawsze ks.Prałat miał czas zeby zatrzymac sie porozmawiac ,ks.Piotr tak samo .Szczery usmiech i dobre słowo.
Igor
Igor 9.05.2017, 14:26
taka prawda
dziejopis gryfiński
dziejopis gryfiński 9.05.2017, 16:45
Prawda, prawda, tylko, ze ks. Bronek zakończył już życie, als. Piotr jeszcze buduje swoją biografie.
Belmondo
Belmondo 10.05.2017, 07:43
czytaj ze zrozumieniem ,to fakt buduje swoja biografie ale warto wspomniec o takich ksiezach dzięki którym az chce sie zasiąść w ławie koscielnej .Pozdrawiam
mika
mika 9.05.2017, 12:53
Miał czas dla ludzi. Ostatnio żadna ważna uroczystość nie odbywała się bez jego uczestnictwa. Ale potrafił też przyjąć zaproszenie na kameralne spotkania dla garstki, która potrzebowała duchownego.
w
w 9.05.2017, 12:31
Wspaniały człowiek
gryfinianin
gryfinianin 9.05.2017, 11:15
Jest taka niepisana zasada, że o zmarłym dobrze, albo wcale.
osa
osa 9.05.2017, 11:22
Pewnie byłaby to dobra zasada, ale gdyby działała nie tylko w stosunku do księży.
Gryfinianka
Gryfinianka 9.05.2017, 11:11
Tak pamietam jak mama chowała ojca w domu bieda poszła do ksiedza(bez koperty) a on drzwiami trzasnął i wyszedł do samego dnia pogrzebu nie było wiadomo czy ksiadz przyjdzie przysłał wikarego taki wspaniały jak wszyscy
prawdziwa gryfinianka
prawdziwa gryfinianka 9.05.2017, 16:29
Wikary gorszy kapłan? Za pogrzeb mojego męża nie wziął ani grosza - jeszcze się obraził, jak chciałam dać! Poszłaś "załatwić pogrzeb" - miałaś pogrzeb. I to za darmo. Nie rozumiem twojej żółci. Myślisz, że wikarzy nie odprawiają pogrzebów, czy co?
klakier
klakier 9.05.2017, 11:34
Jak bieda do opieki a nie do księdza, co ? Ksiądz instytucja charytatywna? Państwo jest od pomocy biednym a nie ksiądz coś ci się we łbie chyba pomieszało.
piskorz
piskorz 9.05.2017, 11:54
W sumie nie wiemy w jakich latach to było. Czy za czasów PRL, III RP czy IV RP.
K
K 8.05.2017, 22:44
Wielki smutek odszedł wspaniały człowiek zawsze rozmawiał z ludźmi a gdy odprawiał Mszę Świętą to z powołaniem że aż bieglo sie do kościoła bo potrafił i rozbawic i pouczyć juz nie ma u nas takich księży Niech spoczywa w pokoju
ave
ave 8.05.2017, 23:08
Taki sobie gościu wybrał sposób na życie. Marketing miał opanowany do perfekcji. Swoimi politycznymi kazaniami, nie raz wkurzył ludzi. Tylko typowy parafianin biega do kościoła po nauki i radość. Wszyscy księża są wspaniali i nie zastąpieni.
salve
salve 9.05.2017, 00:28
Jeśli budujesz własne życie na fałszu, przepraszam "marketingu wybranego sposobu na życie" to i nie potrafisz zrozumieć, że można coś w życiu robić z pasją, z wiarą w sens tego, co się robi. Masz rację, był Człowiekiem. Jak każdy z nas. I masz rację częściowo - niektórzy księża są wspaniali i niezastąpieni...
Nie wiem tylko czemu masz "biegać do kościoła po smutek", skoro kpisz z tych, którzy "biegają po nauki i radość". Moim zdaniem, wspaniale zdefiniowałeś istotę wiary, nie wiem tylko, czy to dobrze zrozumiałeś
gryfinianka
gryfinianka 9.05.2017, 07:26
I to także sukces Księdza Bronisława - nawet osoby antyklerykalne potrafią mówiąc o Nim zawrzeć kwintesencję chrześcijaństwa!
"Tylko typowy parafianin biega do kościoła po nauki i radość."
Pozostaje powiedzieć - gdyby więcej było takich kapłanów, co "opanowali do perfekcji sposób na życie" i gdyby więcej było takich parafian - świat byłby lepszy!
z
z 8.05.2017, 22:18
Wielki żal
w
w 8.05.2017, 22:15
Dobry czlowiek , wspanialy kapłan
smutna
smutna 8.05.2017, 21:56
Ogromny żal ,będzie nam brakowało Jego życzliwego spojrzenia i uśmiechu ,którym nas obdarzał przy każdym spotkaniu ,spoczywaj w spokoju .
przyjaciel
przyjaciel 8.05.2017, 21:41
Wiadomość o śmierci Twojej śmierci wstrząsnęła mną dogłębnie. Trudno mi pogodzić się z tak wielką stratą. Proszę przyjmij ode mnie wyrazy najszczerszego współczucia i żalu i czekaj mnie tam...
gryfiniak
gryfiniak 8.05.2017, 21:27
Po tych zdjęciach widać wyraźniej jak ważny to był gość nawet jak już nie był proboszczem. bez niego nic ważnego w tym mieście się nie działo.
Wuja
Wuja 8.05.2017, 21:27
Zapalmy świeczkę [*] odszedł pasterz, skupmy się w modlitewnym wspomnieniu.
Wanda
Wanda 8.05.2017, 21:16
To prawda co jest w tytule artykułu.
Jadwiga
Jadwiga 8.05.2017, 21:05
Wspaniałe wspomnienia dzięki tej zdjęciowej relacji.

Pozostałe