Zostawiła dziecko w samochodzie i poszła na zakupy

Zostawiła dziecko w samochodzie i poszła na zakupy
Za oknem słońce, słupek rtęci mknie do góry. Nie zapominajmy jednak, że właśnie słońce i wysoka temperatura stają się zagrożeniem dla ludzi i zwierząt pozostawionych w zaparkowanych pojazdach. Mimo, że każdego roku w środkach masowego przekazu można znaleźć wiele informacji o ewentualnych konsekwencjach takiego zachowania, przypominamy i przestrzegamy przed bagatelizowaniem tego problemu.

Zaparkowany pojazd w upalne dni staje się pułapką dla uwięzionych w nim osób lub zwierząt. Metalowa karoseria oraz szkło, sprawiają, że pojazd zachowuje się jak szklarnia, wewnątrz może być znacznie cieplej niż na świeżym powietrzu.

Wydaje się, że nic złego nie powinno się stać jeśli pozostawimy śpiące dziecko lub zwierze w pojeździe na przysłowiową chwilę, by zrobić szybkie zakupy czy załatwić jakąś sprawę. Nic bardziej mylnego, wystarczy kilkanaście minut, aby w zamkniętym pojeździe temperatura wrosła do poziomu, który może zagrażać naszemu życiu. Dzieci i zwierzęta siedzące w samochodzie mogą być wówczas narażone na przegrzanie, a nawet śmierć.

Aby choć trochę uświadomić sobie jak groźnym zjawiskiem jest pozostawienie dziecka czy zwierzęcia w upalne dni w pojeździe, wystarczy przypomnieć sobie własne odczucia, kiedy latem  wsiadamy do zaparkowanego od jakiegoś czasu pojazdu. Nagrzane fotele, ciepło i zaduch panujące we wnętrzu pojazdu nie zachęcają do podróży. Natychmiast wietrzymy wnętrze samochodu i włączamy klimatyzację. Dziecko lub zwierze pozostawione w zamkniętym, zaparkowanym samochodzie jest bezbronne, a lekko uchylone okno, ma niestety niewielki wpływ na temperaturę panującą we wnętrzu pojazdu.

W gorące upalne dni pamiętajmy o naszych pociechach i planujmy nasze zajęcia tak aby najbliższe nam osoby i zwierzęta były bezpieczne. Nawet krótkie zakupy planujmy rozważnie. Poprośmy aby ktoś zaufany zaopiekował się naszym dzieckiem, a kiedy nie ma takiej możliwości zabierzmy dziecko na zakupy ze sobą. Być może zajmie to troszkę więcej czasu, mamy jednak wówczas pewność, że nasza pociecha jest bezpieczna.

Na dworze jest coraz cieplej. Poruszając się po parkingach przy sklepach lub innych obiektach nie pozostawajmy obojętni i zwracajmy uwagę, czy w zaparkowanym pojeździe, obok którego przechodzimy nie znajduje się dziecko lub zwierze. Nie bójmy się zareagować. Gdy dziecko jest spocone, mokre lub zaniepokojone natychmiast wezwijmy służby ratunkowe, Policję i Pogotowie Ratunkowe. Nasza szybka reakcja i zdecydowane działanie może w konsekwencji uratować czyjeś życie.


Zespół Prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji

igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku
Podziel się:
Oceń:
 

Komentarze (10)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

anonim
anonim 9.06.2017, 12:58
....................../´¯/)
....................,/¯../
.................../..../
............./´¯/'...'/´¯¯`·¸
........../'/.../..../......./¨¯\
........('(...´...´.... ¯~/'...')
.........\.................'...../
..........''...\.......... _.·´
............\..............(
..............\.............\...KOBIETOan
nena
nena 24.05.2017, 11:48
Niektórym ludziom brakuje po prostu wyobraźni.
Elżbieta
Elżbieta 21.05.2017, 18:20
NO WŁAŚNIE ZBLIŻAJĄ SIĘ UPAŁY NIE ZABIERAJMY ZE SOBĄ NA ZAKUPY NASZYCH PIESKÓW niech spokojnie siedzą w domu i na nasz powrót czekają
Dobrarada
Dobrarada 20.05.2017, 09:24
Wybijac szyby ..Na nic nie czekac!!!! Nie poniesiecie za to konsekwencji!!! Tak mowi prawo .,...ratowac czy to pies czy dziecko
Anka
Anka 20.05.2017, 09:07
Powinny takie osoby dostac pozadny mandat i punkty !! Rozumu brak Jak zaplaci to zapamieta.
pablo
pablo 19.05.2017, 16:24
Debilka!!! Jak można być tak bezmyślnym!
zaradna
zaradna 19.05.2017, 17:20
Kto jest debilka? Znasz jakiś lepszy sposób aby "przypadkowo" pozbyć się bachora?
robur
robur 18.05.2017, 22:39
Przyjdą upały to coraz więcej będzie tego typu przypadków, a to dziecko, a to piesek, a to bacia. Problem w tym jak określić kiedy jest upał a kiedy tylko ciepło. Inaczej jest przecież jak świeci słońce w jasnym samochodzie a inaczej w ciemnym.
hm
hm 19.05.2017, 09:15
Zasada jest prosta: nigdy nie zostawiać nikogo w zamkniętym samochodzie.
mafia bagienna
mafia bagienna 19.05.2017, 13:02
Przecież każdy wie że frajerów trzeba trzymać w bagażniku

Pozostałe