Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
czwartek, 25 kwietnia 2024 03:16
Reklama

Uroczyste odsłonięcie tablicy ks. Jana Palicy i poświęcenie ronda (cz. III)

-Jesteśmy tutaj dzisiaj jako świadkowie upamiętnienia życia i pracy skromnych ludzi, którzy zostali zaproszeni do dzieła odbudowy i budowy przez samego Pana Boga. Tablica powstała została ku pamięci całej społeczności pionierów ziemi gryfińskiej, która skupiła się wokół ks. Jana Palicy, tworząc silną wspólnotę. Wśród nich na szczególną uwagę zasługują wysiedleńcy z Kałusza, którzy 26 sierpnia 1945 r. dojechali do stacji kolejowej w Gryfinie – tak wspomnienia o księdzu Janie Palicy i powojennym okresie Gryfina rozpoczął prof. Bogdan Matławski z Uniwersytetu Szczecińskiego. Prowadził on ceremonię odsłonięcia tablicy ks. Jana Palicy.
Uroczyste odsłonięcie tablicy ks. Jana Palicy i poświęcenie ronda (cz. III)

Głaz pamiątkowy z tablicą stanął 27 maja 2017 r. obok ronda imienia ks. Jana Palicy od strony Górki Miłości.

Arcybiskup poświęcił pomnik i rondo

Ksiądz arcybiskup Andrzej Dzięga poświęcił pomnik oraz rondo (na którym prace jeszcze się nie skończyły). Na uroczystość w pochodzie z kościoła  przybyli mieszkańcy, Stowarzyszenie Wspólnota Polska, władze miasta i niektórzy radni Rady Miejskiej w Gryfinie, księża z okolicznych parafii oraz przedstawiciele poszczególnych organizacji i stowarzyszeń. Były też poczty sztandarowe reprezentujące poszczególne instytucje.

Tło historyczne przypomniane przez burmistrza

-Mój ojciec przybył tu jako jeden z pierwszych i opowiadał mi, jaka była sytuacja w tym czasie - wspominał Mieczysław Sawaryn, burmistrz Gryfina. -Ksiądz Jan Palica jest łącznikiem z okresem 20-lecia międzywojennego a dzisiejszą wolną Polską- mówił Sawaryn. –Te ziemie przypadły nam decyzją mocarstw. I była to konsekwencja wojny wywołanej przez naród niemiecki – nie bójmy się tego powiedzieć - stwierdził burmistrz.

Słowo Wspólnoty Polskiej i przedstawiciela rodziny

Stowarzyszenie Wspólnota Polska Koło w Gryfinie już dawno dotarło do rodziny ks. Jana Palicy. Skutkiem kontaktów był przyjazd bliskich wspominanego księdza – pioniera.

-Będąc młodym człowiekiem słuchałem kazań księdza Jana Palicy i przypominał mi się ks. Skorupka – mówił prezes Stowarzyszenia Wspólnota Polska Zdzisław Szczepkowski.

Stanisław Zator (syn Marii Palicy – siostry księdza prałata) przedstawił wrażenia swojej rodziny.

-Jest to dla nas wyróżnienie. Nie zdawaliśmy sobie sprawy, że po 62 latach pamiętają tu jeszcze księdza i jeszcze go tak wspominają - mówi przedstawiciel rodziny ks. Jana Palicy.

Minuta ciszy i prośba biskupa

Minutą ciszy uczczono ks. prałata Palicę i pionierów, którzy przybyli po drugiej wojnie światowej do Gryfina.

Na koniec poproszony o głos wypowiedział się arcybiskup, który nawiązał do swoich słów w kościele.

-Powrócę jeszcze do symboliki twarzy. Dobrze aby twarz była widoczna dla następców. W kościele dodajcie ten wizerunek, tak jak na tym pomniku. To twarz o niezwykłej duchowości, oczy patrzące daleko w przyszłość – powiedział metropolita szczecińsko-kamieński.

Arcybiskup Andrzej Dzięga przypomniał, jak on zapamiętał z młodości twarze kapłanów, choć nazwisk już nie pamięta.

Uczestnicy uroczystości udali się na piknik. O poszczególnych etapach uroczystości napisaliśmy tutaj:

http://www.igryfino.pl/wiadomosci/23263,ksiadz-jan-palica-gryfino-oddaje-hold-pierwszemu-p

oraz tu:

http://www.igryfino.pl/wiadomosci/23263,ksiadz-jan-palica-gryfino-oddaje-hold-pierwszemu-p



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
ReklamaMrówka
Reklama