Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
wtorek, 23 kwietnia 2024 22:59
Reklama

Zarobiony jak kontroler procesów metalurgicznych

Jaki zawód wybrać by odnaleźć się na rynku pracy? Najniższy w historii Pomorza Zachodniego poziom bezrobocia, to również deficyt wykwalifikowanych pracowników, który ogranicza szanse firm na rozwój. Kim są więc Ci, których pracodawcy najpilniej potrzebują? Jakie wykształcenie daje największe szanse na szybkie zatrudnienie, a jakie wręcz przeciwnie?
Zarobiony jak kontroler procesów metalurgicznych

- Wspierając i stymulując rozwój gospodarczy Pomorza Zachodniego widzimy przedsiębiorców, którzy bez wykwalifikowanych pracowników mają utrudnioną szansę na dynamiczny, a nawet stabilny wzrost. Zachodniopomorski rynek pracy jest w szczytowym okresie rozkwitu, z miesiąca na miesiąc mocno nam spada bezrobocie. Tym bardziej na znaczeniu nabierają środki, które przeznaczamy na szkolnictwo zawodowe. Pieniądze z naszego Regionalnego Programu Operacyjnego wspierają także rozwój przedsiębiorców i ich kadry. W długookresowym wymiarze zapewnimy więc lepszych specjalistów. Wyższe kwalifikacje muszą przełożyć się na wyższe płace. – powiedział Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

 

Są takie zawody gdzie liczba ofert pracy znacząco przewyższa ilość bezrobotnych. To tzw. zawody deficytowe, a nawet maksymalnie deficytowe, jeśli w przeciągu roku nie zarejestrowano żadnego bezrobotnego. Prowadzony przez Wojewódzki Urząd Pracy w Szczecinie „Monitoring zawodów nadwyżkowych i deficytowych” dostarcza informacji o sytuacji na lokalnym rynku pracy, które mogą się okazać szczególnie cenne dla młodzieży gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej. Coraz częściej to już nie gospodarka odpowiada za brak zajęcia dla młodych, a niedostosowanie systemu kształcenia do potrzeb pracodawców.

 

Dziś, gdy szacunkowe dane za czerwiec wskazują, że bezrobocie w Zachodniopomorskiem wynosi ok. 9,3%, z rynku pracy coraz głośniej dochodzą głosy o wykwalifikowanych pracowników, m.in. tych produkcyjnych. Badania szczecińskiego WUPu pokazują jak pod tym względem wyglądał 2016 r., który region zamykał z bezrobociem na poziomie 11% oraz najwyższą dynamiką spadku bezrobocia wśród województw (-2,1%). Najczęściej bez pracy były osoby pomiędzy 25 a 34 rokiem życia, z wykształceniem gimnazjalnym lub niższym. Zarejestrowani najczęściej posiadali zawód z grupy robotnicy przemysłowi i rzemieślnicy (21,2%), pracownicy usług i sprzedawcy (21%). Kogo poszukiwano?

 

Jako maksymalnie deficytowy zawód badanie WUP wskazuje kontrolerów procesów metalurgicznych, a wśród zawodów deficytowych możemy znaleźć m.in. kontrolerów procesów przemysłowych, planistów produkcyjnych, magazynierów, urzędników podatkowych, kierowników finansowych, agentów ubezpieczeniowych, projektantów aplikacji, specjalistów rozwoju systemów informatycznych, nauczycieli szkół specjalnych, ale także ulicznych handlarzy czy przedstawicieli handlowych. Równowagę, czyli podobną ilość ofert pracy do liczby jej poszukujących zaobserwowano m.in. wśród kierowców autobusów, techników sieci internetowych, czy operatorów wózków jezdniowych. Nadwyżkę zanotowano wśród sprzątaczek, strażaków, sadowników, monterów linii elektrycznych, operatorów maszyn do przetwórstwa metali. To im najtrudniej o pracę. Co ciekawe, badanie wskazało także zawód maksymalnie nadwyżkowy, to piloci statków powietrznych i personel pokrewny. Raport jest sporządzany w oparciu o dane dotyczące zarejestrowanych bezrobotnych a także oferty pracy z systemu Syriusz i te zamieszczane w internecie.

Uzupełnieniem badania jest także analiza rynku edukacyjnego, która pomaga w określeniu kierunków szkoleń bezrobotnych oraz korekcie poziomu kształcenia zawodowego na poziomie ponadgimnazjalnym i niższym. Wśród bezrobotnych bez zawodu największą grupę stanowią osoby z wykształceniem średnim ogólnokształcącym (27,2%) i gimnazjalnym lub niższym (26,7%). Najliczniejszą grupą bezrobotnych stanowili w 2016 r. absolwenci zawodówek (5301 osób) i liceów ogólnokształcących (3838). Wśród absolwentów szkół wyższych najwięcej zarejestrowanych bezrobotnych ukończyło takie kierunki jak pedagogika (624), ekonomia (486), administracja (201), zarządzanie (161) i budownictwo (104).


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: PytonTreść komentarza: To kiedy leniu zgodnie z obietnicą rozpoczynasz Łużycką ?Data dodania komentarza: 23.04.2024, 22:18Źródło komentarza: Mieczysław Sawaryn ponownie burmistrzem Gryfina. Historyczny wynikAutor komentarza: rybaTreść komentarza: już widze jak się w dolnej cieszą z powrotu tak zacnego pracownika. w nagrodę dali mu urlop.... po 8 latach nieobecności. Oby dozywotnioData dodania komentarza: 23.04.2024, 22:18Źródło komentarza: Nikitiński znowu wiceburmistrzem? Wypowiedź Sawaryna [FILM]Autor komentarza: i nie tylko ...Treść komentarza: Robi od 10 lat tak jak i w straży miejskiej i OSiR.Data dodania komentarza: 23.04.2024, 22:16Źródło komentarza: Mieczysław Sawaryn ponownie burmistrzem Gryfina. Historyczny wynikAutor komentarza: Powyborcze dywagacjeTreść komentarza: Tak w sumie to Guga okazał się zajadłym zwolennikiem pis-u i tak ukształtował swój image i tak już zostanie kościółkowy gogusiu. Okazał się małym człowiekiem. Za to Pieczyńska ma totalny brak jakichkolwiek zdolności negocjacyjnych i powinna trzymać się z dala od tej większej polityki. W końcu nikt jej nie poparł poza KO. Nawet Lewica i Trzecia droga ją odrzuciły i poparły Sawaryna. Grzesząca pychą i przemądrzała Madzia zrobiła sobie ze wszystkich wrogów. Błąd młodości i braku doświadczenia czy woda sodowa i pycha ?Data dodania komentarza: 23.04.2024, 22:14Źródło komentarza: Mieczysław Sawaryn ponownie burmistrzem Gryfina. Historyczny wynik
ReklamaMrówka
Reklama