Adecco 07.06.2018 - 22.06.2018, 05.08.2018
Adecco 07.06.2018 - 22.06.2018, 05.08.2018
Adecco 07.06.2018 - 22.06.2018, 05.08.2018

430 mln zł na rozwój Pomorza Zachodniego. Już dziś myślimy o tym, co będzie po 2023 r.

430 mln zł na rozwój Pomorza Zachodniego. Już dziś myślimy o tym, co będzie po 2023 r. UMWZ
Prawie 6 tys. zachodniopomorskich przedsiębiorców dostało pożyczkę, poręczenie czy produkt kapitałowy dzięki takim instrumentom finansowym jak JEREMIE i JESSICA realizowanym w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego 2007-2013. Zainwestowane w rynek pieniądze przedsiębiorcy świetnie wykorzystali, a środki wróciły by pomagać następnym. Województwo zachodniopomorskie i Zachodniopomorska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. zawarły umowę powierzenia, na mocy której spółka otrzymała w zarządzanie prawie 430 mln zł. Nowych pomysłów, jak rozwijać Pomorze Zachodnie, nie brakuje.

Pożyczki dla Jednostek Samorządu Terytorialnego, linie finansowania, pożyczki na zapewnienie wkładu własnego czy VAT, to tylko niektóre z pomysłów jak wykorzystać wracające z JEREMIE i JESSICA środki finansowe. Wykorzystać, by rozwijać Pomorze Zachodnie. Podpisana 1 sierpnia 2017 r. umowa powierzenia sprawia, że za zarządzanie blisko 430 mln zł będzie odpowiadał Zachodniopomorski Fundusz Rozwoju.  Utworzony w ramach Zachodniopomorskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, lokalnej, doświadczonej instytucji wspierania rozwoju gospodarczego.

- To już nie są środki europejskie, dlatego dyskutowaliśmy o tym jak je najlepiej wykorzystać. Ich charakter zostanie utrzymany, bo to rozwiązanie jest naturalnym krokiem rozwoju mechanizmów finansowych. Pamiętajmy, że po obecnej perspektywie będziemy potrzebować silnego narzędzia finansowego dla rozwoju Pomorza Zachodniego – wyjaśnia marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Wracające z rynku środki zwrotne sprawią, że Zachodniopomorski Funduszu Rozwoju stanie się narzędziem do prowadzenia polityki rozwojowej Pomorza Zachodniego i będzie mógł załagodzić negatywny efekt spodziewanego ograniczenia dopływu pieniędzy z Unii Europejskiej po 2023 r.

- My już dziś myślimy o przyszłości. Dlatego zapadła decyzja Zarządu Województwa o powołaniu Zachodniopomorskiego Funduszu Rozwoju. Pieniądze udostępniane w ramach nowej perspektywy, na jej koniec również zasilą tą nową instytucję. Stworzymy Fundusz, który będzie dysponował ponad 1 mld zł. na wsparcie sektora MŚP i JST - dodawał Geblewicz.

Perspektywa finansowa 2007-2013 pokazała, że środki zwrotne zapewniają wyższą efektywność od mechanizmów dotacyjnych. Pozwalają m.in. na wielokrotne angażowanie w finansowanie kolejnych projektów, a poprzez angażowanie instytucji finansowych przyciągają dodatkowe pieniądze i dywersyfikują ryzyko.

Właśnie chęć maksymalnego wykorzystania funduszy unijnych w ubiegłej perspektywie finansowej sprawiła, że Województwo Zachodniopomorskie wdrożyło instrumenty inżynierii finansowej JEREMIE oraz JESSICA. 280 mln zł uruchomione w ramach JEREMIE (przekazane w zarządzanie Bankowi Gospodarstwa Krajowego) pomogło w kreowaniu aktywności gospodarczej mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, znajdujących się w początkowej fazie działalności. Oferowane im produkty pojawiają się tam, gdzie dotychczasowe instytucje finansowe nie są w stanie finansować rozwoju przedsiębiorców lub wymagają od nich spełnienia dodatkowych, często zaporowych warunków. Z kolei 148 mln zł, które przeznaczono na JESSICA pomogły w rewitalizacji problemowych i zdegradowanych obszarów miejskich.

Powołanie w ramach ZARR S.A. Zachodniopomorskiego Funduszu Rozwoju zarządzającego środkami z Inicjatywy JESSICA i JEREMIE, jest więc stworzeniem solidnego i trwałego ekosystemu, który odpowie na potrzeby regionalnych przedsiębiorców. To jednocześnie odpowiedź władz województwa na potencjalne zagrożenia w polityce gospodarczej regionu i potrzeby rozwojowe Pomorza Zachodniego. Funduszu będzie na bieżąco monitorował i adaptował swoją ofertę do zmieniających się stale uwarunkowań zewnętrznych. Pierwsze środki dla przedsiębiorców powinien uruchomić w okolicach połowy 2018 r.

igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

wężykiem, wężykiem
wężykiem, wężykiem 10.08.2017, 15:23
Zanim nadejdzie ten 2023 rok to oni już wylądują tam gdzie możecie pana majstra w d... pocałować
zasxcvf
zasxcvf 3.08.2017, 10:28
Niemożliwe - brak Pani radnej Ewy Dudar???? Zawsze była, czyżby wakacje na Majorce???
miś
miś 1.08.2017, 19:04
Dziela skórę na niedzwiedziu,bu ha ha ha ha
????????
???????? 1.08.2017, 15:15
Ale nie wiadomo kto to będzie realizował???????

Pozostałe