Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
czwartek, 25 kwietnia 2024 13:36
Reklama

Zmiany w szkole oznaczają trudny czas

Na dzieci i młodzież, która dziś 1 września 2017 r. przekroczyła próg szkolny, czeka nowa szkolna rzeczywistość. Zgodnie z reformą powraca 8-klasowa szkoła podstawowa oraz 4-letnie liceum i 5-letnie technikum. Do tego dochodzi proces wygaszania gimnazjów, który rozpocznie się właśnie teraz i potrwa dwa lata. Okres przejściowy to trudny czas dla wszystkich uczestniczących w systemie szkolnym.
Zmiany w szkole oznaczają trudny czas

Rewolucja szkolna polega np. na zupełnie nowym ustroju szkolnym, podstawie programowej, a co za tym idzie zupełnie nowe podręcznikach.

Nasze gimnazja przeszły rewolucję

W każdej gminie naszego powiatu mieliśmy gimnazjum. Najłagodniej wygaszanie tych placówek przechodzą zespoły szkół w Widuchowej, Moryniu, Cedyni i Kołbaczu (gm. Stare Czarnowo). Tutaj trzeba było zmieniać najmniej. Na przestrzeni tych dwóch lat zostaną wygaszone gimnazja. Aktualni uczniowie II klasy gimnazjalnej są więc ostatnim rocznikiem, który ukończy edukację w gimnazjum i szkołach ponadgimnazjalnych według starych zasad.

Zmiana dotyczy też najmłodszych

Wiek szkolny niestety nie został obniżony i upodobniony do tych, jak w wielu państwach w Europie. Na szczęście edukacja dzieci 6-letnich w przedszkolach publicznych jest od kilku lat bezpłatna. 6-latki objęte są subwencją oświatową. Rodzice będą musieli tylko opłacić wyżywienie swoich dzieci.

Dwa etapy kształcenia

Kształcenie dzieci w szkole podstawowej zostało podzielone na dwa etapy: I-III (edukacja wczesnoszkolna - tak jak dotychczas) i IV - VIII. Uczniowie klas IV będą  uczyli się przyrody. Jednak już w kolejnych klasach sukcesywnie zostaną wprowadzone samodzielne przedmioty - biologia, geografia, chemia i fizyka. W szkole podstawowej zmienią się także nazwy niektórych obowiązkowych zajęć edukacyjnych. I tak zajęcia komputerowe zastąpi informatyka, zajęcia techniczne - technika, a zamiast historii i społeczeństwa MEN wprowadza odrębne zajęcia z historii i WOS.

Zmiana w nauczaniu

Wprowadzona została nowa podstawa programowa. Przyzwyczaić się do niej muszą też nauczyciele. Będzie to miało wpływ na kształcenie dzieci i młodzieży. Jednak zmiany nie dotyczą wszystkich. Od września z nowej podstawy programowej będą korzystać  uczniowie klasy I, jak również klas IV i VII szkoły podstawowej oraz I klasy branżowej szkoły I stopnia, a także w I semestrze szkoły policealnej.

Nowe egzaminy

W tym roku szkolnym jak dotychczas odbędzie się egzamin gimnazjalny dla klas trzecich. Dopiero za rok równolegle będą egzaminowani obecni siódmoklasiści, którzy napiszą egzamin końcowy tzw. egzamin ósmoklasisty. Wtedy też ostatni rocznik gimnazjalny podejdzie do egzaminu gimnazjalnego. Sprawdzianu szóstoklasisty już nie będzie. Nie będzie też mowy o wyrównaniu szans w szkole gimnazjalnej.

Środowisko szkolne czekają zatem trudne czasy pełne zmian.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
ReklamaMrówka
Reklama