Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
czwartek, 25 kwietnia 2024 10:34
Reklama

O mniejszościach narodowych rzecznik praw obywatelskich i marszałek

Wyróżnia ich różnorodność religijna, kulturowa i etniczna. Stanowią mniejszość, często mówią innym językiem. O swoich problemach, potrzebach i spostrzeżeniach opowiedzieli podczas Zachodniopomorskiego Forum Mniejszości Narodowych i Etnicznych, które odbyło się 19 września 2017 r. W wydarzeniu uczestniczył gość honorowy Adam Bodnar – Rzecznik Praw Obywatelskich, marszałek Olgierd Geblewicz, wicemarszałek Jarosław Rzepa, przedstawiciele mniejszości, pracownicy naukowi oraz młodzież szczecińskiego liceum.
O mniejszościach narodowych rzecznik praw obywatelskich i marszałek

Autor: wzp

Dzisiejsze forum to płaszczyzna dyskusji, dialogu na temat tego jak wykorzystać potencjał mniejszości narodowych i etnicznych na Pomorzu Zachodnim, jak im pomagać. Samorząd województwa od 2016 r. prowadzi wsparcie dla tych grup i dostrzega w tej różnorodności społecznej i kulturalnej wielki potencjał i skarb Pomorza Zachodniego – mówił marszałek województwa Olgierd Geblewicz.

W Polsce jest duży problem, jeżeli chodzi o dyskusje na temat wielokulturowości. Niestety czasami kontekst mniejszości narodowych i etnicznych wykorzystywany jest w grze politycznej, co nie buduje dobrego klimatu do ich wzmacniania. Jeśli wsparcie z centrum nie jest wystarczające to dużą rolę do odegrania mają właśnie władze lokalne. Cieszę się, że Szczecin jest jednym z tych miast, które zdaje sobie sprawę z tego, jakie znaczenie dla rozwoju gospodarczego, rozwoju turystyki, budowania współpracy z mniejszościami ma ten klimat dialogu i dyskusji – mówił Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich.

Zachodniopomorskie Forum Mniejszości Narodowych i Etnicznych podzielone było na dwie części. Pierwsza z nich poświęcona została debacie dotyczącej współpracy samorządu z mniejszościami.

Forum to jest dla mniejszości szczególnie ważne, gdyż jest miejscem gdzie może ona wyartykułować swoje problemy i potrzeby – mówi przewodniczący szczecińskiego oddziału związku Ukraińców w Polsce Jan Syrnyk.

Jednym z przedstawionych problemów było nierówne traktowanie, objawiające się atakami agresji czy ogromną falą nienawiści wylewaną na stronach internetowych i forach. Uczestnicy forum zwrócili także uwagę na niewystarczającą ilość punktów niosących informację i wsparcie dla mniejszości, takich jak np.  Migrant Info Point w Poznaniu. Zaznaczono pomijanie uczestnictwa mniejszości w ważnych wydarzeniach historycznych.

Podkreślono także chęć jedności tych małych grup ze wszystkimi ludźmi.

- My jako mniejszość też pracujemy, robimy interesy, płacimy tutaj podatki, dajemy miejsca pracy i rozwijamy turystykę. Chcemy wspólnie budować silne, jednorodne społeczeństwo na Pomorzu Zachodnim - mówiła Anita Agnihotri, właścicielka indyjskiej restauracji Bombay.

Autorami ataków, agresji i obrazy w internecie niestety bywają również młodzi ludzie. W debacie oni także mieli swój głos.

Nastolatkowie tak na prawdę nie obcują z  ludźmi innych narodowości, innego pochodzenia, stąd też może pochodzić fala nienawiści. Wynika ona z niewiedzy oraz braku edukacji w tym zakresie. Moja szkoła jest otwarta na wielokulturowy dialog i jako przedstawiciel samorządu uczniowskiego pragnę zaprosić wszystkich przedstawicieli mniejszości narodowych i etnicznych. Chcemy ich poznać, zrozumieć i nauczyć się wspierać – mówił uczeń V Liceum w Szczecinie.

Rzecznik Praw Obywatelskich podkreślił, że proces pojednania trwa długo, trzeba go szanować i być wytrwałym. Ważna jest otwartość na drugiego człowieka, chęć zrozumienia go oraz okazanie wsparcia. Przypomniał także o organizacjach pozarządowych, które niosą pomoc i są dostępne w każdym regionie.

W drugiej części Forum, z udziałem pracowników naukowych szczecińskich i poznańskich uczelni, odbyła się dyskusja na temat wyzwań stojących przed liderami i liderkami organizacji mniejszościowych. Została dokonana ocena kondycji organizacji, ich problemów czy wypracowanych dobrych praktyk, ale także dyskutowano na temat działań, które mogą poszerzyć współpracę pomiędzy samorządem, naukowcami oraz organizacjami



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
ReklamaMrówka
Reklama