Adecco 07.06.2018 - 22.06.2018, 05.09.2018
Adecco 07.06.2018 - 22.06.2018, 05.09.2018
Adecco 07.06.2018 - 22.06.2018, 05.09.2018

Wspólne dziedzictwo, wspólna przyszłość

  • 9.10.2017, 13:11
  • Marek Mucha UM
Wspólne dziedzictwo, wspólna przyszłość Tryptyk Jakuba (Kołobrzeg 1500-1520)
Nie zabraknie multimedialnych kiosków, przewodników na tablety i telefony, wykorzystania technologii rozszerzonej rzeczywistości. Atrakcyjna i nowoczesna oprawa multimedialna oraz unikalne zbiory, to klucz do zaprezentowania niezwykle ciekawie zapowiadającego się projektu Muzeum Narodowego w Szczecinie i Pomorskiego Muzeum Krajowego w Greifswaldzie. Obie instytucje zrealizują projekt „Wspólne dziedzictwo, wspólna przyszłość”, który przybliży historię Pomorza Zachodniego tak polskim jak i niemieckim odbiorcom.

- Historia tych ziem, jej dawnych mieszkańców i kultury którą tworzyli, niesie niezwykłą opowieść o ludzkiej ciekawości świata, ale i o tym jak zmieniały go wielkie idee. Wierzę, że projekt Muzeum Narodowego i Pomorskiego Muzeum Krajowego będzie interesującą odpowiedzią na naszą ciekawość i stworzy pomost do wspólnego budowania przyszłości właśnie tu gdzie żyjemy, na Pomorzu Zachodnim. Polacy otwierają się na widza niemieckiego, Niemcy na Polskiego. Może to przynieść tylko pozytywne efekty. - powiedział Marszałek Województwa ZachodniopomorskiegoOlgierd Geblewicz.

Poznanie historii ułatwi nowoczesna technologia, umiejętnie zaaranżowane oświetlenie, tematyczne ścieżki z wirtualnym przewodnikiem czy miejsca do edukacji poprzez zabawę dla najmłodszych. „Wspólne dziedzictwo, wspólna przyszłość” – niezwykle ambitny projekt wiodących jednostek kultury na Pomorzu Zachodnim i w Meklemburgii Pomorzu Przednim powstanie również ze specjalną ofertą dla osób niedowidzących, niewidomych i głuchoniemych. Będzie to np. przewodnik w języku migowym, kopie rzeźb do poznawania dotykowego czy tyflografiki wybranych obiektów w firmie plansz.

W ramach projektu w Muzeum Narodowym w Szczecinie realizowane będą wystawy stałe prezentujące prehistorię Pomorza (Muzeum Tradycji Regionalnych, Staromłyńska 27), sztukę średniowieczną na Pomorzu oraz sztukę XVII i XVIII w. na Pomorzu i w Europie (w gmachu przy Wałach Chrobrego). Wielojęzyczne wystawy będą dedykowane dla widzów po obu stronach Odry, a w obu muzeach znajdą się prezentacje multimedialne odsyłające do zbiorów i ekspozycji partnera. Ponadto rozwinięta zostanie zapoczątkowana w poprzednim wspólnie realizowanym projekcie (Złoty wiek Pomorza) zasada współpracy merytorycznej przy tworzeniu wystaw.

W ramach ekspozycji sztuki średniowiecznej zobaczymy 80 charakterystycznych dla epoki obiektów.Większość z nich ma charakter sakralny i powstała na przestrzeni od XII do lat 30. XVI w. Są to przede wszystkim rzeźby drewniane związane z kultem religijnym, a także elementy wyposażenia i wystroju kościołów m.in. dzwony z brązu, rzeźbione kamienne kolumny, czy złocone monstrancje i relikwiarze. Cennym uzupełnieniem z zakresu świeckiej kultury materialnej epoki będą przedmioty użytkowe typu broń, monety i biżuteria. Z kolei ekspozycja prezentująca sztukę XVI i XVII wieku na Pomorzu i w Europie będzie się odnosić do wpływów protestantyzmu na twórczość artystów z epoki, ale i na wpływy kultury dworskiej. Obok obrazów zobaczymy także naczynia liturgiczne czy elementy wyposażenia kościołów z terenów Pomorza. 

W ramach projektu Pomorskie Muzeum Krajowe w Greifswaldzie zrealizuje wystawę dotyczącą historii Pomorza w XX w. Świadkowie historii. Pomorze w XX w. W części poświęconej okresowi po 1945 r. wystawa ma pokazywać zarówno dzieje niemieckiego Vorpommern, jak i polskiego Pomorza Zachodniego. Wystawa ta jest kontynuacją tworzonego od ponad dekady zespołu ekspozycji prezentujących dzieje Pomorza od najdawniejszych czasów po współczesność, z naciskiem na problematykę historyczną.

Całkowita wartość projektu to 2,8 mln euro, z czego udział Muzeum Narodowego ma wynieść 1,4 mln euro. Projekt uzyskał dofinansowanie w ramach programu Interreg Va w wysokości 85% kosztów kwalifikowalnych. Planowany okres realizacji to lata 2017 – 2020.

 
Marek Mucha UM
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

gina
gina 9.10.2017, 14:24
Tryptyk?

Pozostałe