Adecco 07.06.2018 - 22.06.2018, 05.09.2018
Adecco 07.06.2018 - 22.06.2018, 05.09.2018
Adecco 07.06.2018 - 22.06.2018, 05.09.2018

Cykl warsztatów dla młodzieży z chojeńskimi zabytkami w roli głównej

  • 11.10.2017, 17:34 (aktualizacja 12.10.2017 01:00)
  • Admin Admin
Cykl warsztatów dla młodzieży z chojeńskimi zabytkami w roli głównej organizator
Rusza organizowany przez Stowarzyszenie Historyczno - Kulturalne „Terra Incognita” całoroczny projekt „Dotknij gotyku”. Będzie to projekt międzypokoleniowy. Do udziału w nim organizatorzy zaprosili chojeńską młodzież w wieku od 13 do 16 lat (gimnazjalistów i uczniów klas siódmych), ale współtwórcami i odbiorcami wielu wydarzeń zaplanowanych na okres od października 2017 do czerwca 2018 będą też seniorzy.

Motywem przewodnim wszystkich przedsięwzięć realizowanych w ramach projektu będą chojeńskie zabytki, ich historia i stan obecny.

Inauguracją projektu będzie gra miejska, która odbędzie się w sobotę, 14 października 2017.

W grze uczestniczyły będą trzy i czteroosobowe zespoły młodzieży ze Szkoły Podstawowej nr 2 i z chojeńskiego „Korczaka”. Zadaniem uczestników będzie odszukanie na podstawie planów miasta, starych fotografii i zagadkowych instrukcji konkretnych miejsc w Chojnie, czy elementów architektonicznych oraz wykonanie ich zdjęć. W oparciu o wykonaną dokumentację uczestniczące drużyny przygotują kilkuminutowe prezentacje multimedialne ukazujące chojeńskie zabytki i ich stan.

Po zakończeniu gry jej uczestnicy zaproszeni zostaną do udziału w kilkumiesięcznych warsztatach. W ich trakcie będą nie tylko poznawali architekturę i sztukę gotyku, ale spróbują się dowiedzieć, dlaczego cenne chojeńskie zabytki, których wiele dużych miast mogłoby nam pozazdrościć, w tak małym stopniu służą turystom, a niektóre popadają w ruinę.

 Młodzież będziecie miała do wyboru kilkumiesięczną pracę w grupie fotograficznej, przewodnickiej i dziennikarskiej. Wszystkie te warsztaty prowadzone będą przez dwupokoleniowe pary trzydziestolatków i seniorów powyżej 60 roku życia. Pod ich kierunkiem grupa fotograficzna pozna tajniki fotografowania zabytkowych budowli i detali architektonicznych, a potem przygotuje wystawę ukazującą stan chojeńskich zabytków.  Grupa dziennikarska będzie prowadziła wywiady ze starszymi mieszkańcami miasta, próbując dowiedzieć się, dlaczego niektóre zabytkowe obiekty zostały po wojnie rozebrane, a inne zostały odbudowane, ale dzisiaj niszczeją, a następnie spisze wspomnienia seniorów.  Uczestnicy warsztatów przewodnickich spróbują wcielić się w rolę przewodników po mieście i przygotują się do pierwszego w życiu oprowadzania, aby zainteresować innych losem zabytków.  Na zakończenie efekty wspólnej zaprezentowane zostaną rodzicom i dziadkom uczestników projektu, a także innym m mieszkańcom Chojny oraz turystom.

W okresie od października do czerwca młodych i starszych mieszkańców Chojny czeka jeszcze wiele innych atrakcji. Wiosną młodzież uczestnicząca w projekcie pod hasłem „Wyciągnij babcię i dziadka z domu” przygotuje i przeprowadzi samodzielnie kolejna grę miejską, tym razem adresowaną do seniorów. Zaplanowany jest również turniej wiedzy o gotyku i chojeńskich zabytkach z udziałem mieszanych drużyn młodzieży i seniorów, konferencja prasowa z udziałem wojewódzkiego konserwatora zabytków, a na zakończenie – wielki finał „Różne oblicza gotyku”, do udziału w którym zaproszeni zostaną wszyscy mieszkańcy Chojny. 

Projekt został dofinansowany ze środków Polsko Amerykańskiej Fundacji Wolności w ramach  programu „Seniorzy w akcji”  realizowanego przez Stowarzyszenie Inicjatyw twórczych „ę” z Warszawy.  Dotacja, którą otrzymało stowarzyszenie Historyczno Kulturalne „Terra Incognita” przyznana została laureatom trzyetapowego ogólnopolskiego konkursu grantowego. Chojeński projekt „Dotknij gotyku” znalazł się wśród 33 nagrodzonych dotacjami projektów, wybranych z blisko 300 zgłoszonych do udziału w konkursie.  Autorami koncepcji i koordynatorami projektu są Magda Ziętkiewicz i Michał Gierke.

Patronat medialny nad projektem objęła „Gazeta Chojeńska”. Partnerem projektu oprócz obu wymienionych szkół jest również Miejska Biblioteka Publiczna w Chojnie, w której pomieszczeniach odbywały się będą warsztaty. 

Magda Ziętkiewicz

Admin Admin
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Katarzyna
Katarzyna 11.10.2017, 21:44
Brawo Stowarzyszenie Historyczno - Kulturalne „Terra Incognita” i twórcy ciekawego projektu p. Magdalena i p.Michał. Ciekawe i bardzo cenne, że jest to projekt międzypokoleniowy. Powodzenia!

Pozostałe