piątek, 19 kwietnia 2024 09:48

W Niemczech zdobyli dwa puchary i trzy medale

Podczas Międzynarodowego Turnieju Szachowego Torgelower Nachwuchsopen-2017 w Niemczech bardzo dobry występ zanotowali nasi szachiści. W kategorii dziewcząt do lat 8 zwyciężyła Liwia Babińska, a Hania Grabowska zajęła trzecie miejsce. Natomiast w klasyfikacji końcowej dziewcząt do lat 12 pierwsze miejsce zajęła Martyna Kuryło, a trzecie Nikola Radomska. Do tego kategorii dziewcząt do lat 14 drugie miejsce zajęła Kinga Dejewska.

W zawodach wystartowało ponad 90 zawodników z 14 klubów i ośrodków szachowych z Niemiec i Polski. Na sali gry zameldowali się reprezentanci min., Torgelow, Greifswalde, Wittemberge, Uckermünde, Angermünde, Friedrichsfelde oraz Bydgoszczy i Szczecina. A wśród nich nasi z UKS Biały Pion. Zauważalni nie tylko z racji klubowych koszulek ale też z solidnej i efektywnej gry jaką zaprezentowali podczas turnieju. Od początku, do ostatniej rundy, gryfiniacy bez cienia respektu walczyli z rywalami a widok zawodnika z Gryfina grającego na czołowych szachownicach, wielokrotnie pojawiał się podczas turniejowych rund. Stąd pewno i niezłe wyniki.

Dwie nasze reprezentantki wróciły do domu z pucharami. W klasyfikacji dziewcząt do lat 8 zwyciężyła Liwia Babińska a Hania Grabowska zajęła trzecie miejsce. Równie pięknie wyglądała klasyfikacja końcowa dziewcząt do lat 12. Pierwsze miejsce zajęła Martyna Kuryło a trzecie Nikola Radomska. Dodając do tego drugie miejsce Kingi Dejewskiej do lat 14 oraz czwarte miejsce Niny Lesiak do lat 10, śmiało można powiedzieć brawo dziewczyny!

W rywalizacji chłopców w grupie starszej blisko czołowych miejsc znaleźli się Mikołaj Turek 5,0p. oraz Bartosz Nędzarek, Adam Hajdaś, Szymon Soszka i Bartosz Szpura – po 4,0p. Chłopcy młodsi do lat 10 pojechali gównie po naukę ale i oni walczyli bardzo dzielnie, Przemek Gągoliński, Wojtek Olszewski, Tomek Zabadała zdobyli po 4,0p. Janek Dejewski 3,5p. a Wojtek Sztylke 3,0p.

To był bardzo udany wyjazd pod względem szkoleniowym oraz integracyjnym. Zmagania ze stresem i odpowiednia reakcja na szybko zmieniające się sytuacje na szachownicy, stanowiły doskonały bodziec do rozwoju umiejętności szachowych a wiele elementów gry turniejowej zostało wprowadzonych w realia bezpośredniej walki z przeciwnikiem. Ponadto, obserwacja rywali i ich zachowania ale też i własna postawa, ukazywała najważniejsze przesłanie tej gry ponadczasowe FAIR PLAY, szacunek dla przeciwnika bez względu na jego narodowość, przynależność klubową czy umiejętności szachowe.

Bardzo serdeczne podziękowania, składam wszystkim rodzicom którzy pomagali podczas wyjazdu na zawody. Dziękuję za Wasz poświęcony czas, zaangażowanie, zdjęcia oraz jak zawsze miłą szachową atmosferę.