Dziś 11 listopada niektórzy z nas ciężko pracują [FOTO, WIDEO]

Dziś 11 listopada niektórzy z nas ciężko pracują [FOTO, WIDEO]
Na najdalej na zachód wysuniętym skraju Polski dziś, 11 listopada 2017 r. obserwujemy duży ruch. Stragany pootwierane, hale targowe zapraszają, targowisko gminne czynne. Sobota to przecież najlepszy dzień targowy. Przyjeżdża do nas dużo gości zza Odry, zwłaszcza z Berlina, do którego rogatek mamy tylko 55 km. Klientów dużo, bo Niemcy mają wolny dzień - sobotę. A my pracowicie spędzamy Święto Niepodległości, co widać gołym okiem.

Można powiedzieć: handlowa sobota - dzień jak co dzień. Trzeba wiedzieć, że weekend to w przygranicznej gminie Cedynia jeden z najbardziej pracowitych dni. Nasza gmina żyje z klientów zza Odry, którzy zostawiają euro za towary i usługi.

W samej Cedyni jakby jednak spokojniej niż w inne soboty. To dlatego, że kilka sklepów jest nieczynnych jak np. Lewiatan, Puls czy Dino. Ale prywatne wszystkie są otwarte. Do tego hotele, bary restauracje – wszystko głównie z myślą o sąsiadach zza Odry. Na ulicach powiewają wywieszone biało-czerwone flagi.

Tylko przed Biedronką w Osinowie i przed Dino w Cedyni - kiedy Niemcy zatrzymują samochody - ogromnie się dziwią, że zastają zamknięte drzwi. Na twarzy maluje się zaskoczenie, wszak oni nie wiedzą, jakie w Polsce dni są ustawowe wolne. Tylko sklepy sieciowe i powiewające państwowe flagi przypominają, że dziś święto…

Prawdziwy tłum dzisiaj przy granicy w Osinowie Dolnym, gdzie obok znajduje się przejście graniczne. Na tutejszych targowiskach życie handlowe kwitnie. Dziś nieliczne stoiska zastajemy zamknięte. Pięć dużych stacji benzynowych też przeżywa spory ruch, a sprzedawcy uwijają się jak w ukropie.

Nawet hala Center Berlin w Osinowie Dolnym zaprasza klientów. Wokół hali w bazarowych uliczkach pełno klientów. Aby się nie zgubić, uliczki mają nazwy (niemieckie). Na ulicy Kudamie oglądamy krasnale w biało-czerwonych kolorach.

Oddalone kilkaset metrów dalej Shopping Center w Osinowie też mamy czynne. Na własnych stoiskach albo należących do pracodawców handel kwitnie. Można także na parkingu umyć auto. Cedyńskie gminne targowisko też ma otwarte podwoje. Parking pełen samochodów.

Urząd Miejski w sobotę jest nieczynny. Część urzędników razem z innymi mieszkańcami modli się na mszy św. w intencji ojczyzny. Po mszy grupa głównie starszych osób śpiewa pieśni patriotyczne na placu koło muzeum. Kilka osób pojechało do Siekierek posadzić drzewa poświęcone wielkim Polakom.

Ogólnie na Ziemi Cedyńskiej jesteśmy dziś bardzo zapracowani. Łącznie z autorem piszącym ten tekst.

Zapraszamy do obejrzenia relacji filmowej i fotograficznej.

 

 

igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku

Zdjęcia (18)

Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (26)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

gość
gość 12.11.2017, 21:00
Wyobraźcie sobie, żę w święto narodowe, remontujący dom lub go kończący na ul. (....) urządzili najpierw od rana jakieś hałasy sprzątania, a potem dużą impreze, chyba paraletówę. Taki przykład zdziczenia, postawienia się poza kulturą. We Francji jeśli ktoś nie szanuje święta, nie daje też innym wypocząć - dostaje mandat. W Polsce obserwujemy pewne wysiłki cofania się w rozwoju, np.niemal milion pracowników handlu ma niewolniczo, bo w niedziele pracować, ale nawet niewolnicy mieli prawo do niepracowania w niedzielę.
Tomasz
Tomasz 12.11.2017, 18:07
Niemcy pewno nawet nie wiedzieli, że u nas święto. Bo skąd?
bączek
bączek 12.11.2017, 17:54
Tu i tu inna kultura i organizacja. Z tego co obserwuję to przeciętny obywatel tego kraju kombinuje jak wykręcić się od płacenia podatków, np. takiego zwykłego za posiadanie psa, czy abonamentu. Przykładowo ciekawe ilu patriotów płaci abonament? Natomiast Niemiec lepiej zarabia bo tamta cywilizacja bardziej uczciwa i zdyscyplinowana jest.
max
max 12.11.2017, 18:08
Bączek a try się z choinki urwałeś? Przyjmujesz z góry, że każdy Niemiec jest uczciwy bo co? A pamietasz z historii, że Niemcy wywołali dwie wojny i przegrał, ograbił z dorobku kultury i dziedzictwa Narodowego pół Europy i z uczciwości wpuścił do nieba poprzez kominy kilka milionów ludzi różnej narodowości grabiąc ich majątki...Uczciwie z wąsatym komunistycznym diabłem Stalinem napadł na Polskę, systematycznie obracał Polskie miasta w ruinę, oto sylwetka uczciwego i zdyscyplinowanego Niemca którą tak wychwalasz...
poprostu ja
poprostu ja 12.11.2017, 11:09
Za to inspekcja pracy zaszalała... Ciekawe jakiej wysokości były mandaty które wystawili i czy zapłacą je pracownicy czy właściciele?
fiesta
fiesta 12.11.2017, 11:50
Inspektorzy świętowali więc nic nie będzie.
filmik
filmik 12.11.2017, 09:59
Fajnie w tym Osinowie...
busik
busik 12.11.2017, 09:37
Za to wczoraj w Schwedt pełno Polaków na zakupach. Po rejestracji to powiem tak: Szczecin, Gryfino i Chojna znajomki.
hipster
hipster 12.11.2017, 00:28
Jeśli chodzi o mnie, to niepokoją ci, którzy maja Schadenfreude z buczenia jakiejś odosobnionej grupki (słychać, że nie jest to potężny krzyk dużego tłumu, lecz pewna grupa), o której z góry" wiedzą", że jest pisowska (mimo że bardzo dużą reprezentację 11 listopada w W-wie mają zawsze różnego rodzaju narodowcy - są ich różne odłamy).
kultura
kultura 12.11.2017, 00:22
Jak w Niemczech jest święto, to u nich naprawdę wszystko pozamykane. Ale widać u nich inna kultura niestety...

mam Cię redaktorku
mam Cię redaktorku 11.11.2017, 23:32
a redaktorek co pojechał pstrykać foto to był w pracy czy miał wolne? A może zdjęcia robił pół roku temu a teraz je wstawił
PIP
PIP 12.11.2017, 00:15
Doczytaj tekst do końca. Sam się przecież przyznał!
mam cię matołku:)
mam cię matołku:) 12.11.2017, 00:04
A czy ludzie obsługujący dzisiejsze uroczystości z udziałem władz (nagłośnienie, transport) to byli w pracy? A czy robiący zdjęcia to byli w pracy?
kołdun
kołdun 11.11.2017, 20:37
Ludzie nie żryjcie tyle, wczorajszy dzień w sklepach spożywczych wyglądał jak ostatni dzień, armagedon.
Domini
Domini 11.11.2017, 20:02
Chyba redaktor artykułu nie widział ciężkiej pracy....
Na
Na 11.11.2017, 20:15
Ale zadowolony bo w Cedyni wszystko zamknięte a na Osinowie flaszkę można dostać
PIP
PIP 12.11.2017, 00:15
Pisał na bani, Jak nic!
bool
bool 11.11.2017, 19:53
Jak PiS zakaże handlu w niedzielę to dopiero będzie bool!
solidaruch
solidaruch 11.11.2017, 19:39
Dla paru euro niejeden kupiec i kupcowa dali by sobie ogolić to i owo.Wstyd.To ojciec z matką przelewali krew aby były wolne soboty i niedziele a ty jeden z drugą normalnie gwałcicie te dni,wstyd
Królik z MOZ
Królik z MOZ 11.11.2017, 19:51
Bo taka teraz moda na te gwałty. Ojciec miał nas sześćdziesięcioro troje
odwrócony
odwrócony 11.11.2017, 18:09
Bo pracować to może każdy, a świętować nie ma komu!
bicont
bicont 11.11.2017, 17:17
Niemieckie nazwy ulic w Polsce? A jest obok polska nazwa?
GM
GM 11.11.2017, 17:44
Jest
kupiec
kupiec 11.11.2017, 18:09
Jest tylko niemiecka nazwa.
heniok
heniok 11.11.2017, 17:05
Przecież praca to rodzaj patriotyzmu ;)
przezywanka
przezywanka 11.11.2017, 16:51
pracusie liczygroszusie

Pozostałe