Uhonorowali pierwszych osadników

Uhonorowali pierwszych osadników czytelniczka igryfino
Obchody 99. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę miały wyjątkowy charakter w Pacholętach (gm. Widuchowa). Po mszy św. odprawionej 11 listopada 2017 r. została uroczyście odsłonięta i poświęcona tablica upamiętniająca przybyłych do Pacholąt po II wojnie światowej pierwszych osadników.

W uroczystości uczestniczyli m.in. zachodniopomorski wicekurator oświaty Jerzy Sołtysiak, wójt Widuchowej Anna Kusy-Kłos, wójt Bań Teresa Sadowska, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Gryfinie Zdzisław Kmieciak oraz dwaj inni gryfińscy radni – Janusz Skrzypiński i Zbigniew Kozakiewicz, a także wiceprezes Zachodniopomorskiego Oddziału Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Zdzisław Szczepkowski.

Dalsza część świętowania miała miejsce w świetlicy wiejskiej. Dzieci ze Szkoły Podstawowej w Krzywinie przygotowały inscenizację historyczną. Wystąpiły także chór Canate Deo z Bań oraz zespół ludowy Macierzanka z Pacholąt i kapela ludowa Borzymianka z Borzymia z Zygmuntem Rosińskim.

Obecni mieli także okazję wysłuchać koncertu w wykonaniu Orkiestry Dętej Elektrowni Dolna Odra, która zadbała również o oprawę muzyczną mszy świętej. Uroczystość w Pacholętach zakończyła biesiada i wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych. 

Głównym organizatorem był ks. kan. Robert Gołębiowski.

 

Uroczystość zapowiadaliśmy tutaj:

http://www.igryfino.pl/wiadomosci/25742,podczas-uroczystosci-odslonia-taki-glaz-a-na-tabli

 

igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku

Zdjęcia (15)

Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (49)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

limba
limba 15.11.2017, 19:45
PIelęgnowanie pamięci to bardzo ważna rzecz, a wartość tego potrafią docenić tylko mądrzy ludzie.
ktoś
ktoś 14.11.2017, 09:18
Uroczystość niezwykle podniosła a także wspaniała biesiada w wiejskiej świetlicy.Podziękowania należą się ks.Robertowi,sołtysowi,radzie sołeckiej i paniom z zespołu Macierzanka.Brawo.
Lolek.
Lolek. 14.11.2017, 18:32
Brawo wy.
88
88 14.11.2017, 08:19
Szczepkowskiemu nie udało się wkręcić do Rady Gminy, to teraz kombinuje z Radą Powiatu.
Miecia
Miecia 14.11.2017, 08:57
Każdy ma prawo startować w demokratycznych wyborach. Ja chętnie zagłosuje na takiego aktywnego człowieka.
Osiedle.
Osiedle. 14.11.2017, 20:49
Do Rady oszołomów- brawo wy.
uczestnik
uczestnik 13.11.2017, 22:49
Miejscowość ok. 100 mieszkańców a jak się wyróżnia ładnie! Byłem pod wrażeniem.
egzo
egzo 13.11.2017, 22:21
Bardzo godna impreza. Głaz z tablica a na niej ok. tysiąca znaków. A na tablicy nazwiska pierwszych osadników. Ku potomności!
123
123 14.11.2017, 19:35
A czy dopisali nazwika wygnanych Niemcow w ktorych domach ci osadnicy zamieszkali?
tablica
tablica 15.11.2017, 07:47
jedz do tuska
Uczestnik.
Uczestnik. 14.11.2017, 07:56
Bardzo dobrze przygotowane spotkanie. Brawo panie Szczepkowski.
prawda
prawda 13.11.2017, 23:36
Wojewoda się przyjrzy i każe usunąć, tak jak nazwy ulic w naszych miastach typu 26 kwietnia czy 2 marca...
Także nie takie rzeczy wymazują z historii!
prawo
prawo 13.11.2017, 22:06
Ależ ta wójtowa z Bań ma tupet! Mimo wyroku wszędzie się pcha z Tą Rudą też skazaną! A czemu zgnoiły dyrektorkę przedszkola w Baniach przed wyrokiem?
moda
moda 13.11.2017, 19:37
co za zbieg okolicznosci. Wszystkie panie w moherowych od lat modnych berecikach ....uciskajacych nieco szare komorki.
pytam
pytam 14.11.2017, 21:10
a ciebie od dziecinstwa uciska niedorozwinieta czaszka?
kibic
kibic 13.11.2017, 22:50
Ale była też pani wójt w czerwonych spodniach i białej bluzeczce! Ubiór na "narodowo"!
entliczek
entliczek 13.11.2017, 23:07
Wszyscy potrafili się zachować i przyszli z kwiatami pod pomnik, a pani wójt wpadła bez niczego jak po ogień.
pentliczek
pentliczek 14.11.2017, 19:19
Pani wójt zawsze gardziła Pacholętami a teraz przybyła ze swoimi przybocznymi bo wybory się zbliżają. Kto ma styl i klasę to wie jak należy się zachować. Nic dodać, nic ująć. Taki mamy klimat w Widuchowej.
Tak.
Tak. 14.11.2017, 07:41
Wpadła na grilla.
Maat
Maat 14.11.2017, 20:42
Wpadła się ogrzać i najeść, bo w domu głodno, chłodno i ciemno.
styl
styl 14.11.2017, 19:29
Ale była i to doceńcie!
Sygnalista
Sygnalista 14.11.2017, 20:36
Co mamy docenić? W czerwonych spodniach, bez wiązanki kwiatów, z radnym, który trzymał ręce w kieszeniach podczas hymnu .
retro
retro 13.11.2017, 19:46
Ty super modny. Jak ci nie pasuje kościół i wierni to idź z pałą i banerem na marsz nienawiści. Gówniarstwo w sieci.
prawda
prawda 13.11.2017, 23:35
Tylko niech zapłacą za bilet, a nie tak ja 11 listopada nasi gryfiński jadący na marsz do Szczecina...
niewierny
niewierny 13.11.2017, 17:29
A te p(...) w tych czerwonych komżach z krzyżem maltańskim to c o to za z(...)????

Część komentarza usunięto. admin2
kasa
kasa 13.11.2017, 19:54
to nie zwyrole to milosnicy numizmatyzmu i kolekcjonerzy przeroznych innych walut w imie ojca i syna...
wierny
wierny 13.11.2017, 19:34
i gdzie jest admin. ze nie kasuje tak zwyrodniałych komentarzy?????????????????????????????????? inne delikatne od razu wyrzuca. wstyd
kulson
kulson 13.11.2017, 22:23
wierny dzwoń na policję
wierny
wierny 13.11.2017, 22:01
ile trzeba czekać na usunięcie tych komentarzy????czy ma pomóc interwencja innych służb?????
Też Polak
Też Polak 14.11.2017, 09:32
A słyszałeś o wolności słowa? Ponoć żyjemy w wolnym kraju.
strach
strach 13.11.2017, 23:14
Zaprawdę powiadam wam, zapukają o 6 rano rano. I nie będą to kolędnicy!
Prawy lewak
Prawy lewak 13.11.2017, 19:54
Zachciewa się kaczystowskiej cenzury?
Gott mit uns
Gott mit uns 13.11.2017, 19:20
To nie zwyrole lecz potomkowie pierwszych zakonnych osadników którzy osiemset lat temu przynieśli tu ogniem i mieczem naszą cywilizację.
historia
historia 13.11.2017, 19:43
tak ogniem na stosach ..to ich ulubione ogniska..dla niepokornych.
minster
minster 13.11.2017, 22:51
Ręce opadają jak czyta się te niektóre bzdurne komntarze !! Zastanawiam się przez kogo ci ludzie zostali wychowani ??
sygnalista
sygnalista 12.11.2017, 23:41
Uprzejmnię „sygnalizuję”, że wojewoda powinien nakazać usunięcie tej tablicy jako „sławiącej komunizm”. Skoro ulice 26 kwietnia w Szczecinie i inne nazwy z datami polskości miejscowości Pomorza Zachodniego są złe, to bądźmy konsekwentni...
tablica
tablica 13.11.2017, 07:01
znowu antypolacy sie odzywaja
Polak
Polak 13.11.2017, 08:26
Antypolakiem jest bubek, który nakazuje usunąć nazwy ulic typu 26 kwietnia - czyli związane z polskością tych ziem.
Antypolakiem jest bubek, który wymazuje historię i zakazuje wspominania ofiary tych żołnierzy, którzy za tę polskość przelewali krew.
prawda
prawda 13.11.2017, 23:33
To prawda nakaz usuwania nazw związanych z polskością tych ziem, typu 26 kwietnia, 2 marca - to działanie antypolskie!
Ja
Ja 12.11.2017, 21:41
Gratuluję Macierzance , pani Marysi , sołtysowi i mieszkańcom zaangażowanym w org.Święta Niepodległości.
N.
N. 13.11.2017, 23:00
Ładnie też śpiewali zci z Ban chyba.
gość
gość 12.11.2017, 21:05
Psy szczekają karawana jedzie dalej.Ostatnie 200 lat to próby zniewolenia nas przez najpotężniejsze totalitaryzmy jakie świat widział.Nie dali rady faszyści nie dali komunisci.Jeśli ktoś pisze że nam cos podarowano to najwyraźniej nie słyszał o milionach ofiar za wolność.Smiejecie się z rocznic przegranych powstań o przegranych walkach do ostatniej kropli krwi ale to właśnie one dawały siłę następnym którzy mając w pamięci bohaterstwa ojców matek braci znów siegali po broń.Ktoś kto nie szanuje tej daty i święta powinien być bity publicznie i mieć golony łeb.Nikt wam nie każe świętować oddawać czci poległym ale nie ma zgody i przyzwolenia na deptanie ich pamięci i plucie na to wszystko co dziś czcimy.
jazda bez biletu to kradzież!
jazda bez biletu to kradzież! 12.11.2017, 23:38
Ale jak ogolić już ogolonych, którzy jak pisali, wczoraj jechali jedynką na marsz do Szczecina okradając Polaków bo żaden nie skasował biletu?

gość Dzisiaj, 21:05 Ktoś kto nie szanuje tej daty i święta powinien być bity publicznie i mieć golony łeb.
Maurycy
Maurycy 12.11.2017, 20:51
Jest taki nacisk datujący się jeszcze od Komorowskiego, by zamienić styl świętowania z wzniosłego na zabawowy (por.baloniki i orzeł z czekolady w radiowej Trojce). Nie! uważam, że wtedy przeżyjemy do głębi treść pewnych pieśni, gdy będziemy je śpiewać może nie na baczność, ale z pewnym szacunkiem i powściągliwością. I do tego hasła wzniosłe jak "Bóg , honor, Ojczyzna!"
88
88 13.11.2017, 10:00
Nie zgadzam się z tobą. To hasło jest już tak nie aktualne jak opowiastki z Biblii czy Koranu. Nie mam prawie nic przeciwko religijności, ale najpierw Ojczyzna, honor, Bóg.
https://www.youtube.…
uczestnik
uczestnik 12.11.2017, 20:38
Było fantastycznie i świątecznie. Pozdrawiam Wszystkich serdecznie.
ziemba
ziemba 12.11.2017, 20:36
Ten mistrz drugiego planu to były sygnalista, a teraz prosze.
brawo
brawo 12.11.2017, 19:33
No proszę, taka mała miejscowość, a tak godnie obchodzi święto!
Tak
Tak 12.11.2017, 19:55
Brawo super .

Pozostałe