Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
piątek, 26 kwietnia 2024 01:50
Reklama

Tak ćwiczą organiści

Zajęcia z teorii muzyki, poznawanie budowy organów czy tajników prowadzenia chórów i zespołów wokalno-muzycznych z elementami dyrygentury – to tylko jedne z nielicznych zagadnień, jakie poznają uczestnicy projektu OrgaNowy Elementarz. To cykl szkoleń dla organistów kościelnych Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej oraz osób, które chcą kształcić się w tym kierunku, realizowany przez Fundację Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej.
Tak ćwiczą organiści

Grupa 12 słuchaczy, zainteresowanych pełnieniem funkcji organisty już po raz czwarty spotkali się w Centrum Współpracy Międzynarodowej w Grodnie k. Międzyzdrojów, aby doskonalić swoje umiejętności i zdobywać wiedzę z obszaru teorii muzyki. Projekt OrgaNowy Elementarz to cykl 10-iu comiesięcznych teoretycznych i praktycznych dwudniowych szkoleń, realizowanych od września 2017 roku do maja 2018 roku. Na jego zakończenie uczestnicy otrzymają stosowne certyfikaty potwierdzające nabyte umiejętności, a najlepsi z nich będą mogli kontynuować edukację na Akademii Sztuki w Szczecinie.

Zajęcia teoretyczne, prowadzone przez wykładowców Akademii Sztuki w Szczecinie, obejmują m.in. zasady organizacji życia muzycznego w parafii, zakładania scholi czy chóru parafialnego oraz emisję głosu i podstawy prawodawstwa muzyki kościelnej. Nieodłączną częścią każdego spotkania są również zajęcia praktyczne w Kolegiacie św. Mikołaja w Wolinie lub w pobliskiej Parafii pod wezwaniem Św. Józefa w Wisełce. Tam organiści, razem z prof. Bogdanem Narlochem, wybitnym wykonawcą muzyki liturgicznej i organowej, a także autorem treści edukacyjnych projektu, mogą doskonalić swoje umiejętności z wykorzystaniem m.in. odrestaurowanych organów wolińskiej kolegiaty.

Celem projektu OrgaNowy Elementarz jest podniesienie poziomu wiedzy i umiejętności z zakresu muzyki liturgicznej wśród organistów kościelnych Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej oraz osób, które dopiero ją poznają. Nasz projekt kierujemy do mieszkańców obszarów wiejskich, gdzie dostęp do edukacji muzycznej jest bardzo utrudniony, ze względu na oddalenie od dużych ośrodków edukacyjnych, ale także finansowych. Jak się okazuje, talent muzyczny i zamiłowanie do muzyki liturgicznej, drzemie w bardzo wielu młodych mieszkańcach Pomorza Zachodniego. Uczestnicy naszego projektu to zarówno doświadczeni organiści, jak i osoby dopiero rozpoczynające swoją przygodę z muzyką organową. Bo zawód organisty, który wydawałoby się, że powoli odchodzi w zapomnienie, jest pożądaną ścieżką rozwoju kolejnych pokoleń muzyków, a specjaliści od muzyki liturgicznej są coraz częściej poszukiwani przez polskie parafie – mówi Krzysztof Podhajski, prezes zarządu Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej.

 

Projekt OrgaNowy Elementarz jest realizowany od września 2017 roku do maja 2018 roku i składa się z cyklu 10-ciu szkoleń teoretyczno-praktycznych z zakresu m.in. teorii muzyki, muzyki w liturgii, organoznawstwa, emisji głosu, prowadzenia zespołów wokalnych z elementami dyrygentury, czy praktycznej gry na organach w liturgii. Na jego zakończenie uczestnicy otrzymają stosowne certyfikaty potwierdzające nabyte umiejętności, a najlepsi z nich będą mogli kontynuować edukację na Akademii Sztuki w Szczecinie. Zajęcia prowadzone są w Centrum Współpracy Międzynarodowej w Grodnie k. Międzyzdrojów oraz Kolegiacie św. Mikołaja w Wolinie, słynącej z unikalnych, liczących aż 38 piszczałek organów, którymi od 2016 roku szczyci się Kolegiata i mieszkańcy Wolina



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
ReklamaMrówka
Reklama