Adecco 23.09.2018 - 23.10.2018
Adecco 23.09.2018 - 23.10.2018
Adecco 23.09.2018 - 23.10.2018
Artur Nycz wybory 2018
Artur Nycz wybory 2018
Artur Nycz wybory 2018
MIrakowski i Bogacz wybory 2018
MIrakowski i Bogacz wybory 2018
MIrakowski i Bogacz wybory 2018
Urbański i jego drużyna
Urbański i jego drużyna
Urbański i jego drużyna
Dudar i Urbański
Dudar i Urbański
Dudar i Urbański
Dudar i jej drużyna
Dudar i jej drużyna
Dudar i jej drużyna
Sołtysiak Jerzy wybory 2018
Sołtysiak Jerzy wybory 2018
Sołtysiak Jerzy wybory 2018

Nasi seniorzy na spotkaniu z innymi liderami

  • 4.12.2017, 11:36 (aktualizacja 04.12.2017 13:39)
Nasi seniorzy na spotkaniu z innymi liderami wzp
Wymiana dobrych praktyk i pomysły na dalsze działania to nie jedyny cel VII Zachodniopomorskiego Forum Liderów Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Zachodniopomorscy seniorzy dowiedzieli się także jak rozpoznać i leczyć uzależnienia m.in. od leków oraz jak efektywnie radzić sobie z problemem i utrzymywać dobre relacje z pozostałymi członkami rodziny. W spotkaniu, które odbyło się w dn. 1-2 grudnia 2017 r. w Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Szczecińskiego wziął udział wicemarszałek województwa Jarosław Rzepa.

- Jesteście Państwo nośnikiem tradycji, uczestniczycie w działaniach społecznych, edukacyjnych czy kulturalnych. Dzięki Uniwersytetom Trzeciego Wieku ciągle poszerzacie swoją wiedzę, nawiązujecie przyjaźnie oraz dbacie o dobrą kondycję psychiczną i fizyczną. – mówił wicemarszałek Jarosław Rzepa.

Liderzy i członkowie zachodniopomorskich UTW w trakcie VII Zachodniopomorskiego Forum Liderów Uniwersytetów Trzeciego Wieku rozmawiali o aktualnych problemach, podejmowanych działaniach, a także wymienili między sobą dobre praktyki.

Tegoroczne seminarium podjęło również temat uzależnień w rodzinie. Uczestnicy usłyszeli m.in. o problemowym korzystaniu z multimediów i uzależnieniach behawioralnych. Dostali również wskazówki jak walczyć z nadmiernym zażywaniem leków czy piciem alkoholu. Zostali poinformowani o profilaktyce prowadzonej na terenie województwa zachodniopomorskiego, a także otrzymali informacje w jaki sposób radzić sobie z problemem uzależnień w rodzinie.

Organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie Absolwentów, Pracowników i Przyjaciół Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Szczecińskiego „RAZEM”. Spotkanie, wspierane przez Pomorze Zachodnie, to forma przeciwdziałania wykluczeniu osób starszych uzależnionych od substancji psychoaktywnych, leków, alkoholu i uzależnień behawioralnych. Problem dotyczy również innych osób w rodzinie, często współuzależnionych, z którymi seniorzy pozostają w relacji rodzic, dziecko, wnuk.

Samorząd Województwa od lat wspiera seniorów i Uniwersytety Trzeciego Wieku organizując różne kampanie, spotkania, konkursy, a także współpracując z organizacjami działającymi na ich rzecz. Co roku włącza się m.in. w Kołobrzeskie Dni Seniora, których celem jest aktywizacja i edukacja osób starszych, przeciwdziałająca wykluczeniu społecznemu, a także sprzyjająca ich integracji. Organizuje również Regionalne Obchody Dnia Seniora, podczas których wyróżnia najbardziej aktywne osoby, samorządy i organizacje działające z myślą o nich. Aktywizuje i przełamuje stereotyp seniora jako osoby aspołecznej, odosobnionej i nieaktywnej poprzez coroczne wsparcie artystycznej imprezy, jaką są Międzynarodowe Muzyczne Zmagania Seniorów. Na terenie Pomorza Zachodniego działa również Rada ds. Seniorów, powołana 11 września 2015 r. przez Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego. Wypowiada się ona w sprawach związanych z seniorami, inicjuje przedsięwzięcia integrujące osoby starsze, a także wspiera współpracę pomiędzy jednostkami sektora publicznego, prywatnego, ośrodkami badawczymi i organizacjami pozarządowymi działającymi na rzecz osób starszych. W jej skład wchodzą reprezentanci organizacji pozarządowych, uniwersytetów trzeciego wieku, samorządów różnych szczebli, sektora zdrowia i nauki.

Zdjęcia (1)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe