Adecco 23.09.2018 - 23.10.2018
Adecco 23.09.2018 - 23.10.2018
Adecco 23.09.2018 - 23.10.2018
Artur Nycz wybory 2018
Artur Nycz wybory 2018
Artur Nycz wybory 2018
MIrakowski i Bogacz wybory 2018
MIrakowski i Bogacz wybory 2018
MIrakowski i Bogacz wybory 2018
Urbański i jego drużyna
Urbański i jego drużyna
Urbański i jego drużyna
Dudar i Urbański
Dudar i Urbański
Dudar i Urbański
Dudar i jej drużyna
Dudar i jej drużyna
Dudar i jej drużyna
Sołtysiak Jerzy wybory 2018
Sołtysiak Jerzy wybory 2018
Sołtysiak Jerzy wybory 2018

Ile włożyć do koperty księdzu chodzącemu po kolędzie?

  • 8.01.2018, 21:45
Ile włożyć do koperty księdzu chodzącemu po kolędzie?
Trwają kolędy, czyli wizyty duszpasterskiej proboszcza bądź wikariuszy w domach parafian. Jednym z tematów tabu są pieniądze. Ofiary podczas kolędy przeznaczane są zwykle na trzy cele: część trafia do księdza, który chodzi po kolędzie, część na potrzeby parafii, a część na potrzeby diecezjalne.

Trzeba pamiętać, że ofiara jest dobrowolna. Zależeć powinna od zamożności ofiarodawcy. Pieniądze przeważnie podaje się w kopercie. Z naszych rozmów wynika, że są to kwoty od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych. Pieniądze dostają też ministranci (najczęściej 5- 10 zł dla jednego ministranta).

Księża podkreślają, że podczas takiej wizyty dochodzi do zacieśnienia więzi z wiernymi. Gdy jest nowy wikary, to poznaje parafian, a parafianie jego. Celem kolędy jest też pobłogosławienie mieszkania oraz rozmowa duszpasterska.

Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (105)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Jarek
Jarek 13.01.2018, 20:10
Wiara mierzona wielkością pieniądza. W którą stronę zamierzamy?
kuga
kuga 13.01.2018, 16:50
Wizyta trwa 2 min jak tu mówic o zacieśnianiu więzów. To tylko zbiórka pieniędzy. Księża wiedzą po co przychodzą, parafianie również. Coraz mniej ludzi przyjmuje księdza bo nie chcą w tym teatrze uczestniczyć
Dptr
Dptr 11.01.2018, 22:35
Kiedyś 50 zł dla Księdza i 20 zł dla Ministranta. Teraz 20 zł dla Księdza i 5 zł dla Ministranta :-) Zależy jak leży. Nie dajesz pieniędzy dla Boga tylko Księdzu z własnej dobroci. Oczywiście możesz nie dać nic, bo wolisz jeszcze jutro mieć na chleb. A co do modlenia się, to do kościoła wcale nie chodzę. Jeśli wierzysz w Boga, on wysłucha Cię nawet jak jesteś w domu. Pozdrawiam :-)
Kuba
Kuba 11.01.2018, 22:45
Strasznie to uproszczone, żeby nie powiedzieć prymitywne... Przepraszam, ale takie odnoszę wrażenie.
Z
Z 11.01.2018, 21:31
Najwiecej do gadania maja zawsze ci którzy nie dają na taca bo nie chodzą do kościoła i nie przyjmują po kolędzie ale Wszytko wiedza żałośni jesteście
mc gnyh
mc gnyh 11.01.2018, 11:21
Ja tam wkładam zawsze wydrukowaną kartkę z napisem "Bóg zapłać."
gosc
gosc 10.01.2018, 21:48
Pamiętaj, ze będziesz sądzony przez Boga też według twojego odniesienia do Kościoła, do powołanych przez Jezusa, do księży, biskupów: Mt 10, 14: Gdyby was gdzie nie chciano przyjąć i nie chciano słuchać słów waszych, wychodząc z takiego domu albo miasta, strząśnijcie proch z nóg waszych! Zaprawdę, powiadam wam: Ziemi sodomskiej i gomorejskiej lżej będzie w dzień sądu niż temu miastu. Oto Ja was posyłam jak owce między wilki. Bądźcie więc roztropni jak węże, a nieskazitelni jak gołębie!"----Mk 9, 41 - Kto wam poda kubek wody do picia, dlatego że należycie do Chrystusa, zaprawdę, powiadam wam, nie utraci swojej nagrody."-----Łk 10, 16: Kto was słucha, Mnie słucha, a kto wami gardzi, Mną gardzi; lecz kto Mną gardzi, gardzi Tym, który Mnie posłał".
niestety
niestety 11.01.2018, 17:48
I nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę...
do nawiedzonego
do nawiedzonego 11.01.2018, 17:29
Srutu tutu majtki z drutu..!!!. Klepadło niezdolne do ruszenia własnych szarych komórek
Skrzypek na dachu
Skrzypek na dachu 11.01.2018, 16:57
"Pierdu, pierdu, chlastu chlastu, nie mam rączek jedenastu"
- Zdzisława 7; 14
Ania
Ania 11.01.2018, 09:33
Zastraszanie nie pomoże. Zastraszanie to bardzo brzydka forma manipulacji.

Boz nie sądzi. Bóg wybacza. Bóg kocha.
cz
cz 10.01.2018, 21:22
W każdym zdarzeniu i przebiegu życia człowieka na Ziemi są przynajmniej zawsze dwa wyjścia (możliwość) wyboru decyzji dokonanej przez niego ..! W dwóch wypadkach - NIGDY : kiedy i gdzie się urodzi i umrze ...!
doświadczona
doświadczona 10.01.2018, 15:50
Trochę już żyje na tym świecie. Żenujące jest dla mnie to, że teraz wielu złorzeczy na księży. A jak jeden z drugim będzie u kresu swego życia, to księdza będzie się domagał. No ale teraz nikt chyba o tym mu myśli bo komentujący sądzą że śmierć ich nie dotyczy...
Wniosek
Wniosek 10.01.2018, 16:02
A w jakim celu będzie się domagał? Myślisz że szybciej poprzez księdza trafisz do nieba? Pana Boga księdzem nie przekupisz .Jak jestes wierząca i tak odpowiesz za swoje grzechy
Wierny.
Wierny. 10.01.2018, 23:18
Wnioskuję, że ateiści w kwestii wiary mają najwięcej do powiedzenia.
seniorka
seniorka 10.01.2018, 15:26
Ja się bardzo ciesze z wizyty księdza, bo już sama nie bardzo mam siły chodzić do kościoła. Wsparcie duchowe jest najważniejsze dla chorego człowieka. Daje siłę i nadzieję! Zanim ktoś zdecyduje się to shejtować niech pomyśli, że kiedyś może na takie wsparcie będzie czekał!
Anna
Anna 10.01.2018, 16:05
Za darmo do Ciebie nie przyjdzie .Nie bój A szczere wsparcie tylko u tych znajdziesz którym zależy na Tobie.
odp
odp 10.01.2018, 14:59
Ktoś pyta" Gdzie w biblii jest napisane słowo ksiądz lub biskup", a ja się pytam gdzie jest w biblii napisane słowo pastor /protestanci/ albo ciało kierownicze /organizacja badaczy pisma czyli Jehowi/??
czytacz Biblii
czytacz Biblii 10.01.2018, 15:34
W Biblii jest" PREZBITER" (=ksiądz) i" STARSZY prezbiter" (bp), a od początku Kk była hierarchia w Kościele. Sam Jezus zapowiedział że przyjdzie Duch Św. i będzie kontynuował dzieło Jezusa, też objaśni depozyt Mistrza - zatem Kościół i przesłanie Chrystusa to coś, co istnieje w ŻYCIU, jest dynamiczne i pozostawia w dezorientacji takich jak ty, szukających w Biblii jakby jakiegoś regulaminu. A co do wymienionych przez ciebie grzechów, to zgadzam się, o nich można PRZECZYTAĆ, ale ja osobiście ani razu sie z nimi nie spotkałem, bo wg np.uczelni z N. Jorku, John Jay College of Criminal Justice, badającej pedofilię w USA wśród duchownych w ciągu 50 lat, było jej na 110 000 księży niecałe 100, czyli mniej niz 1/1000- potem sprawdzałem dane z Niemiec, wyszło ok.1-2 promili, czyli 1-2 tysięczne. I codzienne doświadczenie to pokazuje, rodzice nadal posyłają dzieci do kościołów, szkół... do ŚWIĘTYCH księży, sióstr, tylko CZYTELNICY KOMERCYJNYCH. b ź dzidełek są epatowani marginalnymi, acz smutnymi zjawiskami.
Gardno
Gardno 10.01.2018, 14:25
A w Gardnie juz praktycznie nikt księdza nie przyjmuje za jego zasługi wobec mieszkańców !!!
I problem sie sam rozwiązał
gościnna Gardnianka
gościnna Gardnianka 10.01.2018, 14:55
Mów za siebie.
żona
żona 10.01.2018, 11:22
Ja co roku mam taki problem i drobna kłótnię z mężem.
Miroslawa
Miroslawa 10.01.2018, 10:05
My nic nie dajemy a to dlatego że nie wpuszczamy. Z rodziną nie popieramy żadnych antykobiecych organizacji. Jakkolwiek kościół by się zasłaniał wymówkami to kobieta księdzem być nie może. Kobieta może być królową, kanclerzem, premierem itd ale księdzem nie.

Boga gościmy w naszys sercach i modlimy się do niego codziennie.

Organizacji dyskryminujących kobiety nie popieramy i dlatego nie chodzimy do kosciola, nie dajemy i nie wpyszczamy.
Otwarty
Otwarty 10.01.2018, 23:25
ŻENADA.
Matka
Matka 10.01.2018, 16:12
Kościół już od zarania wieków poniża kobiety.Począwszy od spalen na stosie do dzisiejszych czasów gdzie kobieta to maszynka bez prawa głosu do rodzenia dzieci.Nieważne czy totalnie upośledzone czy z gwałtu.Ważne żeby mial kto na nich robić
...
... 10.01.2018, 18:13
dziś tez pala na stosie :P ? wiem ze muzlumanie kamienują .... :) ale żeby chrześcijanie palili na stosie ... przybylas z innego wymiaru ? zobacz co laickość zrobila ze Szwecji, Francji. Myslisz ze dzięki wierze która porzucisz a pewnie na jej miejsce pojawi się nowa będzie lepiej ? muzlumanie za kilkadziesiąt lat będą rzadzic niektórymi krajami na zachodzie i zobaczysz jak tam się traktuje kobiety.
Historia
Historia 11.01.2018, 09:14
A o świętej Inkwizycji słyszsłeś? W podstawówce uczyli. O salach tortur w piwnicach każdego kościoła. Dla niepokornych. Jakimś cudem Kopernikowi się udało.Jego też chcieli spalić
:D
:D 10.01.2018, 14:57
feministka jakas ;) w kopalni tez kobiet nie widać :D na stoczniach budujących okrety tez nie widać :) w elektrowniach tez ;) chyba ze po biurach ;) ah wy biedne dyskryminowane księdzem zostać nie możecie ;D
antyfeminista
antyfeminista 10.01.2018, 10:45
A twja żona, Mirosławo, też nie daje?
7
7 10.01.2018, 11:35
Zero konstruktywnego przekazu w tym komentarzu. Czasami lepiej milczeć niż zatruwać i zaśmiecać przestrzeń.
Rada
Rada 10.01.2018, 09:00
Nic.Czego grzrsznik większy od niejednego z nas ma święcić cokolwiek.Pomoże to jak umarłemu kadzidło. Kto głupi niech daje ja wolę na bardziej zbożny cel.
gazda
gazda 10.01.2018, 10:46
A jaki to zbożny cel, jeśli można wiedzieć? A może to tylko wymówka.
Rada
Rada 10.01.2018, 16:15
Daj na chore dzieci ,cierpiące zwierzęta ,czy staruszki w hospicjach.Tym bardziej przypodobasz sie Bogu
Były ministrant
Były ministrant 9.01.2018, 23:53
Pieniądze ministrantów są dzielone sprawiedliwie przez księdza: 50 % dla księdza po 25% dla ministrantów. Choć różne to wygląda w różnych parafiach. Starcza na zakup dobrej motorynki.
Anna
Anna 9.01.2018, 23:51
Nic. Wprowadzic podatek koscielny .I kto chce niech placi dobrowolnie na Kosciol. Teraz musza wszyscy placic .
Podatnik
Podatnik 10.01.2018, 09:03
Tego się boją jak diabeł święconej wody.Wyszło by na jaw ile zarabiają.No i podatki trzeba by było płacić.
rozum
rozum 10.01.2018, 00:41
A ja nie chcę, żeby mnie jakiś urzędas pytał o wyznanie pod pozorem "podatku"! Poza tym, to ja decyduję ile dam albo nie i w której parafii!
Nie nie nie
Nie nie nie 9.01.2018, 21:59
Znam takiego księdza , który przychodził nie po to żeby pobłogosławić dom tylko popatrzec na to kto jak ma w domu . Jak nie dostał koperty to z domu nie chciał wyjść. Oni patrzą tylko na pieniądze a jak człowiek chce ochrzcić dziecko to potrafią odmówić bo rodzice w niedziele do kościoła nie chcodzili regularnie . Mafia i tyle
jozek
jozek 10.01.2018, 01:03
A ile dałeś na ofiarę ???
Maciorka
Maciorka 9.01.2018, 20:36
Jutro miesiaczka czy jesteście gotowi do apelu,pytam się jesteście gotowi do apelu?
pawulon
pawulon 9.01.2018, 18:59
Mój Bóg nie potrzebuje żadnej organizacji, żadnych lepszych ludzi w bogatych szatach, pośredników, nie używa kapłanów, nie spisuje żadnych świętych ksiąg, nie wymaga sakramentów ani obrzędów, nie obchodzi go czy polano mi głowę wodą i zrobiono znak krzyża, ani też czy czytam Koran lub Biblię. Nie zajmuje się też tym czy uprawiam seks ani z kim to robię. Nie wymaga chodzenia w żadne specjalne miejsca, budowy świątyń ani oddawania czci miejscom, rzeczom tak samo jak i innym ludziom. Jest dobry, czuję się dzięki Niemu szczęśliwy i zadowolony. Na samą myśl o Nim uśmiecham się. Kocha mnie tak samo jak wszystkich innych i wszystko inne. Jest we mnie i w każdym innym i we wszystkim innym tak samo. Wcale nie wybrał sobie mnie ani mojego narodu, ani mojego kraju ani mojej rasy czy płci tak samo jak nie wybrał sobie nikogo innego ani żadnego innego narodu, ani kraju ani rasy czy płci. Nie jestem ważniejszy ani lepszy czy gorszy od nikogo ani niczego innego, ani też nikt i nic nie jest ważniejsze lepsze lub gorsze ode mnie. Jestem Jego dzieckiem nie mniej niż gwiazdy i drzewa i mam prawo być tutaj.
rozum
rozum 10.01.2018, 00:42
Tobie się pomyliło bóstwo z własnym ego - skoro jesteś zawsze doskonały, to nie starasz się być lepszy?
dobre co?
dobre co? 9.01.2018, 20:40
"Ksiadz proboszcz juz sie zbliza
Juz puka do mych drzwi
Pobiegne go przywitac
W mym reku wino drzy
O szczescie niepojete
Ksiadz sam odwiedza mnie
Sasiedzie wspomoz renta
Bym mogl pokazac sie
W spizarni trzymam koniak
W lodowce wodki dwie
Pobiegne po kieliszki
Ksiadz lubi napic sie
O szczescie niepojete
Ksiadz wypil flaszki dwie
Sprowadze go po schodach
Bo sam wywroci sie
Ksiadz wzial do reki krede
Napisal K plus M plus B
Na dole ministranci
Juz niecierpliwia sie
Otwieram drzwi Toyoty
Ksiadz proboszcz chwali mnie
W swej Nysce policjanci
Zyczliwie smieja sie
Ksiadz ruszyl z piskiem opon
Nie zdazyl uciec kot
Zahaczyl swiatlem o slupek
I wyrznal bokiem w plot
Ach placza parafianie
Co widzieli wypadek ten
Toyota duzo kosztuje
Znow trzeba dac na msze"

Paweł Kukiz
heh
heh 9.01.2018, 21:10
Kukliz 14 bo jeden ważny odszedł
:)
:) 9.01.2018, 18:25
a ile wlozyc na do Puszki na WOSP?
Rada
Rada 10.01.2018, 09:17
Ile możesz.Bez jego sprzętu w szpitalach mielibyśmy Rumunie.
;)
;) 10.01.2018, 14:51
Chyba kpisz. zobacz wydatki państwa na sprzet w szpitalach. nie mowie ze nie popieram WOSP bo sam dokładam. ale każdy może dawac na co chce i komu chce jeśli te pieniądze sa jego ;) ale bez przesady ze bez owsiaka w szpitalu by nie było sprzętu. rocznie jest cos około 700mln na sprzet.
jozek
jozek 10.01.2018, 01:05
Owsiakowi 0,00000

Pozostałe