Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
piątek, 26 kwietnia 2024 22:46
Reklama
News will be here
Reklama

Tę akcję policji zapamiętają na długo

Funkcjonariusze Zespołu Ruchu Drogowego Komisariatu Policji w Chojnie, Komendy Powiatowej Policji w Gryfinie, w ramach prowadzonych działań ,,Bezpieczne Ferie 2018" w dniu 17 stycznia 2018 r. objęli szczególnym nadzorem przejścia dla pieszych na terenie działania Komisariatu Policji w Chojnie.
 Tę akcję policji zapamiętają na długo

Autor: fot. KPP Gryfino

W czasie podjętych czynności policjanci informowali mieszkańców jak prawidłowo i bezpiecznie poruszać się na drodze, a jednocześnie namawiali do zakładania odblasków, które w dużym stopniu poprawiają widoczność pieszych. Dają kierowcom cenny czas na podjęcie prawidłowej reakcji – często ratującej zdrowie i życie. Policjanci w danym dniu odwiedzili również przedszkolaków w Chojnie, których uczyli jak bezpiecznie spędzać ferie zimowe. Podczas działań funkcjonariusze przekazali głównie dzieciom 200 odblaskowych misiów, które na ten cel zakupiło Starostwo Powiatowe w Gryfinie.

Panująca obecnie w naszym kraju aura sprawia, że warunki na drodze robią się bardzo zmienne, bardziej zdradliwe i niebezpieczne zarówno dla kierujących jak i dla pieszych. Dlatego policjanci ruchu drogowego apelują do wszystkich, zarówno do kierowców, rowerzystów, jak i pieszych, o zachowanie szczególnej ostrożności i rozwagi.

Jezdnie mogą być już przymrożone, a w związku z tym śliskie, a w takich sytuacjach koła łatwo tracą przyczepność. Pamiętajmy, że w wielu różnych miejscach nawierzchnia dróg połączona z opadami atmosferycznymi czy błotem pośniegowym wydłuża drogę hamowania pojazdu, w skrajnych wypadkach kierujący może wpaść w poślizg i nie zapanować nad samochodem. Wyprzedzanie w takich warunkach, wymijanie, wchodzenie w zakręt może być bardzo niebezpieczne. Kierowcy powinni pamiętać o tym, aby poruszać się po jezdni z włączonymi światłami i przestrzegać ograniczeń prędkości, a gdy warunki pogodowe są gorsze, aby zwolnić w myśl zasady, że wolniej znaczy bezpieczniej. Apelujemy o to, by nie szarżować, myśleć, przewidywać zagrożenia.

Szczególnie uważać trzeba w zagłębieniach terenu, na wzniesieniach, w pobliżu lasów i zbiorników wodnych - jezdnia może tam być szczególnie śliska. Należy zachować nadzwyczajną ostrożność w pobliżu przejść dla pieszych. Uważajmy też przy dojeżdżaniu do nich. Jeżeli pieszy wejdzie na przejście, kierujący samochodem może nie wyhamować.

Szczególny apel kierujemy również do pieszych, by nie wchodzić bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd. Nawet na przejściu dla pieszych należy się upewnić, czy kierujący zdąży wyhamować. Oczywiście to pieszy ma pierwszeństwo na przejściu, ale tutaj zasada ograniczonego zaufania jak najbardziej ma zastosowanie. Każdy pieszy i rowerzysta powinien również pamiętać o swoim bezpieczeństwie i zadbać o to, aby być widocznym. Kamizelka odblaskowa, breloczek, opaska, czy nawet zwykła latarka sprawią, że poruszając się przy słabo oświetlonej drodze będzie lepiej widoczny dla nadjeżdżającego kierowcy. Przypominamy, że każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących.

Opracował: podkom. Robert Panna



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
ReklamaMrówka
Reklama