Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 marca 2024 16:10
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Skuteczna interwencja czytelnika igryfino Mariusza Sikory. Zamontowano nowe oznakowanie naszych dróg w strefie Schengen

Od kilku dni na wszystkich byłych przejściach granicznych w ciągu dróg wojewódzkich (Gryfino DW 120, Osinów Dolny DW 124, Krajnik Dolny DW 122, Dobieszczyn DW 115) oraz w odległości 1 km przed wjazdem do RFN postawiono nowe znaki, zgodne z Rezolucją Rady z dnia 13 listopada 1986 roku w sprawie wprowadzenia właściwych tablic informacyjnych na granicach wewnętrznych i zewnętrznych wspólnoty.
Skuteczna interwencja czytelnika igryfino Mariusza Sikory. Zamontowano nowe oznakowanie naszych dróg w strefie Schengen

Autor: fot. ZZDW Koszalin, Rejon Drogowy w Chojnie

-W 2017 r. minęło już 10 lat od wejścia Polski do strefy Schengen, jednak w polskim prawodawstwie nie uregulowano przepisów dotyczących znaków drogowych tj. wprowadzenia znaków na wewnętrznych i zewnętrznych granicach RP, co wynika z prawa wspólnotowego. Starania o postawienie tego oznakowania na drogach wojewódzkich rozpocząłem w 2015 r. Na zapytanie Ewy Dudar, radnej województwa w tej sprawie, dyrekcja ZZDW w Koszalinie wystąpiła z zapytaniem do MSW i MIiB. Moje argumenty opierałem o następujące stwierdzenie: Rezolucja Rady dotycząca oznakowania i jej treść wskazuje, że powinna być stosowana przez adresatów, w zakresie zbliżonym do aktów prawnych o charakterze obowiązującym – zaznacza Mariusz Sikora pochodzący z Morynia, na co dzień zajmujący się na Uniwersytecie Szczecińskim sprawami bezpieczeństwa publicznego w regionie.

Po wymianie korespondencji ZZDW w Koszalinie z administracją państwową (MSW, MIiB) w zakresie możliwości zastosowania tego oznakowania na drogach, stwierdzono faktyczny brak regulacji prawnych w zakresie zastosowania oznakowania zgodnego z Rezolucją z Rady 86/C 303/01 w Polsce. Nic w tym zakresie nie zrobiono od czasu wejścia Polski w 2004 do UE i w 2007 r. do strefy Schengen. Podkreślono jednak, że oznakowanie to ma charakter informacyjny, a zarządca może je zastosować na drodze publicznej. Dookreślono również możliwość prowadzenia prac nad wprowadzeniem tego oznakowania w prawodawstwie krajowym.

Oznakowanie na drogach wojewódzkich do granicy państwa na ternie powiatu gryfińskiego wykonał Rejon Dróg Wojewódzkich w Chojnie z ZZDW Koszalin.

Ta sytuacja pokazuje, że obywatel i władza publiczna w regionie mają możliwości wpływania i argumentacji na państwową administrację centralną w obszarze stosowania prawa wspólnotowego. W tym wypadku okazało się, że krajowe przepisy drogowe nie uwzględniały naszego członkostwa w strefie Schengen.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
ReklamaMrówka
Reklama