Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
piątek, 26 kwietnia 2024 13:44
Reklama
News will be here
Reklama

Znów pomagają w poszukiwaniach „bliźniaków genetycznych”

Zgłoszenia od ponad 110 studentów. 36 uczelni biorących udział w jesiennej odsłonie akcji. Rejestracje trwające łącznie 275 dni. Mnóstwo entuzjazmu, zaangażowania i moc pozytywnych emocji. To krótkie podsumowanie jesiennej odsłony 9. edycji HELPERS’ GENERATION, przedsięwzięcia zrealizowanego przez Fundację DKMS wspólnie ze studentami wyższych uczelni, podczas której zarejestrowano 7122 potencjalnych Dawców szpiku kostnego i krwiotwórczych komórek macierzystych. Jakie będą efekty odsłony wiosennej? O tym przekonamy się już wkrótce, gdyż właśnie rozpoczęła się rekrutacja do projektu, która potrwa do 11 lutego 2018 r.
Znów pomagają w poszukiwaniach „bliźniaków genetycznych”
Spotkanie genetycznych bliźniaków (arch.).

Coraz chętniej angażujemy się w pomoc potrzebującym. Z analizy CBOS pt. “Potencjał społecznikowski oraz zaangażowanie w pracę społeczną” wynika, że systematycznie wzrasta liczba osób decydujących się na wolontariat. Wśród nich liczną grupę stanowią studenci. To właśnie im dedykowany jest projekt HELPERS’ GENERATION. Jego główny cel to zaangażowanie studentów w walkę z nowotworami krwi i innymi schorzeniami, które można leczyć poprzez przeszczepienie szpiku kostnego i krwiotwórczych komórek macierzystych. Dlatego każdej edycji akcji, a dotychczas zrealizowano ich już osiem (9. edycja nadal trwa trwa), towarzyszy edukacja i rejestracje do bazy potencjalnych Dawców szpiku Fundacji DKMS.

Wolontariusze będą pomagać w poszukiwaniach „genetycznych bliźniaków”

Odsłona wiosenna, już 9 edycji programu HLPERS’ GENERATION właśnie wystartowała. Rekrutacja Liderów rozpoczęła się 29 stycznia, a zakończy się 11 lutego 2018r. Szkolenie dla Liderów odbędzie się 2 i 3 marca 2018r. w Warszawie, natomiast rejestracja na uczelniach odbędzie się w drugiej połowie kwietnia 2018r. Podczas poprzedzających ją warsztatów, ich uczestnicy zdobędą wiedzę merytoryczną na temat dawstwa i metod pobrania, zgłębią tajniki przeprowadzenia skutecznej akcji rejestracji potencjalnych Dawców szpiku i poznają arkana wymagającej sztuki efektywnego zarządzania zespołem. Te elementy wykorzystają potem budując swój zespół Wolontariuszy i koordynując działania na uczelniach, niosąc pomoc chorym na nowotwory krwi w poszukiwaniach ich „genetycznego bliźniaka”. A to nie lada wyzwanie! Chociaż w bazie Fundacji DKMS zarejestrowanych jest ponad milion osób, a w bazach światowych ponad 30 milionów, wciąż wielu chorych nie znajduje swojego Dawcy. Dlatego każda nowa osoba jest na wagę złota. Zarejestrować się jako Dawca szpiku i komórek macierzystych może każdy ogólnie zdrowy człowiek, w wieku 18-55 lat, ważący powyżej 50 kg i nieposiadający znacznej nadwagi.

Niezwykłe doświadczenia i wielka satysfakcja

O tym, że udział w HELPERS’ GENERATION to szansa na pomoc drugiej osobie, a przy tym bardzo rozwijające doświadczenie, przekonuje Lider jesiennej odsłony akcji i zwyciężczyni konkursu stażowego Julita Fojutowska: Już po raz drugi zaangażowałam się w projekt studencki HELPERS’ GENERATION. Z mojego punktu widzenia najcenniejsza rzecz, którą wyniosłam z warsztatów to z pewnością wiedza merytoryczna na temat dawstwa, metod pobrania komórek macierzystych oraz sposobów, w jakie przystępnie mogę ją przekazać osobom rejestrującym się w bazie potencjalnych Dawców szpiku. Oprócz tego, mam poczucie, że zrobiłam coś ważnego, pomagając innym ludziom. Istotny był też dla mnie rozwój osobisty. Organizacja Dni Dawcy na uczelni była ogromnym wyzwaniem, dzięki któremu wiele się nauczyłam.

Moc pomocy

Wolontariusze, w tym również studenci, to ogromna siła napędowa wspierająca Fundację DKMS w pozyskiwaniu nowych Dawców szpiku i krwiotwórczych komórek macierzystych. Jak podkreśla Alicja Cichońska; koordynator projektu studenckiego, to właśnie dzięki ich zaangażowaniu możliwe stało się zorganizowanie blisko 10 000 Dni Dawcy, czyli akcji rejestracyjnych. – To niesamowite, ale tylko w latach 2013 – 2016 nasi Wolontariusze poświęcili aż 241 860 godzin na rejestrowanie potencjalnych Dawców. To ponad 27 lat! Zawdzięczamy im zarejestrowanie ponad 450 000 nowych Dawców. Jesteśmy ogromnie wdzięczni za pomoc wszystkim wolontariuszom, również tym uczestniczącym w projekcie HELPERS’ GENERATION. Chcemy docenić ich inicjatywę i zaangażowanie, dlatego w ramach projektu zorganizujemy konkurs, w którym każdy z nich będzie mieć szansę wygrania 6-tygodniowego, płatnego stażu w naszej Fundacji.

Karolina Krzysik


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: DylTreść komentarza: kiecmanów przyjmują, więc dlaczego nie innych, naznaczonych z woli Boga preferencjami seksualnymi i wadami genetycznymi odbiegających od ogólnie przyjętych norm ? Oni sami takiego życia sobie nie wybrali.Co niektóre osoby trans zapisały się na kartach historii. Generał Pułaski był kobietą – odkrycie dokonane na podstawie wieloletnich badań szkieletu gen. Kazimierza Pułaskiego, oraz porównaniu jego DNA z rodziną bohatera Polski i USA. Choć z drugiej strony nie wiadomo, co gorsze dla patriotycznej wrażliwości POPiS: przyznanie, że Pułaski był transpłciowy, czy że był gejem, co sugeruje fakt, że przez lata związany był ze swoim towarzyszem broni Kazimierzem Stanisławem Kozłowskim, z którym spisali wspólny testament, nazywając siebie „braćmi” i nawzajem czyniąc się swoimi jedynymi spadkobiercami. Jesssu! gender w katolickim narodzie ?Data dodania komentarza: 26.04.2024, 13:30Źródło komentarza: Transseksualiści nie są przyjmowani do wojska. RPO: to dyskryminacjaAutor komentarza: ciota ministra z akacyjnej ha ha ahTreść komentarza: zapomniałem o długoborskim ha ha ah sprawdzony towarzysz ha ha ahData dodania komentarza: 26.04.2024, 13:15Źródło komentarza: Wygrali wybory. Wiceburmistrz odchodzi do innej gminyAutor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Na Vice od inwestycji tylko nadaje się MuchaData dodania komentarza: 26.04.2024, 13:13Źródło komentarza: Kto będzie rządził w Gryfinie? Zastępcy SawarynaAutor komentarza: KnagulecTreść komentarza: Ja mam jednego osobistego kleszcza KudłatąData dodania komentarza: 26.04.2024, 13:06Źródło komentarza: Od zaburzeń nastroju po niedowłady. Jak nie zarazić się na majówce
ReklamaMrówka
Reklama