Adecco 07.06.2018 - 22.06.2018, 05.09.2018
Adecco 07.06.2018 - 22.06.2018, 05.09.2018
Adecco 07.06.2018 - 22.06.2018, 05.09.2018

Żyli nadzieją, że wrócą

  • 9.02.2018, 18:20 (aktualizacja 09.02.2018 19:19)
  • igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku
Żyli nadzieją, że wrócą fot. TWS
Na Cmentarzu Komunalnym w Gryfinie przy pomniku Sybiraków dziś 9 lutego 2018 r. w południe pojawili się kombatanci, poczty sztandarowe, władze gminy i powiatu, młodzież. Przyszli również ci, którzy pamiętają choćby z opowieści tamten czas sprzed 78 lat, kiedy to o świcie albo późną nocą wygnani z własnych domów udać się w nieznane. Wierzyli, że wrócą. Nie wrócili. Ci co przeżyli dają dziś świadectwo tamtych lat spędzonych w nieludzkich warunkach.

Na dzisiejszej uroczystości upamiętniającej 78. rocznicę pierwszej masowej deportacji Polaków na Sybir wiele miejsc było pustych. Może nie mieli już sił, żeby przyjść, może odeszli... Czas upływa szybko. Zaciera się pamięć o tym, co minęło.

- Polacy wiedzą co to niewola, Polacy wiedzą co to żyć pod żyć pod obcym butem. Jednak gdyby ktoś zapytał, jakim słowem określić Polaka, zawsze padłoby słowo WOLNOŚĆ - słowo najdroższe dla Polaka – powiedział wiceburmistrz Paweł Nikitiński.

Zabrzmiał hymn, sztandary pochyliły się ku czci wszystkich leżących w obcej ziemi, ksiądz odmówił modlitwę, zaprezentowano krótką część poetycką.

Uroczystość prowadził Krzysztof Rudnicki, wiersze recytowały uczennice Doroty Krutelewicz.

Opustoszał cmentarz. Przy pomniku zapłonęły znicze i pozostały kwiaty.

TWS

igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku

Zdjęcia (60)

Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (21)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

historia alternatywana
historia alternatywana 11.02.2018, 19:21
Za czasów Napoleona Bonaparte zginęło pośrednio i bezpośrednio za jego przyczyną ok. 4 mln ludzi. Ciekawe jakie straty wywoła ten gryfiński.
Czytelniczka
Czytelniczka 10.02.2018, 18:02

"Racja jest jak ***, każdy ma swoją", Dlatego nie warto używać słów, która nas na wzajem obrażają. To dobrze, że pamiętamy o przeszłości, bo to jest część naszego życia. Myślę, że my należymy jeszcze do szczęśliwców których nikt w nocy nie obudzi i nie powlecze w zimny nieznany kraj dlatego powinniśmy to cenić, a to, że pamiętamy to dobrze o nas świadczy. Jednak "Polacy mają w sobie instynkt wolności. Ten instynkt ma wartość i ja tę wartość cenię. W Polsce nie można rządzić terrorem." To dlatego tak bardzo się teraz różnimy, ale nie możemy siebie na wzajem obrażać i wyzywać, bo to oznacza słabość . A "
Słabość ma zawsze jedna konsekwencję - zamiłowanie do wielkich słów bez treści." A jak używamy słów baz treści to ci, którzy nas próbują skłócić czerpią z tego swoją siłę. Nie ważne którzy, napiszą programy wyborcze złożą obietnice, a my i znowu uwierzymy.
20%
20% 11.02.2018, 14:06
Nie wiadomo, czy nas jeszcze nie wywloką
#
# 10.02.2018, 20:21
nooo dobre jest to
" ...słabość ma zawsze jedną konsekwencję - zamiłowanie do wielkich słów bez treści.." he he a skąd my to znamy?
kiler
kiler 10.02.2018, 17:05
dyrektor kaminnski w pracy :) nie możliwe skończyli się głupcy do ;pracy ??:)
hehe nieudacznik
Klemens
Klemens 10.02.2018, 12:44
Nie ma pogłębionej refleksji, a są tylko hasła w tych komentarzach. Dzieci Sybiraków juz raczej Sybirakami się nie czują.
Nikt nie ędzie szanował "sybiraków "jak oni siebie nie szanują.
Nikt nie ędzie szanował "sybiraków "jak oni siebie nie szanują. 10.02.2018, 01:37
Ta zmilitaryzowana klasa nieszczęśników powinna nazywać się martyrologiczna. Posłuchajcie młodych co o tym myślą i o naszych władzach. Nauczyciele, wychowawcy ! Miejcie odrobinę umiaru. To nie są statyści do robienia tłumu. Statystom się chociaż płaci. A gdzie choć dzieci sybiraków ?
Roli
Roli 10.02.2018, 07:36
Prawda!!! A Ty widzisz i nie grzmisz!!!
zaplecze dla gestapo
zaplecze dla gestapo 10.02.2018, 07:33
Nich się małe zomole przyzwyczajają do tego co będą robic całe swoje życie - do zabezpieczania kaczystowskich miesięcznic
Dar0
Dar0 11.02.2018, 05:45
Nie potrafisz uszanować pamięci o tragedii ludzkiej z odległych lat wiążąc ją w chory sposób z obecną sytuacją polityczną w kraju tu były wybory a tam wyboru nie było
świadectwo
świadectwo 10.02.2018, 12:24
"zaplecze dla gestapo" skandaliczny nick... a redaktor nie reaguje,... obrzydliwe
kto sieje wiatr zbiera burzę
kto sieje wiatr zbiera burzę 10.02.2018, 12:38
Lepiej zareaguj jak twój prezes obraża Polaków dzieląc nas na lepszy i gorszy sort i wyzywając od zdradzieckich mord.
świadectwo
świadectwo 10.02.2018, 14:55
Człowieku, ty dzielisz i przypisujesz ludzi tu piszących do jednej czy drugiej grupy.
Kto dał ci prawo aby pisać "twój prezes"?
Ta twoja prawda, to "gówno prawda".
Przyjmij do wiadomości, ze można być ponad tym i oceniać po prostu poziom dyskusji i przyzwolenie redakcji na skandaliczne sformułowania internautów.
belka w oku
belka w oku 10.02.2018, 22:02
Nie pisz swoich wypocin a nie będzie tu skandalicznych sformułowań :-)))
Kresowiak X
Kresowiak X 9.02.2018, 22:16
Dobrze, że tak wiele osób pamięta. Pamiętajmy skąd przyszliśmy!
Wielu sibiraków to rusini byli.
Wielu sibiraków to rusini byli. 10.02.2018, 10:08
Jestem Polakiem z Wielkopolski.
czuję twoje intencje
czuję twoje intencje 10.02.2018, 10:37
Chcesz wzbudzić dyskusję o lepszych i gorszych Polakach? Czy może jesteś fejkiem ze Wschodu?
Okupant z Polesia
Okupant z Polesia 10.02.2018, 07:34
Pamiętamy skąd nas pogoniono :-)))
88
88 10.02.2018, 04:15
Przyszliśmy ? Ja tutejszy, moi rodzice i dziadkowie nie mieli nic wspólnego z Ukrainą.
!!!
!!! 10.02.2018, 10:53
88 -a ten znow NIEzadowolony ? jakiś porąbany czy co ? Nic oszołomowi nie pasi!!!
???
??? 10.02.2018, 11:43
Oszołom to ty jesteś !!!

Pozostałe