Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
piątek, 19 kwietnia 2024 16:17
Reklama
Reklama
Reklama

Żyli nadzieją, że wrócą

Na Cmentarzu Komunalnym w Gryfinie przy pomniku Sybiraków dziś 9 lutego 2018 r. w południe pojawili się kombatanci, poczty sztandarowe, władze gminy i powiatu, młodzież. Przyszli również ci, którzy pamiętają choćby z opowieści tamten czas sprzed 78 lat, kiedy to o świcie albo późną nocą wygnani z własnych domów udać się w nieznane. Wierzyli, że wrócą. Nie wrócili. Ci co przeżyli dają dziś świadectwo tamtych lat spędzonych w nieludzkich warunkach.
Żyli nadzieją, że wrócą

Autor: fot. TWS

Na dzisiejszej uroczystości upamiętniającej 78. rocznicę pierwszej masowej deportacji Polaków na Sybir wiele miejsc było pustych. Może nie mieli już sił, żeby przyjść, może odeszli... Czas upływa szybko. Zaciera się pamięć o tym, co minęło.

- Polacy wiedzą co to niewola, Polacy wiedzą co to żyć pod żyć pod obcym butem. Jednak gdyby ktoś zapytał, jakim słowem określić Polaka, zawsze padłoby słowo WOLNOŚĆ - słowo najdroższe dla Polaka – powiedział wiceburmistrz Paweł Nikitiński.

Zabrzmiał hymn, sztandary pochyliły się ku czci wszystkich leżących w obcej ziemi, ksiądz odmówił modlitwę, zaprezentowano krótką część poetycką.

Uroczystość prowadził Krzysztof Rudnicki, wiersze recytowały uczennice Doroty Krutelewicz.

Opustoszał cmentarz. Przy pomniku zapłonęły znicze i pozostały kwiaty.

TWS



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
ReklamaMrówka
Reklama