Adecco 23.09.2018 - 30.11.2018
Adecco 23.09.2018 - 30.11.2018
Adecco 23.09.2018 - 30.11.2018
Amazon - 01-30.11.2018
Amazon - 01-30.11.2018
Amazon - 01-30.11.2018

OPS nie zalicza do dochodu dotacji z PUP na działalność gospodarczą. Wracamy do sprawy opisanej przez czytelniczkę

  • 12.02.2018, 21:59
OPS nie zalicza do dochodu dotacji z PUP na działalność gospodarczą. Wracamy do sprawy opisanej przez czytelniczkę
Mieszkanka gminy Gryfino poskarżyła się, że OPS wstrzymał wypłatę świadczeń i poinformował ją pisemnie, że wszczyna dochodzenie niezależnie pobranych świadczeń.

W imieniu czytelniczki zapytaliśmy ośrodki pomocy społecznej na terenie powiatu gryfińskiego czy ośrodek pomocy społecznej ma prawo wliczać do dochodu rodziny otrzymaną wcześniej dotację z urzędu pracy na rozpoczęcie działalności gospodarczej? Czy w związku z tym OPS może wstrzymać wypłacanie świadczeń i ubiegać się o zwrot już wypłaconych pieniędzy?

Publikujemy odpowiedzi nadesłane przez ośrodki pomocy społecznej.

OSP w Chojnie

W naszej ocenie dotacja na rozpoczęcie działalności gospodarczej otrzymana z Urzędu Pracy nie powinna być wliczana do dochodu klienta ubiegającego się o świadczenia z pomocy społecznej (zasiłek celowy, okresowy) lub korzystającego ze świadczeń rodzinnych, opiekuńczych czy wychowawczych. Kierując się orzecznictwem oraz opiniami ekspertów można uznać, że dotacja na rozpoczęcie działalności jest wsparciem o charakterze socjalnym, a nie dochodem jednorazowym, o którym mowa w ustawie o pomocy społecznej. Również zgodnie z ustawą o świadczeniach rodzinnych jak i ustawą o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci - dochodem jest przychód z prowadzonej już działalności a nie sama dotacja na jej rozpoczęcie. W przypadku pobierania jakichkolwiek świadczeń zawsze ważne jest informowanie organu o każdej zmianie sytuacji rodzinnej i majątkowej klienta – odpowiedziała Agnieszka Horwat-Makowska, kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Chojnie.

 

OPS w Trzcińsku-Zdroju

Określenie “świadczenie” jest terminem bardzo ogólnym, jednakże uważam, że otrzymana dotacja nie jest dochodem. Natomiast uzyskany dochód po rozpoczęciu działalności za pełny miesiąc jest podstawą do uznania czy uzyskany dochód ma wpływ na podjęcie decyzji czy otrzymywane świadczenie przysługuje – odpowiedziała Józefa Warężak z OPS Trzcińsko-Zdrój.

 

OPS w Cedyni

Ustawa konkretnie określa przypadki, kiedy poprawa sytuacji materialnej rodziny będzie kwalifikowana jako pojęcie uzyskania dochodu. Wyliczenie tych przypadków nie wskazuje dotacji uzyskanej z PUP na rozpoczęcie działalności gospodarczej jako czynnika powodującego uzyskanie dochodu w rozumieniu ustawy o świadczeniach rodzinnych, samo więc przyznanie dotacji powinno pozostać bez wpływu na pobierany zasiłek rodzinny. Z cała pewnością jednak dochodem rodziny jest przychód z prowadzonej działalności gospodarczej, a fakt jej prowadzenia czytelniczka miała obowiązek zgłosić w OPS – informuje Mirosława Jędrzejek, kierownik OPS w Cedyni.

 

OPS w Moryniu

Każda sprawa jest traktowana indywidualnie, wszystko zależy od sytuacji, którą rozpatrujemy. Analizując przepisy, w mojej ocenie dotacja z Urzędu Pracy na rozpoczęcie działalności gospodarczej nie stanowi dochodu uzyskanego, chyba że jest ona ujęta przez Urząd Pracy jako stypendium dla bezrobotnych. Natomiast zgodnie z art. 3 pkt 24, lit. f) ustawy o świadczeniach rodzinnych rozpoczęcie działalności gospodarczej zdecydowanie jest dochodem uzyskanym. Strona składająca wniosek o ustalenie prawa do świadczeń rodzinnych lub świadczenia wychowawczego na okres obecny tj. 2017/2018 jest zobowiązana poinformować urzędnika przyjmującego wniosek, o prowadzonej działalności gospodarczej i formie opodatkowania (również w trakcie pobierania świadczeń jest zobligowana do informowania urzędu o wszelkich zmianach, w tym o uzyskaniu dochodu) – informuje Ewa Baran z OPS w Moryniu.

 

OPS w Gryfinie

Natomiast z sekretariatu OSP w Gryfinie po 5 dniach od przesłania naszego pytania otrzymaliśmy… niepodpisaną prośbę o sprostowanie. W związku z tym na drugi dzień, ciekawi kto się pod tym pismem podpisuje, zapytaliśmy od kogo konkretnie jest ta prośba. Odpowiedzi nie otrzymaliśmy. Spełniamy jednak prośbę nadesłaną z sekretariatu OSP w Gryfinie i publikujemy poniższy tekst:

Sprostowanie. Redakcja igryfino.pl oświadcza, iż w artykule pn. „OPS zażądał zwrotu 25 tys. zł i wstrzymał świadczenia, bo dostała dotację z PUP na działalność gospodarczą. Sąd w podobnej sprawie ma inne zdanie” opublikowanym w dniu 3.02.2018 r. (http://www.igryfino.pl/wiadomosci/26900,ops-zazadal-zwrotu-25-tys-zl-i-wstrzymal-swiadczen) podano informacje niezgodne z rzeczywistością, które prostuję w następujący sposób:

- Ośrodek Pomocy Społecznej w Gryfinie nie żądał zwrotu 25.000 zł z wypłaconych świadczeń rodzinnych, alimentacyjnych lub świadczenia wychowawczego (500+).

- Ośrodek Pomocy Społecznej w Gryfinie ustalając dochód rodziny, nie zaliczał i nie zalicza do dochodu dotacji uzyskanych przez beneficjentów Ośrodka z PUP na działalność gospodarczą przyznając świadczenia rodzinne, alimentacyjne i świadczenia wychowawcze.

Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (67)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Ważne
Ważne 13.02.2018, 22:04
Pan redaktor był uprzejmy napisać:
Sprostowanie. Redakcja igryfino.pl oświadcza, iż w artykule pn. „OPS zażądał zwrotu 25 tys. zł i wstrzymał świadczenia, bo dostała dotację z PUP na działalność gospodarczą. Sąd w podobnej sprawie ma inne zdanie” opublikowanym w dniu 3.02.2018 r. (http://www.igryfino.pl/wiadomosci/26900,ops-zazadal-zwrotu-25-tys-zl-i-wstrzymal-swiadczen) podano informacje niezgodne z rzeczywistością, które prostuję w następujący sposób:

- Ośrodek Pomocy Społecznej w Gryfinie nie żądał zwrotu 25.000 zł z wypłaconych świadczeń rodzinnych, alimentacyjnych lub świadczenia wychowawczego (500+).

- Ośrodek Pomocy Społecznej w Gryfinie ustalając dochód rodziny, nie zaliczał i nie zalicza do dochodu dotacji uzyskanych przez beneficjentów Ośrodka z PUP na działalność gospodarczą przyznając świadczenia rodzinne, alimentacyjne i świadczenia wychowawcze.
he
he 14.02.2018, 11:08
Nie zażądał tylko poprosił.
bela
bela 13.02.2018, 21:25
Nic w szmatławcu się nie zmieniło.
ops
ops 14.02.2018, 14:48
Od tamtej pory ,gdy cię zdemaskowali, wyśmiali i rozliczyli ,to raczej nic
łowca idiotów
łowca idiotów 13.02.2018, 21:16
Ale się towarzystwo oburzyło?! Ciekawe dlaczego? Przecież T.Miler całe 12 lat w ten sposób postępował z poprzednim burmistrzem. Zadawał pytania z zawartą w nich tezą, a następnie publikował je w swoim szmatławcu.
poli
poli 13.02.2018, 19:52
być drwalem to fajna rzecz tylko ważne czyje "drzewo" się tnie :)
pawełek tnie czyjeś :) poli
oczom nie wierzę
oczom nie wierzę 13.02.2018, 15:01
To sprostowanie pisał jakiś idiota. Bez ładu, składu i sensu. Szymanowicz, "sekretariat" chce cię zniszczyć:))))))))
OPS Lubanowo
OPS Lubanowo 13.02.2018, 14:16
Nikitiński musi odejść!!!
Oko
Oko 14.02.2018, 10:04
Zastanów się co piszesz I w kółko powtarzasz.
Sawaryn jest burmistrzem i to ON zatrudnia Nikitinskiego i Milera. To on miesiąc w miesiąc, rok w rok im płaci. To Sawaryn ich zatrudnił (wiadomo, transakcja wiązana) i Sawaryn może ich zwolnić.

Nieudolni pracownicy świadczą o nieudolnym burmistrzu.

Jaki burmitrz taką straż miejsca, fontanny, chwastniki, pracownicy...
kij ma 2 końce
kij ma 2 końce 13.02.2018, 14:25
do OPS: Miler a tobie tak nie wstyd tak pisać w pracy
haha
haha 13.02.2018, 14:31
Chodzi o rywalizację między wickami?
:)
:) 13.02.2018, 15:33
Nie, lanser promuje, żeby mu nazwiska nie przekręcali:)
Basia
Basia 13.02.2018, 13:41
Mnie się wydaje, ze rędakcja specjalnie wydrukowala te niepodpisane stanowisko gryfińskiego OPS żeby można było sie pośmiac z ich niekompetencji.
:)
:) 13.02.2018, 15:34
Trudno się nie śmiać, gdy takie "coś" opuszcza urząd...
skand
skand 13.02.2018, 13:16
Dziewczyna wicka moze więcej...
a to ciekawe
a to ciekawe 13.02.2018, 15:53
którego wicka-naprawdę jest jego dziewczyną!
macius wykopany
macius wykopany 13.02.2018, 13:26
a rzebyś wiedzial rze morze wiencej a nafet durzo wiencej
Pawcio najarany?
Pawcio najarany? 13.02.2018, 13:34
Pawcio najarany?
konsekwencaj
konsekwencaj 13.02.2018, 12:59
Dyrektorka OPS wysalała anonim do redakcji bo boi się podpisac pod tymi głupotami.
gryfino
gryfino 13.02.2018, 12:57
Szymanowicz jest niekompetentna i tyle w temacie.
śmiech na sali
śmiech na sali 13.02.2018, 12:38
OPS w Gryfinie= brak kompetencji!!!
,,,
,,, 13.02.2018, 11:02
Socjalisci :D a może by tak zlikwidować te MOPSy ?
halo, tu Ziemia:)
halo, tu Ziemia:) 13.02.2018, 11:42
W czasach kamienia łupanego nie było OPS. Ale czy to powód do cofania się do tej epoki???
...
... 13.02.2018, 17:06
Nikt nie chce się cofac. cofaniem się jest przeznaczanie 20procent dochodow na utrzymanie ludzi którym się nie chce isc do pracy. pracy nie brakuje, miejsc w przedszkolu tez nie wiec co Ci młodzi faceci robia w domu ?
:)
:) 13.02.2018, 17:40
zatrudnij ich w urzędzie - będą odpowiadać na pytania dziennikarzy:)
ślepa ?
ślepa ? 13.02.2018, 12:21
Przeciez wy w Gryfinie cofacie się w rozwoju. Nie widzisz tego? Póki co to macie małe wojenki miejskie przy moście i brudne zaniedbane "miasto", reszta przyjdzie póżniej
paranoja
paranoja 13.02.2018, 10:19
Paranoidalna jest sytuacja w której normalny człowiek widzi pięć urzędowych odpowiedzi na to samo pytanie a autorzy najbardziej nieprofesjonalnej jeszcze oskarżają redakcję o nierzetelność...
Wreszcie
Wreszcie 13.02.2018, 10:03
Czyli igryfino przyznaje że podało informację nieprawdziwą.
paranoja
paranoja 13.02.2018, 10:20
Wreszcie - OPS Gryfino przyznał, że wysłał do redakcji "informację nieprawdziwą"...

Paranoja dopada. Skoro mówisz, że to "nieprawdziwe" to kto ją wysłał z sekretariatu OPS Gryfino?:)
Fałszerstwa
Fałszerstwa 13.02.2018, 09:26
niepodpisaną prośbę o sprostowanie - UWAGA na fałszerstwa.
Każde pismo państwowo-urzędowe musi zawierać imię i nazwisko osoby. Nie koniecznie własnoręczny podpis ale IMIĘ I NAZWIZKO.

Jeżeli nie ma to jest bardzo prawdopodobne iż ktoś podszywa się pod ten urząd.

Takie rzeczy trzeba zgłosić na Policję.
chech
chech 13.02.2018, 13:43
Przecież Szymanowiczowa tam nie jest, że sie nadaje....
wstyd
wstyd 13.02.2018, 09:26
Nic dziwnego, że potrzebują rzecznika prasowego w Gryfinie. Moryń, Chojna, Cedynia Trzcińsko na TO SAMO pytanie odpowiedziały bez problemu - GRYFINO NIE POTRAFIŁO...
paranoja
paranoja 13.02.2018, 10:22
Im nie rzecznik prasowy potrzebny, ale ktoś kto umie czytać ze zrozumieniem i pisać na temat...
baca hej
baca hej 13.02.2018, 09:04
Cały czas mówiłem,mówię i będę mówił.Jaki portal takie wiadomości.
wstyd
wstyd 13.02.2018, 09:27
Jaka sprawność intelektualna władzy - takie jej odpowiedzi - HEJ!
ciekawy
ciekawy 13.02.2018, 09:01
Jestem ciekawy tylko jednego.Co w temacie ma do powiedzenia OPS w Piotrkowie Trybunalskim?Czy redakcja wysłała zapytanie do OPS w Piotrkowie Trybunalskim?
wstyd
wstyd 13.02.2018, 09:28
Jak widać po przykładzie Morynia, Cedyni i Trzcińska - na pewno odpowiedziałby KONKRETNIEJ NIŻ GRYFINO...
ops
ops 13.02.2018, 08:02
Dyr OPS w Gryfinie już dała się poznać jako "dobry i uczciwy oraz kompetentny pracownik" i nie ma to tamto, dramat drodzy państwo,dramat z tą babą i nikt tego nie zmieni jedynie WYBORY
Bela
Bela 13.02.2018, 09:01
Żółć jak nic wylewa się dalej, ale pół prawdy jest- dobry i uczciwy oraz kompetentny pracownik, dodałbym wykształcony i piękny rzecz jasna:)
abc
abc 13.02.2018, 15:05
Bela Dzisiaj, 09:01
widać po odpowiedzi....
ops
ops 13.02.2018, 10:31
Olka daj spokój tej autoreklamie.Dałaś się już poznać he he he podopieczni czekają ,a co ty robisz ? do roboty "piękna " he he
wstyd
wstyd 13.02.2018, 09:29
Aż dwa razy TVP w zeszłym roku przyjeżdżała oglądać efekty:)
Mikser
Mikser 13.02.2018, 07:38
To ja tu czegoś nie rozumiem. Igryfino napisało co usłyszało i upubliczniło na łamach portalu nie wyslu***ac drugiej strony czyt. Ops? Rzetelne dziennikarstwo jak cholera. Pusscie informacje w świat nie badając tematu i piszcie z pretensjami sprostowanie. Żenujące naprawdę żenujące.
czytaj uważnie!
czytaj uważnie! 13.02.2018, 10:58
Przecież podali, co im przysłał OPS Gryfino. Nie umiesz czytać? Czy żyjesz w innej rzeczywistości?
halo, tu Ziemia:)
halo, tu Ziemia:) 13.02.2018, 11:40
OPS Gryfino na pytanie zadane pięciu OPS nie odpowiedział, bo przygotowywał sprostowanie na odpowiedź, której nie udzielił?
Czyli kolejna osoba w gminie odpowiada na pytania których nie zadają, bo wie lepiej, o co redakcja powinna pytać?
Czytam uważnie
Czytam uważnie 13.02.2018, 11:24
Człowieku ... no ogarnij się proszę. Przeczytaj pierwszy artykuł na ten temat: samo igryfino informuje: "W poniedziałek wyślemy zapytania w tej sprawie do Powiatowego Urzędu Pracy, Urzędu Skarbowego i OPS. Jednak już dziś znaleźliśmy orzeczenia sądowe, z których wynika, że w sprawie zaliczania do dochodu dotacji otrzymanej z PUP na działalność gospodarczą, OPS w Gryfinie może nie mieć racji."
Nie sprawdzając prawdziwości informacji już zamieścili ją w internecie - zgadzasz się ?
Więc idąc tym trybem działania napisz bzdury do redaktorzyny to ... umieści to na portalu a dopiero później sprawdzi prawdziwość i informację z drugiej strony? To jest rzetelne wg ciebie ? Jeśli pismo urzędowe może zostać upublicznione to czekamy niecierpliwie na to, co rzeczywiście wysłano do redakcji.
Czy w taki sposób publikuje się sprostowania? Halo redakcjo ?
halo, tu ziemia:)
halo, tu ziemia:) 13.02.2018, 11:36
A czy "sprostowanie" wysyła się w ten sposób? "halo, pani dyrektor"?

Cztery inne OPS potrafiły odpowiedzieć - a Gryfino jakąś niepodpisaną odpowiedź...
Słyszę
Słyszę 13.02.2018, 11:58
Ale gdzieś ty widział tą niepodpisaną odpowiedź ?! Czekamy na skan od redakcji w takim razie.
a czemu od redakcji a nie OPS?
a czemu od redakcji a nie OPS? 13.02.2018, 12:07
To może niech OPS przedstawi skan WYSŁANEJ ODPOWIEDZI, TY "słyszący głosy"?
???
??? 13.02.2018, 12:26
Zdaje się, że OPS jak każdy urząd dysponuje oryginałem a nie skanem. Przecież mają pismo, które wysłali?
chi chi
chi chi 13.02.2018, 12:59
Nie bądź taki pewien - jakby mieli swój egz. wysłanego pisma, nie żądaliby od redakcji skanu:)
wstyd
wstyd 13.02.2018, 09:31
Czyli jak według ciebie OPS nie odpowie - to "rzetelność" wymaga wyciszenia tematu? TO O TO CHODZIŁO, KIEDY GRYFINO NIE POTRAFIŁO ODPOWIEDZIEĆ, A TAKI MORYŃ CZY TRZCIŃSKO NA TO SAMO PYTANIE POTRAFIŁY?
Wstyd?
Wstyd? 13.02.2018, 11:26
Jeśli OPS odpowie i redaktor pozna wersje drugiej strony to wtedy może cokolwiek publikować... nie uważasz ? Kto tu mówi o wyciszaniu czegokolwiek ? Jeśli zawalili to przecież za to odpowiedzą ale nie publikuje się wypowiedzi kogoś zaznaczając, że po publikacji dopiero zapytają drugą stronę jak wg nich sprawa wygląda. {Proste ?
halo, tu ziemia:)
halo, tu ziemia:) 13.02.2018, 11:37
"jak OPS odpowie, to redaktor może publikować" che che. A JAK OPS NIE ODPOWIE, TO NIE MOŻE PUBLIKOWAĆ?

I TO SIĘ NAZYWA TWÓRCZE PODEJŚCIE DO POLITYKI INFORMACYJNEJ...
przyganiał kocioł garnkkowi
przyganiał kocioł garnkkowi 13.02.2018, 07:59
Mikser, przecież to normalna praktyka tego portalu. Zasłyszane informacje i nie zweryfikowane, czyjeś domysły, plotki, puszcza się w eter powodując tym falę hejtu, a potem ewentualnie wysyła zapytanie.
Masz rację, żenujące.

"Natomiast z sekretariatu OSP w Gryfinie po 5 dniach od przesłania naszego pytania otrzymaliśmy… niepodpisaną prośbę o sprostowanie. W związku z tym na drugi dzień, ciekawi kto się pod tym pismem podpisuje, zapytaliśmy od kogo konkretnie jest ta prośba."

A wasz artykuł, kto podpisał, ciekawi mnie to :)
wstyd
wstyd 13.02.2018, 09:34
Nie porównuj artykułu z urzędową odpowiedzią na zadane pytanie - która NIE JEST ODPOWIEDZIĄ!
W dodatku nikt pod nią się nie podpisał...


A taktyka BRAKU ODPOWIEDZI - TO SIĘ MOŻE ODE MNIE ODCZEPIĄ - JEST PO PROSTU ŻENUJĄCA!

I jak widać - nic nie daje poza wstydem na cały powiat...
Mikser
Mikser 13.02.2018, 08:17
Ale jak ktoś chce wylewać żale w Internecie to niech to robi na swoim profilu fb np a nie na łamach portalu informacyjnego. Najgorsza praktyka z możliwych. Wyobraź sobie, że jakikolwiek temat opisany przez czytelnika redaktor łyka jak kaczka i publikuje bez zasięgnięcia informacji drugiej strony. Naprawdę fatalna praktyka
wstyd