Estera Ślusarczyk ratuje życie! Gryfinianka jest 5000 dawczynią szpiku w DKMS

  • 21.02.2018, 17:29 (aktualizacja 21.02.2018 19:44)
  • igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku
 Estera Ślusarczyk ratuje życie! Gryfinianka jest 5000 dawczynią szpiku w DKMS fot. Estera Ślusarczyk
Dzisiaj 21 lutego 2018 r. swoje komórki macierzyste oddała w szpitalu Warszawie pięciotysięczna dawczyni – Estera Ślusarczyk. Pani Estera pochodzi z Gardna. Obecnie mieszka w Gryfinie. – Jestem już w domu, czuję się dobrze, chociaż jestem trochę zmęczona. Najważniejsze, że mogłam pomóc drugiej osobie – mówi portalowi igryfino pani Estera.

Estera Ślusarczyk z Gryfina jest jedną z 5 000 osób, które w ciągu 9 lat działalności Fundacji DKMS podzieliły się cząstką siebie z potrzebującymi przeszczepienia szpiku pacjentami.

-Dzisiaj dzięki pani Esterze szansę na życie otrzyma jej genetyczna bliźniaczka z Niemiec – informuje Fundacja DKMS.

Estera Ślusarczyk ma 23 lata.

–Od kilku lat interesuję się tematyką dawstwa szpiku. Już jako 16-latka dużo czytałam na ten temat. Ogromne wrażenie zrobił na mnie pewien reportaż, który obejrzałam w telewizji. Wtedy podjęłam decyzję, że zarejestruję się jako dawczyni szpiku. Kiedy tylko skończyłam 18 lat, zamówiłam do domu pakiet z Fundacji DKMS. Zrobiłam wymaz wewnętrznej strony policzka i odesłałam do Fundacji. Już po 8 miesiącach zadzwonił telefon. Dowiedziałam się, że mogę uratować komuś życie. Zostałam zaproszona na badanie, tzw. typizację potwierdzającą zgodność pomiędzy mną a pacjentem. Jednak po pewnym czasie procedura została wstrzymana. W kwietniu 2017 r. znowu zadzwonił telefon z wiadomością, że mogę komuś uratować życie. Oczywiście natychmiast zgodziłam się na ponowne badania. Pobrano mi krew w gryfińskiej przychodni Intermed i odesłano do analizy do Warszawy. Okazało się, że zostałam zakwalifikowana o mogę zostać dawcą! Przez ostatnie 4 dni musiałam przyjmować specjalne zastrzyki przygotowujące mnie do zabiegu. Dzisiaj w Warszawie pobrano mi krew. Separator odwirowywał komórki macierzyste. Przetoczenie trwało 3 godziny. Nie bolało. Zachęcam wszystkich do rejestracji jako dawcy szpiku. Naprawdę warto. Dzieląc się cząstką siebie, można dać komuś szansę na uratowanie życia – opowiada portalowi igryfino Estera Ślusarczyk.

 

Co godzinę jedna osoba w Polsce dowiaduje się, że ma białaczkę. Dla wielu chorych jedyną szansą na życie jest przeszczepienie szpiku lub komórek macierzystych od Dawcy niespokrewnionego. To nic nie kosztuje, a może zmienić czyjeś życie na lepsze – apeluje Fundacja DKMS.

Oto link do rejestracji w bazie DKMS:

http://www.dkms.pl/zostan-dawca

 

igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku

Zdjęcia (3)

Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (30)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

gumowiec
gumowiec 9.03.2018, 19:43
Najbardziej (...)

Część komentarza usunięto. admin2
Grzegorz
Grzegorz 1.03.2018, 13:26
A ty Estera to robisz z potrzeby serca czy dla reklamy? Bo wydaje mi się,że " jak daje prawa ręka to niech nie wie lewa" I po co te fotki ze szpitala , nikomu do niczego nie jest to potrzebne.Oczywiście szczytny cel ale po co ten rozgłos?
Odp.
Odp. 22.02.2018, 22:41
Diagnosta, właściwie nie to samo -oddawanie komórek macierzystych jest tez potocznie nazywane oddaniem szpiku. Szpik pobierany jest z kości, a krwiotwórcze komórki macierzyste to najważniejszy składnik szpiku odpowiedzialny za proces tworzenia krwi i może być odseparowany z krwi obwodowej bez nakłuwania kości.
Diagnosta
Diagnosta 22.02.2018, 22:26
Czy komorki macierzyste i szpik oznaczaja to samo
Marie
Marie 22.02.2018, 21:16
Gratuluję Pani decyzji dot. rejestracji w Fundacji DKMS i szczęścia, że tak szybko mogła Pani pomóc swojej genetycznej bliźniaczce z Niemiec.
Apel do młodych ludzi - bierzcie przykład z Pani Estery!

PS.
Czytając ten artykuł, przypomniała mi się bardzo przykra historia - "Niemka nie chciała, by polskie dziecko dostało jej szpik"

https://wiadomosci.wp.pl/niemka-nie-chciala-by-polskie-dziecko-dostalo-jej-szpik-sprawdzamy-czemu-ludzie-rezygnuja-z-bycia-dawca-6192245059180673a
Łukasz
Łukasz 21.02.2018, 22:19
W Gryfinie dużo jest dawców!
jestem dawcą szpiku
jestem dawcą szpiku 22.02.2018, 10:03
To przykre,ale mijasz się z prawdą Łukaszu. W Gryfinie mamy b mało takich dawców. Tym większy szacun dla młodych,za zaangażowanie !!
W temacie
W temacie 22.02.2018, 11:58
Z tego co mi wiadomo miedzy 3-5 z DKMS
HTC
HTC 22.02.2018, 08:28
Chyba potencjalnych.
Akurat na 5000 dawców w ponad 40 milionowym kraju w Gryfinie jest dużo dawców. Śmiech na sali
kambi
kambi 22.02.2018, 08:38
Ty czytasz i nie rozumiesz. Nie POTENCJALNYCH dawców, tylko dawców, którzy ODDALI szpik genetycznemu bliźniakowi!
Szacun dla tej pani.
Franek
Franek 22.02.2018, 00:16
To super ze w Gryfinie jest dużo dawców .pewnie i ty jesteś ????
Menda
Menda 21.02.2018, 21:47
Czy ktos z gronkowca MRSA moze zostać dawcą?
odp
odp 21.02.2018, 22:18
Dobry nick "menda". A teraz odpowiedź: nie możesz!
Menda
Menda 22.02.2018, 12:11
To szkoda bo chciałem komus zapodać
kum
kum 22.02.2018, 15:41
Jesteś obrzydliwy!
małolata
małolata 21.02.2018, 20:22
Brawo Pani Estero piękny gest :) Życzę dużo zdrowia i oby więcej takich ludzi jak Pani :)
burza
burza 21.02.2018, 20:13
Szczerze gratuluję. To piękny gest. Dużo zdrowia Pani życzę.
Szpik.
Szpik. 21.02.2018, 19:59
Kuzyn również oddał i po regulaminowym czasie spotkał się w tą Panią (na wniosek Pani), potem opowiadał o tym fascynującym spotkaniu :-) .
Ja również jestem w bazie DKMS.
times
times 21.02.2018, 19:18
Bardzo ładna dziewczyna tak na marginesie....
Knagulec
Knagulec 22.02.2018, 12:11
Oko ci sie szkli co?
Knagulec
Knagulec 21.02.2018, 21:46
Pewnie ostrzysz (...)

Część komentarza usunięto. admin2
Rachela
Rachela 21.02.2018, 20:22
całkiem całkiem jak (...)

Część komentarza usunięto. admin2
Lady
Lady 21.02.2018, 21:44
Coś ci dolega Rachela???!
Darek
Darek 21.02.2018, 19:17
To Gryfino będzie sławne na całą Polskę i nie tylko!
prof.
prof. 21.02.2018, 19:16
Brawo ona!
Potencjalny dawca szpiku
Potencjalny dawca szpiku 21.02.2018, 19:16
Wielkie Gratulacje !!! Też jestem dawcą od 4 lat i nie mogę się doczekać kiedy będzie potrzeby mój szpik i bede go mogła oddać.
Potencjalny
Potencjalny 22.02.2018, 20:03
Znaczy że dawca mozesz dopiero być..
weber
weber 21.02.2018, 18:56
Gmina Gryfino i całe województwo zachodniopomorskie jest z Pani dumne :)
Karolina
Karolina 21.02.2018, 18:44
Super!
Basia
Basia 21.02.2018, 18:33
Brawo! Pani Estero, jest Pani wspaniałą kobietą!

Pozostałe