Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
sobota, 20 kwietnia 2024 17:03
Reklama
Reklama
Reklama

Żądają wypłacenia trzynastek

Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz wzywa Wody Polskie i Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej do pilnego wypłacenia trzynastek byłym pracownikom Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych. Źle przygotowana reforma uderza najdotkliwiej w osoby, którym Wody Polskie wciąż nie wypłaciły należnych wynagrodzeń, pomimo przejęcia od 1 stycznia wszelkich zobowiązań. Zarząd Województwa jest gotów do negocjacji, mając świadomość solidarnej odpowiedzialności za ludzi jeszcze niedawno zatrudnionych w samorządowej placówce.
Żądają wypłacenia trzynastek
Bilans zamknięcia Zachodniopomorskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Szczecinie - spotkanie w końcu grudnia 2017 r.

Autor: wzp

-Mamy tu do czynienia z czynnikiem ludzkim, z uzasadnionym poczuciem krzywdy ludzi, którzy wykonali swoje obowiązki, ale z powodu zamętu przy pospiesznym i chaotycznym przejmowaniu kompetencji przez nową instytucję, mogą być pozbawieni należnych wynagrodzeń. Osoby te boją się kierować roszczenia do obecnego pracodawcy, dlatego ewentualne pozwy będą kierowane do Samorządu Województwa, i ja to rozumiem – mówi marszałek województwa, Olgierd Geblewicz. – Mając świadomość solidarnej odpowiedzialności za tych ludzi apeluję do Wód Polskich i pana ministra o włączenie się do negocjacji w tej sprawie. Wyrażam gotowość partycypacji w kosztach. Trzeba się tym zająć jak najszybciej.

Marszałkowie wszystkich województw w Polsce wskazywali, że proces przejmowania zarządów melioracji przez nowo tworzone przedsiębiorstwo państwowe Wody Polskie jest źle przygotowany. Jednak pomimo apeli i zaproszeń do udziału w Konwentach Marszałków, ich ostrzeżenia pozostawały bez odzewu. W pośpiesznych decyzjach ze strony rządu zabrakło miejsca na analizę wszystkich szczegółów m.in. związanych z przejmowaniem infrastruktury czy rozliczeniem za energię elektryczną wykorzystaną przez stacje pomp. Jednak problemem o wyjątkowej wadze jest kwestia wypłaty należnych wynagrodzeń dla pracowników, którzy przeszli do Wód Polskich.

To niestety nie jest jedyny problem, związany z funkcjonowaniem Wód Polskich. Na rozstrzygnięcie czeka kwestia sfinansowania faktur za energię elektryczną wykorzystaną przez stacje pomp melioracyjnych w grudniu ubiegłego roku. Jako zadanie zlecone z zakresu administracji rządowej było ono finansowane poprzez dotacje wojewody, jednak obecnie minister finansów nie znalazł podstaw do zapewnienia odpowiednich kwot. W tej chwili dostawcy energii wysyłają wezwania do zapłaty nieuregulowanych faktur wraz z odsetkami, grożąc odcięciem prądu.

W opinii Zarządu Województwa to sytuacja niedopuszczalna, zwłaszcza w okresie przedwiośnia, gdy w naszym regionie występuje realne ryzyko podtopień. Niestety za chaos panujący w Wodach Polskich ostatecznie największą cenę mogą zapłacić mieszkańcy, gdy ich mienie nie będzie należycie chronione.

Gabriela Wiatr, rzecznik prasowy

Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
KOMENTARZE
ReklamaMrówka
Reklama