Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
środa, 24 kwietnia 2024 13:38
Reklama

Rok Kobiet Pomorza Zachodniego

W dniu święta kobiet, 8 marca poznaliśmy szczegóły cyklu wydarzeń w ramach Roku Kobiet Pomorza Zachodniego organizowanego przez marszałka województwa. – W tym roku mamy nie tylko 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, ale także 100. rocznicę nadania Polkom praw wyborczych. Polki były liderkami ruchów emancypacyjnych – podkreśla marszałek Olgierd Geblewicz.
Rok Kobiet Pomorza Zachodniego

Sto lat temu Polki jako jedne z pierwszych w Europie otrzymały prawa wyborcze. Z tej okazji odbędą się wydarzenia organizowane przez marszałka województwa pod hasłem Roku Kobiet Pomorza Zachodniego. Ich celem jest promowanie aktywności kobiet w sferze publicznej oraz przybliżenie tego, jak na przestrzeni lat zmieniała się rola kobiet, ze szczególnym naciskiem na ich współczesne publiczne i społeczne zaangażowanie. W programie Roku Kobiet zaplanowano projekcje filmów w ramach Kina Kobiet w szczecińskim Pionierze oraz plebiscyt „Kobiety Roku Pomorza Zachodniego”.

- Tylko pięć krajów skandynawskich zdecydowało się na przyznanie pełni praw wyborczych kobietom wcześniej, niż Polska. Organizując naszą akcję chcemy, aby jubileusz nadania pełni praw polskim kobietom zaistniał w szerszej świadomości. Zamierzamy dotrzeć do 100 aktywnych kobiet i pokazać ich działalność w najróżniejszych dziedzinach – mówił marszałek Olgierd Geblewicz.

W spotkaniu zapowiadającym Rok Kobiet wzięły udział ambasadorki cyklu, które reprezentują różne sfery aktywności: biznes, sport, politykę, kulturę, media czy działalność społeczną: prof. Maria Kaszyńska – dziekan Wydziału Budownictwa i Architektury na ZUT w Szczecinie, Małgorzata Hołub – Kowalik – lekkoatletka, medalistka mistrzostw świata w sztafecie 4x400, Sylwia Różycka– aktorka Teatru Polskiego w Szczecinie, Janina Koptas – pionierka, przedstawicielka środowisk kombatanckich, prezes Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych. Teresa Kalina – radna województwa, przewodnicząca Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego i dyrektorka szkoły podstawowej nr 7 w Szczecinie, Ynona Husaim-Sobecka – zastępca redaktora naczelnego Głosu Szczecińskiego oraz Bogna Czałczyńska – działaczka na rzecz kobiet, pełnomocnik Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego ds. kobiet i równego traktowania. Ambasadorkami będą także Laura Hołowacz – prezes firmy CSL, spółki która dokonała renowacji Starej Rzeźni, Anna Mieczkowska – radna województwa, członek zarządu województwa.

- Pamiętajmy, że dziś świętujemy nie tylko kobiecość. To także święto kobiet-rewolucjonistek, kobiet walczących o swoje prawa. Mamy już je zagwarantowane w konstytucji, ale ciągle trwa walka o zmianę mentalności, dysproporcji na rynku – podkreślała Bogna Czałczyńska, pełnomocnik Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego ds. kobiet i równego traktowania. – Fakt, że marszałek województwa dostrzegł potrzebę takiej funkcji świadczy o tym, że dostrzegł potrzebę kształtowania polityki społecznej w tym zakresie. Pomorze Zachodnie jest liderem jeśli chodzi o aktywność kobiet i jest pierwszym regionem, który działa również systemowo – zaznaczyła B.Czałczyńska.

Małgorzata Hołub – Kowalik – medalistka mistrzostw świata w sztafecie 4x400 podkreślała, że to potrzebna akcja, która może wpływać na zmianę mentalności. – Jeszcze do niedawna sport uznawany był jako rozrywka dla mężczyzn. Ale widać, że coraz więcej kobiet uprawia sport i nim się interesuje. Wierzę, że przez działalność kobiet to się zmienia. Mam nadzieję, że dzięki plebiscytowi uda się pokazać ciężko pracujące kobiety, które często są w cieniu.

Plebiscyt obejmie wszystkie powiaty Pomorza Zachodniego – Chcemy dotrzeć do aktywnych kobiet z małych miejscowości, wydobyć kobiety aktywne, ambitne, przedsiębiorcze, odważne – mówiła Ynona Husaim-Sobecka, zastępca redaktora naczelnego Głosu Szczecińskiego

Kino Kobiet

Wydarzenia w ramach projektu „Rok Kobiet Pomorza Zachodniego” zainauguruje Kino Kobiet – w dniach 8-11 marca br. w szczecińskim Kinie Pionier mieszkanki Pomorza Zachodniego będą mogły obejrzeć filmy prezentujące postaci kobiet niezależnych i odważnych, walczących z dyskryminacją i przemocą. Bilety zostały rozdane przez lokalne media i na portalach społecznościowych.

W ciągu czterech dni w kinie Pionier odbędzie się siedem seansów. Pokazane zostaną następujące produkcje: „Maria Callas”, „Madame” oraz „Jestem najlepsza”.

Plebiscyt „Kobiety Roku Pomorza Zachodniego”

Częścią Roku Kobiet będzie również plebiscyt, którego celem będzie wyróżnienie lokalnych liderek, najbardziej wpływowych i aktywnych mieszkanek Pomorza Zachodniego. To także sposób, aby promować i wspierać działalność kobiet w sferze publicznej.

Plebiscyt ogłoszony zostanie na łamach Głosu Szczecińskiego i Koszalińskiego. Potrwa kilka tygodni. Kandydatki będzie mógł zgłaszać każdy mieszkaniec Pomorza Zachodniego. Czytelnicy wybiorą 21 kobiet, każda reprezentowała będzie swój powiat. Oprócz tego Kapituła Konkursu, w skład której wejdą Ambasadorki akcji, ze wszystkich nominowanych Pań wybierze sto wyróżnionych kobiet. Spośród nich wyłoniona zostanie Kobieta Roku. Plebiscyt zwieńczy gala finałowa.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
ReklamaMrówka
Reklama