Szczecińska Kolei Metropolitalna przyspiesza

  • 13.03.2018, 13:33 (aktualizacja 13.03.2018 14:11)
  • wzp
Szczecińska Kolei Metropolitalna przyspiesza wzp
Projekt budowy Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej wchodzi w fazę wykonawstwa. Inwestycja właśnie otrzymała ponad pół miliarda złotych unijnego dofinansowania. Trwają prace nad zaprojektowaniem węzłów przesiadkowych, województwo systematycznie kupuje nowy tabor, a kilka dni temu uruchomiono nowe połączenia pilotażowe między Szczecinem, Goleniowem i Gryfinem.

Województwo Zachodniopomorskie jest jedynym regionem w Polsce, który tak mocno zaangażował się w realizację projektu kolei metropolitarnej. O stanie prac i finansowaniu projektu informowali dziś, we wtorek 13 marca br. przedstawiciele samorządów, członków Stowarzyszenia Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego podczas konferencji prasowej.

Projekt budowy Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej otrzyma dofinansowanie kwotą ponad 512 mln zł. Jest to najdroższy projekt, który znalazł się na liście projektów z dofinansowaniem, którą ogłosiło Centrum Unijnych Projektów Transportowych.

Środki te zostały zarezerwowane już wcześniej. W 2014 roku marszałek Olgierd Geblewicz wynegocjował z rządem Ewy Kopacz umieszczenie przedsięwzięcia na liście zadań ujętych w Kontrakcie Terytorialnym.

- To dla nas kwestia priorytetowa. Mamy świadomość, że budowa SKM-ki podniesie jakość życia mieszkańców w stolicy regionu i całym Szczecińskim Obszarze Metropolitalnym – zaznaczał Sekretarz Województwa Przemysław Włosek podczas dzisiejszego spotkania.

Dyrektor biura SOM Roman Walaszkowski podkreśla, że to jedyny w Polsce projekt tak kompleksowo podchodzący do kwestii transportu i mobilności. – Budujemy nie tylko kolej metropolitalną, ale także ponad 40 przystanków, z których większość to zintegrowane węzły przesiadkowe.

Pojedziemy wygodnymi pociągami. Już są nowe połączenia

Połączenia SKM będą realizowane taborem Województwa Zachodniopomorskiego, które z myślą o tym od lat prowadzi zakupy nowych pociągów. Część z nich wyjedzie na tory kolei metropolitalnej. Wielki proces wymiany taboru zakończy się latem 2018 roku. Wartość brutto zakupionego taboru przekroczy miliard złotych!

Tylko w 2017 roku na Pomorze Zachodnie trafiło 12 nowych pojazdów IMPULS, a w najbliższych miesiącach dostarczonych zostanie kolejnych 15 pojazdów. Po zakończeniu tej inwestycji województwo będzie właścicielem łącznie 75 nowoczesnych pojazdów szynowych.

Z udogodnień SKM-ki mieszkańcy Pomorza Zachodniego zaczęli korzystać już w marcu tego roku. Dzięki współpracy Województwa Zachodniopomorskiego, Szczecina, Goleniowa i Gryfina 11 marca sieć połączeń wzbogaciły się o trzy nowe połączenia Szczecina i Goleniowa oraz sześć na trasie Szczecin – Gryfino. Pilotażowe połączenia ułatwią poruszanie się w godzinach szczytu i pozwolą oszacować potrzeby, jakie występują na tych trasach.

To będzie nowa jakość

„Budowa Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej z wykorzystaniem istniejących odcinków linii kolejowych nr 406, 351, 273” to wspólny projekt Stowarzyszenia Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego (Lidera) oraz Partnerów: PKP Polskich Linii Kolejowych S.A., Województwa Zachodniopomorskiego, Miasta Szczecin, Miasta Stargard oraz gmin Goleniów, Gryfino, Kobylanki, Polic i Stargardu.

Organizatorem przewozów kolejowych w ramach SKM będzie Samorząd Województwa Zachodniopomorskiego.

SKM połączy największe miasta obszaru metropolitalnego, takie jak Stargard, Goleniów, Gryfino i Police z centralnym miastem aglomeracji, Szczecinem. Długość linii kolejowych SKM wyniesie niemal 120 km. Transport pomiędzy miejscowościami odbywać się będzie po istniejących liniach kolejowych „krajowych” E59 (351) i CE59 oraz na linii lokalnej nr 406. Są one zelektryfikowane, ale ich stan techniczny wymaga zdecydowanej poprawy.

Projekt stworzenia SKM przewiduje przebudowę infrastruktury kolejowej, w tym modernizację liczącej ponad 23 km linii 406 od Szczecina Głównego do stacji Police wraz z budową drugiego toru na odcinku Szczecin Główny – Szczecin Turzyn. Reaktywacja przewozów pasażerskich na tej trasie to najważniejszy element nowej sieci.

Inwestycja zakłada także budowę systemu sterowania ruchem pociągów z centrum sterowania na stacji Szczecin Gocław, stworzenie systemu informacji dla podróżnych na stacjach i przystankach oraz bezkolizyjnych skrzyżowań kolejowo – drogowych. Powstaną również węzły komunikacyjne wraz z parkingami typu Park&Ride (P&R) i Bike&Ride (B&R) na ponad 2,5 tys. miejsc (w samym Szczecinie prawie 1900).

Łącznie na trasie SKM funkcjonować będzie 40 przystanków, w tym 9 nowych (Szczecin Ku Słońcu, Szczecin Arkońska, Szczecin Nad Odrą, Police Piłsudskiego, Szczecin Trzebusz, Goleniów Park, Szczecin Dunikowo, Szczecin Żydowce, Szczecin Łasztownia). Sieć SKM będzie uzupełniona o węzły i przystanki przesiadkowe wybudowane przez miasta i gminy.

Realizacja inwestycji zaplanowana została na lata 2018-2022.

wzp
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (133)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Keys
Keys 16.03.2018, 21:03
Trzy lata o tym cicho a tu przed wyborami nagle się przypomniało. Czyć to nie dziwne?
Szrot z Niemiec
Szrot z Niemiec 16.03.2018, 13:40

Województwo systematycznie kupuje nowy tabor... nowy tabor to odkupiony SZROT z Niemiec.
Wartość brutto zakupionego taboru przekroczy miliard złotych!

Niemcy aby zutylizować ten szrot musieli by zapłacić około 2000 EUR za tone, a tak Polacy to łykną i jeszcze Niemcom zapłacą.

Nowoczesny tabor jest dofinansowany z funduszy "europejskich". Pieniądze z naszych podatków. Gdzie wracają pieniądze (grube miliardy)?

Mercedes-Benz z kad jest?
Strabag z kad jest?
ech....
ech.... 16.03.2018, 20:40
„Impulsy” to szroty z Niemiec? To faktycznie lepiej było starymi EN jeździć? Rozklekotane ale polskie bez wątpienia.
Z samochodów też pewnie „syrenki” wybierasz...
Wszystko można. Trzeba chcieć.
Wszystko można. Trzeba chcieć. 19.03.2018, 12:12
Jak się chcę to można. Widocznie się nie chcę lub się chcę ale nie będzie komu wesprzeć kampani politycznej w zamian za obiecanki.

MOŻNA produkować polskie pociągi. Z polskiej stali. Z polskimi siedzaniami. Z polskimi obiciami. Z polskimi oknami, szybami, klamkami. Wszystko można. Trzeba chcieć.
patriota
patriota 19.03.2018, 13:16
no to wyprodukuj. LEPSZE I TAŃSZE OD INNYCH! A przy okazji - POLACY PRODUKUJĄ, POLSKIE ZAKŁADY PRODUKUJĄ.

polecam
polecam 19.03.2018, 14:22
NIech przy okazji obejrzy smartfoan czy lapa gdzie zostały wyprodukowane. I niech się przyjrzy ubraniu które nosi, a konkretnie metkom...
:)
:) 16.03.2018, 13:45
trudno powiedzieć "z kad" jest cokolwiek. Ale ty "stąd" na pewno nie - miejscowego języka nie znasz:)
Brawo!
Brawo! 16.03.2018, 13:56
Faktycznie zmienia to całą merytoryczną teść komentarza.
Dziękuję za uwagę i mam nadzieje że się lepiej poczułeś, ulżyło ci i ego się wzocnilo oraz kompleksy zniknęły.
Jak nie to polecam specjalna maść :)
ech...
ech... 16.03.2018, 20:41
A nie sądzisz, że to komiczne pogardzać Mercedesem i Strabagiem „bo niemieckie” a pisać „skąd” w tak żałosny sposób, ty „patrioto”?

Przy okazji – zakłady tych firm i podwykonawców to gdzie są?

NO I CZYM TY JEŹDZISZ PATRIOTO – SYRENKĄ???


Szrot z Niemiec Dzisiaj, 13:40

Mercedes-Benz z kad jest?
Strabag z kad jest?
Dyskryminacja
Dyskryminacja 19.03.2018, 12:16
Nie widzisz meritum sprawy. Nie chodzi o podarde niemieckiego towaru - tylko o DYSKRYMINACJE polskiego rynku oraz fakt iż grube miliony z "EU" wracają do...
patriota
patriota 19.03.2018, 13:19
dobre pytanie - a jakiej produkcji samochodem jeździsz? "gdzie poszły twoje pieniądze"????

Skoro na bank nie wybrałeś polskiego samochodu, dlaczego pasażerowie komunikacji publicznej mają mieć gorsze warunki niż ty za swoje własne pieniądze?


Wiele bogatszych krajów zamiast produkować swoje samoloty kupuje boeingi czy airbusy - bo to tańsze, bezpieczniejsze i lepsze.
ksantypa
ksantypa 16.03.2018, 08:56
tercet z Mietkiem na czele niech wraca z kąt przyszedł wiem tam trzeba coś robić pan Nikityniski w DO dostanie termometr i w kanale mierzył będzie nagrzanie wody mieczysław ma problem wie że adwokat to on nie za bardzo i i z pana tomka pismak kiepski
pirs
pirs 16.03.2018, 08:50
Przed wyborami to wszystko przyspiesza ale chyba nikt w to już nie wierzy. Były 4 lata na wykazanie się.
Klik
Klik 15.03.2018, 21:15
Nikt nie walczy o mieszkancow interesy, tylko kazdy o swoje.
prawda
prawda 16.03.2018, 13:48
Gdyby myśleli o interesach mieszkańców - zrobili konsultacje, czego mieszkańcy chcą - zarówno korzystający z komunikacji jak i piesi przechodzący na trasie GT - dół miasta
seniorka
seniorka 15.03.2018, 14:19

Nikitiński musi odejść!
Senior
Senior 16.03.2018, 09:17
Zastanów się co piszesz I w kółko powtarzasz. Sawaryn jest burmistrzem i to ON zatrudnia Nikitinskiego i Milera. To on miesiąc w miesiąc, rok w rok im płaci. To Sawaryn ich zatrudnił i Sawaryn może ich zwolnić. Nieudolni pracownicy świadczą o nieudolnym burmistrzu.
prawda
prawda 16.03.2018, 13:50
Daj spokój - zarozumiały lanser znieść nie może, że to nie o nim artykuł, tylko o koledze - to się przypomina...
seniorka
seniorka 16.03.2018, 13:47
Zastanów się co piszesz i w kółko to samo powtarzasz! Mózg czy ta sama stara płyta ci się zacieła? Moim zdaniem Nikitiński musi odejść bo ma już takie odloty jak Heniu z tym portem pasażerskim na cztery statki pasazerskie i wodolot.


A tobie nic do MOJEJ OCENY I OPINII na temat tego nawiedzonego człowieka
lanser - śp. Piłat nabrzeże a ty bombkę z reniferem (i workami)
lanser - śp. Piłat nabrzeże a ty bombkę z reniferem (i workami) 16.03.2018, 20:39
Pawełku, ale odejdziecie całym tercetem – bo tylko głupiec krytykuje porządne nabrzeże, jeśli nie potrafił przez cztery lata nawet cienia projektu zagospodarowania przedstawić!

O targowisku szkoda gadać...
piko
piko 16.03.2018, 10:02
Już niedługo na szczęście dla tego miasta.
Oko
Oko 16.03.2018, 12:18
Gwarantuje tobie ze Sawaryn bedzie burmistrzem po raz kolejny. Nie dlatego ze "mniej kradnie" od poprzednikow tylko dla tego ze nie ma dobrego innego kandytata.
nie masz zeza?
nie masz zeza? 16.03.2018, 13:45
Innego dobrego? KUNA BĘDZIE LEPSZA!
Nie będzie gorszego burmistrza - to na pewno!
senior
senior 15.03.2018, 14:40
Gdzie? Dokąd?
4x4
4x4 14.03.2018, 21:02
Czyli już się Mietki z wickami bratają z marszałkowską PO w obietnicach i będzie gryfiński wyborczy sojusz dekady? W PiSie Mietki mają przechlapane, bo kaczyści gryfińscy ich lenistwa nie poprą i nie będą legitymizować, więc z braku laku dobre i wsparcie lemingów poewskich.
przechlapane
przechlapane 14.03.2018, 21:24
Mietki i wicki mają przechlapane u każdego. Oni teraz to już tylko we własnym sosie
chlip i chlap:)
chlip i chlap:) 14.03.2018, 23:30
Dlatego Sawaryn z Nikityńskim jeżdżą do Raciechowic robić współpracę a na spotkania z sąsiadami wysyłają Milera...
dziura koło taxi
dziura koło taxi 14.03.2018, 17:24
Tomaszowi to nawet jak coś pokarzecie palcem, to patrzy na palec!
oj pokaRZE cię w listopadzie...
oj pokaRZE cię w listopadzie... 14.03.2018, 20:23
Dysortografiku, „chonoru" nie masz, żeby szczuć na kolegę?
wracaj do dziury
wracaj do dziury 14.03.2018, 20:12
Tobie można pokazać najwyżej słownik i przycisk zasilania w komputerze.
dysortografia
dysortografia 14.03.2018, 20:24
Niestety - uzależniony od komputera a ortografii nie zna...
Zalando
Zalando 14.03.2018, 14:52
Będzie jednak budowana ta bocznica kolejowa do Gardna tak jak Heniutek obiecał?
Angielskie drogi
Angielskie drogi 14.03.2018, 22:24
Jak Heniutek obiecał to znaczy że obiecał. :)))
autostrada w las
autostrada w las 14.03.2018, 23:26
Byłeś na ty? Nie sądzę...
targowisko miejskie
targowisko miejskie 14.03.2018, 22:30
Jak Mitek powiedział, że wyremontuje targowisko, to Nikita wydał dekret że remont skonczono w grudniu 2016 roku. Poszli dalej niz poprzednik.
chlip i chlap
chlip i chlap 14.03.2018, 23:31
Tak, targowisko dekretu nie posłuchało i się nie wyremontowało. Co na to Chuck Norris?
dysortografia
dysortografia 14.03.2018, 20:26
Nie, „mała obwodnica” i 1000 miejsc parkingowych obiecanych przez Sawaryna przeszkadzają...

Zalando Dzisiaj, 14:52 Będzie jednak budowana ta bocznica kolejowa do Gardna
Kuzyn
Kuzyn 14.03.2018, 12:04
Brawo :D
Jako student cieszę się z dodatkowych połączeń !!
Super Burmistrz
dysortografia
dysortografia 14.03.2018, 20:27
Ale który? Na zdjęciu są szefowie Szczecina i Polic, tylko naszemu leniowi było za ciężko i wysłał zastępcę...

Kuzyn Dzisiaj, 12:04
Super Burmistrz
Czy to celowy sabotaż ?
Czy to celowy sabotaż ? 14.03.2018, 10:42
W gminach należących do SOM wre praca. Tylko w Gryfinie cisza. Gdzie to nasz przystanek Osiedle Południe z drogami dojazdowymi do przystanku, nowego cmentarza i osiedli domków ciągnących się na wschód od torów ? Gdzie dworzec PKS od strony ul Kolejowej ? Gdzie winda ? Te zadania faktycznie były w strategii a w 2016 znikły. Kto w gminie zaniedbał zadań w ramach SOM ? Co z Łużycką i obwodnicą ? Dlaczego te zadania wypadły z dokumentacji SOM ? Kto za to odpowiada ?
dysortografia
dysortografia 14.03.2018, 20:30
Handlarze nieruchomości najpierw muszą porobić interesy. "Roszczeniowa klientela" się nie liczy.

Zero konsultacji, zero prezentacji gryfińskiej części projektu, zero dyskusji o jak najlepszym wykorzystaniu pieniędzy DLA MIESZKAŃCÓW GRYFINA a nie dla urzędników...
macius wykopany
macius wykopany 14.03.2018, 09:41
niema siem co klucic bo fszystke sukcesy bylej tej i pszyszlej ekipy som to moje sukcesy a POraszki to wiadomo rze robiom te nieudolne tria kturym czeba POdzienkowac w jesuennyh wyborah
Fakt
Fakt 14.03.2018, 09:21
Szczecińska Kole"i" Metropolitalna
Leci z nami pilot?
ala
ala 14.03.2018, 08:42
a dzie te prace ruszaja w Gryfinie ktos widział ????? a nowe przystanki w Gryfinie to gdzie ???????
Prywata i nieudolność.
Prywata i nieudolność. 14.03.2018, 03:14
Skoro Miler bierze dodatkowe pieniądze za SOM to on jest odpowiedzialny za brak w harmonogramie budowy obwodnicy Gryfina. Ta obwodnica jest wpisana w strategii SOM tworzonej za Burmistrza Piłata. Mało tego to jedno z ważniejszych zadań nazwał bym je zasadniczym. A w 2016r. już jej nie ma i gmina jej mimo to nie zgłasza w maju, kiedy następuje możliwość poprawek i konsultacji programu. Co się stało? Czy to dzięki Milerowi i Sawarynowi nie będzie obwodnicy ? Dlaczego ? Ale chodnik pod jego domem na Reymonta przełożą w pierwszej kolejności. Za to mieszkańcom ulicy z nowych domów po wschodniej stronie JPII pozostawią błoto. Nie zrobią nic. Lenistwo i prywata.
Kłamali w żywe oczy?
Kłamali w żywe oczy? 14.03.2018, 08:56
Burmistrz Piłat publicznie zapraszał mieszkańców na otwarcie obwodnicy jesienią 2016 roku, więc jak chcesz ją budować teraz skoro ona już jest dawno wykonana przez POprzedników?
Łowca idiotów
Łowca idiotów 14.03.2018, 09:43
Zapraszał idioto, bo wnioskował, aplikował, współpracował z każdym, żeby projekt zrealizować. Sawaryn z ekipą wtedy tylko potrafili opluwać i donosy pisać. Widać tak im już zostało.
a ten nadal w swoim świecie z roku 2014
a ten nadal w swoim świecie z roku 2014 14.03.2018, 09:22
Jesienią 2014 zaczął rządzić tercet poparzony kawą. Obudź się, jest 2018 - i jak doczytasz - nawet NIE NAPISALI WNIOSKU DO SOM O PONOWNE WPISANIE!
Leki, weź leki!
Leki, weź leki! 14.03.2018, 04:14
Napisz proszę, w jaki sposób powiążesz budowę obwodnicy pozostającej w gestii GDDKiA z realizacją Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej?

Nie ma czegoś takiego jak strategia SOM. Mało tego, nie ma nawet czegoś takiego jak SOM.

Zakres i celowość inwestycji zostały określone w studium. Możesz jeszcze napisać, jakie to poprawki w stosunku do studium zostały wprowadzone po tym wspomnianym maju.

Aha, chodnik na Reymonta faktycznie będzie budowany jako pierwszy w kolejności. Po budowie sięgacza Pomorskiej, sięgacza Flisaczej, sięgacza Jana Pawła II, Mazowieckiej, Pomorskiej, chodników na Sienkiewicza, Wyspiańskiego.

WEŹ LEKI!
Urzędnik z pokoju obok głupka z gminy.
Urzędnik z pokoju obok głupka z gminy. 14.03.2018, 17:42
Głupku z gminy, SOM to Szczeciński Obszar Metropolitalny. A strategia SOM jest w BIP w zakładce SOM - Szczeciński Obszar Metropolitalny. No chyba, że wyczyścicie jej zawartość.
Niestety urzędnuik
Niestety urzędnuik 14.03.2018, 11:11
Może głupcze nie zauważyłeś ale w SOM są zadania realizowane przez GDDKiA a nawet przez PKP. Niby kto miał by budować obwodnicę Gryfina jak nie GDDKiA ? Problem w tym , że zniknęła ona z zadań SOM w 2016 r.
Do oszusta
Do oszusta 14.03.2018, 10:36
Panie kłamco ! Może pan nie zauważył, że właśnie Pan Burmistrz Sawaryn w dniu 8 marca ogłosił przetarg i umieścił go w BIP na przełożenie chodnika w ulicy Reymonta. Natomiast nie ogłosił przetargów na sięgacz na ulicy Pomorskiej, sięgacz Flisaczej, sięgacz Jana Pawła II, remonty i budowy Mazowieckiej, Pomorskiej. itd. Kłamiesz frajerze. Sprawdź najpierw w swoich dokumentach a najlepiej w BIP- ie gminy Gryfino zanim zaczniesz kłamać.
Andrzej z Czechslowackiej.
Andrzej z Czechslowackiej. 14.03.2018, 12:01
To są już wykonane inwestycje ale skąd ty to mozesz wiedzieć jak na budowie za granicą gnijesz. Frajerze. Leki weź.
inteligentny
inteligentny 14.03.2018, 10:53
Kłamca nie wie co to BIP . Myślał że już go zupełnie wyłączyli
Taka gmina absurdu
Taka gmina absurdu 14.03.2018, 10:50
Właśnie mój kolega z domu po drugiej stronie JP II doznał szoku i walnął setkę bo uświadomiłem mu, że remont Reymonta nie dotyczy odcinka na wschód Od JP II i jego domu. Tam nic się nie planuje. Remont dotyczy dobrych dróg. Właśnie czyta to ogłoszenie w BIP i nie może uwierzyć. Chyba walnie zaraz drugą setkę.
dysortografia
dysortografia 14.03.2018, 20:32
To tak samo jak z powiatówką na Chwarstnicę - DO SZCZAWNA W CAŁKIEM DOBRYM STANIE, DALEJ FATALNA. Gmina wspomaga powiat w remoncie której części? Tej ważniejszej...
Ciekawa ekipa. Co na to sprawiedliwi z PIS ?
Ciekawa ekipa. Co na to sprawiedliwi z PIS ? 15.03.2018, 13:42
To tak jak pola w Szczawnie staną się miastem. Radni od Sawaryna już to zaopiniowali. Czekaja na ruch wojewody.
do zarozumialca
do zarozumialca 14.03.2018, 09:26
Obwodnica do kolei nie bardzo. Ale obiecana przez Sawaryna "od zaraz" mała nad torami? Można było się wysilać!

Ale to efekt braku jakichkolwiek konsultacji społecznych.
I debaty, jak najlepiej wykorzystać te pieniądze dla dobra mieszkańców!

I żeby nie było - nie uważam, żeby z tych pieniędzy budować obwodnicę - ale URZĘDNIK MA OBOWIĄZEK TRAKTOWAĆ LUDZI Z SZACUNKIEM - ONI MAJĄ PRAWO NIE ZNAĆ PRZEPISÓW - po to zatrudniają za swoje pieniądze urzędników...
dysortografia
dysortografia 14.03.2018, 20:32
marzyciel...
Degrengolada i deprawacja.
Degrengolada i deprawacja. 14.03.2018, 01:25
To niestety nie jest sukces Milera. To jest jego klęska. To jest tryumf nieróbstwa. Ba to nie jest sukces Piłata. Sukces burmistrza Piłata byłby gdyby Sawaryn i spółka nie zaprzepaściła wywalczonych przez Szabałkina i Piłata inwestycji na terenie gminy Gryfino w ramach SOM. Gdzie jest stacja Osiedle Południe, która miała powstać pomiędzy Czaczykowem a planowanym nowym cmentarzem i osiedlami domów na wschód od linii kolejowej. Kiedy i kto zrezygnował z tego zadania ? Jeszcze w 2015 roku to zadanie jest. W 2016 nie doszukałem się jego. I jak wynika z artykułu nie będzie realizowane. Gdzie są drogi dojazdowe do tej nowej stacji ? W „Zintegrowanym Planie Zrównoważonej Mobilności dla Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego na lata 2016-2023” nie ma tego zadania dla Gryfina. Czemu Gryfino ma najmniej zadań inwestycyjnych w ramach SOM, mniej niż Stare Czarnowo czy Dobra Szczecińska ? Czy w maju 2016 r. burmistrz i s-ka gdzieś wybyli ? Czy SOM ich nie interesował ? Maj był okresem zgłaszania ostatecznych poprawek a inwestycje na terenie gminy chyba w ogóle nie były przez tą ekipę zgłaszane a raczej znikały. O co tam chodziło ? Kto ponosi za to odpowiedzialność ? Dlaczego w ramach naprawy dróg lokalnych(gminnych) zgłoszona do SOM została do remontu tylko jedna ulica ? Czy przerwanie przez gminę remontu w ulicy Łużyckiej spowodowało wypadnięcie jej remontu poza rok 2023 ? Dlaczego gmina nie zgłosiła do SOM w 2016r. konieczności budowy obwodnicy mimo, że w strategii (przygotowywanej za Piłata) jest ona wpisana. Czy to robicie na złość ? Komu ? Nam mieszkańcom ?
Tatar z truskawek
Tatar z truskawek 14.03.2018, 09:01
Szabalkin coś "wywalczył"? Dobre sobie ;-) Przecież on nawet trypla w Cannes nie POtrafił załapać
dysortografia
dysortografia 14.03.2018, 20:35
che che - i co w Raciechowicach pokonaliście go w tym względzie?

Dzisiaj, 09:01 Przecież on nawet trypla w Cannes nie Potrafił załapać
a ten nadal w swoim świecie z roku 2014
a ten nadal w swoim świecie z roku 2014 14.03.2018, 09:28
Czyżbyś sugerował, że i w tym wycieczki do Raciechowic są lepsze??? CO ZŁAPAŁEŚ PAWEŁKU?

Dzisiaj, 09:01 Przecież on nawet trypla w Cannes nie Potrafił załapać
Oleeeee !
Oleeeee ! 15.03.2018, 13:44
Może oleeeee za cipkę !
młody
młody 14.03.2018, 10:52
On jeździ ze swoją .
dysortografia
dysortografia 14.03.2018, 20:36
aaaaaaaa:):):)
leki weź bo spać nie możesz i nicki ci się mylą...
leki weź bo spać nie możesz i nicki ci się mylą... 14.03.2018, 04:23
Pzystanek PKP Osiedle Południe wypadł z planów po zrealizowaniu studium. Można było rozważać jeszcze kilka przystanków, ale robienie tego w oderwaniu od uwarunkowań, chociażby ekonomicznych ma podobny sens jak próba dyskusji z tobą na argumenty. Kończąc jednak odpowiedź - z przystanku zrezygnował Inwestor i nie jest to Gmina Gryfino.

Akapit porównujący ilość inwestycji w odniesieniu do Dobrej Szczecińskiej i Starego Czarnowa jest tak idiotyczny, że nie będę komentował.

W ramach inwestycji ZIT, nie SOM realizowana jest przebudowa kilku (nie remont jednej) ulic, stanowiących bezpośrednie sąsiedztwo dworca PKP. Nie da się w ramach tej inwestycji zreealizować przebudowy Łużyckiej, będącej w gestii GDDKiA. Ale żebyś to w końcu zrozumiał - musisz koniecznie wziąć leki.
Gwoli prawdy.
Gwoli prawdy. 15.03.2018, 13:50
No właśnie. Dwie ulice a raczej półtora. Bo Sprzymierzonych jest gminna a 1 go Maja została przejęta przez gminę od powiatu w zeszłym roku ( tylko w połowie co prawda) . Ale tam dalej nic się nie dzieje bo to wasze zadanie. Normalne. Usiłujecie w potoku bzdur i zmienianiu tematu rozmydlić prawdę. Tą metodę poznaliśmy aż nadto.
Kolega z urzedu.
Kolega z urzedu. 14.03.2018, 11:03
Inwestorem jest SOM a gmina Gryfino jest stroną SOM. Po prostu zapomnieliście albo przegapiliście. Chyba, że było to celowe. Piszesz o uwarunkowaniach ekonomicznych. Tam ma być nowy cmentarz i tam od ul Armii Krajowej już doszło budownictwo jednorodzinne. Wasze myślenie perspektywiczne dotyczy chyba tylko wczorajszego dnia i poprzedników a nie przyszłości i wizji dla gminy Gryfino. To to macie gdzieś. Najgorsza ekipa w historii miasta i gminy od 1945r.
A ulica gminna w ramach SOM remontowana ma być jedna. O resztę zadbał marszałek i GDDKiA i to oni je realizują ( Wojska Polskiego, Pomorska, Kolejowa itd.) Kłamiesz, kłamiesz i kłamiesz. Myślisz, że w potoku kłamstw ukryjesz prawdę.
Weź leki
Weź leki 14.03.2018, 12:04
Kolejową realizuje gmina. Podobnie jak 1 Maja i Sprzymierzonych. LEKI WEŹ.
Miłośnik BIP
Miłośnik BIP 15.03.2018, 13:52
Dziwne bo do kolejowej przyznaje się marszałek. A w BIP gminy nic na temat remontu kolejowej nie ma. Kto kłamie ?
dysortografia
dysortografia 14.03.2018, 20:38
Jak niedawno punktowali zlikwidowanie miejsc parkingowych na Kolejowej, to się jakiś tutaj oburzał, że Kolejowa to „nie ich kompetencja”...
leki weź
leki weź 14.03.2018, 20:55
Seniorko, Kolejowa dopiero będzie realizowana. Przez gminę. W związku z tym obecnie, choćbyś nie wiem jak się starała - gmina nie mogła tam zlikwidować miejsc postojowych.

WEŹ LEKI!
dysortografia
dysortografia 14.03.2018, 21:25
Czyli jednak ta „seniorka Nikityński musi odejść” to podgryzanie obu wicków? A mnie się wydawało, że to lans jednego...
do zarozumialca
do zarozumialca 14.03.2018, 09:32
Nie bądź taki zarozumiały. Owszem, można wątpić w sens ekonomiczny przystanków - ale TO SAMORZĄDY WALCZĄ W KOLEI O PRZYSTANKI - i czasami (Włoszczowa) się udaje...

A zarozumiałe mądrzenie się to ZAPOMINANIE, KTO CI PŁACI ZA PRACĘ - MY MIESZKAŃCY.

Leki weź
Leki weź 14.03.2018, 10:03
Ty mi nie placisz. Zarabiam w innym miejscu niż ci się wydaje.
do "weź leki"
do "weź leki" 14.03.2018, 20:40
Czyżby? A kto niezainteresowany jest tak zaangażowany i zna tyle szczegółów i jest tak zarozumiały?
Albo urzędnik - albo autor - jeden i drugi opłacany z budżetu czyli z pieniędzy podatników...
weź leki
weź leki 14.03.2018, 20:57
Może być jeszcze zainteresowany i pracujący w innym miejscu - nie emeryt. LEKI WEŹ!!
dysortografia
dysortografia 14.03.2018, 21:25
Emeryt? Tobie urzędasie na łeb padło przez ciągłe bycie podwładnym obu wiceburmistrzów!
bibliotekarz
bibliotekarz 14.03.2018, 10:54
Tak tak w bibliotece też my podatnicy płacimy
woźnica
woźnica 13.03.2018, 23:38
Konia by tam wstawić do tego zdjecia i tak by pasował i nic nie robił.
życzenie
życzenie 13.03.2018, 23:26
Oby tylko te wybory dały zmianę władzy lokalnej.Wszystkim szczerze życzę.
zaklinanie rzeczywistości
zaklinanie rzeczywistości 13.03.2018, 23:31
Chyba sobie Macieju życzysz :)))
Wyborca
Wyborca 15.03.2018, 13:55
Wszyscy sobie tego życzymy.
paraliż
paraliż 13.03.2018, 23:03
O brawo Jakubek! Bajer z Tobą Ty z Bajerem!
Marco Branth
Marco Branth 13.03.2018, 22:12
To wiekopomny sukces naszej wspaniałej, kompetentnej i pracowitej władzy!!!
pryncy pał
pryncy pał 13.03.2018, 23:23
Że się leń wyręczył młodym chłopakiem? No i po co się spotykać z innymi prezydentami...
Marco Branth
Marco Branth 13.03.2018, 23:30
Z innymi prezydentami? A może nawet ze mną - wójtem Gryfina co???
dysortografia
dysortografia 14.03.2018, 20:42
No właśnie o tym mowa - burmistrz wolał być z wójtem Gryfina niż jechać na spotkanie z innymi samorządowcami - no ale po co leniowi prezydent Szczecina czy Polic czy innego Goleniowa, JAK ON MA WYCIECZKI DO RACIECHOWIC???

Pozostałe