Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
czwartek, 25 kwietnia 2024 03:45
Reklama

Trzecie podejście do likwidacji Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej

Miesiąc temu podczas sesji Rady Miejskiej w Chojnie radni byli przeciwni likwidacji Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Chojnie. Sprawa wróciła tydzień później na sesji nadzwyczajnej. Wtedy radni również nie zmienili zdania. Burmistrz kolejny raz przygotował projekt uchwały likwidujący ZGM na sesję, która ma odbyć się 22 marca 2018 r.
Trzecie podejście do likwidacji Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej

Oto co czytamy w uzasadnieniu do projektu uchwały:

Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Chojnie sprawował zarząd i administrował substancją ponad 856 lokali mieszkalnych i socjalnych. Od 01.01.2018 r. 23 wspólnoty mieszkaniowe przeszły w obcy zarząd (firma prywatna) w tym 339 mieszkań własnościowych.

Na chwilę obecną w zarządzie ZGM pozostało jeszcze 19 wspólnot oraz budynki komunalne, w których nie ma wspólnot mieszkaniowych.

Występujące w ZGM-ie trudności w bieżącym realizowaniu zobowiązań w stosunku do dostawców mediów i wykonawców usług spowodowały odchodzenie Wspólnot Mieszkaniowych od ich administrowania przez ZGM na własny rachunek powołując swoje zarządy i przekazując administrowanie do firm zewnętrznych, które będą mogły skuteczniej windykować należności od mieszkańców zwłaszcza najemców lokali komunalnych.

Na chwilę obecną Gmina Chojna posiada 333 lokale komunalne będące w administrowaniu ZGM jak też podmiotów zewnętrznych.

Istnieje kilka sposobów likwidacji „Zakładu”, można go przekształcić w spółkę komandytową lub spółkę komandytowo-akcyjną można również w drodze uchwały zdecydować o likwidacji samorządowego zakładu budżetowego w celu zawiązania spółki akcyjnej albo spółki z ograniczona odpowiedzialnością przez wniesienie na pokrycie kapitału spółki wkładu w postaci mienia po likwidacji ZGM-u.

Gmina może przejąć zlikwidowany ZGM do swoich struktur poprzez przejęcie części pracowników z likwidowanego zakładu oraz zwiększenie zakresu obowiązków dla pracowników gminy, a prace remontowo-konserwacyjne zlecić podmiotowi zewnętrznemu, jeśli miałby to być PUK sp. z o.o. w Chojnie, to takie prace można zlecić bezprzetargowo.

Na dzień dzisiejszy najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest likwidacja zakładu i przejęcie w całości ich należności i zobowiązań przez gminę, rozwiązanie umów o pracę za porozumieniem stron lub przejęcie pracowników.

 

O dyskusji na sesji nadzwyczajnej dotyczącej likwidacji ZGM pisaliśmy m.in. tu:

http://www.igryfino.pl/aktualnosci/27190,radni-obrazani-przez-burmistrza-nie-zgodzili-sie-n



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
ReklamaMrówka
Reklama