Senior nie(bezpieczny) na drodze

  • 15.04.2018, 11:08 (aktualizacja 15.04.2018 12:22)
  • Admin Admin
Senior nie(bezpieczny) na drodze Policja
Od poniedziałku do czwartku (09-12.04.2018 r.) na polskich drogach zginęło 16 osób, w tym 8 powyżej 60. roku życia. Bezpieczeństwo osób starszych od kilku lat jest priorytetem wielu instytucji oraz organizacji pozarządowych, które podejmują szereg działań mających na celu podniesienie stanu bezpieczeństwa. Jednym z takich obszarów, ważnym i szczególnie bliskim Policji, jest bezpieczeństwo seniorów w ruchu drogowym.

Prawo nie ogranicza seniorom korzystania z dróg, prowadzenia pojazdów czy jeżdżenia rowerem. Seniorzy powinni jednak zdawać sobie sprawę, że ich percepcja czasami już nie nadąża za dynamiką współczesnego ruchu drogowego. W związku z tym powinni zachować podwyższone środki ostrożności, a w szczególności stosować zasadę ograniczonego zaufania w stosunku do innych uczestników ruchu drogowego. Oczywiście powinni też przestrzegać przepisów ruchu drogowego.

Podczas prowadzonych działań profilaktycznych mundurowi przypominają jak:

- zgodnie z obowiązującymi przepisami prawidłowo poruszać się po drodze,

- używać elementów odblaskowych,

- sprawność psychofizyczna wpływa na percepcję i możliwość kierowania pojazdem,

- bezpiecznie uczestniczyć w ruchu drogowym jako rowerzysta, kierowca i pieszy,

- na bezpieczeństwo w ruchu drogowym wpływają zmiany biologiczne i mentalne postępujące z wiekiem.

W trosce o bezpieczeństwo osób starszych Policja apeluje do wszystkich uczestników ruchu drogowego o ostrożność i rozwagę.

Seniorzy pamiętajcie o tym, aby:

  • korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych,
  • jeżeli:

- nie ma chodnika, to korzystajcie z pobocza,

- nie ma pobocza to możecie korzystać z jezdni trzymając się jak najbliżej jej krawędzi, ustępując miejsca nadjeżdżającemu pojazdowi,

  • idąc poboczem lub jezdnią iść tylko lewą stroną drogi,
  • korzystać z wyznaczonych przejść dla pieszych,
  • przed przejściem przez jednię zatrzymać się i popatrzeć w lewo, w prawo i w lewo, jak nic nie jedzie dopiero przechodzić. Jeśli samochód nie zwalnia czekajcie, nawet wtedy gdy macie pierwszeństwo lub zielone światło!

Seniorzy pamiętajcie, że nie wolno:

  • wchodzić na jezdnię:

- bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych,

- spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi,

- zwalniać kroku lub zatrzymywać się bez potrzeby przechodząc przez jezdnię.

Seniorzy noście odblaski w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu! Noście je obowiązkowo, jak poruszacie się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym!

Seniorzy pamiętajcie, że jeżeli Wy widzicie nadjeżdżający samochód, to nie oznacza, że kierowca też Was widzi.

Seniorzy „za kierownicą” szczególnie pamiętajcie o:

  • ustąpieniu pierwszeństwa:

- pieszym – na przejściu dla pieszych,

- rowerzystom – na przejeździe dla rowerzystów,

- autobusom – włączającym się do ruchu z przystanku,

  • zachowaniu bezpiecznej odległości:

- od innych pojazdów i uczestników ruchu,

- umożliwiającej bezpieczną reakcję w odpowiednim czasie,

- podczas wyprzedzania,

  • dostosowaniu prędkości do warunków na drodze,
  • bezpiecznym włączaniu się do ruchu,
  • wyraźnym i wcześniejszym sygnalizowaniu zamiaru zmiany kierunku jazdy,
  • stosowaniu zasady ograniczonego zaufania,
  • regularnym sprawdzaniu stanu technicznego pojazdu, którym się poruszacie.

(Biuro Ruchu Drogowego KGP)

Admin Admin
Podziel się:
Oceń:
 

Komentarze (24)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

.....
..... 16.04.2018, 19:09
Niby dlaczego jakieś "listki" dla przepisowych kierowców? Karać oznakowaniem przestępców. I nie żadnym listkiem tylko porządnym widocznym pasem na masce!
aj
aj 16.04.2018, 17:36
Żółte listki dla seniorów, zielone dla początkujących kierowców, po to, by ich traktować z większą życzliwością.
No i jeszcze proszę Szanownego Państwa listki czerwone, dla chamstwa. Bo jakby takiego chama drogowego odpowiednio oznaczyć, to wiadomo byłoby od razu, że może nie użyć kierunkowskazu, że może wymusić pierwszeństwo, że będzie trąbił na naukę jazdy, że nie zwolni przed kałużą i pieszego z przyjemnością ochlapie, że ma gdzieś rowerzystów, nie wpuści "na zamek", nie zrobi miejsca dla skuterów i motorów, itd, itd. O ile bezpieczniej i przewidywalniej byłoby na drodze, nieprawdaż?
znak za karę!
znak za karę! 16.04.2018, 19:07
Dla przestępców drogowych malowane duże pasy przez maskę - za mniejsze węższe, za większe szersze.
Wiek nie ma nic do rzeczy!
W ostatni weekend zabójcami był i 22 latek i 55 latek.
Ale chyba żaden senior.
leszek
leszek 16.04.2018, 16:47
po co badania .seniora po 60tce od razu zamknąć w chałupie .zrobić wybieg na balkonie i wystarczy po co ma toto się pałętać po miescie .grzeczniutko oddać rodzinie emeryturkę i cicho siedzieć .tylko pamiętajcie ;jak kuba bogu tak bóg kubie .młodzi też będą nieli kiedyś po 60 dziesiatce..przemyślcie sobie
waj
waj 15.04.2018, 23:10
A mnie się wydaje, że kierowcy złapanemu na przekroczeniu szybkości powinno się malować pas na masce - w zależności od wielkości przekroczenia - bo gdyby kierowcy jeździli zgodnie z przepisami wielu wypadków by nie było.
proste
proste 15.04.2018, 23:26
ciekawe - od razu byłoby widać - "wariat na drodze" - w zależności od wielkości przewinienia różne kolory!
aj
aj 15.04.2018, 22:33
A mnie się wydaje, że całkiem sensownie byłoby, gdyby można wprowadzić oznaczenia pojazdów kierowanych przez seniorów, np. żółtym listkiem. Ja bym sobie chętnie w przyszłości taki nakleiła na samochód. To byłaby informacja dla innych uczestników ruchu: mam już trochę gorszy refleks, itd.
kilometr
kilometr 16.04.2018, 08:54
Albo się nadajesz do ruchu na drodze albo niech cię wożą!
albo niech jeżdżą zgodnie z przepisami
albo niech jeżdżą zgodnie z przepisami 16.04.2018, 09:01
Ale oznakowanie samochodów wariatów przekraczających prędkość mogłoby być skuteczne!
Janusz.
Janusz. 15.04.2018, 20:44
Kierowców nie dzieli się na młodszych i starszych,tylko na rozsądnych i głupich.
waj
waj 15.04.2018, 23:15
Nie obwiniajmy starszych (w tym pieszych) ŻE NIE ZDĄŻYLI UCIEC PRZED SZALEŃCEM!
Fassssysta.
Fassssysta. 15.04.2018, 16:56
A ilu głupków do 20 roku życia zginęło , pismaku ????
też głąb
też głąb 15.04.2018, 17:11
A ilu do 100?
waj
waj 15.04.2018, 23:11
Jak zginęli przed 20 to też byli przed 100:)
kierowca
kierowca 15.04.2018, 16:03
Sprawca tragedii, matka i dzieci nie żyją, ojciec stan krytyczny. Wiek 22 lata. Pytania ?
,,,
,,, 15.04.2018, 20:35
55 latek dzis zabil rowerzyste dwie osoby stan krytyczny i probowal uciekac . jakies pytania ?
waj
waj 15.04.2018, 23:14
Tak - dlaczego nie mówi się, że brak przestrzegania przepisów jest przyczyną a nie wiek.
Bo nawet jak uczestniczą osoby starsze (55 to nie jest "starszy") to nie znaczy, że to one były winne!

odpowiedź
odpowiedź 15.04.2018, 16:34
Temu 22 letniemu sprawcy grozi maksymalna kara aż 8 lat pozbawienia wolności. Ale pewnie wyjdzie po połowie kary za dobre sprawowanie
Gibała
Gibała 15.04.2018, 17:12
A co proponujesz? Smierć za śmierć?
Liza
Liza 15.04.2018, 15:46
Już niedługo w Polsce – podobnie jak w wielu innych krajach europejskich – zostaną wprowadzone obowiązkowe badania dla kierowców powyżej 60 roku życia.
kierowiec
kierowiec 16.04.2018, 21:23
Jakoś dziwnym trafem większość wypadków powodują ci przed sześćdziesiątką nawet dzisiaj były takie zdarzenia,a napewno byli badani no bo są przecież przed sześćdziesiątką, no i co pomogło,nie bardzo,więc przestań kobieto gderać.
orka karłowata
orka karłowata 15.04.2018, 16:35
Elektorat dobrej zmiany nigdy się na to nie zgodzi!!!!
Xxl
Xxl 15.04.2018, 12:54
Dzisiaj w Małopolsce rozpedzony samochód wjechal w rowerzystów.Matka i 6 letnia córka nie żyją, ojciec i syn w stanie krytycznym. Zakladamy się w jakim wieku był kierujacy ?
Emil
Emil 15.04.2018, 12:23
Maja wprowadzić badania po 60-tce

Pozostałe