Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
czwartek, 25 kwietnia 2024 21:36
Reklama

Smakowitości Uli Jaeger, Agaty Piechowicz i Jakuba Skrzypka

-Dziękuję uczestnikom za wszystkie zgłoszenia, a także za pomoc nauczycielom i opiekunom, którzy zachęcali tych młodych ludzi do odkrywania rodzinnych, kulinarnych tradycji. Zamysłem stworzenia konkursu były poszukiwania kolejnych potraw, które mogłyby znaleźć się na Liście Produktów Tradycyjnych. I tak się stało. Spośród 48 zachodniopomorskich produktów znajdujących się na LPT, 4 brały udział w "Poszukiwaczach Smaków" - mówił wicemarszałek województwa Jarosław Rzepa.
Smakowitości Uli Jaeger, Agaty Piechowicz i Jakuba Skrzypka

Autor: wzp

Już po raz V wybrano najlepsze produkty tradycyjnie przygotowane przez dzieci i młodzież w ramach konkursu „Poszukiwacze smaków”. I tym razem zadaniem uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych było wyszukanie w rodzinnych pamiątkach, dokumentach i fotografiach tradycyjnych przepisów znanych w rodzinie od co najmniej dwóch pokoleń. Opis danego produktu, przepis, jego charakterystyczne cechy oraz zdjęcie uczniowie przedstawili na formularzach, złożonych w Urzędzie Marszałkowskim, który jest organizatorem konkursu.

Konkurs cieszy się największą popularnością wśród uczniów szkół podstawowych. To właśnie od nich co roku wpływa najwięcej zgłoszeń. W tym roku chętne były 54 osoby. I miejsce zdobyła „Pieczeń z dzika” Jakuba Skrzypka z Krzymowa, przyrządzana zazwyczaj podczas świąt i ważnych uroczystości. „Rożki drożdżowe” Dominiki Puzio z Kołobrzegu otrzymały II nagrodę, a III lokata trafiła do Agaty Piechowicz z Gryfina za „Polewkę śledziową czyli śledzionkę”.

O miejsca na podium walczyło 8 gimnazjalistów. Zwyciężyła Joanna Szmelter z Polic ze swoimi „Powidłami Poszukiwacze Smaków”. Uznanie jury zyskały także „Racuchy” Marty Skiby z Bobolic zajmując II miejsce. W tej kategorii znalazł się również Adrian Witczański z Kołobrzegu, który zaprezentował „Płaty śledziowe marynowane” i zajął III miejsce.

Weronika Zdanowicz ze Szczecina pokonała 8 rywali i dzięki „Sernikowi z żurawiną babci Ludwiki” zdobyła I miejsce na poziomie szkół ponadgimnazjalnych. „Kaczka nadziewana wątróbką i chałwą” Dawida Gaika z Pyrzyc znalazła się na miejscu II. Chrupkie, cieniutkie ciasteczka o słodkim smaku czyli „Faworki” Urszuli Jager ze Szczecina zajęły miejsce III.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
ReklamaMrówka
Reklama