czwartek, 25 kwietnia 2024 00:51

Sukces naszych warcabistów na Mistrzostwach Europy

Aż 70 zawodników z 8 krajów wzięło udział w Mistrzostwa Europy w Warcabach 64–polowych, które odbyły się w murach sławnego nidzickiego zamku.

Mistrzostwa trwały aż 8 dni (od 7 - 14 maja br.) a w ich trakcie rozegrane zostały dwa turnieje: pierwszy KLASYCZNY - z limitem czasu 45 min na zawodnika + 15 sekund za każdy ruch oraz RAPID – szybki (10 min + 5 sekund za każdy ruch).

Prym w mistrzostwach wiedli Rosjanie, co widać w załączonej tabeli wyników. Gra w warcaby w Rosji jest na tyle ważnym elementem edukacji w szkołach, że warcaby często stanowią dodatkowy przedmiot nauczania.

Efekty ambitnej edukacji rozwijającej logiczne myślenie, planowanie, strategię działań i wiele innych jakie dają warcaby było widać także u niektórych zawodników z Polski.

Kolejny duży sukces w tych wysokiej rangi zawodach odnieśli warcabiści z Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Chojnie, którzy startowali w Rapidzie.

Do Rapida, czyli warcabów aktywnych zgłosiło się 21 zawodniczek i zawodników z Polski i Rosji. Kobiety i mężczyźni grali razem, ale klasyfikowani by oddzielnie. Mistrzostwo i wicemistrzostwo Europy wśród mężczyzn wywalczyli Rosjanie: Efimov Aleksandr (14pkt.) i Ivanow Gavril (11pkt.), trzecie miejsce zajął Marcin Widomski (8pkt.) z Makowa Mazowieckiego, czwarte Dawid Hołotczyk z Chojny (8pkt.), piąte - Stanislav Kostikov (7 pkt.) Rosja, szóste – Jacek Gołuch (7pkt.) z Chojny.