Adecco 07.06.2018 - 22.06.2018
Adecco 07.06.2018 - 22.06.2018
Adecco 07.06.2018 - 22.06.2018

Dwie nasze gminy skorzystają z rządowego programu na budowę dróg. Zobacz które

Dwie nasze gminy skorzystają z rządowego programu na budowę dróg. Zobacz które
Premier Mateusz Morawiecki podziękował wojewodom za sprawne przeprowadzenie procedury naboru wniosków. - Cieszę się, że jesteśmy w trybie realizacji, a nie tylko ogłaszania, bo mieszkańcy oczekują przede wszystkim zrealizowania tych projektów drogowych – powiedział.

Rząd przeznaczył w 2018 r. na drogi lokalne o 500 mln zł więcej niż było zaplanowane w budżecie. Razem z tymi środkami, na rozwój lokalnej infrastruktury drogowej trafiło w tym roku 1,3 mld zł. Samorządy mogły składać wnioski do 15 kwietnia br. do urzędów wojewódzkich. Po raz pierwszy w historii samorządy mogły otrzymać aż do 80 proc. dofinansowania do inwestycji. Jego wysokość uzależniona była od zamożności wnioskujących miast i gmin. Maksymalna kwota jaką z budżetu państwa można było otrzymać to 5 mln zł. - Chcę to wyraźnie podkreślić, że jest to kolejna transza. Pierwsza transza, która popłynęła ze strony rządu to była kwota w wysokości 800 mln zł. Te dodatkowe pieniądze znalazły się na skutek oczekiwań i próśb samorządów kierowanych do premiera przez wojewodów – zaznaczył minister Joachim Brudziński.

 

Jerzy Kwieciński, minister inwestycji i rozwoju, przekazał, że dzięki dodatkowemu wsparciu rządowemu zostaną zrealizowane 433 inwestycje drogowe na kwotę 817 mln zł (w tym znajduje się 500 mln zł dofinasowania z budżetu państwa, reszta to wkład własny samorządów). – Inwestycje dotyczą terenu całego kraju. Z tej dodatkowej pomocy skorzysta 330 gmin, 70 powiatów oraz 21 miast na prawach powiatu. Polska jest jedna, dlatego realizujemy zasadę zrównoważonego rozwoju naszego kraju – podkreślił. Minister Jerzy Kwieciński zapewnił, że druga transza nie jest ostatnią w tym roku, gdyż przygotowywana jest następna. Wspomniał także, że oprócz wsparcia na drogi lokalne rząd przygotował także program pomocy w inwestycjach mostowych.

 

Szef MSWiA zaprezentował kilka przykładów inwestycji, które będą mogły być zrealizowane dzięki temu dodatkowemu wsparciu. Dzięki programowi będzie można wybudować lub wyremontować 350 km dróg gminnych oraz 211 km dróg powiatowych. Najbardziej jaskrawym przypadkiem tego, że wcześniej samorządy nie były w stanie zapewnić wkładu własnego są dane z województwa zachodniopomorskiego. – Spośród 29 zadań zakwalifikowanych do dofinansowania, 13 z nich zaplanowanych zostało przez gminy, które w minionych 10-ciu latach nie otrzymały z budżetu państwa nawet złotówki dofinansowania na drogi lokalne – zaznaczył minister Joachim Brudziński. Szef MSWiA przytoczył także przykład z województwa lubelskiego. Chodzi o drogę w gminie Podedwórze (powiat parczewski) - droga powiatowa, najważniejsza w gminie, od trzech lat (od września 2015 r.) jest zamknięta z powodu złego stanu nawierzchni. Ani powiatu, ani tym bardziej gminy nie było stać na wyremontowanie tej niezwykle ważnej dla mieszkańców drogi. Teraz, dzięki dodatkowym środkom rządowym oraz zmienionym zasadom przyznawania dofinasowania, ta tak potrzebna inwestycja będzie realizowana.

 

Premier Mateusz Morawiecki wspomniał także, że jesienią planowane jest utworzenie funduszu dróg lokalnych, który umożliwi m.in. budowę dróg w cyklach 2-3 letnich, a nie jak dotychczas w rok. – Wysokość funduszu to ok. 5 mld zł, czyli dla porównania 6-7 razy więcej niż w czasach naszych poprzedników było przeznaczane na budowę dróg. Ten fundusz cywilizacyjnie zmieni panoramę drogową i infrastrukturalną Polski – podkreślił szef rządu.

 

Źródło: www.kprm.gov.pl

 

Dofinasowanie do dróg w powiecie gryfińskim:

Gmina Moryń - Przebudowa ul. Polnej w miejscowości Moryń w celu poprawy warunków inwestycyjnych oraz dostępności infrastruktury drogowej wyższego rzędu. Wartość zadania 168 tys. zł. Dofinansowanie wyniesie 134,5 tys. zł (80 procent).

Gmina Gryfino - Przebudowa drogi gminnej nr 412505Z,tj. ulicy: Iwaszkiewicza i 11 Listopada w Gryfinie położonej na terenie działek nr: 21/11, 21/18 w obrębie Gryfino 4. Wartość zadania to 31. Natomiast dofinansowanie to prawie 1,9 ml zł ( 60 procent).

igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (10)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Szczery
Szczery 12.06.2018, 17:59
Przecież to pieniądze na drogi gminne, czyli nie w Gryfinie tylko w gminie raczej. Droga z Czepina na Żabnicę, droga Daleszewo-St.Brynki-Chlebowo i jeszcze kilka innych!!!! Wy nie macie wstydu obłudne świnie !!! Chamstwo na maksa!
Wstyd
Wstyd 12.06.2018, 17:48
A stare czarnowo jak zwykle klapa. Ale na pewno uslyszymy belkot ile to kasy pozyskano.
wyborca
wyborca 12.06.2018, 18:05
Bełkotem to można nazwać twoje wypociny.
Ja
Ja 12.06.2018, 17:26
A co z drogą Chlebowo-Stare Brynki-Daleszwo droga wąska zniszczona ale co NASZA *** WŁADZA LICZY NA NASZE GŁOSY A NAPRAWIA DROGI W GRYFINIE I W WEŁTYNIU BO CO BO PAN RADNY TAM MIESZKA ,jak tak można a co z wiOsłami????
gosc
gosc 12.06.2018, 14:58
akiedy remont drogi w daleszewie na sportowej jezdze tam na boisko sportowe odbywaja sie mecze imprezy wszelkiego rodzaju i po takiej drodze zmierzaja na boisko o ile wiem to droga nalezy do gminy moze w koncu tez ja nalezy zrobic wspolczuje mieszkancom chodzenie po takiej drodze
z ludu
z ludu 12.06.2018, 12:45
super!kolejna inwestycja w Gryfinie i kasa z zewnątrz. Panie Sawaryn, masz Pan mój głos za to i za całokształt tej kadencji
???
??? 12.06.2018, 12:42
To jakieś 140 metrów jednokierunkowej drogi. Chi, chi, chi.
Wykrztałcona literówa z sali konercyjnej
Wykrztałcona literówa z sali konercyjnej 12.06.2018, 12:37
Wartość przebudowy drogi w Gryfinie wynosi 3 100 000 złotych a nie jak podaje POrtalik - 31 ;-)
no i???
no i??? 12.06.2018, 12:57
wykRZtałcony to błąd ortograficzny a nie "literówka" "urzędniczyno", co nazywasz "portalikiem" portal...
tink
tink 12.06.2018, 11:01
Czy ten Moryń jest dobrze zaznaczony na tej mapie?

Pozostałe