Adecco 07.06.2018 - 22.06.2018, 05.08.2018
Adecco 07.06.2018 - 22.06.2018, 05.08.2018
Adecco 07.06.2018 - 22.06.2018, 05.08.2018

SM Regalica wymienia zawory grzejnikowe. Część mieszkańców protestuje

SM Regalica wymienia zawory grzejnikowe. Część mieszkańców protestuje
Mieszkańcy bloków administrowanych przez SM Regalica w Gryfinie otrzymali pisma z informacją, że w ciągu 4 miesięcy zostaną wymienione wszystkie termostaty w kaloryferach. -Nie wspomniano jednak, że te nowe termostaty pozbawione są pozycji „0”. Tak więc nowe urządzenia nie pozwalają lokatorom całkowicie zakręcić ciepła, będą bowiem ustawione tak aby na pokrętle było minimum 2. Jak zatem wietrzyć mieszkanie, żeby termostat nie naliczył dodatkowych jednostek?! A co zrobić, jak wyjeżdżam na miesiąc np. do sanatorium i chcę całkowicie zakręcić ogrzewanie?! Za co i dlaczego mam płacić?! – pytają czytelnicy igryfino.

Spółdzielnia Mieszkaniowa „Regalica” w Gryfinie przy wymianie zaworów grzejnikowych powołuje się na rozporządzenie ministra infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. W budynku zasilanym z sieci ciepłowniczej regulatory dopływu ciepła do grzejników powinny działać automatycznie w zależności od zmian temperatury wewnętrznej w pomieszczeniach, w których są zainstalowane. Urządzenia te powinny umożliwić użytkownikom uzyskanie w pomieszczeniach temperatury niższej od obliczonej, przy czym nie niższej niż 16 stopni w pomieszczeniach o temperaturze obliczeniowej 20 stopni i wyżej. Instalacje ogrzewcze zasilane z sieci ciepłowniczej powinny być sterowane urządzeniem do regulacji ciepła, działającym automatycznie, odpowiednio do zmian zewnętrznych warunków klimatycznych - czytamy w paragrafie 134 tego rozporządzenia.

Zgodnie z wyżej cytowanym przepisem prawnym, pomieszczenia lokali mieszkaniowych należą do grupy o temperaturze obliczeniowej plus 20 stopni.

- Nagle po 16 latach władze SM Regalica chcą stosować przepisy z 2002 roku?! Poza tym przepisy te dotyczą mieszkań/bloków nowo wybudowanych, tak więc Regalica nas okłamuje! Nieprawdą jest też, że w mieszkaniu musi być minimum 16 stopni – twierdzą oburzeni lokatorzy, którzy zwrócili się do redakcji igryfino.

Przyczyną modernizacja albo uniknięcie płacenia za innych

Przeanalizowaliśmy problem. Jedna ze szczecińskich firm zajmujących się wymianą podzielników - z którą rozmawialiśmy - stoi na stanowisku, że przepis jest na tyle niejasny, że nie można nakazać lokatorom wymiany termostatów. Jednak – jak zastrzega nasz rozmówca – rozporządzenie może dotyczyć bloków dawniej oddanych do użytkowania, o ile przeprowadzana jest modernizacja instalacji c.o. w budynkach. SM Regalica w swoim piśmie do lokatorów przypomina, że obecnie funkcjonujące termostaty mają już 20 lat.

Z kolei prezes dużej spółdzielni mieszkaniowej ze Szczecina poinformował nas, że w okresie letnim, przed rozpoczęciem sezonu grzewczego jego spółdzielnia w całych zasobach dokonała wymiany głowic na zaworach grzejników na głowice termostatyczne, które otwierają zawór i dopływ ciepłej wody do grzejnika w przypadku, gdy temperatura w pomieszczeniu spada poniżej 16 stopni Celsjusza. Jednak decyzja o wymianie głowic została wcześniej przedyskutowana z mieszkańcami i podyktowana głównie tym, że w zasobach spółdzielni było dość dużo mieszkań, w których lokatorzy całkowicie zakręcali dopływ ciepła do kaloryferów.

W sezonie grzewczym takie działanie powodowało, iż występowało zjawisko przenikania ciepła między lokalami. Mieszkańcy lokali, którzy chcieli utrzymać w nich odpowiednią temperaturę, musieli zatem w większym stopniu korzystać z ciepła swoich grzejników, właśnie z uwagi na przenikanie ich ciepła do lokali nieogrzewanych. A to znacznie zwiększało ich koszty ogrzewania.

-Wiadomo przecież, że mieszkanie sąsiadujące z nieogrzewanymi pomieszczeniami potrzebuje większej ilości ciepła do jego ogrzania. Ciepło, które pobierane jest w tym mieszkaniu przenika do pomieszczeń nieogrzewanych. Przenikanie to następuje nie tylko w poziomie, ale również w pionie. Wymieniając termostaty na nowe zaradziliśmy sytuacji, kiedy niektórzy lokatorzy mieszkań wewnętrznych korzystali z ciepła sąsiadów. Mieszkańcy lokali zewnętrznych, szczytowych często żalili się, że muszą więcej płacić za ogrzewanie m.in. z tego powodu – wyjaśnia nam prezes szczecińskiej spółdzielni.

 

Decydować ma regulamin w spółdzielni, nie tylko rozporządzenie ministra

Dotarliśmy także paru do orzeczeń sądowych, w których podkreślono, że okoliczność, iż rozporządzenie ministra infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. nie ma zastosowania do budynków powstałych przed 2002 r. nie jest decydująca. Decydujące są wewnętrzne uregulowania prawne danej spółdzielni, ponieważ to nie rozporządzenie ministra z 2002 r. jest podstawą rozliczenia kosztów centralnego ogrzewania w spółdzielni, lecz regulamin obejmujący mieszkania w zasobach danej Spółdzielni.

I tak dochodzimy do sedna sprawy. Chociaż postanowienia rozporządzenia nie odnoszą się do budynków powstałych przed 2002 r., nie pozbawia to spółdzielni możliwości wprowadzenia analogicznych regulacji, jak zawartych w § 134 Rozporządzenia, do jej aktów wewnętrznych i włączenia do regulaminu zapisu o wprowadzeniu systemu instalacji grzewczej obejmującego głowice termostatyczne regulujące dopływ ciepła do grzejników przy zastosowaniu granicy 16 stopni Celsjusza.

A jak postąpiła SM Regalica? Czy wprowadziła odpowiednie zmiany w swoich wewnętrznych aktach prawnych aby na ich podstawie zadecydować o wymianie zaworów na właśnie tego typu? A może argumentuje swoje stanowisko głównie zamiarem modernizacji instalacji?

 

Pytania bez odpowiedzi

Czy SM „Regalica” dokonała takich zmian w swoim regulaminie rozliczania ciepła? Członkowie spółdzielni są obowiązani przestrzegać uchwał Rady Nadzorczej, w tym wprowadzonych przez nią regulaminów. Czy zarząd przygotował stosowny projekt uchwały? Czy uchwałą Rady Nadzorczej Spółdzielni Mieszkaniowej „Regalica” dokonano zmiany regulaminu dotyczącego zasad rozliczania kosztów gospodarki zasobami mieszkaniowymi oraz ustalania opłat za użytkowanie lokali spółdzielni? Czy występuje tutaj znaczący problem mieszkań, w których niektórzy lokatorzy zakręcają kaloryfery, licząc na przenikanie ciepła z lokali sąsiadów?

Tego niestety nie wiemy. Na internetowej stronie SM Regalica nie znaleźliśmy informacji o podjęciu stosownej uchwały. Nie widzieliśmy tam także zamieszczonego regulaminu w sprawie rozliczania kosztów c.o.

Po otrzymaniu zapytań od czytelników, 29 czerwca 2018 r. zwróciliśmy się do SM Regalica z prośbą o ustosunkowanie się do zarzutów mieszkańców.

Przez kilka dni nie było żadnej odpowiedzi. Kiedy w końcu zadzwoniliśmy do spółdzielni z przypomnieniem, odpisano nam zaledwie dwoma zdaniami (sic!), w ogóle nie odnosząc się merytorycznie do problemów poruszanych przez lokatorów.

 

Rozumiemy, że 20-letnie zawory grzejnikowe wymagają wymiany. Jednak w budynkach oddanych do użytku przed 2002 r. - jak potwierdzili nasi rozmówcy - można także zlecić wymianę termostatów na takie, które nie wymuszają włączania ogrzewania przy 16 stopniach, tylko przy 5 aby woda w kaloryferach nie zamarzła. Poza tym niektórzy lokatorzy mogą mieć więcej niż jedno mieszkanie albo mogą gdzieś wyjeżdżać na dłużej. Czy można ich zatem zmuszać do zapłaty za ciepło, którego nie zużywali? Czy chęć zapewnienia aby w mieszkaniach było ciepło, kosztem wolności wyboru co do zakręcania grzejników jest uregulowana w regulaminach SM „Regalica”? Prezes zarządu Bogdan Warda i wiceprezesi Danuta Wawrzyniak oraz Danuta Boczek w swoim piśmie do mieszkańców powołują się tylko na rozporządzenie z 2002 r. O zmianach w zapisach dokumentacji spółdzielni nie ma tam ani słowa.

Członkowie spółdzielni mają prawo to sprawdzić i bez zbędnej zwłoki uzyskać odpowiedzi na swoje pytania.

igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku

Jak oceniasz decyzję władz SM "Regalica" w sprawie wymiany zaworów grzejnikowych?

Zdjęcia (1)

Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (136)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Poinformowany
Poinformowany Wczoraj, 23:18
U mnie nie bedzie zadnej wymiany. Kuzyn prawnik jest po mojej stronie:) dziekuje dobranoc
spinal
spinal 2 dni temu, 13:49
Członkowie spółdzielni mają prawo to sprawdzić i bez zbędnej zwłoki uzyskać odpowiedzi na swoje pytania. Czekamy!
z SM Regalica
z SM Regalica 14.07.2018, 21:01
To jakaś masakra z tą wymianą zaworów grzejnikowych!
Oczekujący
Oczekujący 13.07.2018, 18:16
Panie Andrzeju, czy Regalica odpowiedziala na Pana pytania? Czekam z niecierpliwością.
Ala
Ala 12.07.2018, 15:29
Nikt nie musi sie zgadzać na wymianę.
lokator
lokator 12.07.2018, 15:02
Proszę wymienić grzejniki panie prezesie,ale z tego zysku nie będzie prawda?
Fk
Fk 12.07.2018, 12:45
Mam mieszkanie narozne, na parterze z czego wynika ze mnie nikt nie pogrzewa. Blok ocieplony. Okna pcv. W zime nie grzeje bo jest mi cieplo.
Prezeska
Prezeska 12.07.2018, 08:43
może najpierw niech wymienią najstarsze na świecie grzejniki , one mają po 45 lat , a zaworów wymienić se nie dam i żadnego pisma nie dostałam , ludzi nie znam do chałupy nie wpuśzcze
Nie wpuszczać!
Nie wpuszczać! 11.07.2018, 22:09
Najbardziej denerwujące jest to, że narzucają coś bez konsultacji, czy wyjaśnienia o co chodzi. Jeżeli prawdą jest, że temperatury na głowicach będą od 16 do 28 stopni (w zależności od pomieszczenia), to ja sobie tego założyć nie dam. Dla mnie temperatura optymalna to maks 21-22 stopnie. Zresztą, nie ma w piśmie nic o OBOWIĄZKU ich wymiany. Zazwyczaj w takich "pisemkach", spółdzielnia groziła sankcjami, a ja takowych tutaj nie widzę ;). Rozumiem, że jest to troska o lokatora ;), ale moje zawory działają dobrze, więc nie mam zamiaru wpuszczać do domu kogokolwiek. Wymuszanie obecności w lokalu w określonych dniach i godzinach, też jest przegięciem. Ja urlopu już nie mam, więc w podanych godzinach nikogo nie wpuszczę. godziny powinny być "do wyboru" jeśli już. No ale to dla tych co potulnie jak baranki wpuszczą sobie obcych do mieszkania, żeby im kąty poprzeglądali i założyli te cuda.
wyliczanka
wyliczanka 11.07.2018, 22:35
Może ktoś musi na tych zaworach zarobić? ;)
Kiedy
Kiedy 11.07.2018, 22:00
wybory?
po prostu won!!!
po prostu won!!! 11.07.2018, 21:56
w tej spółdzielni będzie dobrze,jak pojawi się dobrze zarządzający prezes,na dzień dzisiejszy to trzeba porzucić te komusze władze i wybrać ludzi kompetentnych,inaczej to będzie powolny upadek i coraz wyższe koszty-zarządzanie jest beznadziejne,ale od ludzi tragicznego systemu,czegóż można się spodziewać-tragedia?
zastępca
zastępca 11.07.2018, 17:42
Dyskusja jak najbardziej potrzebna. Tylko kiedy będziemy mogli przeczytać odpowiedzi na pytania zadane przez redakcję igryfino? Wielu mieszkańców przeczytało wywiad z prezesem w GG i na tym opiera swój osad. A gazeta napisała co pan prezes chciał. Do igryfino, możemy liczyć na publikacje odpowiedzi?
komendant
komendant 12.07.2018, 14:51
Panie prezesie czekamy na odpowiedz!!!
warda
warda 11.07.2018, 16:09
Klatki powinny byc w zime ogrzewane tak samo jak suszarnie w piwnicy na koszt spoldzielni ,fundusz remontowy klatek jest placony a na klatkach zimno i szaro.
z zebrania
z zebrania 11.07.2018, 16:58
Ale wy jesteście dziwni. Zachowujecie się jak w komunie - "władza da", władza ma... - niezależnie, czy dom jest spółdzielni, TBS czy prywatny - nie ma czegoś takiego jak "na koszt spółdzielni".

Wszystko i tak płacą mieszkańcy.

A najzabawniejsze, że jak przychodzi do zebrania, żadnego z was nie ma, i decydują o wszystkim ci, co przyszli na zebranie...
gorzej być nie może?
gorzej być nie może? 11.07.2018, 14:18
najgorsza spółdzielnia!!!!
płaczcie i płaćcie
płaczcie i płaćcie 11.07.2018, 17:47
No nie taka zła skoro prezes zarabia w niej prawie 200 tyśięcy rocznie :(
gryfon
gryfon 11.07.2018, 13:13
atak na Warde przed wyborami
psychiatra gryfonów
psychiatra gryfonów 11.07.2018, 17:50
Sugerujesz że radny Warda ( dom, mieszkanie, firma , kilka samochodów, udziały i prawie 200 tyś z Regalicy...) zaplanował akcję z wymiana termostatów na kilka miesięcy przed wyborami po to aby się samemu zaatakować?
Warda
Warda 11.07.2018, 11:13
Kaloryfery y na energooszczędne wymienia jak tak dbają złodzieje
Rudy
Rudy 11.07.2018, 11:00
Ludzie, czy naprawdę nie przeszkadza wam to że spółdzielnia bez naszej zgody podpisuje umowy na milionowe kwoty? Niby to leasing na 10 lat, później wykupienie. To są nasze pieniądze. Nie oszukujmy się że chodzi o dobro lokatorów, spółdzielnia i Techem muszą zmniejszyć kwoty zwrotów za ogrzewanie.
Warda
Warda 11.07.2018, 10:31
I po drugie niech włacza ogrzewanie na klatkach i w suszarniach
gryfon
gryfon 11.07.2018, 13:14
taki bogaty jestes zeby placic za klatki i suszarnie??
były f.
były f. 11.07.2018, 19:32
Mieszkam na Iwaszkiewicza w klatce są 2 kaloryfery a drzwi na klatce są otwarte 24/h , w lato to jeszcze rozumiem ale jak jest okres grzewczy ????
warda
warda 11.07.2018, 09:14
wescie sprawy we wlasne rece i niech zorganizuje strajk bo jak nic nie zrobicie to beda was dymac do onca i jeden dzien dluzej te grzanie to grzanie kieszenie ze szmalu.
ale kto traci?
ale kto traci? 11.07.2018, 09:41
Ale zdaje się, że najbardziej protestują developerzy, co trzymają kilkanaście mieszkań pustych - bo to głównie oni zyskiwali na całkowicie wyziębionych mieszkaniach!

16 stopni jako minimalna temperatura włączenia grzejników - to dobra sprawa.

W blokach bez podzielników ciepła wszyscy płacą równo - i każdy sobie reguluje według potrzeb.
I tak jest lepiej.
były f.
były f. 11.07.2018, 19:45
A jak ustawią temperaturę na 24 lub 28 C to też będziesz zadowolony /na??
gryfon
gryfon 11.07.2018, 13:15
zgadzam sie!!!!!
Komar
Komar 11.07.2018, 10:06
Równo to było za Gierka.
podzielnik to nie licznik!
podzielnik to nie licznik! 11.07.2018, 10:24
Ale te bloki to najczęściej właśnie z czasów "za Gierka". W Szczecinie w nowych mieszkaniach montuje się liczniki ciepła a nie te zabawki dla urzędników.
gryfon
gryfon 11.07.2018, 13:12
jak ogrzewanie jest w poziomie a nie z pionow to to jest mozliwe bo wtedy mozna zmierzyc przeplyw sumaryczny na grzejniki nie ma wodomierza mierzacego dolkladnie kilka litrow na godzine
club
club 11.07.2018, 10:14
O ile należałeś do PZPR to miałeś "po równo".
warda
warda 12.07.2018, 10:29
zamki ta morde komunisto

Zmień nick i bądź kulturalny. admin2
Ala
Ala 11.07.2018, 09:55
Myśle, ze nie tylko deweloperzy protestują, chodzi nie tylko o temp. 16 stopni. Jak poczytasz to dowiesz się, że ustawione są rożne temp. zależnie od pomieszczenia. Mieszkanie wietrzy się również zimą, a kto będzie tak odważny i przy 0 stopni na dworze otworzy okna chociażby na 15 minut? Zasada wietrzenia do tej pory była prosta, zakręcało się grzejniki, otwierało okna, a po zamknięciu okien odkręcało sie ogrzewanie. A teraz? Teraz grzejnik sam bedzie sie włączał i zamiast chłodnej sypialni zawsze będziesz miał saunę.
A jeszcze zabawniej będzie w mieszkaniach szczytowych gdzie są dwa grzenjniki w jednym pokoju, bedą dwa napieprzać, az w dupę bedzie parzyć.
podzielnik to nie licznik
podzielnik to nie licznik 11.07.2018, 10:28
Otwieranie okien żeby schłodzić w zimie to co innego niż wietrzenie. Podzielniki są złem w blokach. Po prostu. A że akurat tutaj najbardziej tracą ci, którzy mieli całkowicie wyłączone ogrzewanie i dogrzewali się "sąsiadami" i rurami pionowymi - to inna sprawa!
Prezes
Prezes 11.07.2018, 09:05
nie dam sobie wymienić , wyjadę w siną dal i co mi zrobią , moja dziupla moje zawory
:)
:) 11.07.2018, 09:42
jak wyjeżdżasz, nie zapomnij stoperanu:)

Pozostałe