Adecco 23.09.2018 - 30.11.2018
Adecco 23.09.2018 - 30.11.2018
Adecco 23.09.2018 - 30.11.2018
Amazon - 01-30.11.2018 Pan
Amazon - 01-30.11.2018 Pan
Amazon - 01-30.11.2018 Pan

SM Regalica wymienia zawory grzejnikowe. Część mieszkańców protestuje

  • 10.07.2018, 00:34 (aktualizacja 10.07.2018 09:26)
SM Regalica wymienia zawory grzejnikowe. Część mieszkańców protestuje
Mieszkańcy bloków administrowanych przez SM Regalica w Gryfinie otrzymali pisma z informacją, że w ciągu 4 miesięcy zostaną wymienione wszystkie termostaty w kaloryferach. -Nie wspomniano jednak, że te nowe termostaty pozbawione są pozycji „0”. Tak więc nowe urządzenia nie pozwalają lokatorom całkowicie zakręcić ciepła, będą bowiem ustawione tak aby na pokrętle było minimum 2. Jak zatem wietrzyć mieszkanie, żeby termostat nie naliczył dodatkowych jednostek?! A co zrobić, jak wyjeżdżam na miesiąc np. do sanatorium i chcę całkowicie zakręcić ogrzewanie?! Za co i dlaczego mam płacić?! – pytają czytelnicy igryfino.

Spółdzielnia Mieszkaniowa „Regalica” w Gryfinie przy wymianie zaworów grzejnikowych powołuje się na rozporządzenie ministra infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. W budynku zasilanym z sieci ciepłowniczej regulatory dopływu ciepła do grzejników powinny działać automatycznie w zależności od zmian temperatury wewnętrznej w pomieszczeniach, w których są zainstalowane. Urządzenia te powinny umożliwić użytkownikom uzyskanie w pomieszczeniach temperatury niższej od obliczonej, przy czym nie niższej niż 16 stopni w pomieszczeniach o temperaturze obliczeniowej 20 stopni i wyżej. Instalacje ogrzewcze zasilane z sieci ciepłowniczej powinny być sterowane urządzeniem do regulacji ciepła, działającym automatycznie, odpowiednio do zmian zewnętrznych warunków klimatycznych - czytamy w paragrafie 134 tego rozporządzenia.

Zgodnie z wyżej cytowanym przepisem prawnym, pomieszczenia lokali mieszkaniowych należą do grupy o temperaturze obliczeniowej plus 20 stopni.

- Nagle po 16 latach władze SM Regalica chcą stosować przepisy z 2002 roku?! Poza tym przepisy te dotyczą mieszkań/bloków nowo wybudowanych, tak więc Regalica nas okłamuje! Nieprawdą jest też, że w mieszkaniu musi być minimum 16 stopni – twierdzą oburzeni lokatorzy, którzy zwrócili się do redakcji igryfino.

Przyczyną modernizacja albo uniknięcie płacenia za innych

Przeanalizowaliśmy problem. Jedna ze szczecińskich firm zajmujących się wymianą podzielników - z którą rozmawialiśmy - stoi na stanowisku, że przepis jest na tyle niejasny, że nie można nakazać lokatorom wymiany termostatów. Jednak – jak zastrzega nasz rozmówca – rozporządzenie może dotyczyć bloków dawniej oddanych do użytkowania, o ile przeprowadzana jest modernizacja instalacji c.o. w budynkach. SM Regalica w swoim piśmie do lokatorów przypomina, że obecnie funkcjonujące termostaty mają już 20 lat.

Z kolei prezes dużej spółdzielni mieszkaniowej ze Szczecina poinformował nas, że w okresie letnim, przed rozpoczęciem sezonu grzewczego jego spółdzielnia w całych zasobach dokonała wymiany głowic na zaworach grzejników na głowice termostatyczne, które otwierają zawór i dopływ ciepłej wody do grzejnika w przypadku, gdy temperatura w pomieszczeniu spada poniżej 16 stopni Celsjusza. Jednak decyzja o wymianie głowic została wcześniej przedyskutowana z mieszkańcami i podyktowana głównie tym, że w zasobach spółdzielni było dość dużo mieszkań, w których lokatorzy całkowicie zakręcali dopływ ciepła do kaloryferów.

W sezonie grzewczym takie działanie powodowało, iż występowało zjawisko przenikania ciepła między lokalami. Mieszkańcy lokali, którzy chcieli utrzymać w nich odpowiednią temperaturę, musieli zatem w większym stopniu korzystać z ciepła swoich grzejników, właśnie z uwagi na przenikanie ich ciepła do lokali nieogrzewanych. A to znacznie zwiększało ich koszty ogrzewania.

-Wiadomo przecież, że mieszkanie sąsiadujące z nieogrzewanymi pomieszczeniami potrzebuje większej ilości ciepła do jego ogrzania. Ciepło, które pobierane jest w tym mieszkaniu przenika do pomieszczeń nieogrzewanych. Przenikanie to następuje nie tylko w poziomie, ale również w pionie. Wymieniając termostaty na nowe zaradziliśmy sytuacji, kiedy niektórzy lokatorzy mieszkań wewnętrznych korzystali z ciepła sąsiadów. Mieszkańcy lokali zewnętrznych, szczytowych często żalili się, że muszą więcej płacić za ogrzewanie m.in. z tego powodu – wyjaśnia nam prezes szczecińskiej spółdzielni.

 

Decydować ma regulamin w spółdzielni, nie tylko rozporządzenie ministra

Dotarliśmy także paru do orzeczeń sądowych, w których podkreślono, że okoliczność, iż rozporządzenie ministra infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. nie ma zastosowania do budynków powstałych przed 2002 r. nie jest decydująca. Decydujące są wewnętrzne uregulowania prawne danej spółdzielni, ponieważ to nie rozporządzenie ministra z 2002 r. jest podstawą rozliczenia kosztów centralnego ogrzewania w spółdzielni, lecz regulamin obejmujący mieszkania w zasobach danej Spółdzielni.

I tak dochodzimy do sedna sprawy. Chociaż postanowienia rozporządzenia nie odnoszą się do budynków powstałych przed 2002 r., nie pozbawia to spółdzielni możliwości wprowadzenia analogicznych regulacji, jak zawartych w § 134 Rozporządzenia, do jej aktów wewnętrznych i włączenia do regulaminu zapisu o wprowadzeniu systemu instalacji grzewczej obejmującego głowice termostatyczne regulujące dopływ ciepła do grzejników przy zastosowaniu granicy 16 stopni Celsjusza.

A jak postąpiła SM Regalica? Czy wprowadziła odpowiednie zmiany w swoich wewnętrznych aktach prawnych aby na ich podstawie zadecydować o wymianie zaworów na właśnie tego typu? A może argumentuje swoje stanowisko głównie zamiarem modernizacji instalacji?

 

Pytania bez odpowiedzi

Czy SM „Regalica” dokonała takich zmian w swoim regulaminie rozliczania ciepła? Członkowie spółdzielni są obowiązani przestrzegać uchwał Rady Nadzorczej, w tym wprowadzonych przez nią regulaminów. Czy zarząd przygotował stosowny projekt uchwały? Czy uchwałą Rady Nadzorczej Spółdzielni Mieszkaniowej „Regalica” dokonano zmiany regulaminu dotyczącego zasad rozliczania kosztów gospodarki zasobami mieszkaniowymi oraz ustalania opłat za użytkowanie lokali spółdzielni? Czy występuje tutaj znaczący problem mieszkań, w których niektórzy lokatorzy zakręcają kaloryfery, licząc na przenikanie ciepła z lokali sąsiadów?

Tego niestety nie wiemy. Na internetowej stronie SM Regalica nie znaleźliśmy informacji o podjęciu stosownej uchwały. Nie widzieliśmy tam także zamieszczonego regulaminu w sprawie rozliczania kosztów c.o.

Po otrzymaniu zapytań od czytelników, 29 czerwca 2018 r. zwróciliśmy się do SM Regalica z prośbą o ustosunkowanie się do zarzutów mieszkańców.

Przez kilka dni nie było żadnej odpowiedzi. Kiedy w końcu zadzwoniliśmy do spółdzielni z przypomnieniem, odpisano nam zaledwie dwoma zdaniami (sic!), w ogóle nie odnosząc się merytorycznie do problemów poruszanych przez lokatorów.

 

Rozumiemy, że 20-letnie zawory grzejnikowe wymagają wymiany. Jednak w budynkach oddanych do użytku przed 2002 r. - jak potwierdzili nasi rozmówcy - można także zlecić wymianę termostatów na takie, które nie wymuszają włączania ogrzewania przy 16 stopniach, tylko przy 5 aby woda w kaloryferach nie zamarzła. Poza tym niektórzy lokatorzy mogą mieć więcej niż jedno mieszkanie albo mogą gdzieś wyjeżdżać na dłużej. Czy można ich zatem zmuszać do zapłaty za ciepło, którego nie zużywali? Czy chęć zapewnienia aby w mieszkaniach było ciepło, kosztem wolności wyboru co do zakręcania grzejników jest uregulowana w regulaminach SM „Regalica”? Prezes zarządu Bogdan Warda i wiceprezesi Danuta Wawrzyniak oraz Danuta Boczek w swoim piśmie do mieszkańców powołują się tylko na rozporządzenie z 2002 r. O zmianach w zapisach dokumentacji spółdzielni nie ma tam ani słowa.

Członkowie spółdzielni mają prawo to sprawdzić i bez zbędnej zwłoki uzyskać odpowiedzi na swoje pytania.

Zdjęcia (1)

Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (149)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

bahs
bahs 22.08.2018, 07:32
A ja popieram wymiane glowic z racji tego ze gdy ja zima odkrecam na 4 pietrze zawor to za nim cieolo dotrze do mnie to rurami pionowymi przez nizsze kondygnacje idzie cieplo i ludzie nie odkrecaja swoich grzejnikow bo rurka idaca od pdlogi do sufitu jest grzana dzieki temu ze ja odkrecam cieplo tyle w temacie
dgfbsw
dgfbsw 22.08.2018, 11:34
G mnie to obchodzi co ty robisz, zle ci to sie przeprowadz! nikt ci nie kaze mieszkac na 4 pietrze, nie mam zamiaru doplacac do ciebie!
Lokator
Lokator 21.08.2018, 21:34
Rozsyłane ankiety to pułapka prezesa. Nie jest to ankieta lecz wyrażenie zgody na jeden z wariantów - poświadczone własnym podpisem, kto podpisze nie będzie mógł powiedzieć że nie chciał tych zaworów.
koń trojański
koń trojański 21.08.2018, 21:38
Dokładnie!
Bożena
Bożena 15.08.2018, 20:43
Nie zgodziłam się na wymianę.Ponad dwa tygodnie temu zaniosłam do Spóldzielni pismo z prośbą o udzielenie odpowiedzi na moje pytania dotyczące wymiany zaworów. Nie dostałam odpowiedzi. Będę na zebraniu i będę prosiła o odpowiedzi.
spółdzielca
spółdzielca 13.08.2018, 11:41
Przepisy odgórne z 2002 r. na które powołuje się SM mówiąc o 16 stopniach dotyczą NOWYCH budynków. W starych mają zastosowania opracowanych regulaminów przez spółdzielnię a nie rozporządzenie z 2002.
spółdzielca
spółdzielca 13.08.2018, 11:29
Muszą pójść do Regalicy i sprawdzić czy władze spółdzielni zrobiły zmiany w regulaminie rozliczania c.o. i czy jest tam mowa o montowaniu tych nowych podzielników, czy rada nadzorcza uchwaliła jakąś uchwałę na ten temat. Bo jeśli nie, to lokatorzy mają prawo nie zgadzać się na nowe zawory. Tylko tyle i aż tyle.
Tom
Tom 7.08.2018, 16:17
Tym cwaniakom ze spółdzielni zależy na tym żeby to nie oni zwracali nadpłatę tylko żebyśmy my dopłacali do tego co nagrzejemy w mieszkaniu.Tylko tłumaczą się tym że niby sąsiad ogrzewa sąsiada a tak niestety nie jest.Wszyscy sąsiedzi mieszkający u mnie w bloku są przeciwni wymianie zaworów.Przypominam że nowe zawory nie mają zera ani jedynki a skala zaczyna się od 2.Samoczynnie załanczają się gdy temperatura w mieszkaniu spadnie do 16 stopni.W zimie państwo nie przewietrzycie mieszkania bo zaraz po otworzeniu okna lub balkonu podzielnik zacznie nabijać.Mało tego,te zawory są zakładane również w łazience.
Właściciel lokalu,......?
Właściciel lokalu,......? 5.08.2018, 12:03
Ja odmówię wymiany tych zaworów!!!Jak można pisać że wymiana będzie dokonana na koszt spółdzielni,spółdzielnia to my,a nas nie pytał nikt o zgodę!Mamy własnościowe mieszkania i nikt nie może nam nic narzucać.A może zarząd Regalicy wymieni nam kaloryfery na nowsze?Budynki są ocieplone z zewnątrz,w piwnicach są ocieplone stropy,dachy są pokryte nową technologią,więc mieszkania są ciepłe,co wiąże się z częstrzym wietrzeniem,co będzie w okresie chłodniejszym nabijało nam jednostki na podzielnikach ciepła.3xNIE !!!
Bareja
Bareja 20.07.2018, 11:38
Jedna ze spółdzielni w Policach dokonała takiej wymiany termostatów, po sezonie grzewczym jak ludzie dostali rozliczenia to okazało się że wszyscy mają niedopłaty na poziomie 50-100% !!! Prezes już nie jest PREZESEM!
Prawnik
Prawnik 20.07.2018, 10:20
a ile ta cała szopka będzie kosztować nas członków spółdzielni pytam się ile? ile na tym zarobi firma TECHEM ile się pytam ? mamy prawo wiedzieć , na zebraniach spółdzielców nie było ani słowa o tym , jaj a jakieś
Poinformowany
Poinformowany 18.07.2018, 23:18
U mnie nie bedzie zadnej wymiany. Kuzyn prawnik jest po mojej stronie:) dziekuje dobranoc
spinal
spinal 17.07.2018, 13:49
Członkowie spółdzielni mają prawo to sprawdzić i bez zbędnej zwłoki uzyskać odpowiedzi na swoje pytania. Czekamy!
z SM Regalica
z SM Regalica 14.07.2018, 21:01
To jakaś masakra z tą wymianą zaworów grzejnikowych!
Oczekujący
Oczekujący 13.07.2018, 18:16
Panie Andrzeju, czy Regalica odpowiedziala na Pana pytania? Czekam z niecierpliwością.
Ala
Ala 12.07.2018, 15:29
Nikt nie musi sie zgadzać na wymianę.
lokator
lokator 12.07.2018, 15:02
Proszę wymienić grzejniki panie prezesie,ale z tego zysku nie będzie prawda?
Fk
Fk 12.07.2018, 12:45
Mam mieszkanie narozne, na parterze z czego wynika ze mnie nikt nie pogrzewa. Blok ocieplony. Okna pcv. W zime nie grzeje bo jest mi cieplo.
Prezeska
Prezeska 12.07.2018, 08:43
może najpierw niech wymienią najstarsze na świecie grzejniki , one mają po 45 lat , a zaworów wymienić se nie dam i żadnego pisma nie dostałam , ludzi nie znam do chałupy nie wpuśzcze
Nie wpuszczać!
Nie wpuszczać! 11.07.2018, 22:09
Najbardziej denerwujące jest to, że narzucają coś bez konsultacji, czy wyjaśnienia o co chodzi. Jeżeli prawdą jest, że temperatury na głowicach będą od 16 do 28 stopni (w zależności od pomieszczenia), to ja sobie tego założyć nie dam. Dla mnie temperatura optymalna to maks 21-22 stopnie. Zresztą, nie ma w piśmie nic o OBOWIĄZKU ich wymiany. Zazwyczaj w takich "pisemkach", spółdzielnia groziła sankcjami, a ja takowych tutaj nie widzę ;). Rozumiem, że jest to troska o lokatora ;), ale moje zawory działają dobrze, więc nie mam zamiaru wpuszczać do domu kogokolwiek. Wymuszanie obecności w lokalu w określonych dniach i godzinach, też jest przegięciem. Ja urlopu już nie mam, więc w podanych godzinach nikogo nie wpuszczę. godziny powinny być "do wyboru" jeśli już. No ale to dla tych co potulnie jak baranki wpuszczą sobie obcych do mieszkania, żeby im kąty poprzeglądali i założyli te cuda.
wyliczanka
wyliczanka 11.07.2018, 22:35
Może ktoś musi na tych zaworach zarobić? ;)
Kiedy
Kiedy 11.07.2018, 22:00
wybory?
po prostu won!!!
po prostu won!!! 11.07.2018, 21:56
w tej spółdzielni będzie dobrze,jak pojawi się dobrze zarządzający prezes,na dzień dzisiejszy to trzeba porzucić te komusze władze i wybrać ludzi kompetentnych,inaczej to będzie powolny upadek i coraz wyższe koszty-zarządzanie jest beznadziejne,ale od ludzi tragicznego systemu,czegóż można się spodziewać-tragedia?

Pozostałe