Adecco 23.09.2018 - 30.11.2018
Adecco 23.09.2018 - 30.11.2018
Adecco 23.09.2018 - 30.11.2018
Amazon - 01-30.11.2018 Pan
Amazon - 01-30.11.2018 Pan
Amazon - 01-30.11.2018 Pan

Największy odsetek sukcesów podczas matury w naszym powiecie

  • 11.07.2018, 10:54
Największy odsetek sukcesów podczas matury w naszym powiecie
W Kuratorium Oświaty w Szczecinie odbyła się konferencja prasowa zachodniopomorskiego kuratora oświaty. Tematem konferencji były tegoroczne wyniki matur. Podczas konferencji przedstawiono przeprowadzone przez pracowników Kuratorium analizę i wnioski dotyczące wyników matur oraz dalszą strategię działań na rzecz podnoszenia jakości kształcenia w regionie.

W konferencji wzięli także udział: Zachodniopomorski Wicekurator Oświaty pan Robert Stępień oraz pani Iwona Rydzkowska - dyrektor Wydziału Wspierania Edukacji Analiz i Strategii w Kuratorium Oświaty w Szczecinie.

Analiza opierała się przede wszystkim na wynikach poszczególnych szkół i porównaniu ich z wynikami ubiegłorocznymi.

Po roku pracy Kuratorium Oświaty w Szczecinie z najsłabszymi szkołami w regionie, zatrzymano tendencję spadkową, ale podniesiono też wynik zdawalności. Obrazuje to slajd numer 5. Wyniki zdawalności wzrosły o 2 punkty w stosunku do roku ubiegłego. Różnica od średniej krajowej zmniejszyła się do 2,5 z 4,5 w 2017 roku.

Zdawalność, zarówno w liceach jak i technikach, zaczęła rosnąć. W liceach zdawalność wzrosła o 1 pkt, a w technikach prawie o 4 punkty. Co ważne, technika naszego regionu wyprzedziły aż 7 województw. Warto przypomnieć, że dotyczy to uczniów, którzy oprócz egzaminów maturalnych, przez cały rok przygotowują się do egzaminów zawodowych.

Na poziomie podstawowym wzrosły wyniki z języków. Z j. polskiego zachodniopomorskie zajęło 9 lokatę na 16 województw (jeszcze 3 województwa uzyskały taki sam wynik); w 2017 roku było to 13 miejsce. Różnica między wynikiem województwa a krajowym zmniejszyła się z 3,14 w 2016r. do 1 w 2018r. Z j. angielskiego zachodniopomorskiego zajęło 9 miejsce (w 2017 – 10.). Z j. niemieckiego - 10 miejsce (w 2017 – 12.)

Świadczy to o umiejętności pracy z uczniem zdolnym. Teraz działania Kuratorium Oświaty w Szczecinie będą skoncentrowane na wsparciu pracy nauczycieli z każdym uczniem. Wypracowywane będą umiejętności wydobywania z młodego człowieka jego talentu, zdolności, predyspozycji, przy szczególnym solidnym i metodycznym przygotowaniu nauczycieli.

Przekazujemy Państwu także materiał prezentujący postępy szkół objętych wsparciem w ramach działań Rady Edukacyjnej przy Zachodniopomorskim Kuratorze Oświaty.

Powołana przez Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty Rada Edukacyjna rozpoczęła swoje działania na początku roku szkolnego 2017/ 2018. Wyznaczono wówczas do wsparcia 191 szkół w całym województwie. Były to szkoły z najsłabszymi wynikami w regionie.

Slajd 11 i 12 ilustrują wyniki matur z matematyki w szkołach objętych wsparciem w ramach Rady Edukacyjnej przy Zachodniopomorskim Kuratorze Oświaty. Widoczna jest wyraźna poprawa.

Niebieski kolor wskazuje liczbę szkół, które zostały objęte wsparciem na początku roku szkolnego z powodu najniższych wyników w regionie. Kolor czerwony wskazuje te szkoły, którym jeszcze nie udało się ich poprawić. Różnica to liczba szkół, w których wyniki wzrosły. W całym województwie liczba szkół z najniższymi wynikami zmniejszyła się o niemal 30%. W technikach z 54 szkół do wsparcia pozostało 38, a w liceach z 31 liczba spadła o 10. Poprawa sytuacji nastąpiła w ponad 50% szkół.

Slajd 13 przedstawia jak wygląda sytuacja tych szkół w poszczególnych powiatach jeśli chodzi o wyniki z matematyki. Największy odsetek sukcesów odniosły szkoły w powiatach: wałeckim, kołobrzeskim, drawskim oraz w miastach Koszalin i Szczecin, poprawę widać też w Świnoujściu i powiatach łobeskim, szczecineckim i stargardzkim.

Slajd 14 natomiast przedstawia sytuację szkół objętych wsparciem w poszczególnych powiatach w zakresie zdawalności.

Największy odsetek sukcesów odniosły szkoły w powiatach: kołobrzeskim, wałeckim, stargardzkim, choszczeńskim, gryfińskim, gryfickim, białogardzkim oraz w miastach Koszalin i Szczecin. Potwierdza się teza, że tam gdzie angażowało się środowisko, szczególnie ośrodki doskonalenia nauczycieli i samorządy – tam są wyniki.

Są to efekty rocznej, wspólnej pracy wizytatorów Kuratorium Oświaty w Szczecinie, dyrektorów szkół, ośrodków doskonalenia nauczycieli, poradni psychologiczno-pedagogicznych oraz uczelni wyższych w regionie z wybranymi placówkami. Podjęte działania będą miały swoją kontynuację w kolejnych latach.

Anna Nieradka
Biuro Informacji i Promocji
Kuratorium Oświaty w Szczecinie

Zdjęcia (1)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (37)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

rzeźnia nr 5
rzeźnia nr 5 15.07.2018, 17:45
Gryfino górą w powiecie.
sukces
sukces 12.07.2018, 21:16
Jednak urzędnicy to potrafią obwieścić sukces. Gorsze od naszego województwa są tylko trzy do pięciu (z różnych przedmiotów), a tu sukces, że ho, ho...

To jak w starym kawale o Kennedym i Chruszczowie, którzy zrobili sobie wyścig. Radziecka prasa:
"Towarzysz Chruszczow zajął zaszczytne drugie miejsce. Prezydent Kennedy był przedostatni..."
Wolność
Wolność 12.07.2018, 01:05
Matura to bzdura i tak większość zdobytej wiedzy będzie bezużytecz i/lub zostanie zapomniana. Życie to zweryfikuje. Ale na zawsze pozostanie dyplom jako pamiątka do domowego archiwum lub substytut toaletowego czy rozpałka do pieca/grilla. Papier zawsze lepiej mieć, bo nie wiadomo, kiedy się przyda.
apolonia
apolonia 11.07.2018, 20:42
A ja mam pytanie do rodziców maturzystów z ZSO nr 1 ile wydali kasy na korepetycje pobierane przez ich dzieci? i ile osób w ogóle nie przystąpiło w liceum do matury ? No oczywiście szkoła się chwali sukcesami, super tylko czemu ten sukces jest bardzo często za pieniądze rodzica.
Ewa
Ewa 12.07.2018, 12:33
Bzdura. Moje dziecko noe chodzilo na zadne kotepetucje I mature zdalo bardzo wysoko. Korki to radzej obowiazkowo w szczecinskich renomowanych szkolach , u nas nauczyciele ciezej pracuja!!
Wolność
Wolność 12.07.2018, 01:17
Bo za rodzic jest prawnie ubezwłasnowolniony i sam nie może decydować o edukacji swoich dzieci, on ma tylko płacić. Biznes edukscyjny musi się jakoś kręcić i przynosić więcej podatków do budżetu. Obywatele nie mogą być za siebie odpowiedzialni i myśleć samodzielnie. Matczyna opieka Państwa w prawie każdej dziedzinie życia, musi wywierać pozytywny skutek dla dobra ogółu. Najlepsza tresura niewolników już od ich najmłodszego wieku daje pożądane efekty.
Anna B.
Anna B. 11.07.2018, 18:44
Brawo dzieciaki! Tak trzymać!
obcy
obcy 11.07.2018, 14:46
Nemezis ciebie chyba poj...ło
Nemezis
Nemezis 11.07.2018, 13:29
Kilkuketnia konkretna praca naszego Pana Burmistrza Pawła Nikitińskiego przynosi spodziewane wymierne efekty!

Brawo!!!!
z rodziny...
z rodziny... 11.07.2018, 18:02
Że też uczniowie i rodzice nie wiedzieli, że to nie ich zasługa, że dobrze zdali maturę, tylko wójta Gryfina...
Mała
Mała 11.07.2018, 16:57
To szczera prawda ale i ogromna zasługa naszych nauczycieli
:)
:) 11.07.2018, 16:47
Te, wykRZcony „kilkuketni” nawet w autolaurce ci się literówka zrobiła
Patriota
Patriota 11.07.2018, 15:28
Nic dziwnego że Pan Burmistrz walczy jak lew o halę sportową dla naszej młodzieży! Wszak w zdrowym ciele zdrowy duch!
Mała
Mała 11.07.2018, 16:59
Tak bo wszystkie dzieci są nasze i każda inwestycja w naszym mieście podnosi poziom życia mieszkańców.
Lokis
Lokis 11.07.2018, 18:30
To szczera prawda. Na oświatę zresztą trzeba patrzeć zawsze szerzej i perspektywicznie. Wszak z inteligentnego przedszkolaka, potem ucznia podstawówki,łatwiej później zrobić dobrego abiturienta. Dlatego tak ważne są działania naszych władz gminnych już u podstaw. Zapewnienie szerokiego dostępu do żłobków i przedszkoli wspiera szybszy i lepszy rozwój naszych dzieci - a są one nie tylko przyszłymi maturzystami lecz są przyszłością naszej małej ojczyzny. Poprzednicy zlikwidowali SP4 ale teraz władze czynią wielkie starania aby odbudować zrujnowaną gryfińską oświatę. Super!!!
szał wicka
szał wicka 11.07.2018, 19:52
Niktyński oszalał! SP4 czyli przedszkole koło plebanii na dole! Dla niego to był ideał kRZtałcenia? A dzięki śp, Piłatowi NIE ZLIKWIDOWANO ŻADNEJ PODSTAWÓWKI W GMINIE, ROZBITO KOŁCHOZ JEDNEGO GMINNEGO GIMNAZJUM NA CZTERY - dzięki czemu "wójt Gryfina" po likwidacji przez rząd gimnazjów nie zwalniał nauczycieli.

Wtedy opozycja KRĘCIŁA NOSEM ŻE TO "EKONOMICZNEJ PODSTAWY NIE MA...

dyscyplina budżetowa
dyscyplina budżetowa 11.07.2018, 18:00
Nie, szkoły średnie to zadania powiatu. Bo chodzi młodzież ze Starego Czarnowa, Widuchowej, Bań itd...

A miastu potrzebne byłoby na przykład dofinansowanie szpitala a nie NISZCZENIE BOISK I PARKU! I centrum miasta przy okazji...
Technik żywienia zbiorowego
Technik żywienia zbiorowego 11.07.2018, 18:35
(...)
Odczep się od mieszkańców tej miejscowości. Więcej ostrzeżeń nie będzie. Komentarz oczywiscie został usunięty. administrator
fachowiec od jąder:)
fachowiec od jąder:) 11.07.2018, 20:07
Fachowcy od jąder tak mają...
Wrak samorządowca
Wrak samorządowca 11.07.2018, 19:04
Oczywiście mieszkańcy tej miejscowości są preferencyjnie traktowani na portalu w stosunku do mieszkańców Gryfina czy Pniewa.


Czyli trafiony - zatopiony. :-)
szał wicka!
szał wicka! 11.07.2018, 19:54
Bardziej "preferencyjnego" traktowania Sawaryna i Nikityńskiego nie było cztery lata temu. Aż redaktor naczelny dostał fuchę wicka!
Kury szczać prowadzaj
Kury szczać prowadzaj 11.07.2018, 21:11
No to faktycznie - odwrotność twojej "kariery"
Mam to od liceum.
Mam to od liceum. 11.07.2018, 21:00
To była tak zwana korupcja polityczna. Jak to ....... może ludziom w oczy spojrzeć. To na nim zostanie do końca życia. Ja mu za grosz nie ufam. Polityczny hochsztapler. To i taki jest w życiu.
zakotwiczony brunatny?
zakotwiczony brunatny? 11.07.2018, 16:48
Dlatego niszczy boiska i pół parku dostępne dla wszystkich, żeby postawić halę dostępną dla tych, co ją sobie wynajmą...

W dodatku dla powiatowej szkoły z gminnego budżetu, jakby gminne szkoły już nie miały żadnych potrzeb...
....
.... 11.07.2018, 18:05
Nie każdego środki i ochotę na wynajem. Dlatego w normalnych miastach dbają o przestrzeń publiczną i boiska, parki, siłownie, place zabaw...
:)
:) 11.07.2018, 14:44
Paweł nie uczy historii od lat... Samochwała - toż to wójt Gryfina - i to z gruzińskiego nadania..
RODZIC
RODZIC 11.07.2018, 14:35
PRACA BURMISTRZA ? CO TAKIEGO ZROBIŁ ? Z TEGO CO WIEM TO NAUCZYCIELE ZA DARMO PROWADZĄ DODATKOWE ZAJĘCIA - POŚWIECENIE.
Pan Alojz
Pan Alojz 15.07.2018, 17:25
Nauczyciele prowadzą dodatkowe zajęcia za darmo, bo się tego od nich wymaga i boją się utraty pracy albo nieprzychylnej opinii dyrekcji. To jeden z nielicznych zawodów, gdzie jest się zmuszanym do pracy za frajer.
Seniorka
Seniorka 11.07.2018, 14:47
Nikitiński musi odejść!!!
:)
:) 11.07.2018, 16:53
Czasem aż oczy bolą patrzeć, jak się przemęcza dla naszego klubu, prezes Ochódzki Ryszard, naszego klubu Tęcza. Ciągle pracuje! Wszystkiego przypilnuje i jeszcze inni, niektórzy, wtykają mu szpilki. To nie ludzie – to wilki!
Pacyfka
Pacyfka 11.07.2018, 13:14
Licea o.k. Gorzej w podstawówkach. W Gryfinie uczą w nich tylko ratownictwa, religii i polityki patryjotycznej.
megi
megi 11.07.2018, 13:05
ZSO Gryfino!!!! Najlepsze. 93,5% łużycka 74% :(
!
! 11.07.2018, 13:15
Odwrotnie chyba.
MMMM
MMMM 11.07.2018, 14:33
ODWROTNIE? SPRAWDZ SOBIE POTEM PISZ :)
Polonistka
Polonistka 11.07.2018, 13:20
Niestety to prawda. LO w parku pobiło na łeb, na szyję nieudolnych na Łużyckiej. To klęska. Brawo panie Sławku.
WDZIECZNA
WDZIECZNA 11.07.2018, 14:32
BRAWO NAUCZYCIELE PRZEDMIOTÓW MATURALNYCH. TO WASZA ZASŁUGA
Pan Alojz
Pan Alojz 15.07.2018, 17:35
Nie przesadzałbym. Dobre wyniki na egzaminie, to przede wszystkim zasługa poszczególnych uczniów, którzy chcą się uczyć. A dlaczego chcą się uczyć? Bo tak ich wychowali rodzice. Nic nie zrobi nawet najlepszy nauczyciel z nieukami. A kto to jest nieuk? Sam w sobie uczeń jest mało winny. Nieuków wychowują tak ich rodzice, których szkoła dziecka i wogóle jego wychowanie nie interesuje, bo mają swoje ważne sprawy.

Pozostałe