Adecco 23.09.2018 - 23.10.2018
Adecco 23.09.2018 - 23.10.2018
Adecco 23.09.2018 - 23.10.2018

Kopalnia kruszyw pod Gryfinem? Burmistrz stawia weto

  • 31.07.2018, 17:16 (aktualizacja 31.07.2018 18:49)
Kopalnia kruszyw pod Gryfinem? Burmistrz stawia weto
Prywatny inwestor chce otworzyć kopalnię kruszyw, czyli żwiru i piasku oraz kamieni w okolicach Chwarstnicy, Borzymia i Wirowa. Już we wstępnej fazie przeciwstawia się temu burmistrz Mieczysław Sawaryn.

Gmina wydała negatywną decyzję odnoszącą się do badania złóż. Mówiąc krótko, nie pozwoliła inwestorowi na badanie. Inwestor poskarżył się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. SKO zobligowało gminę do weryfikacji stanowiska. Mieczysław Sawaryn odwołał się od tej decyzji. Dodatkowo burmistrz Gryfina „straszy” mieszkańców mówiąc o… ryzyku.

Największe złoże miało by być koło Chwarstnicy o pow. ponad 160 ha. Do tego dochodzą jeszcze dwie działki po ok. 20 ha koło Borzymia i Wirowa. W powiecie takich miejsc wydobycia kruszcu z bogatych polodowcowych terenów mamy kilka. Problemem są rozjeżdżone drogi i rewitalizacja wyeksploatowanych złóż. Z pozytywów trzeba wymienić dodatkowe stanowiska pracy dla ludzi, stosunkowo wysokie płace i duże wpływy dla gminy.

Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (231)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Florek
Florek 6.08.2018, 00:11
Oni tam naprawdę kopią.
Myslałem że przygotowują teren pod domki letniskowe.
Brawo Burmistrz
pytam
pytam 3.08.2018, 08:58
To kto jeszcze należy do tej spółki co chcą wydobywać piach i jakie są powiązania z Sawarynem?
Master
Master 3.08.2018, 08:05
Tym "tajemniczym" inwestorem jest syn Piechowej z Wirówka. To na tych polach należących niby do Niemca planuje wydobycie. Sawaryn akurat nie ma z nim nic wspólnego wiec po co ludzie piszecie bzdury. Akurat nie głosowałem za Sawarynem ale w pełni popieram jego sprzeciw przeciwko temu bo wziął pod uwagę nasza wirowską negatywną opinię pod uwagę. Już Krystian sprzedawał piach pod ścieżkę rowerową nielegalnie wydobywając piasek, niech ktoś podjedzie za były przystanek PKP Wirów Jezioro i zobaczy jak nielegalnie kopie nie mając koncesji. Niech prokurator się tym zajmie.
goSC
goSC 18.08.2018, 17:03
*** nie piechowej
Do 20.54
Do 20.54 2.08.2018, 22:09
A czego chce burmistrz? Czy przypadkiem nie takich naiwniaków jak ty? Uważasz, że nie o wybory temu panu chodzi? Myślisz, że nagle zaczął martwić się maluczkimi?
kancelaria prawna
kancelaria prawna 2.08.2018, 22:08
Panie burmistrzu, ale dlaczego nie powie pan do końca prawdy. Czy faktycznie jednym z inwestorów jest pański kolega, niedawny i boi się pan, że posądzą was ludzie o wspólny interes?
Master
Master 3.08.2018, 07:55
Jakiej prawdy ..... inwestorem jest ten młody szczun z Wirówka .....Krystian i na 100% nie jest kolesiem Sawaryna.
Wirów
Wirów 3.08.2018, 08:21
Czytaj ze zrozumieniem Master. W kom jest mowa o koledze prawniku burmistrza Poza tym w Wirowie nie wolno nic kopać , a jak masz dowody na popełnione przestępstwo to nie baw się w donosiciela i nie smaruj na portalu tylko zgłoś odp służbom.
Wirowianin
Wirowianin 19.08.2018, 08:52
Ano czytam czytam, a czy wolno kopać w Wirowie to idź się przejść to zobaczysz.Kilka dni temu zasypali to co wykopali w nocy. I oby było śmiesznie zostało zgłoszone to co zrobili.
co ludzie co za kraj
co ludzie co za kraj 2.08.2018, 20:54
O co wam chodzi o kopalnię kruszyw ? NIE !!! Wy macie w czterech literach to co myślą mieszkańcy i czego się obawiają. Was interesuje tylko to jak dowalić burmistrzowi. Widzę że kampania rozpoczęła się pełną gębą, treści komentarzy poniżej sięgnęły dna. Nie życzę sobie, żeby banda karierowiczów pchających się do władzy wypowiadała się w moim imieniu i imieniu mieszkańców. Chcecie robić sobie kampanie to róbcie ale nie na krzywdzie ludzkiej, bo powstanie takiej kopalni zakłóci życie nie tylko mieszkańcom ale i przyrodzie.To szczęście, że mamy mądrego burmistrza, który zatrzymał ten proceder i za to mu dziękujemy a wy jak chcecie robić sobie kampanie to nie wymyślajcie podłych intryg i oszczerstw bo to wszystko obróci się przeciwko wam. Jak czytam te komentarze to nie mogę w to uwierzyć, że tacy ludzie mieszkają w naszej gminie i jeszcze pragną władzy.
co za władze, co za ich wyznawcy...
co za władze, co za ich wyznawcy... 2.08.2018, 22:21
a burmistrz jasnowidz czy dla ciebie bóstwo - ŻE WIE, CO MYŚLĄ MIESZKAŃCY?
Zrobił spotkanie z mieszkańcami, żeby można było poznać ZA I PRZECIW inwestycji?
proste i cztytelne
proste i cztytelne 2.08.2018, 22:09
Działania nie leżące w interesie gminy winny być krytykowane, a ze burmistrz nie lubi słuchać krytyki to jego sprawa.
Gość
Gość 2.08.2018, 04:58
Najpierw wykopią co cenniejsze materiały a potem w powstałą dziurę następny cwaniak będzie walił śmieci z Niemiec, tak zrobiono w Skarżysku i wielu innych miejscach
potrzeba gospodarza!
potrzeba gospodarza! 2.08.2018, 13:46
Jak gospodarz gminy na to pozwala, to tak jest... Wystarczy dopilnować - a nie reagować jak teraz z pożarami olbrzymich hałd śmieci "nie wiedzieliśmy"...
Mieszkaniec
Mieszkaniec 2.08.2018, 01:17
Juz jedna kopalnie w Gryfinie mamy, to dlaczego nagle weto Panie Burmistrzu??? Czyzby gryfskand potrafil dotrzec do wlodarzy ze z poklaskiem przypatruja sie jak truja ludzi i niszcza ich domostwa????
ciekawe
ciekawe 2.08.2018, 20:50
o - czyli kopalnia na terenie gminy już jest?
Borzymianka
Borzymianka 1.08.2018, 20:08
Pierwsza kopalnia miała podobno być w Pniewie, ale nie wyszło bo ..... .Teraz wiochy na wschód od miasta spotka ten zaszczyt. Och układy i układziki.Zobaczymy co z tego wyniknie.
eassy
eassy 1.08.2018, 19:54
Jeśli jest tam Natura 2000 to sprawa jest oczywista i nie rozumiem po co wtedy M.Sawaryn miałby bić panię?!
Wirowianin
Wirowianin 19.08.2018, 08:57
Ten akurat teren nie jest objęty naturą tylko sąsiaduje.
Wsiok
Wsiok 2.08.2018, 16:10
Natura 2 000 obejmuje Wirów i TYLKO on może spać spokojnie / w teorii /.
:)
:) 1.08.2018, 21:01
wstrzymał słońce ruszył ziemię, polskie go wydało plemię:)
weteran81
weteran81 1.08.2018, 19:12
na pojezierzu Drawskim jest kilka kopalni i żadne jezioro nie wyschło,składowiska też nie zrobili,pewnie Miecia Uprzedzili i dlatego Taki Raban
myślenie nie boli
myślenie nie boli 1.08.2018, 18:43
Am de..... przez twoje mądrości trudno przebrnąć. Przecież ktoś (?) poprosił o zgodę na przeprowadzenie badań, nie na robienie wykopalisk, ale inny ktoś chciał być ważny i się nie zgodził, długo trzymał to w tajemnicy teraz próbuje zatuszować kolejną wpadkę , żeby nie wyszło jak np.z tężniami , Budżetem Obywatelskim czy szkołą muzyczną,albo pałacykiem itd, ale teraz mleko się wylało. Nie było konsultacji z nikim.
Arn de...
Arn de... 2.08.2018, 12:23
Mam wrażenie, że jednak boli i dlatego Ci " trudno przebrnąć " - ja o natura 2 000 a Ty " żeby nie wyszło jak np.z tężniami , Budżetem Obywatelskim czy szkołą muzyczną,albo pałacykiem ". Co ma piernik do ... ? PS: chcesz czy nie BURMISTRZ NIE MUSI CHCIEĆ - BURMISTRZ JEST WAŻNY !!
myślenie nie boli
myślenie nie boli 2.08.2018, 19:43
Am de... Przeczytaj moj post jeszcze raz, ale ze zrozumieniem, gamoniu.A skąd wiesz z jakiego powodu burmistrz nie wyraził zgody na przeprowadzenie badań, ani na konsultacje z mieszkańcami ? Może ma w tym swój prywatny interes? Burmistrz jest ważny? No jak dla kogo, bo ja wiem, że ma służyc mieszkańcom i im pomagać, ponoć pełni funkcję służebną jak sam głosi !? Tak więc MUSI CHCIEĆ !!
Arn de...
Arn de... 2.08.2018, 21:04
Mógłbym być równie niekulturalny i powiedzieć, że lepszy ktoś gamoniowaty niż bezdenny cham ale nie powiem. Twoje teorie spiskowe o " prywatnym interesie " ocierają się o paranoje. Co do ważności... masz rację, jak dla kogo. I jeszcze ; " Przeczytaj mój post jeszcze raz, ale ze zrozumieniem " - napisałem "BURMISTRZ NIE MUSI CHCIEĆ / w domyśle być ważny /. Pozdrawiam
przejrzystość
przejrzystość 3.08.2018, 23:46
dlaczego pytania o prywatny interes to paranoja i teoria spiskowa? mało przykładów?
Decyzja arbitralna i bez prawdziwych konsultacji. To i komentarze się pojawiają...
starszy i nie kolega,
starszy i nie kolega, 3.08.2018, 09:37
Ubaw po pachy panie Am de ludziska mają się domyślać co masz pan "w domyśle".?? Durnieszego tłumaczenia nie mogłeś pan napisać? A ten" cham "to o sobie pan piszesz... nieżl , graba i szacun panie "myslenie nie boli"
Młody i kolega
Młody i kolega 3.08.2018, 21:27
Panie starszy i nie kolego - Arn de... pisze licząc, że na tym forum są ludzie - i do nich się zwraca, o IQ wyższym niż 15 / 5spanie, 5 oddychanie i sr.. i 5 konsumowanie / . Niestety, przewaga tych z IQ 15 jest miażdżąca. Faktycznie - GAMOŃ Z NIEGO !! I NAIWNIAK !
przejrzystość
przejrzystość 3.08.2018, 23:49
Jasne, bo kto nie zgadza się z nim to od razu debil? Bo "paranoja" szukać "prywatnych powodów decyzji burmistrza"? A co - były PUBLICZNE?
Były przedstawione argumenty za i przeciw?
Arn de...
Arn de... 1.08.2018, 17:30
W komentarzach pada wiele słów o INWESTORACH ale nikt nie podaje kto jest tym tajemniczym chociaż na pewno mają w tym swój interes właściciele tych terenów. Decyzja burmistrza jest racjonalna a pieniącym się przypomnę, że Wirów objęty jest strefą Natura 2 000 i podlega ochronie prawnej. Wykopana, w bezpośredniej bliskości nowo pobudowanych domów, dziura w ziemi - 20 ha za boiskiem, wzdłuż lasu do jeziora, nie będzie pozostawiona sama sobie ale czymś będzie musiała być zasypana o ile PRZEDTEM INWESTOR NIE OGŁOSI UPADŁOŚCI ZOSTAWIAJĄC PRZYSŁOWIOWY NOCNIK GMINIE. . Podejrzewam, że za wypełnienie posłużą odpady z aglomeracji szczecińsko-starogardzkiej co ze względu na bliskość jest b. prawdopodobne lub też wleje się do niej wody jeziora Wełtyń co w obu przypadkach spowoduje śmierć tego akwenu. Interes INWESTORA nie może być stawiany ponad interesem mieszkańców tych terenów. ZWOLENNIKOM PRZYPOMNĘ, ŻE JEST TO BEZPOŚREDNIA BLISKOŚĆ GRYFINA I WAS TAKŻE TO DOTKNIE. Działania mieszkańców Wirowa, Chwarstnicy i Borzymia w pełni rozumiem i popieram gdyż są to ich " małe ojczyzny " a tych należy bronić przed każdym agresorem! Entuzjastom powstania kopalni polecam wizytę w miejscowościach, które u siebie takie kopalnie mają i zaciągnięcie języka u źródła na temat zysków i strat.
bliższa ciału koszula...
bliższa ciału koszula... 1.08.2018, 21:04
Dobrze że nas nie broniłeś przed elektrownią w latach 70. Ona dopiero zmieniła "małą ojczyznę". Sawaryn bez konsultacji i bez dopuszczenia drugiej strony do głosu arbitralnie odmówił pozwolenia na badania.

Żeby w innych sprawach był tak zdecydowany...
Arn de...
Arn de... 1.08.2018, 21:45
W latach siedemdziesiątych bylem dumnym pierwszakiem a już przyklasnąłem inicjatywie budowy gdyż ta budowa dała pracę moim rodzicom a zapyziałą wieś powiatową z czapnikiem na głównym skrzyżowaniu i oborami przy murach obronnych zmieniła w MIASTO GRYFINO !!
obiektywna
obiektywna 1.08.2018, 22:54
wszystkie argumenty przytaczane przeciw inwestycji pasują jak ulał do elektrowni i właściwie każdego zakładu przemysłowego.
Szkoda, że nie można uczciwie poznać pozytywów.

Wtedy można byłoby sobie wyrobić obiektywne zdanie...
Piote
Piote 1.08.2018, 19:48
A po co nam te jeziora skoro zwykly gryfinianin nie moze z niego kozystac bo nie ma do niego dostepu zero plaz itp tylko piep....ona prywata
Arn de...
Arn de... 1.08.2018, 21:20
Głos typowego psa ogrodnika - po co mi róże jak są niejadalne ??
a propos
a propos 2.08.2018, 20:51
A propos psa ogrodnika i róż - to jak z kilkoma tysiącami kwitnących róż w zeszłym roku na cmentarzu wojennym, które wykarczowali bo skrytykowano chwasty wyższe od krzewów...
konfitura:)
konfitura:) 2.08.2018, 00:22
otóż róże są jadalne...
A droga S3 też burzyła czyjś spokój i obniżała wartość czyichś hektarów, których się na działki budowlane nie przerobi...
napoleon
napoleon 1.08.2018, 17:38
Odpuść sobie Pawełku
Arn de...
Arn de... 1.08.2018, 18:01
Moje imię napoleonie to BUDIONNY. Reszta jest milczeniem.
Os. Południe- cwaniaki, swołocz
Os. Południe- cwaniaki, swołocz 1.08.2018, 15:28
Ja proponuję zrobić kopalnię kruszyw na górce na wysokości osiedla Południe żeby sebiksy z osiedla Południe nie miały gdzie pić w plenerze.
klaun
klaun 1.08.2018, 14:17
I po co Panie Sawaryn robisz taką porutę? Przecież zapytali dopiero o możliwość badań, czyli jeszcze nic nie wiadomo. A pan już bijesz pianę jakby mieli wybudować elektrownię atomową.
Wsiok
Wsiok 1.08.2018, 16:43
Rozumiem, że należysz do tych co to najpierw biorą fangę w nos a dopiero później robią unik. Działanie burmistrza jest racjonalne i już na etapie wstępnym daje sygnał, że zgody nie będzie więc i badania są zbędne.
:)
:) 1.08.2018, 21:06
racjonalne jak referendum atomowe, che che - wtedy jakoś atom w okolicach Gryfina im nie przeszkadzał? A teraz kopalnia kruszyw?
klaun ma rację
klaun ma rację 1.08.2018, 14:52
P Sawaryn nie ma zasług w gminie, a wybory się zbliżają, no to szuka wyborców. Teraz jest "obrońcą" wsi...zapomniał jak było z elektrownią atomową, z wiatrakami, fermą itd a tu ZONK nikt nie chce nic robić, tylko ZAPYTALI o możliwość BADAŃ wyszło jak z tężniami prawda ?
argumenty za i przeciw
argumenty za i przeciw 1.08.2018, 13:35
Tak samo można było mówić o elektrowni (również atomowej, o którą robił referendum Nikitiński - był śmiech na całą Polskę i okolice), o S3, ba - o fabryce pod Czepinem....

Decyzja arbitralna bez publicznej debaty i wysłuchania argumentów inwestora - a co więcej bez wysłuchania OFERTY inwestora - to jest znamienne dla tej ekipy, która wie lepiej, co jest lepsze i nie musi pytać mieszkańców...
Wirowianka
Wirowianka 1.08.2018, 13:06
Perspektywa, że nasza mała, spokojna miejscowość, którą wybraliśmy właśnie ze względu na te walory, zamieni się w kopalnię żwiru, jest przerażająca. Ciężki sprzęt, hałas, łoskot i to w pobliżu placu zabaw i boiska... Nasze dzieci nie mogłyby już bawić się bezpiecznie i spokojnie. Drogi mamy kiepskie, brak chodnika, chociaż tyle dobrego, że ruch u nas niewielki. Gdyby miały jeszcze ciężarówki jeździć.. Dramat. Wiemy, gdzie to ma się mieścić, bo Burmistrz już wstępnie konsultował się z mieszkańcami. Jesteśmy na nie!
Kolejorz
Kolejorz 1.08.2018, 21:35
To trzeba zorganizować jakiś transport, np. koleją, by odciążyć również autobusy z pracownikami. Aaahaa niee, tam jest dróżka rowerowa, jak mogłem zapomnieć.
....
.... 1.08.2018, 13:37
Gdyby burmistrz "konsultował się z mieszkańcami" - zaprosiłby inwestora do przedstawienia jego punktu widzenia, argumentów i oferty.

Nastraszyć i powiedzieć co się chce - to nie konsultacje...
Wirowianka
Wirowianka 1.08.2018, 14:01
Byłam pytana o zdanie, pozostali mieszkańcy również. Uważam to za konsultacje. Nie chcę mieszkać w kopalni żwiru.
:)
:) 1.08.2018, 21:09
ale o co byłaś pytana? To nazywasz konsultacjami? Poznałaś argumenty za i przeciw?
Zapytali cię "czy chcesz mieszkać w kopalni żwiru"?

A kto na takie pytanie odpowie twierdząco?

To jakby zapytać - czy chcesz mieszkać w środku elektrowni.
Pp
Pp 1.08.2018, 14:55
A fe , Kłamiesz Wirowianko
Silva
Silva 1.08.2018, 18:14
Szanowny/a Pp,

Jeżeli nie dysponujesz merytorycznymi argumentami, które mogą coś wnieść do dyskusji, to chociaż nie kompromituj się zarzucając innym kłamstwo. Ja również jako mieszkaniec Wirowa wiedziałem o planach inwestycji zanim temat podjęły media. Informację przekazał (nie wiem czy wszystkim mieszkańcom) p. Sołtys z zaznaczeniem, że jest on otwarty na opinie mieszkańców. W mojej ocenie taka forma poinformowania nas i prośba o feedback jest jak najbardziej formą konsultacji społecznych.
:)
:) 1.08.2018, 21:13
Jeśli pytanie, "czy chcesz mieszkać w kopalni żwiru" nazywasz rzetelnymi konsultacjami - to gratulacje:)

Nie winię sołtysa. Uważam że to gmina powinna przedstawić wszystkie za i przeciw - albo umożliwić inwestorowi...
Wirowianka
Wirowianka 1.08.2018, 15:22
W jakim celu miałabym kłamać? Przyjechał pan Sołtys Gorzkiewicz i zapytał nas o zdanie. Jeździł od domu do domu i rozmawiał z mieszkańcami na prośbę Burmistrza.
Pp
Pp 1.08.2018, 16:00
I Ty piszesz o KONSULTACJACH tak w/g Ciebie wyglądają konsultacje ? Ogarnij się i bzdur nie pisz !
Wsiok
Wsiok 1.08.2018, 17:33
do Pp /Popierdułka ??/ chodzi Ci o takie " konsultacje " jak w temacie CPK ??
Wirowianka
Wirowianka 1.08.2018, 16:27
Napisałam w komentarzu "wstępnie konsultował się z mieszkańcami". Według mnie są to wstępne konsultacje, badanie nastrojów i wyjście naprzeciw naszym - mieszkańców - oczekiwaniom. Panie/Pani Pp - jest Pan/Pani niemiły/a. Zarzuca mi kłamstwo, każe "ogarnąć się". Proszę o kulturę słowa i szacunek dla wypowiedzi innych. Ja nie odzywam się do Pana/Pani w ten sposób. Mam prawo wypowiadać się na temat mojej miejscowości. Skąd ta "waleczność"?
ech....
ech.... 1.08.2018, 16:44
Waleczność? Jeśli nazywasz podpytywanie burmistrza "konsultacjami" - to nie wiesz, co to konsultacje.
A co do "prawa".

Mieszkańcy nad Odrą w Gryfinie znoszą dni Gryfina i wojenki na moście.
Mieszkańcy okolic policji i strazy na Luzyckiej znosza ryk syren pogotowia, straży i policji
Mieszkańcy Łużyckiej znosza "wzmożony ruch samochodów" po ulicy w godzinach zmian w Dolnej Odrze.
Mieszkańcy Nowego Czarnowa znoszą samą elektrownię...

TO NIE JEST TYLKO SPRAWA TWOJEJ MIEJSCOWOŚCI...

Nie jestem "pp" ale uważam, że ma rację.A pisanie "ogarnij się" naprawdę nie jest "niemiłe"...
Wsiok
Wsiok 1.08.2018, 16:58
ech.., " ogarnij się " - mieszkańcy Gryfina są tutaj dzięki wybudowanej elektrowni i to co złe / popioły z hałd / mają już za sobą; - most " atakowany i broniony jest 1 ( słownie jeden ) raz w roku; - w Wirowie - co może Cię zdziwić, też jeździ i straż i policja i pogotowie, ŻE O "GOŚCIACH " Z GRYFINA NIE WSPOMNĘ; - mieszkańcy St. Czarnowa, w większości, pobudowali się już po powstaniu elektrowni. Co do mieszkańców Łużyckiej - ZAPRASZAMY, BUDUJCIE SIĘ W WIROWIE, CHWARSTNICY, BORZYMIU.
klima
klima 1.08.2018, 15:39
Kto w urzędzie pracuje z Wirowa?
Wieśniak
Wieśniak 1.08.2018, 12:42
Brawo panie burmistrzu, tak należy!
a poropos burmistrza
a poropos burmistrza 1.08.2018, 13:05
Swój do swego ciągnie...
pijar
pijar 1.08.2018, 12:31
Sawaryn człowieku ogarnij się i przestań robić szopkę. Nie strasz przyszłych inwestorów!
wieś
wieś 1.08.2018, 12:51
Burmistrz Gryfina nie lubi skomplikowanych spraw ani nie lubi się przemęczać, a jeszcze jakby miał stracić, to już nie ma takiej obcji haaaa i tyle w temacie
cha cha cha
cha cha cha 1.08.2018, 11:52
Sparzył się jak przekazywał korty bez przetargu to teraz na zimne dmucha.

Pozostałe