Adecco 23.09.2018 - 23.10.2018
Adecco 23.09.2018 - 23.10.2018
Adecco 23.09.2018 - 23.10.2018

Wójt i sekretarz w areszcie, a skarbnik ma dozór policji. Są zarzuty za korupcję

  • 7.08.2018, 12:55 (aktualizacja 08.08.2018 00:13)
Wójt i sekretarz w areszcie, a skarbnik ma dozór policji. Są zarzuty za korupcję
Prokurator skierował do Sądu Rejonowego Szczecin-Centrum w Szczecinie wnioski o zastosowanie tymczasowego aresztowania wobec wójta i skarbnik na okres 2 miesięcy. Wobec skarbnika zastosowano środki zapobiegawcze o charakterze wolnościowym w postaci zawieszenia w czynnościach skarbnika, dozoru policji połączonego z zakazem kontaktowania się z pozostałymi podejrzanymi i świadkami oraz zakazu opuszczania kraju połączonego z zakazem wydania paszportu.

Do zatrzymania doszło wczoraj 6 sierpnia 2018 r. Wtedy to W dniu funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie zatrzymali na polecenie Prokuratury Okręgowej w Szczecinie wójta gminy Bielice oraz sekretarza i skarbnika tejże gminy. W tym samym dniu w Prokuraturze Okręgowej w Szczecinie podejrzewanym przedstawiono zarzuty.

Grozi im 10 lat pozbawienia wolności

-Wątek objętymi zarzutami korupcyjnymi związany jest z jedną z inwestycji realizowanej na terenie Gminy Bielice. W toku postępowania administracyjnego związanego z realizacją tej inwestycji wójt Gminy Bielice, współdziałając z sekretarzem gminy Kamelą W., uzależnił zaniechanie podjęcia czynności polegającej na złożeniu odwołania od decyzji o pozwoleniu na budowę, od wydania przez członka zarządu spółki związanej z tą inwestycją kwoty łącznie 1.250.000 zł z tytułu rzekomego obniżenia wartości nieruchomości położonych w pobliżu inwestycji.

Za popełnienie zarzucanych podejrzanym przestępstw grozi kara od roku do 10 lat pozbawienia wolności .

Zarzuty dla wójta sekretarza i skarbnik

-Zdzisławowi T. pełniącemu funkcję wójta Gminy Bielice przedstawiono zarzut o popełnienie przestępstwa przekroczenia uprawnień, skutkującego wyrządzeniem Gminie Bielice szkody w wielkich rozmiarach, w kwocie 1.304.881,29 zł w związku z podpisywaniem umów z podmiotami spoza sektora bankowego oraz nierzetelnego prowadzenia ksiąg rachunkowych, to jest czynu kwalifikowanego z art. 231 § 1 kk w zb. z art. 77 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz.U. z 2013 r. poz. 330) w zb. z art. 296 § 1 i 3 kk w zw. z art. 11 § 2 kk w zw. z art. 12 kk oraz przestępstwa korupcyjnego art. 228 § 4 kk – informuje prokurator Małgorzata Wojciechowicz, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Szczecinie.

-Przedstawiono też zarzut Kameli W. pełniącej funkcję sekretarza gminy Bielice, która czynnie współdziałała z wójtem gminy Bielice w popełnieniu czynu o charakterze korupcyjnym przedstawiono zarzut z art. 228 § 4 kk w zw. z art. 21 § 2 kk, oraz Halinie B. pełniącej funkcję skarbnika gminy Bielice, czynnie współdziałającej z Zdzisławem T. w popełnieniu czynu związanego w wyrządzeniem szkody gminie Bielice zarzut z art. 231 § 1 kk w zb. z art. 77 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości w zw. z art. 296 § 1 i 3 kk w zw. z art. 11 § 2 kk w zw. z art. 12 kk – informuje rzecznik prasowy prokuratury.

To wynik kontroli

Śledztwo w Bielicach wszczęto na skutek zawiadomienia wojewody zachodniopomorskiego oraz prezesa Regionalnej Izby Obrachunkowej w Szczecinie, złożonych w związku z nieprawidłowościami ujawnionymi w trakcie kompleksowej kontroli gospodarki finansowej Gminy Bielice za lata 2011-2014 przeprowadzonej przez RIO w Szczecinie. Sprawa trwała od 1 lutego 2016 roku.

-Z ustaleń śledztwa wynika, że funkcjonariusze publiczni odpowiedzialni za realizację zadań własnych Gminy Bielice, w okresie objętym postępowaniem zawarli niecelowe i niegospodarne umowy z podmiotami spoza sektora bankowego naruszając szereg przepisów prawa, w szczególności ustawy o finansach publicznych, rachunkowości, prawa zamówień publicznych, przejawiających się między innymi w przekraczaniu limitów zadłużenia przewidzianych w uchwałach Rady Gminy Bielice za lata 2012 – 2015, prowadzeniu nierzetelnie ksiąg rachunkowych oraz przedstawianiu niezgodnego z rzeczywistością obrazu kondycji finansowej Gminy w sprawozdaniach budżetowych i finansowych za lata 2012-2014, co w konsekwencji doprowadziło do sytuacji bezpośrednio zagrażającej utracie płynności finansowej Gminy, wobec braku możliwości bieżącego regulowania zobowiązań i skutkowało wyrządzeniem Gminie szkody w wielkich rozmiarach w kwocie 1.304.881,29 zł. – informuje prokurator Małgorzata Wojciechowicz, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Szczecinie.

Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (31)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Lorenerype
Lorenerype 8.09.2018, 03:03
Andrzej Pisula Czy Burmistrz Andrzej Pisula nienawidzi Zydów? -- https://www.facebook.com/andrzej.pisula.kazimierzdolny/
Grzegorz
Grzegorz 11.08.2018, 22:52
Wiatraki postawione na terenie Gminie Bielice. Chodzi o miejscowość Linie oraz Nowe Chrapowo (w obu przypadkach na mapie są one położone od strony miejscowości Czarnowo). Są bardzo blisko gospodarstw. Wyją też charakterystycznym szumem. Może miejscowi już się przyzwyczaili ale jak ktoś jest tam pierwszy raz to zwróci na to uwagę.
Koryto+
Koryto+ 9.08.2018, 11:35
Złodziej z PISu jest lepszym sortem złodzieja jak taki z PO.
AT
AT 9.08.2018, 10:06
Niech odpowiadają w sądzie na zarzuty z wolnej stopy!
amstel
amstel 8.08.2018, 23:29
Sprawy korupcji to poważne oskarżenia!
asior
asior 7.08.2018, 20:38
A z jakiej opcji jest wójt? Kajdanki założyli podczas wyprowadzania?
Grzesiek
Grzesiek 7.08.2018, 20:33
Dwa lata na postawienie zarzutów? Długo!
Damiancio
Damiancio 7.08.2018, 20:30
Ponoc jest juz akcja na wojtowa i wicka z Czarnowa.
wyborca
wyborca 7.08.2018, 21:29
Ludzie cię olali na forum dotyczącym innej miejscowości, to przypałętałeś się tutaj szukać atencji? Nie wróżę ci błyskotliwej kariery.
rząsa
rząsa 7.08.2018, 20:39
Fake newsiarzu w Nowym Czarnowie jest tylko sołtys a nie wójt. Czepiaj się wójta Gryfina!
5-10-15 %
5-10-15 % 7.08.2018, 21:22
To faktycznie chodzi o te wiatraki co i u nas postawili pod Sobieradzem?
!
! 7.08.2018, 22:43
Gdzie wiatraki, tam korupcja.
A to się POrobiło
A to się POrobiło 8.08.2018, 12:09
Tylko patrzeć a do Macieja też zapukają o szóstej rano :-(
puk puk kto tam? cba
puk puk kto tam? cba 8.08.2018, 13:35
akcje wyprowadzania z urzędów za "dogadywanie przetargów" pokazywali w Żyrardowie i Bielicach na OBECNYCH WŁADZACH...
macius wykopany
macius wykopany 8.08.2018, 13:24
nic mnie niezrobiom bo siem uczciwie fszystkiego wypre w rzywe oczy i na heniutka zwale
puk puk kto tam? cba
puk puk kto tam? cba 8.08.2018, 13:38
Oj goebbelsiku gryfiński - żebyś się nie zdziwił, kto szybciej będzie tłumaczył się z "dogadywanych przetargów"...
Imiona pisze się wielką literą...
inga
inga 7.08.2018, 20:26
Ludzie?wszędzie tak jest! spokojnie radzę poczekać to wszystko pęka!
samorządowiec
samorządowiec 7.08.2018, 20:32
Ja pracuje w samorządzie i przekrętów nie robią, prokuratura mnie nie ściga! A więc nie mów że wszyscy i wszędzie.
inga
inga 7.08.2018, 20:21
Luuudzie, jesteście słabi:, i będziecie słabi),zbyt słabi,chowacie się za dziwnymi nickami,ponieważ wierzycie we własną anonimowość? hahahahha zwyczajnie współczuję:)
pozdrawiam:)

do tchórzliwej
do tchórzliwej 7.08.2018, 20:30
Najważniejsze, że ty jesteś mocna i podpisujesz się imieniem i nazwiskiem oszustko.
Hans
Hans 7.08.2018, 20:19
w żadnym areszcie nie są, to PiSowcy, aresztu nie ma ale wyjazd z partii. Jak zwykle nie pełne info ale odsłon trzeba nabić
Artur
Artur 7.08.2018, 17:51
Jak kraść to miliony a jak pić to tylko wstrząśniętą niezmnieszaną :-)
macius wykopany
macius wykopany 7.08.2018, 15:33
pszecie rzeby one byly bardziej ogarniente to by siem niefkopali pszy tyh wiatrakah noale to czeba siem bylo uczyc od najlepszyh PO somsiecku
spawacz
spawacz 7.08.2018, 15:57
Andrzeju z Szczekosłowckiej czego tam znowu się odszczekujesz?
troll bagienny
troll bagienny 7.08.2018, 17:54
Słychać dziada z tej pieczarkarni?
Gruzin
Gruzin 7.08.2018, 15:11
I co? Straszno? Nie warto tytułować się wójtem panie Pawle!
obiektyw
obiektyw 7.08.2018, 14:22
A już myślałam, że to chodzi o Banie! Bielice - Banie co za różnica?
zawiedziona
zawiedziona 7.08.2018, 15:10
A ja stawiałam na Widuchową.
Żaba
Żaba 8.08.2018, 23:55
Za romanse nie aresztują..
Bocian
Bocian 9.08.2018, 11:08
Za niepłacenie zobowiązań też nie.
!!!!!!!!!!!
!!!!!!!!!!! 7.08.2018, 14:09
Ale paragrafów? Aż się w oczach troi

Pozostałe