Adecco 23.09.2018 - 23.10.2018
Adecco 23.09.2018 - 23.10.2018
Adecco 23.09.2018 - 23.10.2018
Artur Nycz wybory 2018
Artur Nycz wybory 2018
Artur Nycz wybory 2018
MIrakowski i Bogacz wybory 2018
MIrakowski i Bogacz wybory 2018
MIrakowski i Bogacz wybory 2018
Urbański i jego drużyna
Urbański i jego drużyna
Urbański i jego drużyna
Dudar i Urbański
Dudar i Urbański
Dudar i Urbański
Dudar i jej drużyna
Dudar i jej drużyna
Dudar i jej drużyna
Sołtysiak Jerzy wybory 2018
Sołtysiak Jerzy wybory 2018
Sołtysiak Jerzy wybory 2018

Upały nieprawdopodobne

  • 8.08.2018, 11:57 (aktualizacja 08.08.2018 15:10)
 Upały nieprawdopodobne
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie najwyższego, trzeciego stopnia obowiązujące w woj. lubuskim, gdzie temperatura maksymalna w dzień może wynosić od 32 st. do 35 st. Celsjusza. Jednak u nas temperatury będą podobne.

Jeśli można unikać gorącego powietrza na zewnątrz i wysiłku, to należy to zrobić. Fala gorącego powietrza nadciągająca z Półwyspu Iberyjskiego rozciąga się na Europę Zachodnią i Środkową. W krajach śródziemnomorskich wymyślono sjestę i to jest sposób na upały.

W ostatnich dniach podczas upałów można było zaobserwować puste ulice. Co ciekawe, dłużej wieczorem a nawet w nocy przenosi się nasza aktywność. Długo po zmroku słychać rozmowy i zabawę…

Polska od kwietnia jest bardzo ciepłym krajem. To pewna anomalia. Pogoda staje się coraz bardziej nieprzewidywalna. Prognozy długoterminowe obarczone są niepewnością wynikającą ze złożoności i zmienności zjawisk atmosferycznych.

 

ZASADY BEZPIECZEŃSTWA PODCZAS UPAŁÓW

Podczas upałów, gdy temperatura powietrza osiąga 30ºC i więcej, nasila się ryzyko udaru cieplnego i przegrzania organizmu. W tym czasie należy otoczyć szczególną troską dzieci, osoby starsze i chore. Stosowanie poniższych zasad pozwoli uniknąć udaru cieplnego lub przegrzania organizmu.

1. PRZYSTOSOWANIE DOMU LUB MIESZKANIA

  • utrzymywanie temperatury powietrza w pomieszczeniach do 32°C w dzień i do 24°C w nocy;
  • odsłanianie i otwieranie okien w nocy i wcześnie rano, gdy na zewnątrz temperatura powietrza jest niższa;
  • zamykanie oraz zasłanianie okien zasłonami lub żaluzjami, również w klimatyzowanych pomieszczeniach;
  • wyłączanie w miarę możliwości sztucznego oświetlenia i urządzeń elektrycznych;

 

2. UNIKANIE UPAŁU

  • przebywanie w najchłodniejszych pomieszczeniach w domu;
  • unikanie forsownego wysiłku fizycznego;
  • unikanie wychodzenia na zewnątrz w czasie największych upałów, w szczególności między godziną 10:00 a 15:00;
  • spędzanie w miarę możliwości 2-3 godzin w chłodnym miejscu (np. w klimatyzowanych budynkach użyteczności publicznej);
  • stosowanie kosmetyków z wysokim filtrem UV;
  • nigdy nie należy zostawiać dzieci ani zwierząt w samochodach, nawet na chwilę;

 

3. CHŁODZENIE I NAWADNIANIE ORGANIZMU

  • branie częstych, chłodnych pryszniców lub kąpieli oraz stosowanie chłodnych okładów na ciało;
  • noszenie jasnych, lekkich, luźnych, bawełnianych lub lnianych ubrań oraz nakrycia głowy i okularów przeciwsłonecznych z filtrem UV;
  • noszenie wygodnego i przewiewnego obuwia;
  • picie dużej ilości wody;
  • unikanie spożywania napojów alkoholowych; spożywanie chłodnych, lekko solonych potraw oraz owoców i warzyw o wysokiej zawartości potasu (pomidory, pomarańcze, sałaty, ogórki, marchew);
  • przechowywanie żywności, szczególnie łatwo psującej się, w warunkach chłodniczych;

 

4. UDZIELANIE POMOCY

  • jeśli w Twoim otoczeniu mieszkają osoby w podeszłym wieku, chore lub samotne -odwiedzaj je i w razie potrzeby udziel pomocy;
  • przechowywanie leków w temperaturze poniżej 25°C lub w lodówce (należy zapoznać się z instrukcją zamieszczoną na opakowaniu);
  • w przypadku wystąpienia objawów, takich jak: zawroty głowy, nudności, przyspieszona akcja serca lub stan podgorączkowy, należy natychmiast udać się do chłodnego miejsca,
    • zwilżyć twarz, ręce i nogi, a następnie zwrócić się o pomoc do najbliższego punktu opieki medycznej;
    • do osoby, która majaczy, ma drgawki, gorącą i suchą skórę, traci przytomność, niezwłocznie należy wezwać lekarza lub pogotowie ratunkowe;
  • podczas oczekiwania na przybycie lekarza lub pogotowia należy:
    • przenieść osobę w chłodniejsze miejsce,
    • ułożyć na plecach z nogami i miednicą uniesionymi wyżej niż tułów,
  • obniżać temperaturę ciała poprzez:
    • przyłożenie zimnych okładów w okolice szyi, pach i pachwin,
    • nieprzerwane wachlowanie,
    • spryskiwanie skóry wodą o temperaturze 25-30 °C.
    • nie należy podawać żadnych leków,
    • osobę, która straciła przytomność należy ułożyć na boku.

 

Opracowano przez Główny Inspektorat Sanitarny na podstawie: „Public health advice on preventing health impacts of heat. A set of information sheets for different target audiences”. World Health Organization 2011

Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (13)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Zochna
Zochna 10.08.2018, 22:49
Ludzie, ludzie, zimno mi! Co robić, co robić? Tylko 15 stopni na dworze! Boję się!
gorączka
gorączka 9.08.2018, 20:00
O godzinie 20 jest 30 stopni w cieniu. Szok!
B
B 9.08.2018, 11:40
Za 2 miesiące będziecie płakać, że za zimno. A co mają powiedzieć kurierzy którzy w te upały muszą doreczyc ponad 100 paczek dziennie i żadna menda z 4 piętra nie ruszy *** żeby choć jedno piętro zejść na dół, przesada
sposób na mendy
sposób na mendy 9.08.2018, 11:45
Mendom nie dostarczać paczek!
czytelnik
czytelnik 9.08.2018, 10:41
A ja tak jadąc po Gryfinie dziwię się, że w takich godzinach mamy z wózkami wychodzą z dziećmi na spacer. Przy takim upale przyzwyczajanie trzeba by chyba zmienić...
piguła
piguła 9.08.2018, 10:28
Osoby w podeszłym wieku przy takiej gorączce nie powinny w ogóle wychodzić z domu!
boowi
boowi 9.08.2018, 09:28
Jak to mówią; biednemu zawsze wiatr w oczy. I dlatego nieudacznemu tercetowi nic nie wychodzi.
Kolega z liceum.
Kolega z liceum. 8.08.2018, 22:46
W Gryfinie trzeba uruchomić nowe fontanny z granitu czy bazaltu. Z podświetleniami i zmiennymi wodotryskami. Małe i duże. Gminny plastyk i gminny architekt nic nie myślą. Takie fontanny powinny stanąć przed dworcem, w parku, przed urzędem, w centrach handlowych i galeriach. Przed Laguną, na placu Barnima, na prostokącie itd. Ale dla prostaków to ekstrawagancja. Żegnamy leniwych prostaczków. Czekamy na ciebie Panie Piotrze.
Ewa D.
Ewa D. 8.08.2018, 23:11
Piotr Romanicz to kandydat ludzi ze zdrowym rozsądkiem no i bardzo pracowity.
Iza
Iza 8.08.2018, 16:03
Ale pranie wyschło mi w godzinę na balkonie. A tam ponad 40.
baba wanga
baba wanga 8.08.2018, 15:51
LUDZIE!!! LUDZIE!!!! UCIEKAJTA DO LASU!!! DO LASU UCIEKAJTA LUDZIE!!!
Xyz
Xyz 8.08.2018, 15:22
W tym momecie na 3 termometrach w cieniu jest 37 stopni.Mieszkam w gryfinie .
szok
szok 8.08.2018, 16:02
W Gryfinie teraz 36 na moim! Oczywiscie w cieniu

Pozostałe