Czy pijemy wodę ze skażonego terenu?

  • 12.09.2018, 20:30 (aktualizacja 12.09.2018 21:10)
  • igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku
Czy pijemy wodę ze skażonego terenu?
-Ujęcie Tywa zamknięte 10 lat temu po katastrofie znowu pompuje wodę do naszych wodociągów! - taką alarmującą informację usłyszeliśmy od naszych czytelników. Pytane władze Gryfina na razie nie zaprzeczyły (nie odpowiedziały na zadane pytanie)!

Sprawa wydaje się być poważna. W 2008 r. w okolicach ujęcia "Tywa" napływało skażenie do ujęcia wody, z którego korzystało Gryfino. Do dzisiejszego dnia nie wiemy, kto naraził wówczas zdrowie i życie mieszkańców miasta. Gmina Gryfino dużym kosztem wybudowała wodociąg, który dostarcza wodę z ujęcia w miejscowości Krzypnica. W tym roku panowała susza, ogólnie wody było mało.

Zaniepokojeni jakością wody zapytaliśmy wiceburmistrza Tomasza Milera. Odpowiedzi nie było. Wysłaliśmy zapytanie do burmistrza Mieczysława Sawaryna. Pytaliśmy o jakość wody dostarczanej do domów. Czy w ostatnim czasie czerpano wodę ze studni głębinowych na ujęciu Tywa? Jeśli tak, to czy przeprowadzono odpowiednie badania terenu wokół tego ujęcia? 10 lat temu obszar był tam skażony rozpuszczalnikiem. Czy przeprowadzono badania wody głębinowej wokół ujęcia na obecność rozpuszczalników?

I to badania terenu wokół ujęcia wykonane przez niezależnych geologów mogłyby nas uspokoić albo chociaż zapewnienie, że żadna woda z ujęcia "Tywa" nie jest i nie będzie czerpana.

 

 

igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (106)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

probówka
probówka 16.09.2018, 09:55
Opowiem wam kawał o sanepidzie. Myślę, że dobrze oddaje zmieszanie wody z Tywy z ta z Krzypnicy:
Inspekcja Sanepidu kontroluje wytwórnie wielkanocnych pasztetów. Inspektor pyta jednego z pracowników:
- Czy te wasze zajęcze pasztety rzeczywiście są robione z zajęcy?
- O tak !
I tylko z zajęcy?
- No, szczerze mówiąc, to dodajemy trochę koniny.....
- Trochę, to znaczy ile ?
- Pół na pół: jeden zając, jeden koń...
trąbka
trąbka 16.09.2018, 19:41
Podobna sytuacja jest kolo Gryfskandu,ludziska narzekają na wszech obecny kurz i pył koło fabryki a zamiast zmierzyć pył w powietrzu biegali i mierzyli hałas,nawet wnocy
ja
ja 16.09.2018, 11:25
super
kawalarz
kawalarz 16.09.2018, 12:30
Przychodzi facet z sanepidu na kontrolę do szpitala psychiatrycznego, a tam wszyscy z kierownicami biegają. Idzie więc do odrynatora i pyta:
– Co się stało, że tam wszyscy z kierownicami biegają?
Ordynator wyjmuje z szuflady kierownicę i mówi:
– Jedziemy sprawdzić!
kran czips
kran czips 16.09.2018, 00:02
Jaki pan
taki kran!
kapi
kapi 15.09.2018, 15:11
Czekam na reakcję SANEPIDu że woda z ujęcia Tywa jest wykorzystywana.
lol
lol 14.09.2018, 20:59
Warto poszukać i poczytać oraz oglądnąć filmy z tamtego czasu...już w 2008 woda szła z Tywy na miasto!!!
kawalarz
kawalarz 13.09.2018, 23:38
Napoleon spaceruje i zauważa faceta pijącego wodę z Odry.
- Panie! Co pan robisz?! Nie pij pan wody z Odry! W pobliżu jest ekletrownia. W tej wodzie tam jest tyle zanieczyszczeń i syfu!
- Was? Eintschuldigung, ich verstehe nicht.
- Powoli bo zimna.
a ja taki kawał znam
a ja taki kawał znam 15.09.2018, 00:18
Idzie chłop brzegiem jeziora, widzi jak jakiś chłopiec czerpie ręką wodę z jeziora i pije. Chłop krzyczy:
- Po co pijesz tę brudną wodę? Tu wszyscy śmieć rzucają, fabryki zlewają odpady, z całej wsi gówno tu wychodzi!
- What did you say?
- Mówię: dwiema rękami czerp!
kapi
kapi 15.09.2018, 15:12
Nie wypada żartować sobie z takich poważnych rzeczy. To poważna sprawa którą trzeba jak najszybciej wyjaśnić.
Monika
Monika 13.09.2018, 20:52
A jednak... To straszne!
dziś pytanie dziś odpowiedź
dziś pytanie dziś odpowiedź 13.09.2018, 13:04
Czy pan burmistrz już dobrze sprawdził czy była czerpana woda?
ale o jaką wodę chodzi?
ale o jaką wodę chodzi? 13.09.2018, 13:48
"ale o jaką wodę chodzi"? Parafrazując reakcję w zeszłym roku na skargę na trawę po pas w mieście...
Snajper
Snajper 13.09.2018, 11:51
Patrzyłem przed chwila i oświadczam, że na stronach SANEPIDU i na Wrotach Gryfina nic nie ma. Nikogo to nie interesuje. Wiem, że dla tych z urzędu to wczesne godziny ranne i jeszcze nie przyszli do pracy. Ale panowie macie telefony. Jakieś oświadczenie by się przydało np. że to nieprawda i "zadajemy kłam wrogim , rewanżystowskim i semickim elementom pasożytującym na naszej małej samorządowej społeczności". To by uspokoiło nasze skołatane nerwy.
wigwam
wigwam 13.09.2018, 12:11
Późno do roboty przyszli to pewno dochodzą co i jak.
hm
hm 13.09.2018, 10:22
Ówczesny prezes PUK ja rzęsach stawał, żeby rozwiązać problem i udało się, ale i tak była nagonka. Co obecny prezes zrobi w tej sprawie?
...
... 13.09.2018, 13:50
jeden poszedł na emeryturę i jest w PUK gościnnie, druga weszła i wyszła, bo nie chciała firmować. Nie ma komu podjąć decyzji...
 Wodo ciąg
Wodo ciąg 13.09.2018, 15:31
Jest "Zielony" ale jak sama ksywka wskazuje jest zielony.
miesiące temu
miesiące temu 13.09.2018, 10:55
Przecież już zrobił...
Mam pytania
Mam pytania 13.09.2018, 11:34
Uruchomił studnie z zatrutą wodą ? Czy SANEPID POBRAŁ JUŻ PRÓBKI ? Czy burmiszcz zgodnie z ustawą o zaopatrzeniu w wodę uruchomił swoje strategiczne uprawnienia ? Ile i od kiedy ta woda trafia do wodociągów ? Dlaczego nie ma ustalonych stawek na wodę i odprowadzenie ścieków ? Jakie nagrody dostał Stypa i Kulawiec ? Czy to prawda, że Stypa za cztery miesiące od 1.01.2018 do 30. 04.2018 pobrał wynagrodzenie za pracę w kwocie ponad 124 000 zł ( tak sam podaje w oświadczeniu majątkowym w BIP)? A ile dostał odprawy emerytalnej ? 100 000 zł ?
KIEDY BĘDZIE OŚWIADCZENIE SANEPIDU I BURMISTRZA W SPRAWIE WODY ?

Czy kampania wyborcza burmiszcza jest ważniejsza niż życie i zdrowie mieszkańców ?
do mam pytanie
do mam pytanie 13.09.2018, 12:26
A na jakiej podstawie tak sądzisz ? Myślisz że burmistrz
nie jest zainteresowany co piją jego mieszkańcy ? Ale ciebie bardziej niż woda interesują inne sprawy np. Stypa jesteś zabawny.
ja sądzę na podstawie braku reakcji...
ja sądzę na podstawie braku reakcji... 13.09.2018, 13:52
myślę że jakby burmistrza cokolwiek interesowało, to już by była reakcja....


Dzisiaj, 12:26 A na jakiej podstawie tak sądzisz ? Myślisz że burmistrz
nie jest zainteresowany co piją jego mieszkańcy ?
???!
???! 13.09.2018, 13:16
To gdzie komunikat ???!
ten co liczy
ten co liczy 13.09.2018, 12:17
tu KAŻDY SOBIE RĄCZKI MYJE NASZYMI PODATKAMI, gmina czy miasto powinna być traktowano jak co najmniej firma rodzinna w dobrym tego słowa znaczeniu, a TU jakieś tercety grające na starą nutę, po nas choćby potop.
"Prezesowanie" w komunalnej firmie przy pensji co najmniej bankowej gdzie pracownicy zarabiają 10 razy mniej od "prezesa" , to przykład ...
Ludzie głosujcie na tych co prowadzą lub prowadzili swój biznes, gdzie praca rąk i głowa na karku dawała wymierne efekty, a nie papugowa czy gazetowa gadka historyczna kompletnie NIC nie wnosząca.
To służba a nie jedynie kolejna, bardzo płatna synekura !
jak się nie ma co się lubi... to się wybiera spośród zgłoszonych...
jak się nie ma co się lubi... to się wybiera spośród zgłoszonych... 13.09.2018, 16:18
obiektywnie - a kto prowadzący własny dobry biznes zmarnuje go i rzuci i przyjdzie do urzędu na burmistrza?

Albo bankrut albo człowiek wypalony... Nikt dobrowolnie nie rzuci firmy, którą dzień po dniu tworzył...
ten co liczy
ten co liczy 13.09.2018, 18:05
Ale np. przez rok można tych pałętających się po korytarzach urzędasów, albo zwolnić, albo czegoś nauczyć, bo czego oni nauczyli się od tercetu ?
mieszkaniec
mieszkaniec 13.09.2018, 09:17
Opłaty za wodę i ścieki wzrosły, a dotyczą wszystkich!
gryfiniak
gryfiniak 13.09.2018, 09:07
Świetnie, że portal igryfino informuje o ważnych sprawach, które mogą wpływać na nasze bezpieczeństwo. Szkoda tylko że radni, którzy powinni te sprawy kontrolować w większości się tym nie interesują. Wolne media to jest władza z którą każdy musi się liczyć. Świetnie Panie Andrzeju. Tak trzymać
A'propo
A'propo 13.09.2018, 10:28
Radę trzeba wymienić razem z burmistrzem. Tylko problem jest taki że ludzie się boją. Kasprzyk, Kmieciak, Trzepacz, ludzie boją się wystartować przeciwko nim. Chcą mieć szyby i domy w całości.
do 10.28
do 10.28 13.09.2018, 10:44
Spoko, nie wszyscy się boją. Te trzy wymienione nazwiska to miernoty, jeszcze bym dodał Skrzpińskiego, Kamińskiego i Zwolińskiego do kompletu . Doborowe towarzystwo i "na poziomie" p burmistrza, szabelki haaaaa,
do A propo
do A propo 13.09.2018, 12:22
Ludzie się boją heheheheeheh to teraz zagadałeś no tak boją się że nie mają z nimi szans to rozumiem a nie o szyby i domy. Co to można wymyślić to mózg już nie ogarnia.
króko
króko 13.09.2018, 10:54
Wy powyżej nie macie żadnych argumentów na poparcie swoich "tez"!
żart?
żart? 13.09.2018, 09:43
Niektórzy radni a taką sklerozą lub brakiem logicznego myślenia do Rady Miejskiej?
??
?? 13.09.2018, 08:54
czyli znaczy że co
rada
rada 13.09.2018, 09:17
Pytaj burmistrza!
ogólna dygresja
ogólna dygresja 13.09.2018, 08:45
Ciekawe czy w razie wpadki Sawaryn będzie ratował d.. Milera jak w wypadku pytania o dogadywanie w trakcie przetargu, czy Miler zostanie kozłem ofiarnym?
zgadnij:)
zgadnij:) 13.09.2018, 15:11
w przypadku pytania o wizyty w jednej z firm które startowały w przetargu Sawaryn nie Milera chronił lecz siebie... To on jest burmistrzem...
związek frazeologiczny
związek frazeologiczny 13.09.2018, 08:39
Można powiedzieć tak w tej sprawie: Sawaryn z Milerem nabrali w wody w usta.
Kolega Pikusia
Kolega Pikusia 13.09.2018, 14:24
Pikuś zna odpowiedź lokalny *** :)))
układ
układ 13.09.2018, 10:56
To związek nie tylko frazeologiczny...
gra w statki
gra w statki 13.09.2018, 07:52
Trafiony zatopiony!
Pikuś
Pikuś 13.09.2018, 07:21
Może Pan Redaktor źle sformułował pytanie. Należało zacząć od: "Ponieważ znam Pana Burmistrza od lat, pozwalam sobie zadać pytanie".... Trzeba się uczyć od najlepszych!
Kolega Pikusia
Kolega Pikusia 13.09.2018, 14:18
Od ciebie Pikuś lokalnego *** :)))
to nie Pikuś takie debilne teksty wymyślił:)
to nie Pikuś takie debilne teksty wymyślił:) 13.09.2018, 15:13
Sugerujesz że tylko "lokalny debil" zaczyna odpowiedź "ponieważ znam pana redaktora od lat"?

Dzisiaj, 14:18 Od ciebie Pikuś lokalnego debila :)))
fifty fifty
fifty fifty 13.09.2018, 07:33
Problem w tym, że jakby zadał burmistrzowi pytanie o ujęcie wody ten najpierw napisałby pismo do rady nadzorczej z pytaniem co to jest ujęcie wody...
A'propos
A'propos 13.09.2018, 07:51
I podejrzewam, że Rozenberg odpowiedziałby mniej więcej tak: -Za rok obrotowy 2017 w Przedsiębiorstwie Usług Komunalnych SP. z o.o. w Gryfinie nie przewidywaliśmy czerpania.
"strategia dla przeszłości"
"strategia dla przeszłości" 13.09.2018, 08:33
Jak sawaryniarze strategię na rok 2017 uchwalają w roku 2018 (a innych od 2016 nie ma w ogóle) to nic dziwnego, że wierzą tylko w te strategie i plany, które pisali na okres który minął...
przecinek
przecinek 13.09.2018, 08:40
Czyli to nie strategia a plan wyborczy z takim przesunięciem w czasie?
?
? 13.09.2018, 13:58
tak - utkwili w czasoprzestrzeni i nadal myślą że jest rok 2014 a oni mają przed sobą 4 lata na "plany i strategie"
A tu ich pytają o lata 2014-2018 i o ICH działania, zaniedbania i realizację...
pieczarkarnia
pieczarkarnia 13.09.2018, 03:24
Co tam woda, najważniejsza jest salka gimnastyczna w parku!
fifty fifty
fifty fifty 13.09.2018, 07:34
koszt zwykłej sali gimnastycznej w tej kadencji w uczciwych samorządach to 2 - 3 miliony. Przeglądarka powie, bo samorządy chwalą się swoimi dokonaniami a nie planami.

Tercet dla powiatu buduje coś za 14 - przekonując, że oszczędza 4 miliony, bo... kosztorys był na 9...
Czarnobyl z Cannes
Czarnobyl z Cannes 13.09.2018, 01:17
Czy oddychamy skażonym powietrzem i jemy skażoną żywność? Co w tej sprawie ma do powiedzenia leniwy tercet i dlaczego wymownie milczy????
fifty fifty
fifty fifty 13.09.2018, 07:34
Leniwy tercet ma wyjechane. Od czasu jak przerobił salę ślubów w salkę propagandową zadekretował, że nie będzie żadnych kryzysów.
WOW
WOW 13.09.2018, 14:27

Komentarz zablokowany

Komentarz został zablokowany przez administratora.

pieczarkarnia na drodze
pieczarkarnia na drodze 13.09.2018, 03:20
Głos wolnej Czechosłowacji próbuje odwrócić kota ogonem?
...
... 13.09.2018, 07:37
raczej kto inny jest specjalistą w odpowiadaniu nie na temat. Pytanie o nagrody prezesów PUK on o pensjach pracowników spółki w której władzach siedzi Sawaryn.
prokurator
prokurator 12.09.2018, 23:15
Skąd te informacje? Czy PUK potwierdzi tą sensację?
Boję się o dzieci
Boję się o dzieci 12.09.2018, 23:41
PUK jako firma samorządowa wszystko utajnia i nie udziela odpowiedzi. W gminie nad PUK sprawuje nadzór rada nadzorcza, a w urzędzie według zakresu kompetencji niejaki Nikityński . No i oczywiście Sawaryn. Ustawa o zaopatrzeniu w wodę dała burmistrzowi szczególne uprawnienia nadzorcze. Włącznie z wejściem do pomieszczeń i przeszukań. Woda to w końcu towar strategiczny. W PUK mamy tragiczną sytuację. Od trzech miesięcy nie ma nowych zatwierdzonych cen wody i taryf za odbiór nieczystości. Brak podstawowych dokumentów do ustalenia tych cen zgodnie z ustawą, brak dokumentów regulujących gospodarkę wodno ściekową. No a teraz to. Jutro tam powinien być SANEPID. Może to nie PUK a terroryści puścili wodę z nieczynnych i zatrutych studni ? Co na to burmistrz ?
bardak
bardak 13.09.2018, 03:21
PUK to nawet utajnia nagrody dla prezesów.
Od kilku tygodni mam kłopoty z trzustką.
Od kilku tygodni mam kłopoty z trzustką. 13.09.2018, 00:05
SANEPID tam powinien być już teraz a nie czekać do rana.
rada
rada 13.09.2018, 08:12
Jak masz od kilku tygodni objawy to zgłoś się do lekarza.
oj hajduczku...
oj hajduczku... 12.09.2018, 22:30
No to się znowu sawaryniarze wkopali - skoro wiedzieli, kto, gdzie z kim - to milczeli?

Pozostałe